thomas9
11.04.11,17:03
som zacinajuci podnikatel, spolocnik v s.r.o. (nie konatel) a vo firme aj pracujem - zaujima ma, ako si mozem vyplacat pravidelne zisk firmy tak, aby som nemusel byt oficialne zamestnany a platit vysoke dane a odvody. Dakujem za rady
KEJKA
11.04.11,15:12
ak si len teraz vo firme založenej v r.2011, tak počkáš do uzávierky za rok 2011 a podiel na zisku môžeš začať vyplácať naraz alebo po častiach hned ako schváliš výsledok hospodárenia za rok 2011...............cca na prelome január-február 2012.
Ak už niečo firma zarobila a máš zisk za rok 2010, tak si ho môžeš vyplatiť teraz.
thomas9
11.04.11,15:16
dakujem, ano, firma je zalozena tohto roku, takze to vyzera, ze mam zit rok z nicoho? ide mi o priebezne vyplacanie zisku, ktory firma bude mat v tomto roku - da sa to cez pracovnu zmluvu (vysoke dane+odvody) a nejaka ina cesta?
Zoltán Kovács
11.04.11,15:20
Priebežné vyplácanie zisku ako? Keď nevieš či na konci roka firma bude mať zisk. Ak náhodou firma vykáže stratu, tak "zálohy" na zisk vrátiš?
Zákon zakazuje vyplácanie "záloh" na podiel zo zisku.
Ak nechceš platiť vysoké odvody, tak môžné riešenie sú dohody o pracovnej činnosti (zatiaľ). Po novelizácii odvodov to až také výhodné nebude.
KEJKA
11.04.11,15:24
môžeš pracovať na dohodu - tam sú minimálne odvody, zatiaľ.
Si nejako inak poistený?
thomas9
11.04.11,19:57
no, este som student, ale o take tri mesiace koncim, cize preto to riesim. Pocul som, ze jedna z moznosti je zalozit si zivnost a na nu "pracovat" pre firmu - prvy rok budem oslobodeny od socialky, platit budem len zdravotku - ale potom? - po terajsich zmenach a zvyseni dani a odvodov pre zivnostnikov a dohodarov to nevyzera lakavo. Ako to vlastne riesia tie stovky s.r.o. kde si majitelia vyplacaju pravidelne mesacne prijmy zo zisku firiem, nechce sa mi verit, ze robia vsetci na dohodu, pripadne maju napisany oficialny prijem tisicku a zvysok si vyplatia ako..strasne komplikovane :(
KEJKA
12.04.11,03:45
áno, pracujú na dohodu, by si sa čudoval,........ zatiaľ minimálne odvody, resp. odmena konateľa - tam je zdravotné poistenie, ked už nie sú študenti.
Ešte si vyplácajú cestovné náhrady, ak predmet činnosti predpokladá služobné cesty.
prípadne pôžičky - kryté zmluvou o pôžičke sú v rámci zákona a obstáli aj pred daňovou kontrolou.
Nie je to komplikované, ak máš kvalitnú účtovníčku - poradkyňu.
Kombinovať so živnosťou - nemdobrýnápad v dnešnej dobe.