mtssl
11.04.11,16:50
Ahojte,

znama ma poziadala, ci by som jej nemohol viest uctovnictvo pre jej zivnost (pohostinstvo).
Problem je ze, od zaciatku platnosti zivnosti nebol zaevidovany ziadny vklad do pokladne teda nemam na zaklade coho dotovat pokladnu, hoci cely marec boli realizovane rozne uhrady v hotovosti predovsetkym nakup tovaru a materialu.
Mozem uctovat tieto nakupy v priebehu uctovneho obdobia ako osobny vklad podnikatela na 111/491, resp. 131/491, kde ako doklad je blocek z nakupu? spravne by asi malo byt 211/491 a potom 131/211, ale chyba mi doklad. Teda vsetky uhrady by som chcel uctovat pomocou uctu 491.
Samotna registracna pokladnica bola zakupena 25.2. Zivnost plati od 16.2 a jeden nakup bol pred tymto datumom. Mozu sa takto (na 491) uctovat aj nakupy pred zaciatkom platnosti zivnosti.

podla toho co som si prestudoval by to malo byt vsetko OK, len som chcel potvrdit, resp. vyvratit moj nazor

este jedna pre mna dolezita otazka:
uctovnictvo by som chcel robit rucne, su moje informacie spravne, ked poviem, ze:
1. potrebujem dennu evidenciu uctovnych poloziek v tvare: por. cislo, druh dokladu a datum uskutocnenia, popis uctovneho prip., sumy, predkontacie
2. sibenicky pre kazdy zalozeny ucet s jednotlivymi pohybmi
3. evidenciu dokladov podla uctovnych obdobi
4. je potrebne ku kazdemu dokladu vytvorit, tzv. kosielku so sumou, predkontaciou a podpisom?

dakujem ochotnym poradakom za poradenie :)

PS: uctovnictvo teoreticky viac menej ovladam a vela si viem vyhladat. Niektore zalezitosti si vsak vyzaduju prakticke skusenosti, ktore som este nenazbieral, kedze toto by mal byt zaciatok. preto som sa chcel poradit s vami. casom by som sa tomu chcel venovat profesionalne
Zoltán Kovács
11.04.11,15:03
Je to sro, že jej chceš viesť podvojné účtovníctvo?
mtssl
11.04.11,15:56
nie, nie je, ale rozhodol som sa z istych dovodov pre PU. viem ze to mozem viest v JU a ze by to bolo menej pracne, ale... (neberiem za to ziadnu odplatu, ak by to niekoho napadlo, robotu pridavam len sebe :))
Zoltán Kovács
12.04.11,04:01
Ahojte,

znama ma poziadala, ci by som jej nemohol viest uctovnictvo pre jej zivnost (pohostinstvo).
Problem je ze, od zaciatku platnosti zivnosti nebol zaevidovany ziadny vklad do pokladne teda nemam na zaklade coho dotovat pokladnu, hoci cely marec boli realizovane rozne uhrady v hotovosti predovsetkym nakup tovaru a materialu.
Mozem uctovat tieto nakupy v priebehu uctovneho obdobia ako osobny vklad podnikatela na 111/491, resp. 131/491, kde ako doklad je blocek z nakupu? spravne by asi malo byt 211/491 a potom 131/211, ale chyba mi doklad. AKý doklad chýba? Vklad hotovosti do pokladne? Tak si ju sprav, nečakaj na to aby ti známa dala, nedočkáš sa.Teda vsetky uhrady by som chcel uctovat pomocou uctu 491.
Samotna registracna pokladnica bola zakupena 25.2. Zivnost plati od 16.2 a jeden nakup bol pred tymto datumom. Mozu sa takto (na 491) uctovat aj nakupy pred zaciatkom platnosti zivnosti.

podla toho co som si prestudoval by to malo byt vsetko OK, len som chcel potvrdit, resp. vyvratit moj nazor

este jedna pre mna dolezita otazka:
uctovnictvo by som chcel robit rucne, su moje informacie spravne, ked poviem, ze:
1. potrebujem dennu evidenciu uctovnych poloziek v tvare: por. cislo, druh dokladu a datum uskutocnenia, popis uctovneho prip., sumy, predkontacie
2. sibenicky pre kazdy zalozeny ucet s jednotlivymi pohybmi
3. evidenciu dokladov podla uctovnych obdobi
4. je potrebne ku kazdemu dokladu vytvorit, tzv. kosielku so sumou, predkontaciou a podpisom?
Podvojné účtovníctvo robitť ručne, odvážny plán..... Držím palce......
dakujem ochotnym poradakom za poradenie :)

