IkaM
04.01.06,09:26
Prosim o radu.

Mame chlapov mimo prevadzky "na tyzdennej pracovnej ceste". Prisla mi faktura na ubytovanie a ja mam dilemu ci to hodit na 512 alebo 518 ako sluzbu. K tejto fakture mi poslali dalsiu na samotnu dan mestu. Bude sa to tykat mojho nakladu "512,518"/321 alebo budem uctovat o dani?

Dakujem za pomoc.:rolleyes:
liba2
04.01.06,08:37
Keďže ide o pracovnú cestu, potom na 512.
IkaM
04.01.06,09:13
Myli ma len to ze zamestnanec s tym nema nic spolocne, kedze ubytko nejde do cestaku.
Libi
04.01.06,09:16
ja to robím takto: 518,343/321. A zamestnancom zdaňujeme nepeňažný príjem a ešte je to i pripočítateľná položka.
Tweety
04.01.06,09:17
Myli ma len to ze zamestnanec s tym nema nic spolocne, kedze ubytko nejde do cestaku.
Na 512 sa účtuje iba vtedy, ak ide o pracovnú cestu. Inak ubytovanie na 518.;)
liba2
04.01.06,09:22
ja to robím takto: 518,343/321. A zamestnancom zdaňujeme nepeňažný príjem a ešte je to i pripočítateľná položka.Libi, v tomto tvojom prípade ide o ubytovanie na prac. ceste ? alebo o ubytovanie "cezpoľných" zamestnancov?.
elPi
04.01.06,09:53
Podľa môjho názoru sa na účte 512 - cestovné, účtuje len vtedy, keď výdavky znáša zamestnanec a nechá si ich predložením vyúčtovania cestovných náhrad vyplatiť.
Ak pre svojich zamestnancov zabezpečí od dodávateľa priamo na svoje náklady zamestnávateľ ubytovanie a prípadné ďalšie súvisiace služby (doprava, stravovanie, parkovné a pod) ide to všetko na účet 518. (strava na 527)
liba2
04.01.06,23:40
Podľa môjho názoru sa na účte 512 - cestovné, účtuje len vtedy, keď výdavky znáša zamestnanec a nechá si ich predložením vyúčtovania cestovných náhrad vyplatiť.
Ak pre svojich zamestnancov zabezpečí od dodávateľa priamo na svoje náklady zamestnávateľ ubytovanie a prípadné ďalšie súvisiace služby (doprava, stravovanie, parkovné a pod) ide to všetko na účet 518. (strava na 527)Myslím, že všetci uznávame Ing. Cenigovú, preto vyberám z jej Praktickej príručky od 1.1.2005 k účtu 512-Cestovné, str.232:
"Do nákladov na cestovné patria najmä: ...
g) cestovné náklady, náklady na ubytovanie a stravovanie vo výške stravného, vyúčtované dodávateľmi za poskytnuté služby účtovnej jednotke pre zamestnancov pri pracovných cestách, napr. pri návšteve výstava veľtrhov, na školeniach, inštruktážach, pracovných poradách a pod."
Libi
05.01.06,13:34
ide o cezpoľných zamestnancov.
Yuya
22.01.06,21:33
Zamestnanec doniesol zo SC doklad o uhrade ubytovania v hotovosti, ktory bol vystaveny na nasu firmu, pod nazvom firmy bolo meno zamestnanca.
Mozme si uplatnit DPH?
Maxinka
30.05.07,08:12
Ak zamestanci-montážnici idú napr. na 2 dni do BA namontovať niečo, tak im mám vypísať CP?Normálne im dávam SP, ale ak idú na prac.cestu tak im ich nemám dať ale mám im vyplatiť CN-208,-Sk/deň?Majú mať aj vreckové?
Ubytovanie im tam zabezpečíme-dám im peniaze a oni mi potom donesú už len blok z RP,kde je uvedené Ubytovanie+daň za ubyt.-nie je tam žiadny názov našej firmy-512(518),343/321?
Ďakujem
Maxinka
30.05.07,08:41
Ak zamestanci-montážnici idú napr. na 2 dni do BA namontovať niečo, tak im mám vypísať CP?
Ubytovanie im tam zabezpečíme-dám im peniaze a oni mi potom donesú už len blok z RP,kde je uvedené Ubytovanie+daň za ubyt.-nie je tam žiadny názov našej firmy-512(518),343/321?
Ďakujem
Poradí mi niekto?:)
Maxinka
30.05.07,10:14
Ak zamestanci-montážnici idú napr. na 2 dni do BA namontovať niečo, tak im mám vypísať CP?Normálne im dávam SP, ale ak idú na prac.cestu tak im ich nemám dať ale mám im vyplatiť CN-208,-Sk/deň?Majú mať aj vreckové?
