zman
11.04.11,16:04
Dobrý deň som zamestnancom istej firmy, zmluvu mám uzavretú na dobu neurčitú, pracujem v pozícii robotník. Zamestnávateľ sa teraz rozhodol, že bude od nás všetkých zamestnancov - bez ohľadu na typ uzatvorenej zmluvy - pýtať výpis z registra trestov. Zaujíma ma, či má na to právo. Ďakujem.
buchač
11.04.11,14:15
Dobrý deň som zamestnancom istej firmy, zmluvu mám uzavretú na dobu neurčitú, pracujem v pozícii robotník. Zamestnávateľ sa teraz rozhodol, že bude od nás všetkých zamestnancov - bez ohľadu na typ uzatvorenej zmluvy - pýtať výpis z registra trestov. Zaujíma ma, či má na to právo. Ďakujem.
Samozrejme ...a prečo by aj nie ?
Iné by bolo ak by Odpis žiadal ...to by poriadne do histórie vbehol , aj zahladené , prípadné " tresty by sa ukázali ...
Výnimka je jedine u :

Záujemca o zamestnanie v bezpečnostných službách je povinný predložiť odpis (výnimočne teda nie výpis) registra trestov pri podaní žiadosti o prijatie do zamestnania a zamestnanec bezpečnostných služieb je povinný za účelom posúdenia jeho bezúhonnosti predložiť prevádzkovateľovi každé dva roky odpis (v tomto prípade teda tiež výnimočne nepostačuje výpis) registra trestov. Odpis registra trestov im bude vydaný iba na tento účel a pre iné potreby nebude použiteľný.
Chobot
11.04.11,19:47
Dobrý deň som zamestnancom istej firmy, zmluvu mám uzavretú na dobu neurčitú, pracujem v pozícii robotníka. Zamestnávateľ sa teraz rozhodol, že bude od nás všetkých zamestnancov - bez ohľadu na typ uzatvorenej zmluvy - pýtať výpis z registra trestov. Zaujíma ma, či má na to právo. Ďakujem.

Neviem, prečo by nemal právo preveriť si bezúhonnosť zamestnancov. Síce mu asi na to povinnosť nevyplýva priamo zo zákona, ale je to jeho právo. Rovnako si môže od teba vypýtať potvrdenie o najvyššom dosiahnutom vzdelaní.

Nemôže ale na základe toho ukončiť pracovný pomer - jedine, že by bezúhonnosť bola podmienkou priamo zo zákona.