PS: uctovnictvo teoreticky viac menej ovladam a vela si viem vyhladat. Práve pre túto tvoju poznámku som sa pýtal, či je nutné viesť podvojné účto. Viac-menej ovládať PÚ, a ešte k tomu to robiť ručne tiež nie je najlepšia kombinácia (bez urážky, je to myslené v dobrom) Niektore zalezitosti si vsak vyzaduju prakticke skusenosti, ktore som este nenazbieral, kedze toto by mal byt zaciatok. preto som sa chcel poradit s vami. casom by som sa tomu chcel venovat profesionalne

Určite odporúčam si zaobstarať program.
Dana L
12.04.11,04:40
tiež som niekedy pred 20 rokmi viedla PU ručne, to sa potom nevieš dopočítať, keď sa pomýliš čo i len o 1 cent.
Takže radšej program!
mtssl
12.04.11,11:39
dakujem za reakcie.
"AKý doklad chýba? Vklad hotovosti do pokladne? Tak si ju sprav, nečakaj na to aby ti známa dala, nedočkáš sa"
myslel som ze je potrebny vytlaceny blocek z pokladne o vklade, resp. o vybere (ako PPD a VPD), alebo ich mozem nahradit klasickym rucne vypisanym dokladom? to sa mi nezdalo.
a nablokovat vklad teraz by mi uz nepomohlo kvoli datumu, preto ta 491. pre nove nakupy uz presvedcim znamu aby blokovala aj vklady a vybery nech je to koser...

k rucnemu vedeniu PU uctovnictva pridam dlhsi text:
povedne som chcel zacat JU a v novom roku prejst na PU, aby som si precvicil PU aj JU v praxi, ale ostalo to len pri PU, ktoremu mozno na pocudovanie mnohych rozumiem viac.
co sa tyka vedomosti "viac-menej": skoncil som OA (co mi dalo najviac), ktoru som ukoncil aj maturitnou skuskou z uctovnictva, dalej som uctovnictvo mal aj na VS (myslim ze na nizsej urovni) ale to nechcem rozoberat. potom som pracoval v oblasti uctovnictva no nikdy som ho takto komplexne neviedol, aby som vsetko do detailu ovladal a s tym si chcem nechat poradit. Vsade kde som pracoval sa vyuzival uctovny softver, preto som si vedomy vyhod softveru oproti rucnemu vedeniu hocicoho.
Rozmyslal som aj o kupe licencie na program Oberon (pre seba), lenze moze sa viest uctovnictvo na sukromnom pocitaci, nebude to vadit roznym kontrolam? alebo mozem viest uctovnictvo softverom, ktory nie je evidovany v majetku podnikatelky a kontrole predlozit len vystupy (to asi nie kedze cele uctovnictvo musi byt kontrole na poziadanie k dispozicii ak ho oficialne nevedie uctovnicka firma)? alebo musim majitelku presviedcat aby kupila nejaky pocitac aj s Windowsom + uctovny softver.to uz by dokopy boli o dost vyssie investicie a ja som jej chcel prave takto pomoct v zaciatkoch, hoci viem ze pridavam sebe aby som jej setril naklady na ukor svojho volneho casu. Toto minus vsak beriem zaroven ako svoju sukromnu investiciu do mojej vlastnej buducnosti a teda mi to az tak nevadi(potom samozrejme softverovo). Evidenciu planujem viest pre seba aj v tabulkovom procesore pre kontrolu, aby som minimalizoval riziko chyb.
za hlupe otazky sa ospravedlnujem a som si vedomy vsetkych nevyhod rucneho vedenia podvojneho uctovnictva, ale kazdy nejako zacinal...
dufam, ze som objasnil dostatocne svoje dovody, ak nie tak sa mozno este raz trochu rozpisem :)
ak mozete prosim odpovedzte mi aj na moje povedne otazky
dakujem
mtssl
17.04.11,16:27
zabudol som uviest ze problem mi robi ERP, myslel som ze cez tuto pokladnu sa eviduju vsetky prijmove aj vydavkove operacie. Ak som spravne pochopil tak podla zakona o pouzivani ERP sa tato pouziva len na evidenciu trzieb, teda mozem viest samostatnu analytiku aj pre klasicku Pokladnicu a operacie na nej ako uhrada najmu v hotovosti a p. evidovat pomocou beznych prijmovych a vydavkovych dokladov. Pochopil som to spravne? a prevody medzi pokladnami mozem robit pomocou operacie VKLAD, resp. VYBER a dokladu z ERP alebo k tomu treba aj nejaky interny doklad?
dufam ze sa to nezvrhne na samodiskusiu :)
FAA
17.04.11,17:14
zabudol som uviest ze problem mi robi ERP, myslel som ze cez tuto pokladnu sa eviduju vsetky prijmove aj vydavkove operacie. Ak som spravne pochopil tak podla zakona o pouzivani ERP sa tato pouziva len na evidenciu trzieb, teda mozem viest samostatnu analytiku aj pre klasicku Pokladnicu a operacie na nej ako uhrada najmu v hotovosti a p. evidovat pomocou beznych prijmovych a vydavkovych dokladov. Pochopil som to spravne? a prevody medzi pokladnami mozem robit pomocou operacie VKLAD, resp. VYBER a dokladu z ERP alebo k tomu treba aj nejaky interny doklad?
dufam ze sa to nezvrhne na samodiskusiu :)


