zuza 74
11.04.11,08:04
Dobrý deň. ZL mal určený prac.čas od 04 - 10 mesiaca po 9 hodín denne, od 11 - 03 mesiaca 7 hodín denne. V septembri ustanovil prac.čas 8 hodín denne. Má teraz ZC právo požadovať doplatenie nadčasov za mesiace 04 - 10 mesiac s tým , že sme mu mali počítať fond 8 hodín a nie 9, ako sme mu rátali my?
Mária27
11.04.11,13:29
Má právo na úhradu nadčasov. Pozri zákonník práce - aj výnimky.
Čo je ZL a ZC?

§ 85
Pracovný čas
(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. ..
(9) Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.

§ 97
Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
zuza 74
12.04.11,05:35
Ja viem, že má nárok. My sme aj preplácali 01 - 04 všetko, čo bolo nad 7 hodín, 05 - 08 všetko čo bolo nad 9 hodín. Ide ale o to, či má nárok, aby sme spätne preplatili za mesiace 05-08 všetko čo bolo nad 8 hodín, aj keď vtedy bol fond 9 hodín denne.
ZC zamestnanec ZL zamestnávateľ
ivka70
12.04.11,05:48
Ja viem, že má nárok. My sme aj preplácali 01 - 04 všetko, čo bolo nad 7 hodín, 05 - 08 všetko čo bolo nad 9 hodín. Ide ale o to, či má nárok, aby sme spätne preplatili za mesiace 05-08 všetko čo bolo nad 8 hodín, aj keď vtedy bol fond 9 hodín denne.
ZC zamestnanec ZL zamestnávateľ

Nerozumiem zakladnemu predpokladuç ako mohol mat pracovnik v zmluve 9 hodin denne, ak dobre ratam, 9x5 = 45 hod./tyzdenne, co je viac ako je maximalny tyzdenny pocet hodin povoleny zakonnikom prace.
Ak ste skutocne takto zmenili pracovnu zmluvu, tak tato nebola v tomto bode vobec platna.
otaxzne je, ci v tom pripade neplatila predchadzajuca zmluva a tena denny prac. cas zamestnanca bol len 7 hodin. V takom pripade by mu nadcasov vzniklo ovela viac.

Na vasom mieste by som najskor opravila tu neplatnu zmluvu (na 8 hodin denne) a doplatila mu nadcasove priplatky za vsetky hodiny navyse.
Ak by to dal na sud, ma velku sancu uspiet a vysudit tie priplatky.
zuza 74
12.04.11,06:02
Keďže ide o sezónne práce - cez zimu robili 7 hodín /nie je práca/ v lete v sezóne robili 9 hodín. Tj. 6 mesiacov tak a 6 mesiacov tak. V súvislosti z úbytkom práce ZL upravil fond na 8 hodín denne bez rozdelenia leto zima. On mal v priemere stále tých 8 hodín.
Mária27
12.04.11,06:27
Keďže ide o sezónne práce - cez zimu robili 7 hodín /nie je práca/ v lete v sezóne robili 9 hodín. Tj. 6 mesiacov tak a 6 mesiacov tak. V súvislosti z úbytkom práce ZL upravil fond na 8 hodín denne bez rozdelenia leto zima. On mal v priemere stále tých 8 hodín.
Ak to bolo po dohode so zamestnancami, tak ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Za predpokladu rovnakej mzdy, vtedy nejde o prácu nadčas.
Pozri zákonník práce:

§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.
ivka70
12.04.11,06:36
Ak to bolo po dohode so zamestnancami, tak ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Za predpokladu rovnakej mzdy, vtedy nejde o prácu nadčas.


V takom pripade sa ale nemeni dlzka tyzdenneho/denneho prac. casu v pracovnej zmluve, ale definuje sa nerovnomerne rozdelenie prac. casu podla toho citovaneho paragrafu.

Ale zasa v tomto konkretnom pripade, ked praca sla 7 mesiacov 9 hodin denne, potom 5 mesiacov 7 hodin a potom 8 hodin, mi to nie celkom sedi, ze vam primerna tyzdenna pracovna doba sedi na tych 40 hodin.
Jeden mesiac tam unika ...
zuza 74
12.04.11,07:38
Minulý rok nesedí. Ročný fond ale majú odpracovaný. Mne ide o to, či mohol zamestnávateľ takto upraviť pracovnú dobu - po dohode so zamestnancami, a či teda máme prerátať minulý rok - celý na 8 hodín a prerátať nadčasy, doplatiť?
Zuzka2510
05.09.11,17:30
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať ak náš zamestnanec bude vykonávať prácu vrátnika a bude musieť odpracovať za jeden týždeň 3 dni po 24 hod. a druhý týždeň 48 hodín / 2 dni tak to asi nie je podľa zákonníka práce v poriadku? Ako mám viesť evidenciu pracovného času? A po koľkých hodinách sa prepláca práca nadčas? Ešte som takýto prípad nemala a neviem ako to mám riešiť. Ide vlastne o zmenu prac. času. Ďakujem
Feli
18.04.12,09:20
Dobry den, v suvislosti s nerovnomernym rozvrhnutim pracovneho casu by som sa chcela spytat na nasu zamestnankynu (sme verejna institucia): pracuje u nas na polovicny uvazok, v zmluve ma uvedene 18,75 hod/tyzden. Vykonava domacku pracu podla §52. Kedze si musi v projekte (strukturalne fondy) vykazovat odpracovane hodiny a casto realne pracuje v jednom tyzdni napr. 30 hodín a v dalsom tyzdni menej, chceli sme jej zmluvu upravit tymto sposobom. Prosim, je moznost stanovit jej mesacny uvazok, aby si mohla týždennu pracu vykazovať nerovnomerne podla §87? Zatial jej na personalnom nechcu povolit zmenu ani moznost nerovnomerneho rozvrhnutia prac. casu. Dakujem vopred za akukolvek informaciu, ktora by nam pomohla vyriesit tento problem.