KEJKA
11.04.11,20:08
myslíte, že stojí za to usilovať zachrániť tento domček - bez garaže, ktorá bola pristavaná a je na spoji zvislo prasklina......na fotke to nevidno.
trámy sú ešte dobré -stačila by plechová alebo iná krytina, ľahšia?.
Urobil by si to nádejný nájomník pre núdzové dočasné bývanie.
Dá sa takto z fotiek vysloviť názor?
day
11.04.11,18:17
podla vyuzitia a dalsieho pouzitia, ale v pripade "vikendoveho" domu = zachranit
KEJKA
11.04.11,18:19
dakujem, prosím ďalšie podrobnosti.....
durisovad
11.04.11,18:32
Domcek je pekny, ja by som sa pokusila o jeho zachranu. Pravdepodobne bol stavany poctivymi majstrami, ktori by bez venca strechu neboli osadili.
220870
11.04.11,18:35
Podľa tvaru domu a hlavne okien má dom okolo70-100 rokov.Vtedy armovane betonove vence na rodinné domy nerobili.Vence sa vytvárali z tehlových blokov 300 x 300 x 70 mmm.Veniec prakticky tvorila pomúrnica a spojnice pomúrnic rôzne tiahla,skoby atd..
Tieto domy bývali masívne a stabilné večná škoda na nich čokoľvek búrať.Prasklinu stačí očistiť a vložiť tam dilatačnú lištu.
Na takéto strechy plech nieje moc vhodný.Jednak by bolo z neho moc odpadu a takýto krov potrebuje na sebe váhu.Nie ľahké plechy .
Chobot
11.04.11,18:47
myslíte, že stojí za to usilovať zachrániť tento domček - bez garaže, ktorá bola pristavaná a je na spoji zvislo prasklina......na fotke to nevidno.
trámy sú ešte dobré -stačila by plechová alebo iná krytina, ľahšia?.
Urobil by si to nádejný nájomník pre núdzové dočasné bývanie.
Dá sa takto z fotiek vysloviť názor?

Ťažko povedať z tejto fotky. Na nej vyzerá dom zachovalo. Videl som aj horšie domy, v ktorých sa bývalo.
KEJKA
12.04.11,03:58
............................
Na takéto strechy plech nieje moc vhodný.Jednak by bolo z neho moc odpadu a takýto krov potrebuje na sebe váhu.Nie ľahké plechy .
ak nie plech, tak potom čo? Betonovú škridlu by som neriskovala
pred rokom statik odporúčal plech,
tak hádam šindeľ?
Ďakujem za reakcie.
mendo933
12.04.11,04:04
pozeram ze je tam skridla, dal by som steinbruck od tondachu to je na ten styl co tam je. Z plechu vela odpadu, pri kanadskom sindli treba plne debnenie a a je to najmenej trvacna krytina
KEJKA
12.04.11,04:15
ano, dakujem za všetky reakcie, našťastie toto nemusím rozhodovať, ani riešiť, stavby som si užila dosť na svojom,
len som si chcela urobiť obraz o možnostiach.
220870
12.04.11,15:11
Určite škridlu.
dolfort
18.04.11,11:39
Pekný domčok! Ak budeš meniť strechu, oprav aj komíny.
Krytina - počul som taký názor od jedného majstra, že niet nad tieto staré škridly - takže pri troche uslovnosti sa dajú použiť aj staré - zložiť dole, očistiť a natrieť, zase nahodiť a máš rovnako dobré než nové (ak nie lepšie) - životnosť je údajne neobmedzená. K nim len dokúpiš toľko nových čo vyradíš staré poškodené.
No a tiež sú údajne nejakí maníci čo toto robia, že zložia strechu a potom ju vedia poskladať presne tak ako bola - asi sa v detstve veľa hrali s Legom.
Rovnako krov - pokiaľ drevo nie je prehnité či napadnuté, tak kľudne môžeš použiť aj pôvodné.

Kejka ešte taká poznámka, že keď sa pustíš do tejto krásnej chalúpky, to nie je ako postaviť nový - začneš strechou a potom to už má nekontrolovateľný priebeh - elektrika, voda, kúrenie, omietky, okná, dvere, podlahy, sanita.
Veľa trpezlivosti a šťastia.
alltracboy
18.04.11,12:33
zrejme zalezi od skridy, lebo co som ja videl stare, tak boly tak prehnite ze sa drobili v zamkoch a podobne
Ajk&
18.04.11,12:44
Keď sme opravovali 80 ročnú chalupu, tak nám doporučili aby to nerobila firma zďaleka, ale taká čo má v regióne skúsenosti s tým ako sa v dedine v minulosti stavalo. Najlepší vraj sú majstri-dôchodcovia.
220870
18.04.11,16:43
Keď sme opravovali 80 ročnú chalupu, tak nám doporučili aby to nerobila firma zďaleka, ale taká čo má v regióne skúsenosti s tým ako sa v dedine v minulosti stavalo. Najlepší vraj sú majstri-dôchodcovia.
Niečo na tom pravdy je a hlavne pribúdajúcim časom bude.Dnes sú na stavbách vidieť len rýchlokvasený trkvasi ktorý ovládajú lepenie polystyrénu na stenu a myslia si o sebe ,že zhltly všetku múdrosť sveta.Pritom sú sprostý ako bagandža.Veľmi málo stavbárov dnes vie urobiť rekonštrukciu.A bude to stále len horšie.
dolfort
19.04.11,08:02
Niečo na tom pravdy je a hlavne pribúdajúcim časom bude.Dnes sú na stavbách vidieť len rýchlokvasený trkvasi ktorý ovládajú lepenie polystyrénu na stenu a myslia si o sebe ,že zhltly všetku múdrosť sveta.Pritom sú sprostý ako bagandža.Veľmi málo stavbárov dnes vie urobiť rekonštrukciu.A bude to stále len horšie.

Nedá sa inak než súhlasiť. U mňa tiež najlepšiu robotu odviedli dvaja páni majstri vo veku 50+. Kľud a rutina, to sú ich výsady.
dolfort
19.04.11,08:05
Keď sme opravovali 80 ročnú chalupu, tak nám doporučili aby to nerobila firma zďaleka, ale taká čo má v regióne skúsenosti s tým ako sa v dedine v minulosti stavalo. Najlepší vraj sú majstri-dôchodcovia.

Dôchodcovia - nie sú zlí, no ja by som lovil skôr vo odvodových ročníkoch cca 1960 - ešte dobre vidia, slúži im pamäť a majú silu. Takého dôchodcu už by mi asi bolo ľúto trepať hore na lešenie či nechať vláčiť ťažké fúriky a vedrá. :mee: Peace
propo
19.04.11,11:28
Ked je prasklina zvislo, to znamena ze posun steny je kolmo na nu, cize asi tam veniec nebude...

ale to je taky "odhad" akoze kto bude majster sveta vo hokeji...
cize najlepsie zobrat vrtacku, dlhy vrtak do kamena.... a zavrtat.... to uvidis rychlo ci je tam stale tehla alebo narazis na beton...