pipinocka123
11.04.11,18:17
Dobrý deň všetkým,

viete mi niekto poradiť v nasledovnom?
Upozorňujem že je to všetko dosť zložité....
Naša matka zomrela a boli sme vyzvaní na dedičské konanie ja + brat.
Aktíva - polovica nehnuteľnosti v hodnote cca 15tis.eur
Dlhy - cca 8tis.eur (v dlhoch je zahrnuté výživné na mňa, 3400eur + trovy 1700eur, vymáhané exekúciou nakoľko matka pila a nestarala sa)
S bratom sme sa dedičstva vzdali.
Ostatní dedičia sa taktiež dedičstva vzdali (babka, jej súrodenci).
Čo bude teraz s celým dedičstvom?
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ZA POMOC.
vcielkaisr
11.04.11,16:27
V takom prípade dedičstvo pojde na úhradu dlhov ako aj trov konania a exekúcie-tie by sa úhradzali aj v prípade prijatia dedičstva,len tie sumy my nejak nesedia.(nechápem v prípade ak by dlhy boli nižšie ako je dedičstvo,prečo ste sa ho vzdali,logické by bolo vzdať sa ho v prípade ak by dlhy presahovali hodnotu dedičstva/
Mária27
11.04.11,17:22
Ak nededí žiaden dedič, pripadne dedičstvo štátu (§462 a 472 obč.z.).
Štát potom zodpovedá za poručiteľove dlhy a za primerané náklady jeho pohrebu rovnako ako dedič. Ak nemožno uhradiť peňažný dlh celkom alebo sčasti peniazmi z dedičstva, môže štát použiť na úhradu i veci, ktoré sú predmetom dedičstva a ktoré svojou hodnotou zodpovedajú výške dlhu. Teda namiesto peňazí ti môže ponúknuť aj dom.

Ak veriteľ odmietne prijatie týchto vecí, môže štát navrhnúť likvidáciu dedičstva. Súd po tom, čo speňaží majetok poručiteľa v likvidácii dedičstva (§§ 175t až 175v obč. súdneho poriadku), vykoná rozvrh výťažku speňaženia majetku poručiteľa medzi veriteľov.

Z výťažku uhradí súd postupne pohľadávky podľa týchto skupín:

•náklady poručiteľovej choroby a primerané náklady jeho pohrebu, trovy konania a splatné výživné,
•dlžné dane a poplatky,
•ostatné pohľadávky.
pipinocka123
11.04.11,17:53
Ďakujem za odpovede, tak dúfam že to všetko dobre dopadne ;(
Dedičstvo sme odmietli kvôli babke a strýkom... S mamou sme nekomunikovali kvôli pitiu a oni sa o ňu potom starali... Nepovažovali sme za vhodné dedičstvo prijať... A prečo sa ho oni vzdali??? To už veru netuším...
Petra Nová
11.04.11,17:59
Ďakujem za odpovede, tak dúfam že to všetko dobre dopadne ;(
Dedičstvo sme odmietli kvôli babke a strýkom... S mamou sme nekomunikovali kvôli pitiu a oni sa o ňu potom starali... Nepovažovali sme za vhodné dedičstvo prijať... A prečo sa ho oni vzdali??? To už veru netuším...
Nehnevaj sa pipinôčka, že sa do toho Tvojho dedičstva pletiem, ale poviem Ti, že nech čítam ako čítam, dedičská postupnosť v Tvojom prípade je pozoruhodná.:confused:
pipinocka123
11.04.11,18:15
Prečo Peťa? Ď.
Petra Nová
11.04.11,18:20
Prečo Peťa? Ď.

Lebo ako dediči ste v tom dedičskom konaní po matke nezlučiteľne namiešaní.:)
danushka
11.04.11,18:24
Prečo Peťa? Ď.

