elikuk
11.04.11,19:26
So susedom máme spoločný dvor. Ja chodím cez jeho dvor domov a on cez môj dvor na svoju záhradu. Nastal problém v tom, že ma nechce pustiť na môj dvor cez ten jeho autom. Na bránu dal reťaz a ja teraz musím mať auto na ceste, kde mi ho môžu vykradnúť alebo poškodiť. Ako mám postupovať alebo na aký úrad sa obrátiť, aby som tento spor vyriešil. Dohodou medzi nami dvoma to nejde, prieči sa ako len vie.
Ďakujem všetkým za pomoc.
Mária27
11.04.11,17:33
Nemáš prístup k domu zo záhrady? Dala by sa tam urobiť garáž.
Ak nemáte zriadené vecné bremeno prejazdu, môžeš oň požiadať súd. Ak ho zriadené máte, môžeš súd požiadať o vydanie príkazu zdržať sa bránenia prejazdu.

Ale poznám aj taký prípad, že to neriešili súdom a prestali si umožňovať aj prechod peši. Horšie to mal ten do záhrady, musel obchádzať viac domov, aby sa do nej dostal.
arizona
11.04.11,17:35
Vecne bremeno sa v tychto pripadoch udeluje na pravo prechodu, nie prejazdu.
Ak mas dohodu so susedom v tomto zneni, tak ma pravdu.
Prechod ti umoznuje...
Mária27
11.04.11,18:42
Vecne bremeno sa v tychto pripadoch udeluje na pravo prechodu, nie prejazdu.
Ak mas dohodu so susedom v tomto zneni, tak ma pravdu.
Prechod ti umoznuje...
My máme aj právo prejazdu.

§ 151o obč. zák, ods. 3 - to je nové!

(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
elikuk
12.04.11,16:54
Ďakujem vám za príspevky. Zabudla som napísať, že tento sused dom kúpil len pred pár mesiacmi a predchádzajúci majiteľ do zmluvy vecné bremeno nezahrnul. Pol roka bolo všetko v poriadku, nikomu nič nevadilo a teraz zrazu to začalo prekážať. Zo záhrady sa vstup spraviť nedá, lebo hneď za plotom záhrady je už družstvo.
Mária27
12.04.11,17:41
Ak ste mali zriadené vecné bremeno s predchádzajúcim vlastníkom, je na liste vlastníctva a na nového vlastníka prešlo zo zákona. Ak ste ho nemali, požiadaj súd.