Ubytovanie im tam zabezpečíme-dám im peniaze a oni mi potom donesú už len blok z RP,kde je uvedené Ubytovanie+daň za ubyt.-nie je tam žiadny názov našej firmy-512(518),343/321?
Ďakujem
Prosím,prosím,prosím-poradíte mi?!
bea
30.05.07,10:25
Ak zamestanci-montážnici idú napr. na 2 dni do BA namontovať niečo, tak im mám vypísať CP?Normálne im dávam SP, ale ak idú na prac.cestu tak im ich nemám dať ale mám im vyplatiť CN-208,-Sk/deň?Majú mať aj vreckové?
Ubytovanie im tam zabezpečíme-dám im peniaze a oni mi potom donesú už len blok z RP,kde je uvedené Ubytovanie+daň za ubyt.-nie je tam žiadny názov našej firmy-512(518),343/321?
Ďakujem
Vypísať cestovný príkaz, majú nárok na stravné podľa počtu hodín na služobnej ceste. Stravné poukážky nedostanú. Na vreckové je nárok len na služobnej ceste v zahraničí.
Ubytovanie sa zúčtuje spolu s cestovným príkazom.
Podľa toho čo píšeš dávaš im vlastne zálohu.
Takže ja by som účtovala o zálohe pred služ. cestou a potom vyúčtovanie CP.
(záloha - 335/211, vyúčtovanie CP -512/335 a prípadný rozdiel medzi vyúčtovaním a zálohou 335/211, resp. 211/335)
Maxinka
31.05.07,11:12
Vypísať cestovný príkaz, majú nárok na stravné podľa počtu hodín na služobnej ceste. Stravné poukážky nedostanú. Na vreckové je nárok len na služobnej ceste v zahraničí.
Ubytovanie sa zúčtuje spolu s cestovným príkazom.
Podľa toho čo píšeš dávaš im vlastne zálohu.
Takže ja by som účtovala o zálohe pred služ. cestou a potom vyúčtovanie CP.
(záloha - 335/211, vyúčtovanie CP -512/335 a prípadný rozdiel medzi vyúčtovaním a zálohou 335/211, resp. 211/335)
Veľmi pekne ĎAKUJEM.
Len ešte, keď mi dajú oni vyúčtovanie aj bloky za ubytovanie tak si môžem uplatniť DPH za ubyt.?
Stravné sa má tiež zaúčtovať na 512?
Tweety
31.05.07,11:29
Nie, z nákladov, ktoré sú súčasťou PC a teda cestovného príkazu nie je nárok na odpočet dph. Celkové náklady na PC zaúčtujeme na 512.
Maxinka
31.05.07,11:44
Nie, z nákladov, ktoré sú súčasťou PC a teda cestovného príkazu nie je nárok na odpočet dph. Celkové náklady na PC zaúčtujeme na 512.
Tak ako to mám urobiť čo najjednoduchšie, aby sme mohli uplatniť DPH z ubyt.?Nemám im dať tú zálohu?Ubytovanie im zabezpečila firma!
Tweety
31.05.07,11:47
Ak nie je za ubytovanie fa na meno vašej fi, kde je IČO DPH, tak možnosť uplatnenia odpočtu nie je.
Maxinka
31.05.07,11:55
Ak nie je za ubytovanie fa na meno vašej fi, kde je IČO DPH, tak možnosť uplatnenia odpočtu nie je.
Takže ak tá ubytovňa nevystavuje FA len blok z RP tak fi. nemá nárok na vrátenie DPH?To je naozaj pravda?????:eek:
A ak im to nedám ako súčasť preplatenia v cestnom príkaze?Veď im to zaplatila firma a teraz nemá nárok na vrátenie DPH.To je nejaký zákon na toto?Nejako ináč mi neviete poradiť aby sa dala prípadná DPH odpočítať?
Maxinka
01.06.07,07:52
Takže ak tá ubytovňa nevystavuje FA len blok z RP tak fi. nemá nárok na vrátenie DPH?To je naozaj pravda?????:eek:
A ak im to nedám ako súčasť preplatenia v cestnom príkaze?Veď im to zaplatila firma a teraz nemá nárok na vrátenie DPH.To je nejaký zákon na toto?Nejako ináč mi neviete poradiť aby sa dala prípadná DPH odpočítať?
