Ejo
11.04.11,12:26
Dobrý deň. Mám prijatú faktúru - ťarchopis, dátum vystavenia 19.01.2011 a vzťahuje sa na faktúry z roku 2010. Na ťarchopise je 19%-ná DPH. Nárok na odpočet bude dph 19% a v roku 2011? Alebo by mal byť v roku 2010?
Ďakujem
Tweety
11.04.11,10:32
Dobrý deň. Mám prijatú faktúru - ťarchopis, dátum vystavenia 19.01.2011 a vzťahuje sa na faktúry z roku 2010. Na ťarchopise je 19%-ná DPH. Nárok na odpočet bude dph 19% a v roku 2011? Alebo by mal byť v roku 2010?
Ďakujem
Dph si uplatníš v mesiaci, v ktorom si faktúru obdržala.
Ejo
11.04.11,10:45
Dph si uplatníš v mesiaci, v ktorom si faktúru obdržala.
I keď je dátum dodania z roku 2010? Takže odpočet je 19%-ná dph v roku 2011.
V niektorom príspevku som sa už pýtala na nárok na odpočet, či je dátumom dodania alebo dátumom vystavenia faktúry /ak je dodanie skor a potom vystavenie faktúry/ A odpoveď bola, že s dátumom dodania.
Tweety
11.04.11,10:46
I keď je dátum dodania z roku 2010? Takže odpočet je 19%-ná dph v roku 2011.
V niektorom príspevku som sa už pýtala na nárok na odpočet, či je dátumom dodania alebo dátumom vystavenia faktúry /ak je dodanie skor a potom vystavenie faktúry/ A odpoveď bola, že s dátumom dodania.
ÁNo, to vtedy, ak by si mala faktúru, ale ty si ju v roku 2010 ešte nemala, takže odpočet uplatníš až teraz.
Treba si pozrieť aj do Zákona o dph, konkrétne §51.
Ejo
11.04.11,10:54
ÁNo, to vtedy, ak by si mala faktúru, ale ty si ju v roku 2010 ešte nemala, takže odpočet uplatníš až teraz.
Treba si pozrieť aj do Zákona o dph, konkrétne §51.
Ďakujem veĺmi pekne. Zákon o dph si študujem, ale už z niektorých vecí sa mi moce hlava a niekedy až prekomplikujem.
Ešte raz ďakujem.
Kika69
02.07.11,19:58
Poprosila by som o radu. Externe účtujem sro-čke /platiteľ DPH/, ktorá vlani obdržala ťarchopis z Maďarska na cenový rozdiel tovaru s dátumom vystavenia 25.11.2010.. Ťarchopis však ostal zo strany konateľa pozabudnutý v obale s inou faktúrou na dodávku tovaru od tej istej firmy. Ja som si pri účtovaní tiež nevšimla, že je v obale aj iná faktúra. Tak nebola vôbec zaúčtovaná, zaplatená bola až v mesiaci jún 2011, keď maď. dodávateľ poslal faktúru mailom konateľovi. Chcem sa spýtať, či to bude tak správne, keď spravím dodatočné daňové priznanie za IV.Q. 2010 tak, že fakt. samozdaním teda priznám daň a aj uplatním odpočet v IV.Q. 2010, ale v záznamoch to budem mať uvedené až teraz v júni 2011? Nebude to problém? Dátum zistenia skutočnosti na podanie DDP uvediem júnový 2011. Je to takto správne? ĎAKUJEM.
Kika69
04.07.11,07:32
posúvam

Ak môžem niekoho poprosiť o pomoc...
betka
04.07.11,09:14
53/(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Dostali ste doklad o oprave ZD 6/2011 ;)

Z pohľadu ZDP, ak účtujete v PU:

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
Kika69
05.07.11,20:14
53/(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Dostali ste doklad o oprave ZD 6/2011 ;)

Z pohľadu ZDP, ak účtujete v PU:

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

Betka veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Problém je v tom, že konateľ ten ťarchopis práveže obdržal ešte v IV.Q. 2010 osobne pri odbere iného tovaru a založil to k tej faktúre a ostatný papierom o preprave tovaru a tak ťarchopis ostal zabudnutý. Ja som si to pri účtovaní tiež nevšimla, že v obale pri faktúre a ostatných prepravných a colných papieroch je priložený + aj ten ťarchopis. Takže ostal nepovšimnutý ...a uhradil ju až teraz v 6/2011, keď mu ju opätovne poslali mailom.
Takže ja si myslím, že by malo byť predsa len podané DDP nie? Keďže ťarchopis odbržal ešte v IV.Q. len naň zabudol.
jaanna
09.09.11,04:25
Dobrý deň, prosím o radu akým spôsobom mám opraviť chybu, ktorú som urobila pri účtovaní ťarchopisu. Zaúčtovala som ho totiž ako dobropis, a tým som si uplatnila nižšiu DPH v minulom mesiaci. Teraz to potrebujem opraviť, aký spôsob by ste mi poradili, mám urobiť dodatočné daňové priznanie alebo chybu opraviť v tomto mesiaci a uplatniť si DPH teraz. Ďakujem.
Janinkaaa
02.02.12,11:05
Prosím Vás, ako je to s ťarchopisom ?
V 01/2012 sme dostali ťarchopis, ktorý sa týka r. 2011.
Je nám dofaktúrovaná služba.
Základ dane interným zapisom zaradím do r. 2011 (účet 518/326 ) a DPH si odpočítam v r. 2012 ?

Tak je to správne?
Tweety
02.02.12,11:07
Prosím Vás, ako je to s ťarchopisom ?
V 01/2012 sme dostali ťarchopis, ktorý sa týka r. 2011.
Je nám dofaktúrovaná služba.
Základ dane interným zapisom zaradím do r. 2011 (účet 518/326 ) a DPH si odpočítam v r. 2012 ?

Tak je to správne?Áno, tak.
Janinkaaa
02.02.12,11:16
Ď a k u j e m Tweety.
AdaMtiM
20.04.12,07:54
Vystavujem ťarchopis v 04/2012, ktorý sa ale týka 02/2012....uvediem tam dátum dodania 02/2012 a tým pádom musím podať dodatočné DPH za 02/2012? Alebo uvediem dátum dodania síce 02/2012 ale keďže je ťarchopis vystavený v 04/2012 DPH z neho odvediem až v apríli? Viem ako je to v prípade dobropisu, ale ťarchopis robím prvý krát, neviem či je ten istý postup.... poradí niekto? Ďakujem
emma01
20.04.12,09:31
Záleží či vystavuješ tzv. zákonný ťarchopis, čiže v zmysle §25 zákona DPH, alebo nezákonný, teda len kvôli nejakej chybe. Ak je to v zmysle zákona, tak daň odvedieš v bežnom zdaňovacom období a ak ide o chybu, tak musíš podať DDP k DPH.