letuška
11.04.11,14:22
Ahojte, idem uzatvoriť pracovnú zmluvu so zamestnancom na polovičný úväzok 20hodín/týždenne. Ale už teraz viem, že sa môžu vyskytnúť situácie, kedy ho budem potrebovať do tyždňa aj na viac ako iba na 20hodin. Ako mám s ním uzatvoriť PZ? Mám v PZ hneď definovať prácu nadčas? Kto vie poradiť? Ďakujem...
Mária27
11.04.11,14:10
Pozri zákonník práce. Lepšie je použiť hneď § 87, lebo § 97 zakazuje prácu nadčas pri skrátenom úväzku.

§ 97
Práca nadčas
(1) Prácanadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.
letuška
11.04.11,14:22
Dakujem za odpoved, ale este mi nie je jasne, ako mam potom uzatvorit pracovnu zmluvu a doriesit v nej odmenovanie resp. mzdu ked vopred neviem stanovit dlzku odpracovanych hodin. Jeden tyzden to moze byt 20 hodin a dalsi 30 a ten dalsi 23 a pod. Viete mi aj v tomto poradit?
terezamaria
11.04.11,15:52
Dakujem za odpoved, ale este mi nie je jasne, ako mam potom uzatvorit pracovnu zmluvu a doriesit v nej odmenovanie resp. mzdu ked vopred neviem stanovit dlzku odpracovanych hodin. Jeden tyzden to moze byt 20 hodin a dalsi 30 a ten dalsi 23 a pod. Viete mi aj v tomto poradit?

Tak napíš do PZ, že pracovný čas bude nerovnomerný, najviac však pracovník odpracuje 40 hodín /týždenne.
letuška
12.04.11,07:19
Ano, dam mu do zmluvy nerovnomerne rozvrhnuty cas, ale mzdu mu mam dat ako? Ked neviem kolko mi kazdy mesiac odpracujem. Mam mu dojednat nie mesacnu mzdu ale hodinovu?
ivka70
12.04.11,07:23
Ano, dam mu do zmluvy nerovnomerne rozvrhnuty cas, ale mzdu mu mam dat ako? Ked neviem kolko mi kazdy mesiac odpracujem. Mam mu dojednat nie mesacnu mzdu ale hodinovu?

Musis mu dat v prac. zmluve tyzdenny pracovny cas, to vyzaduje zakonnik prace), ktory aj pri nerovnomernom rozlozeni musis pri planovani zmien dodrzat. Podla toho tyzdenneho prac. casu mu das mzdu (ci uz mesacnu alebo hodinovu)

V tomto pripade mi pripada rozumnejsie ten skrateny prac. uvazok na 20 hodin tyzdenne a zvysok hodin nad tento ramec mu preplatit ako nadcas.

Mozes mu v prac. zmluve zadefinovat pohyblivu pracovnu dobu s tyzdennym alebo mesacnym dodrzanim prac. casu.

V takom pripade by mohol robit aj tak, ze 3 dni po 2 hodiny a dalsie 2 dni po 7 hodin (dokopy 20 za tyden).
letuška
12.04.11,07:33
Mozem teda este jeden dotaz?:O) Ako mam vyriesit teda ten nadcas, ked dam zamestnancovi do zmluvy skrateny prac. uvazok 20 hodin s rozvrhnutym pracovnym casom 4 hodiny denne a fixnou mesacnou mzdou a niektory tyzden mi spravi kazdy den 6hodin denne. Ako mu to zaplatim? Ako mzdu za nadcas? A musim mu to kdesi pisomne stanovit, ze moze robit kazdy mesiac nadcas max dalsich 20 hodin do tyzdna? Neviem ci sa neopakujem, ale este nemam v tom uplne jasno:(
ivka70
12.04.11,07:39
Mozem teda este jeden dotaz?:O) Ako mam vyriesit teda ten nadcas, ked dam zamestnancovi do zmluvy skrateny prac. uvazok 20 hodin s rozvrhnutym pracovnym casom 4 hodiny denne a fixnou mesacnou mzdou a niektory tyzden mi spravi kazdy den 6hodin denne. Ako mu to zaplatim? Ako mzdu za nadcas? kazdy den 2 hodiny ano, ako nadcas A musim mu to kdesi pisomne stanovit, ze moze robit kazdy mesiac nadcas max dalsich 20 hodin do tyzdna? preco? maximalny tyzdenny pracovny cas aj s nadcasmi je 48 hodin Neviem ci sa neopakujem, ale este nemam v tom uplne jasno:(

Fixnu mesacnu mzdu bude mat na tych 20 hodin tyzdenne. Tie mu zaplatis vzdy, tak to pocitaj tak, aby minimalne 20 hodin tydenne odpracoval.
Zvysok v texte.
letuška
12.04.11,07:43
Dakujem:)