Neved samostatnú analytiku na pokladnu a na erp,
jednoducho:
tržby z erp 211/604
vklad do pokladne 211/249

pozor na sklad, predpokladám spôsob "B"
1,1, sklad k 1.1 132/701
31,12, sklad k 1,1, 504/132
31,12, sklad k 31,12, 132/504
31,12,sklad k 31,12, 702/132
v priebehu roku, tovar-nákup 504/211
504/321
ručne robiť pu na precvičenie ok, ale je to nezaplatiteľná robota
mtssl
18.04.11,06:33
dakujem za pochopenie :)
este sa chcem opytat na dokladovost:
1.najom zaplateny v hotovosti - doklad VYBER z ERP, alebo klasicky vydavkovy pokladnicny doklad rucne vypisany?
2.zaplatenie faktury v hotovosti - doklad VYBER z ERP, alebo VPD?

hlavne mi ide o to ci nakladat s hotovostou mozem aj mimo ERP a na zaklade akych dokladov to mozem uctovat
FAA
18.04.11,09:25
dakujem za pochopenie :)
este sa chcem opytat na dokladovost:
1.najom zaplateny v hotovosti - doklad VYBER z ERP, alebo klasicky vydavkovy pokladnicny doklad rucne vypisany?
2.zaplatenie faktury v hotovosti - doklad VYBER z ERP, alebo VPD?

hlavne mi ide o to ci nakladat s hotovostou mozem aj mimo ERP a na zaklade akych dokladov to mozem uctovat

však z erp učtuješ iba tržby, nekomplikuj si to
výdavky musiš mať podložené od dodávateľov: úhrada v hotovosti - príjmový pokl. doklad, (od dodávateľa)
úhrada cez banku - výpis z účtu,
zmluvy, faktúry
mtssl
19.04.11,06:55
nechcem si to samozrejme komplikovat, myslel som ze to tak musi byt, takze ma to potesilo.
Jeden konkretny priklad: majitelka kupila satelitnu kartu a predajca jej tvrdi, ze ak mu da vydavkovy pokladnicny doklad moze si to dat do nakladov (este sa mi nepodarilo zistit ci je to nejaky zivnostnika alebo na zaklade coho to dalej predava, ale vraj to nakupuje vo vacsom a dalej predava). Nezda sa mi to lebo podla mna by jej mal nejaky doklad vystavit on... moze v takom pripade vystavit VPD?
iny pripad: v byvalom zamestnani som zaregistroval, ze napriklad ucast na skoleni niekde uctovali na zaklade pozvanky. teraz riesim podobny pripad - skolenie hygiena (potrebne pre vykonavanie zivnosti) - zaplatene hotovostou a kolkami, co je uvedene aj na pozvanke, ziadny doklad o zaplateni nevystavili. staci ako doklad pozvanka a napriklad potvrdenie o absolvovani, alebo iba pozvanka?