Haló, haló - viete mi poradiť:)
JAJA11
01.06.07,07:57
Haló, haló - viete mi poradiť:)

Aj doklad z RP, pokiaľ má všetky náležitosti je možné dať do nákladov firmy a uplatniť DPH.:rolleyes:
Tweety
01.06.07,07:58
Takže ak tá ubytovňa nevystavuje FA len blok z RP tak fi. nemá nárok na vrátenie DPH?To je naozaj pravda?????:eek:
A ak im to nedám ako súčasť preplatenia v cestnom príkaze?Veď im to zaplatila firma a teraz nemá nárok na vrátenie DPH.To je nejaký zákon na toto?Nejako ináč mi neviete poradiť aby sa dala prípadná DPH odpočítať?
O dph sa dočítaš v Zákone o dph.
O odpočítaní dph tu:
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
Maxinka
01.06.07,08:09
No ja neviem, ten zákon poznám ale o ubytovaní tam nejako nič nevidím - to ubytovanie som im musela zabezpečiť - na dosahovanie príjmov.Ináč mi neviete pomôcť - ja som to povedala šéfovi a ten sa strašne rozzúril, že to nie je pravda.
JAJA11
01.06.07,08:17
No ja neviem, ten zákon poznám ale o ubytovaní tam nejako nič nevidím - to ubytovanie som im musela zabezpečiť - na dosahovanie príjmov.Ináč mi neviete pomôcť - ja som to povedala šéfovi a ten sa strašne rozzúril, že to nie je pravda.

Na školení nám pani z DR TN povedala, že je možné ubytovanie preplatiť cez cesťák, vtedy si však nemôžeme uplatniť DPH, pokiaľ ubytovanie je vystavené na firmu (stačí aj doklad z ERP) a zaúčtujemem si to ako výdaj firmy, je možné si DPH uplatniť. Je to logické a nič nie je v rozpore so zákonom.:rolleyes:
Tweety
01.06.07,08:24
No ja neviem, ten zákon poznám ale o ubytovaní tam nejako nič nevidím - to ubytovanie som im musela zabezpečiť - na dosahovanie príjmov.Ináč mi neviete pomôcť - ja som to povedala šéfovi a ten sa strašne rozzúril, že to nie je pravda.
Ak chcete uplatniť odpočet dph, doklad o ubytovani nemôže byť prílohou CP zamestnanca, zaúčtujte ho zvlášť.
Mária hrušková
01.06.07,08:56
Ja myslím že hej....
Maxinka
01.06.07,10:51
Ešte by som sa chcela opýtať-môžem zamestnancom vyplatiť CN cez mzdy?Ak áno tak tie náhrady idú na 512?
Tweety
01.06.07,10:54
Áno, vyplatíš mu cez mzdy a zaúčtuješ na 512.
JaZu
01.06.07,10:54
Ešte by som sa chcela opýtať-môžem zamestnancom vyplatiť CN cez mzdy?Ak áno tak tie náhrady idú na 512?

Áno, môžu byť vyplatené aj cez mzdy, aj v tom prípade idú cez 512, lebo nie sú súčasťou hrubej mzdy a nezdaňujú sa.:)
Maxinka
01.06.07,11:04
ĎAKUJEM VEĽMI KRÁSNE-VEĽMI STE MI POMOHLI!!!!
Maxinka
04.06.07,07:29
ĎAKUJEM VEĽMI KRÁSNE-VEĽMI STE MI POMOHLI!!!!
Napadla ma ešte 1 otázočka: Ak si zamestnanec neurobí CP, tak mu nemám ako vyplatiť cestovné náhrady. Ale pokl. blok za ubytovanie má firma.Aj tak si ho môžem dať do účto. na 518 - nebude sa ma nikdo pýtať - kto bol ubytovaný?
Maxinka
04.06.07,09:08
Napadla ma ešte 1 otázočka: Ak si zamestnanec neurobí CP, tak mu nemám ako vyplatiť cestovné náhrady. Ale pokl. blok za ubytovanie má firma.Aj tak si ho môžem dať do účto. na 518 - nebude sa ma nikdo pýtať - kto bol ubytovaný?
Haló-lo-lo-lo?:rolleyes:
Tweety
04.06.07,09:45
Zaúčtuješ samostatne dokladom na 518 a poznačíš, že je to ubytovanie zamestnancov fi.
Maxinka
04.06.07,10:01
Zaúčtuješ samostatne dokladom na 518 a poznačíš, že je to ubytovanie zamestnancov fi.
Fajn-a tie cesťáky potom nemusia byť?!Zamestnancom potom vyplatím normálene aj SP?Nebude to vadiť, že boli ubytovaný?
Tweety
04.06.07,10:03
Cesťáky na PC urobíš, dostanú diéty a príp. ost. poplatky s tým súvisiace, akurát ubytovanie nebude ich prílohou.
martinius
06.06.07,07:29
My máme presne ten istý problém a daňový poradca nám poradil nasledovné (ak nie sú urobené cest.príkazy):
Ak je faktúra vystavená na firmu(alebo ide o doklad z ERP) a obsahuje všetky náležitosti na uplatnenie DPH,tak základ dane účtujeme na 518.