No preto, Ty a brat ako deti po poručiteľovi dedíte aktíva a pasíva. Ale ako sa v dedičskom konaní babka a súrodenci poručiteľa ocitli ?
Spomínaš polovicu majetku a kde je prvá polovica, žije Váš otec ?
pipinocka123
11.04.11,18:26
Však ale ako? Matka bola rozvedená, takže my sme prví s bratom... potom ide rodič, potom súrodenci matky... aspoň také info sme dostali od notárky...
pipinocka123
11.04.11,18:34
Dani, nie polovicu majetku ale domu, oni boli rozvedení a do jej smrti nebolo uzatvorené majetkoprávne vysporiadanie. Takže polovica domu je stále písaná na matku keďže stále sa nedoriešilo dedičské...
danushka
11.04.11,18:35
Však ale ako? Matka bola rozvedená, takže my sme prví s bratom... potom ide rodič, potom súrodenci matky... aspoň také info sme dostali od notárky...

1. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.

2. Ak nededia poručiteľovi potomkovia, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

Nie je dôvod na to, aby dedila babka a súrodenci mamy, lebo Ty s bratom ste nažive.
doktor23
11.04.11,18:35
veď ak odmietli dedičstvo (ako keby neexistovali), v druhej dedičskej skupine dedia poručiteľkini rodičia, čiže asi len jej mama
a následne v tretej mamini súrodenci - pisateľkyni strýkovia a tety.
danushka
11.04.11,18:40
veď ak odmietli dedičstvo (ako keby neexistovali), v druhej dedičskej skupine dedia poručiteľkini rodičia, čiže asi len jej mama
a následne v tretej mamini súrodenci - pisateľkyni strýkovia a tety.

Rozumiem, ale z pvotného príspevku to nebolo jasné.

Avšak týmto sa vyrobil guláš otcovi, ktorý vlastní polovicu domu, nemyslíš pipinočka?
pipinocka123
11.04.11,18:43
ľudkovia čo nečítate? my sme sa s bratom dedičstva vzdali...
danushka
11.04.11,18:47
ľudkovia čo nečítate? my sme sa s bratom dedičstva vzdali...

Tak potom ale načo je dôležité vedieť, čo bude s dedičstvom ďalej?:confused:
pipinocka123
11.04.11,18:48
čo sa týka gulášu otcovi, dali sme mu možnosť pred dedičským konaním aby sa dostavil na dedičské.... ak by dal do depozitu peniaze notárke na úhradu dlhov, dedičstvo by sme prijali a za úhradu dlhov by mal tú jej polovicu domu.... nedostavil sa a povedal: ´´nech si dlhy zaplatí ten kto si ich narobil´´
Takže asi mám ísť vzkriesiť matku aby si to zaplatila....
Ale v konečnom dôsledku som zvedavá kto to vlastne zdedí... a kedy dostanú všetci veritelia to čo je ich... a aj moje... Už bude rok čo sa to ťahá...
pipinocka123
11.04.11,18:50
Dani, aj ja som veriteľ... mám tam výživné cez exekútora potvrdené súdom. Takže by som nerada zistila že môj super otec predal dom podvodom (o čo sa už asi tri mesiace snaží len nenašiel debila...) a zase sa môžem naťahovať....
danushka
11.04.11,18:55
čo sa týka gulášu otcovi, dali sme mu možnosť pred dedičským konaním aby sa dostavil na dedičské.... ak by dal do depozitu peniaze notárke na úhradu dlhov, dedičstvo by sme prijali a za úhradu dlhov by mal tú jej polovicu domu.... nedostavil sa a povedal: ´´nech si dlhy zaplatí ten kto si ich narobil´´
Takže asi mám ísť vzkriesiť matku aby si to zaplatila....
Ale v konečnom dôsledku som zvedavá kto to vlastne zdedí... a kedy dostanú všetci veritelia to čo je ich... a aj moje... Už bude rok čo sa to ťahá...

No a sme pri koreni veci...
Kto kúpi polovicu domu, aby sa z matkinej polovice vysporidali
jej záväzkky? Najskôr sa bude musieť dom predať a pochybujem, že otec nebude robiť prieťahy. A to môže ešte trvať a asi aj potrvá.
pipinocka123
11.04.11,18:58
Dani, práveže on to chce predať čím skôr ale zákonné postupy by chcel preskočiť..... a najradšej si nechať peniaze aj za polovicu domu kt.mu nepatrí a už vôbec uhrádzať niekomu dlhy po matke....
danushka
11.04.11,19:00
Dani, aj ja som veriteľ... mám tam výživné cez exekútora potvrdené súdom. Takže by som nerada zistila že môj super otec predal dom podvodom (o čo sa už asi tri mesiace snaží len nenašiel debila...) a zase sa môžem naťahovať....

