miama175
11.04.11,08:26
Dobrý deň milí poraďáci. Potrebujem poradiť.
Prevzala som účtovníctvo jednej firmy a preverujú sa neuhradené pohľadávky záväzky. Prišli sme k záveru, že niektoré záväzky z roka 2009 boli uhradené, ale v účtovníctve sú evidované ako neuhradené a naďalej vyskakujú v roku 2011 ako záväzok. Mám výpis úhrad od dodávateľa, že uvedené faktúry boli uhradené ešte v roku 2009. Chcem sa vás spýtať, ako môžem zlikvidovať takýto záväzok, ktorý nie je v súčastnosti oprávnený v PÚ.
Tak isto mi tu figurujú pohľadávky, ktoré boli vystavené za nájomné v čase, keď bola nájomná zmluva už zrušená, čiže vôbec nemali byť vystavené. Viem im ich nejako stornovať?
ĎAkujem za radu.
KEJKA
11.04.11,10:00
nesprávne vystavené faktúry treba dobropisovať, do obdobia, kedy boli vystavené bez právneho dôvodu s následnými daňovými dopadmi - chyba na strane prenajímateľa.
K nezaúčtovaným úhradám treba zohnať doklad o úhrade - na Porade nájdeš viac príspevkov ako na to.
Preveriť však treba, či sedí evidencia KDF na zostatky účtov 321 - možno je chyba v SW, alebo v nesprávnom preklopení účtov do nového obdobia.
miama175
11.04.11,14:09
Ďakujem za odpoveď. POzerala som niektoré diskusie ohľadom nezaúčtovania úhrady, avšak takýto prípad som nenašla. Viete mi poradiť?
Zostatky účtu 321 sedia s evidovanými záväzkami v knihe zaväzkov, avšak u dodávateľa je všetko vysporiadané. Mám od dodávateľa výpis faktúr a ich úhrad. Tieto úhrady sa uskutočnili ešte v roku 2009, takže už do roka 2010 mali prejsť ako vysporiadané. Momentálne je ukončený aj rok 2010 a všetky tieto stariny tam visia a ja sa ich chcem zbaviť. Viete mi poradiť? Môžem zlikvidovať tento záväzok cez účty 428 alebo 429 cez ID s tým, že doložím doklady získané od dodávateľa o ich úhrade? V rokoch 2009 a 2010 bola hosp. výsledkom strata, takže to nebude mať vplyv na dorúbenie dane z príjmov.
Ďalší problém je vystavená pohľadávka v roku 2010 za nájomné, pričom nájomca už prenajaté priestory nemal. Ako viem stornovať pohľadávky v uzavretom roku 2010?
Ďakujem vám všetkým za rady.
KEJKA
11.04.11,15:20
stornuješ pohľadávky vystavením dbp. a zaúčtuješ v r. 2011, podáš dodatočné DP za rok 2010 - zvýšiš daňovú stratu /ak to bolo voči FO, tak nie/. Dod.DP nie je povinnosť podať, ale nemôžeš si týmto spôsobom znížiť ZD v r.2011.
Rovnako si myslím treba podať dod. DPH, ak chceš, aby ti ju vrátili, a pokiaľ sa fakturovalo s DPH, samozrejme, inak nie.
428,429 pri vyrovnávaní starých záv. nie je dobre, ak máš dolad o úhrade tak 365 Dal............... ale témy tu určite sú. Vyhľadanie trvalo 1,5 sec............... treba dať do vyhľadávača kľúčové slová
Takže napr. tu
http://www.porada.sk/t91168-p6-zdanenie-starych-zavazkov.html