V ostatných prípadoch,teda ak faktúra (alebo doklad z ERP)neobsahuje všetky potrebné náležitosti alebo je Fa vystavená na meno pracovníka,považujete sa to za službu poskytnutú zamestnancovi a celá suma sa účtuje na 512.
Tiež sme mali dilemu,na aký účet to účtovať,ak neprikladajú cest.príkazy,ale len napr.vyúčtovanie výdavkov z kred.kariet.Taktiež sme sa nevedeli pohnúť ohľadom DPH z neúpl.daň.dokladov.
K ubytovaniu sme dostali také stanovisko,len ak by som chcela podobne postupovať napr.v prípade parkovania,tak sa podľa mňa uplatňuje dvojaký meter.....tu už by to bolo so službou poskytnutou zamestnancovi otázne....na druhej strane je to diskriminácia,lebo ubytovanie aj parkovné sa zvyčajne účtuje do CN a ak nie do cestovného,tak do služieb....len ...my pri neúpl.doklade-parkovné dávame DPH na 538 ako daň.neuzn.náklad:-(
martinius
06.06.07,07:38
Podľa môjho názoru sa na účte 512 - cestovné, účtuje len vtedy, keď výdavky znáša zamestnanec a nechá si ich predložením vyúčtovania cestovných náhrad vyplatiť.
Ak pre svojich zamestnancov zabezpečí od dodávateľa priamo na svoje náklady zamestnávateľ ubytovanie a prípadné ďalšie súvisiace služby (doprava, stravovanie, parkovné a pod) ide to všetko na účet 518. (strava na 527)
Súhlasím,je to logické,ale u nás (sme veľká firma) sa na účet 512 dáva napr.aj ubytovanie,ktoré zamestnanci uhradia firemnými kred.kartami....žiadna suma sa im nevráti.Na druhej strane si neviem predstaviť,prečo by sme na každé ubytovanie museli prerábať faktúry,aby sme si mohli uplatniť DPH na vstupe,pretože z hotela donesú doklad vystavený na svoje meno...nie na firmu a kvôli tomu by sme mali byť diskriminovaní a DPH zaúčtovať ako pripočítateľnú položku?To by bola tiež blbosť.
martinius
11.06.07,05:45
Prosím,nikto nič? Fakt mi príde divné účtovať ubytko na 512 a parkovné na 518,keď mám jeden účet z hotela a nemám CP,ale len vyúčtovanie výdavkov. Čo vy na to?Mám považovať aj parkovné ako službu poskytnutú zamestnancovi,aj keď všetky výdavky boli hradené firemnou kred.kartou?Ešte podotýkam,že nárok na odpočet DPH nebude,lebo nejde o úplny daňový doklad,nie je vystavený na firmu,ale na meno zamestnanca.
Maxinka
21.06.07,08:50
V tejto téme som už bola, ale ešte niečo:
- ak nedám ten blok k CP tak ho zaúčtujem takto:
-ubytovanie 518/211
DPH 343/211
- daň z ubytovania 518alebo 538/211
:o
Maxinka
21.06.07,09:08
V tejto téme som už bola, ale ešte niečo:
- ak nedám ten blok k CP tak ho zaúčtujem takto:
-ubytovanie 518/211
DPH 343/211
- daň z ubytovania 518alebo 538/211
:o
Haló-lo-lo-lo povie mi to niekto?
Maxinka
22.06.07,09:45
V tejto téme som už bola, ale ešte niečo:
- ak nedám ten blok k CP tak ho zaúčtujem takto:
-ubytovanie 518/211
DPH 343/211
- daň z ubytovania 518alebo 538/211
:o
Prosím Vás - potrebujem to odsúhlasiť či to bude dobre a hlavne tá daň.
ĎAKUJEM, ĎAKUJEM,ĎAKUJEM.............
Tweety
22.06.07,09:50
Celé ubytovanie zaúčtuješ na 512.
Maxinka
22.06.07,10:00
Ale ja dávam zvlášť ubytovanie - ubytovanie je vystavené na firmu (stačí aj doklad z ERP) a zaúčtujemem si to ako výdaj firmy, potom je možné si DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=33) uplatniť.preto 518/211.No a na doklade z ERP je aj tá daň z ubytovania .../211
Cesťáky urobím, dostanú diéty a príp. ost. poplatky s tým súvisiace, akurát ubytovanie nebude ich prílohou - 512/211

Takže tú daň asi nemôžem dať na 512?!
Tweety
22.06.07,10:09
Tak potom všetko služby 518.