Ale otec sám už v tejto chvíli dom nepredá a predpokladám, že na LV je už exekučná plomba.
Otec by sám nepredal dom ani za života matky, veď bola na LV bezpodielovým spoluvlastníkom...
Petra Nová
11.04.11,19:03
ľudkovia čo nečítate? my sme sa s bratom dedičstva vzdali...
Ale pipinôčka, čítame.:) Práveže čítam.... dedí babka, jej súrodenci. A to je tá pozoruhodná postupnosť.:)
pipinocka123
11.04.11,19:05
Sorry Peťa, ale myslela som súrodencov matky keď babka odmietla dedičstvo ...
pipinocka123
11.04.11,19:08
Dani, áno plomba tam samozrejme na LV je.... ale už narobil kopu problémov a podvodov a práve preto sa ´´bojím´´ aby zase neexceloval a nejakým spôsobom to nepredal... Viem že dnes sú ľudia opatrní, ale nikdy nevieš ....
danushka
11.04.11,19:19
Dani, áno plomba tam samozrejme na LV je.... ale už narobil kopu problémov a podvodov a práve preto sa ´´bojím´´ aby zase neexceloval a nejakým spôsobom to nepredal... Viem že dnes sú ľudia opatrní, ale nikdy nevieš ....

Neboj sa, otec KÚ a ani exekútora neprekabáti. Keď bude chcieť dom predať, bude musieť súčinne spolupracovať s exekútorom.
Najskôr to dopadne tak, že potencionálny kupujúci vyrovná dlh exekútorovi. Ak z matkinho podielu ešte niečo zvýši po vyplatení exe, zbytok vezme štát a otec dostane svoju polovicu za dom. To však môže odradiť kupujúceho. Jedine, že cena za dom bude tak lákavá pre kupcu, že sa podujme na túto tortúru, ktorá však nie je nezvládnuteľná a kvalitná kúpna zmluva ochráni kupcu od nepredvídaných skutočností.
pipinocka123
11.04.11,19:21
Ďakujem za podporu Dani, verím že na KÚ neurobia debilinu a exekútor taktiež.
Dík za všetky komenty ;) držte mi päste ;)
Petra Nová
11.04.11,19:30
Sorry Peťa, ale myslela som súrodencov matky keď babka odmietla dedičstvo ...

Teraz už vážnejšie. Všetci dedičia ste odmietli dedičstvo, tak už s dedičstvom nemáte žiadne starosti. Starosti môže mať len otec, pretože sa bude musieť rozhodnúť, či svoju polovicu domu predá alebo podiel po mame kúpi.
pipinocka123
11.04.11,19:39
Peťa, s dedičstvom nie, len s pohľadávkou... ktorá dúfam že bude čoskoro vyriešená , nerada by som si pohnevala exekútora :(
Petra Nová
11.04.11,19:41
Vzdávam sa, prestávam rozumieť.:)
pipinocka123
11.04.11,19:59
Peti, matka mi dlžila výživné, mala som to potvrdené súdom a riešené cez exekútora, on prihlásil pohľadávku v dedičskom konaní...
Petra Nová
12.04.11,07:14
Peti, matka mi dlžila výživné, mala som to potvrdené súdom a riešené cez exekútora, on prihlásil pohľadávku v dedičskom konaní...
Tak, dnes je všetko jasné.:)
Ako píšeš, máš pohľadávku voči matke, t.j. pohľadávku proti dedičstvu. Ak by si nebola odmietla dedičstvo, vznikla by zaujímavá situácia. Bola by si zároveň dlžníčka aj veriteľka - sama sebe. Tá Tvoja pohľadávka by zanikla splynutím podľa § 584 Obč. zák.. Exekučné konanie by sa muselo zastaviť a Ty by si musela vyplatiť exekútorovi ešte aj trovy konania. Takže ozaj bolo rozumné odmietnuť dedičstvo. A nečudujem sa, že odmietli aj ostatní dediči, ktorí by z dedičstva nič nemali, pretože by Ťa museli vyplácať.
Teraz už len treba čakať, aby dedičské konanie bolo právoplatne skončené a exekútor mohol konať. A zaželať jemu aj Tebe, aby sa mu podarilo predať matkin podiel na nehnuteľnosti za dobrú cenu a výťažok pokryl celú Tvoju pohľadávku, vrátane trov exekučného konania.
pipinocka123
12.04.11,15:10
Peti, keďže polovica nehnuteľnosti má hodnotu cca 15tis.eur a dlhy cca 8tis.eur (všetky dlhy) tak tomu kto to predá ešte peniaze zostanú ... a pikoška je že otec to chce celé predať za 49tis. eur ;))) akože to aký magor kúpi.... má to hodnotu prinajlepšom celé komplet 40tis.eur....
danushka
12.04.11,15:29
Peti, keďže polovica nehnuteľnosti má hodnotu cca 15tis.eur a dlhy cca 8tis.eur (všetky dlhy) tak tomu kto to predá ešte peniaze zostanú ... a pikoška je že otec to chce celé predať za 49tis. eur ;))) akože to aký magor kúpi.... má to hodnotu prinajlepšom celé komplet 40tis.eur....

