boban
04.01.06,09:30
Ahojte Poraďáci,
potrebujem konzultáciu. Robím účtovníctvo pre SZČO elektrikára. Miesto podnikania má Malacky. Denne cestuje za prácou, väčšinou do BA. Auto, ktoré používa má v podnikaní. Má zaplatenú cestnú daň,... Moje otázky:
1. Osobné auto, ktoré má v podnikaní kúpil 31.10.2005. V bazare vyplatil hotovosť 200000 Sk a odstatnú sumu má na leasing. Akým spôsobom mám v jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka zapísať tieto operácie?
2. Do ktorej skupiny mám toto auto zaradiť a ako ho odpisovať?
3. Keďže každý deň cestuje za prácou, musí si písať do Knihy jázd všetky jazdy ako služobné cesty? A výdavky mu uplatním podľa bločkov o čerpaní pohonných hmôt s tým, že skontrolujem počet km a spotrebu?
4. Má nárok takýto SZČO na stravné? Musí mať zakúpené stravné lístky, alebo aj na základe bloku z reštaurácie by som mu mohla uplatniť 55%?
Ďakujem
Zita5
04.01.06,08:52
Ahojte Poraďáci,
potrebujem konzultáciu. Robím účtovníctvo pre SZČO elektrikára. Miesto podnikania má Malacky. Denne cestuje za prácou, väčšinou do BA. Auto, ktoré používa má v podnikaní. Má zaplatenú cestnú daň,... Moje otázky:
1. Osobné auto, ktoré má v podnikaní kúpil 31.10.2005. V bazare vyplatil hotovosť 200000 Sk a odstatnú sumu má na leasing. Akým spôsobom mám v jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka zapísať tieto operácie?
2. Do ktorej skupiny mám toto auto zaradiť a ako ho odpisovať?
3. Keďže každý deň cestuje za prácou, musí si písať do Knihy jázd všetky jazdy ako služobné cesty? A výdavky mu uplatním podľa bločkov o čerpaní pohonných hmôt s tým, že skontrolujem počet km a spotrebu?
4. Má nárok takýto SZČO na stravné? Musí mať zakúpené stravné lístky, alebo aj na základe bloku z reštaurácie by som mu mohla uplatniť 55%?
Ďakujem

1/
Účtovanie lízingu pozri tu :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3235&highlight=L%EDzing+1.1.2004

POZRI príspevok 155 - tam je aj tabuľka účtovania lízingu


2/ Zaradíš do 1.odpisovej skupiny a odpisuješ podľa priloženého linku
3/ Pokiaľ by si nepísala všetky jazdy ako služobné , strácala by si určité percento na výdavkoch resp.odpisoch na lízovanom MV .
Výdavky na PHM dávaš do nákladov s tým , že musíš viesť evidenciu jázd , to znamená , že musí byť evidovaný každý jeden km a potom porovnávaj evidenciu so skutočným stavom .
4/ Má nárok na stravné , pokiaľ vykonáva svoju podnikateľskú činnosť mimo miesta sídla firmy , ale k tomu by bolo potrebné skutočne preukázať
nejakú objednávku alebo dokument ,zmluvu atď., že sa zdržiaval mimo . Stravné lístky a blok z reštaurácie nie v žiadnom prípade .
Huta
04.01.06,11:31
Nárok na stravné má až v tomto roku, v r.2005 nie.Myslím,že zákon je v platnosti až od 1.1.2006.
Zita5
04.01.06,11:38
Nárok na stravné má až v tomto roku, v r.2005 nie.Myslím,že zákon je v platnosti až od 1.1.2006.


Mala som pocit , že sa bavíme o stravnom čiže dietách pre SZČO a to platilo aj roku 2005 .

