Jozef57
11.04.11,10:19
Dobrý den, vlastnime 3 izbovy byt ale po rozvode sme sa nevysporiadali do 3 rokov. Zo zakona má narok na polovicu ale má narok aj vtedy ked neprispieva na najomne. Nebyva v byte ani nema on záujem ani o ziadnu udržbu bytu ale iba ak sa predal tak chce polovicu. Ja by som chcel byt predat kvoli tomu že to vsetko musim platit sam.
Stanislav 1975
11.04.11,08:43
Dobrý den, vlastnime 3 izbovy byt ale po rozvode sme sa nevysporiadali do 3 rokov. Zo zakona má narok na polovicu ale má narok aj vtedy ked neprispieva na najomne. Nebyva v byte ani nema on záujem ani o ziadnu udržbu bytu ale iba ak sa predal tak chce polovicu. Ja by som chcel byt predat kvoli tomu že to vsetko musim platit sam.

Aj ked by svoj podiel poplatkov mal a má platiť, ale tým že neplatí- tak mu nemože samozrejme zaniknúť právo na svoj podiel na byte, to určite nie- ty sa možeš domáhať aby ti vyplatil jeho časť poplatkov a to aj súdne- ale na byt mu určite nemožeš siahnuť, resp. jeho podiel...-to sú 2 rozdielné veci...
bubkoch
11.04.11,09:05
Aj ked by svoj podiel poplatkov mal a má platiť, ale tým že neplatí- tak mu nemože samozrejme zaniknúť právo na svoj podiel na byte, to určite nie- ty sa možeš domáhať aby ti vyplatil jeho časť poplatkov a to aj súdne- ale na byt mu určite nemožeš siahnuť, resp. jeho podiel...-to sú 2 rozdielné veci...

ked v byte nebyva, nema povinnost platit ziadne poplatky a náklady (inkaso, elektrina a pod.) ...
netreba si to mylit napr. s nákladmi na rekonstrukciu, údržbu a nutné opravy, na ktorých má ako vlastník povinnost sa podielat a ktore je mozné od neho vymáhat pri vysporiadaní alebo predaji
Mária27
11.04.11,09:22
Dobrý den, vlastnime 3 izbovy byt ale po rozvode sme sa nevysporiadali do 3 rokov. Zo zakona má narok na polovicu ale má narok aj vtedy ked neprispieva na najomne. Nebyva v byte ani nema on záujem ani o ziadnu udržbu bytu ale iba ak sa predal tak chce polovicu. Ja by som chcel byt predat kvoli tomu že to vsetko musim platit sam.

Keď vlastníte byt, neplatíte nájomné. Ako spoluvlastník bytu má povinnosť platiť polovicu stálych poplatkov (na správu domu, do fondu opráv, poistné a pod), ale ona by mohla žiadať od teba platiť za využívanie jej podielu na byte, ak ste sa nedohodli inak. Energie hradíš sám, nakoľko ich sám spotrebúvaš.
Ako ti radí Stanislav, pri vyporiadaní spoluvlastníctva môžeš rokovať o započítaní týchto nákladov.