Obávam sa, že otec si nebude môcť určovať podmienky.
Exekútorovi je jedno akým spôsobom uspokojí veriteľa a akým spôsobom dostane odmenu za tento druh uspokojenia.
Kľudne sa môže stať, že ak otec nevyužije predkupné právo na matkine dedičstvo, táto polovica domu pôjde do dražby a presne tú polovicu si za smiešny peniaz kúpi nejaký menej prispôsobivý občan, ktorý zaženie do kúta Tv. otca vo vlastnom dome.
Prípadne súd o veci rozhodne. Ale otec už určite sám nebude určovať podmienky.
Toto je jasný príklad, keď manž. páru ani rozvod nepomohol a prichádza pokračovanie v problémoch z druhého sveta....
Prepáč Pipinočka, táto úvaha nemá s Tebou teraz nič, ale v živote sa kadečo stáva, veď je jeden z najťažších...
Petra Nová
12.04.11,16:41
Peti, keďže polovica nehnuteľnosti má hodnotu cca 15tis.eur a dlhy cca 8tis.eur (všetky dlhy) tak tomu kto to predá ešte peniaze zostanú ... a pikoška je že otec to chce celé predať za 49tis. eur ;))) akože to aký magor kúpi.... má to hodnotu prinajlepšom celé komplet 40tis.eur....
Veru tak, dedičom okrem štátu nemá kto iný byť. Len to speňažovanie dedičstva môže byť komplikované. Danuška to dobre napísala. Budú sa musieť dohodnúť otec, štát a exekútor. Najlepšie by bolo predať nehnuteľnosť ako celok, aby sa dosiahla slušná cena a aby sa ten podiel vôbec predal. Hodnotenie aktív v dedičskom konaní nie je smerodajné. Exekútor musí predať, aby vykonal exekúciu a dostal odmenu. Preto predaj uskutoční za každú cenu, ak ho nestopne štát. A cena môže byť podstatne nižšia, než bola uvedená v dedičskom konaní. Cenu pri predaji Ty už nebudeš mať možnosť nijako ovplyvniť, lebo nie si vlastníčka a spoluvlastníčka domu. A ešte je dôležité, aby dovtedy, kým nedostaneš peniaze z exekúcie sa neobjavil nejaký ďalší veriteľ.

Hmmm ... Pikoška! To je jeden člen poraďáckej komunity.:) ;)
pipinocka123
14.04.11,07:54
Peťa, Ty si aká informovaná ;) nestíham žasnúť ;)
Myslíme že sme len 4 veritelia... toto by mal byť piaty ? ;)
Petra Nová
14.04.11,09:00
Peťa, Ty si aká informovaná ;) nestíham žasnúť ;)
Myslíme že sme len 4 veritelia... toto by mal byť piaty ? ;)
Informovaná? Kým a čím?!:D Neviem, ale nikdy nemáš istotu, či nebude šiesty, siedmy, aťď. Keby áno, tak to je pre Teba hotová pohroma.;)
pipinocka123
14.04.11,11:53
Myslím že 8mesiacov e už dosť dlhá doba... tak to sa asi už nik neprihlási.... držím si palce ....