lenulka261
12.04.11,06:58
dobrý den, otec zomrel v r.2006, dedičské konanie bolo v januári 2007. sme 4 dediči,dedíme rovnakým dielom. dom sa však predáva. musíme platiť dan z predaja alebo je tam nejaká výnimka. ak hej tak dan sa musí zaplatiť z rozdielu hodnoty dedičstva a predajnej ceny?dakujem
KEJKA
12.04.11,05:24
áno, daň z príjmu - rozdielu PC a hodnoty v dedičstve...
Zoltán Kovács
12.04.11,05:26
áno, daň z príjmu - rozdielu PC a hodnoty v dedičstve...

Nemôžem celkom súhlasiť.

Predsa podľa §9 zákona o dani z príjmov podmienka vlastníctva 5 rokov v prípade dedičstva v priamom rade (rodič - dieťa) sa spočítava.

Predpokladám, že otec určitý čas dom vlastnil, a tým pádom podmienka 5 rokov vlastníctva môže byť splnená.
KEJKA
12.04.11,05:30
áno, to je pravda. Ak tam mal otec TP 5 rokov, tak moja odpoveď určite neplatí.
Zoltán Kovács
12.04.11,05:31
Kejka stačí vlastníctvo 5 rokov spočítané otca a dedičov, či nie? Prečo by tam musel mať otec TP 5 rokov?
KEJKA
12.04.11,05:33
no lebo si myslím, že deti tam TP nemajú, ked ho predávajú
5 rokmi som chcela poistiť odpoved, že naisto sa ich daň netýka.............. nič iné.
Zoltán Kovács
12.04.11,05:41
Zákon o dani z príjmov (platná od 1.1.2011)
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v
priamom rade alebo niektorým z manželov , ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
ivka70
12.04.11,05:42
áno, to je pravda. Ak tam mal otec TP 5 rokov, tak moja odpoveď určite neplatí.

Nemusel tam mat otec 5 rokov TP, staci, ak ho otec + deti vlastnili dokopy aspon 5 rokov.
KEJKA
12.04.11,05:47
ach jaj, čo to dnes na mňa pôsobí......stále točím o TP, pritom ide o vlastníctvo. sypem si popol na hlavu a idem si urobiť kávičku.
Mpje príspevky neberte do úvahy.
A tomu citovanému novému zneniu tiež nerozumiem:
.................b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v
priamom rade alebo niektorým z manželov , ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa .................
akoby sa nesčitovalo, ale dedič musí mať dom vo vlastníctve dedením?
Zoltán Kovács
12.04.11,05:49
Ja som len priložil citáciu zákona z porady.