Ale počula som už aj ja niečo o stravných poukážkach pre SZČO a to by malo platiť od roku 2006. Ale či to je pravda alebo nie , neviem .
Katija
04.01.06,12:12
Nárok na stravné má až v tomto roku, v r.2005 nie.Myslím,že zákon je v platnosti až od 1.1.2006. Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP v roku 2005 mal daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2, ktorý bol na pracovnej ceste nárok na stravné podľa zákona 283/2002 o cestovných náhradách.
Tento paragraf platí aj v roku 2006, ale od 1.1.2006 platí tiež nový § 19 ods.2 písm.p) ZDP a podľa neho sa daňovníkovi s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovo uznávajú aj vynaložené výdavky na stravovanie najviac vo výške 48,95 Sk (zatiaľ) za odpracovaný deň, ale len vtedy ak nie je zároveň na pracovnej ceste.
Katija:):cool:
Huta
04.01.06,12:22
Teraz už nie som ani ja istá,ale podľa mňa za rok 2005 mali SZČO-živnostníci nárok na stravné len ak boli v zahraničí,alebo mám už nejaký útlm?Nárok na stravné bude len od 1.1.2006.
liba2
05.01.06,00:41
Teraz už nie som ani ja istá,ale podľa mňa za rok 2005 mali SZČO-živnostníci nárok na stravné len ak boli v zahraničí,alebo mám už nejaký útlm?Nárok na stravné bude len od 1.1.2006.Treba rozlišovať
- stravné podľa zákona o cest.náhradách - to pre SZČO platilo už v r.2005 aj pri tuzemských PC, a
- výdavky na stravovanie (čo u zamestnancov vyplýva zo Zák. práce) - to pre SZČO platí teraz od 1.1.2006.
ilona
05.01.06,04:35
Liba 2,píšeš,že stravné pre SZČO platilo už aj v roku 2005,niečo som nepostrehla,kde to bolo zverejnené?Ja si myslím,že celý rok platilo len stravné do zahraničia.
Katija
05.01.06,08:47
Liba 2,píšeš,že stravné pre SZČO platilo už aj v roku 2005,niečo som nepostrehla,kde to bolo zverejnené?Ja si myslím,že celý rok platilo len stravné do zahraničia. Pozri si § 19 ods. 2 písm. e) zákona 595/2003 Z.z o dani z príjmu, tam to je. Katija:):cool:
ilona
05.01.06,10:57
Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.
Katija
05.01.06,16:11
Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem. Zákon 283/2002 o cestovných náhradách stanovuje pre zamestnancov a zamestnávateľov lehoty v ktorých majú predkladať a zúčtovávať doklady potrebné k vyučtovaniu pracovnej cesty. Nenašla som však nič o tom, že by mali tieto lehoty platiť aj pre SZČO. Z toho mi vychádza, že ak sa stravné zúčtuje a vyplatí SZČO raz za rok napr. 31.12., tak by to malo byť v poriadku. Podľa môjho názoru môžeš vyučtovať každú pracovnú cestu zvlášť, alebo urobiť mesačné sumáre, alebo jeden sumár za rok, za predpokladu, že k sumárom pripojíš potrebné doklady a uvedieš všetky údaje potrebné k vyučtovaniu pracovných ciest. Katija:):cool:
renča1
05.01.06,16:24
Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.

Ja som tiež počas celého roka neúčtovala SZČO stravné, ale v novembri som si urobila sumár od 1-11/05 podľa zákaziek a naúčtovala som stravné. Za december som už účtovala v decembri stravné. Ved účtovať môžeš počas celého roka.:)
nano
07.01.06,08:53
Koľko ste dávali stravné pre SZČO pri pracovných cestách? Ako pre zamstnancov,podľa toho koľko hodín trvala pracovná cesta?
Manual
07.01.06,10:16
Koľko ste dávali stravné pre SZČO pri pracovných cestách? Ako pre zamstnancov,podľa toho koľko hodín trvala pracovná cesta?
Ano presne tak ako píšeš:)
Melnick
04.03.06,13:38
Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.

Prezerám tému s 2mesačným oneskorením ,ale doteraz som bola presvedčená, že SZČO si pri tuz. pracovných cestách nemohla
uplatňovať stravné .Toto si mohla začať uplatňovať až od novembra
2005.Takže teraz neviem:confused: :confused:
Katija
04.03.06,15:46
Prezerám tému s 2mesačným oneskorením ,ale doteraz som bola presvedčená, že SZČO si pri tuz. pracovných cestách nemohla
uplatňovať stravné .Toto si mohla začať uplatňovať až od novembra
2005.Takže teraz neviem:confused: :confused:Od 1.11.2004. Ide o novelu ZDP § 19 ods.2 písm.e) zákonom 539/2004 Z.z. Katija:):cool:
Melnick
04.03.06,19:03
Od 1.11.2004. Ide o novelu ZDP § 19 ods.2 písm.e) zákonom 539/2004 Z.z. Katija:):cool:

Ešte dnes ma o tom daňový poradca ubezpečoval. Asi vymením
poradcu za poradu.
Silkov
05.03.06,11:50
Prosím Vás ak SZČO so živnostenským listom SR pracuje v Čechách viac ako 210 dní má nejaké povinnosti voči ČR alebo jednoducho si zaplatí daň v SR? Môže si uplatniť výdavky diety + 40% za každý deň pobytu v ČR?