dobrava
12.04.11,12:04
Prajem dobrý deň, zakladám novú tému - možno pomôže aj iným:
Môj brat kúpil pozemok, na ktorom sú umiestnené dva stĺpy elektrického vedenia. Rozhodol sa stavať dom, avšak na tomto pozemku to nejde, bránia tomu uvedené stĺpy el. vedenia. Na tomto mieste bola plánovaná "prekládka" uvedeného vedenia, avšak z tohto vzišlo.
Je možné v zmysle nejakého zákona požiadať o "nájomné" za uvedené stĺpy, keďže stoja na jeho pozemku? Takto má vlastne znehodnotený celý pozemok, keďže sa tam nedá nič robiť. Ďakujem.
Stanislav 1975
12.04.11,10:12
Prajem dobrý deň, zakladám novú tému - možno pomôže aj iným:
Môj brat kúpil pozemok, na ktorom sú umiestnené dva stĺpy elektrického vedenia. Rozhodol sa stavať dom, avšak na tomto pozemku to nejde, bránia tomu uvedené stĺpy el. vedenia. Na tomto mieste bola plánovaná "prekládka" uvedeného vedenia, avšak z tohto vzišlo.
Je možné v zmysle nejakého zákona požiadať o "nájomné" za uvedené stĺpy, keďže stoja na jeho pozemku? Takto má vlastne znehodnotený celý pozemok, keďže sa tam nedá nič robiť. Ďakujem.

Ak sú tie stlpy napísane, uvedené na LV ako vecné bremeno, tak na nájomné nieje absolútne žiadny nárok...
dobrava
12.04.11,10:34
Ďakujem za tak rýchlu odpoveď, takže: práveže na LV nie je žiadna zmienka o týchto stĺpoch - tobôž nie vecné bremeno ...
Stanislav 1975
12.04.11,10:41
Ďakujem za tak rýchlu odpoveď, takže: práveže na LV nie je žiadna zmienka o týchto stĺpoch - tobôž nie vecné bremeno ...

Noooo, tak to už je iná reč- s týmto by sa možno aj dalo niečo robiť...:), aj keď zasa na druhej strane, može protistrana operovať s tým, že je to vo verejnom záujme( čo aj je asi )- ja to vidím jednoznačne na právnika...
Zoltán Kovács
12.04.11,10:42
Odvolajú sa na verejný záujem, a zriadia vecné bremeno, že si to majiteľ ani nevšimne.... bohu žiaľ tvrdá realita na Slovensku.
Stanislav 1975
12.04.11,10:44
Odvolajú sa na verejný záujem, a zriadia vecné bremeno, že si to majiteľ ani nevšimne.... bohu žiaľ tvrdá realita na Slovensku.

šak to aj ja som na to myslel v predošlom príspevku, hmhm- ale skúsiť treba niečo vymyslieť...,aspoň pokus...
dobrava
12.04.11,10:47
Ďakujem, takže sa nemá v tomto brat vôbec angažovať? Myslel som, či neexistuje nejaký zákon, alebo predpis, ktorý by toto dokázal "ošetriť".
nesca
12.04.11,10:51
A prečo to neskúsiš riešiť s elektrárňami.Možno by tú prekládku urobili.Keď sa ich nespýtaš...? Viem o čom hovorím :-)
bubkoch
12.04.11,10:53
zakon 656/2004 o energetike:

§ 10
Práva a povinnosti držiteľa povolenia

(1) Držiteľ povolenia alebo ním poverená fyzická osoba alebo právnická osoba môže vo verejnom záujme
a) vstupovať na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na výkon povolenej činnosti,
b) odstraňovať a okliesňovať stromy a iné porasty, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení, ak tak po predchádzajúcej písomnej výzve neurobil ich vlastník, nájomca alebo správca (ďalej len "vlastník"); ...
...

(3) Vlastníkovi nehnuteľnosti patrí po vykonaní činností na základe výzvy podľa odseku 1 písm. b) náhrada preukázaných nákladov, ktorú uhrádza držiteľ povolenia. Ak vznikne vlastníkovi nehnuteľnosti v dôsledku výkonu práv držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby majetková ujma, má nárok na náhradu škody. Ak je vlastník nehnuteľnosti obmedzený pri obvyklom užívaní nehnuteľnosti, má nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Nárok na náhradu škody alebo nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania možno uplatniť u držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorí túto škodu alebo obmedzenie vlastníckych práv spôsobili, do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa o tom poškodený dozvedel, najneskôr však do jedného roka od vzniku škody alebo od vzniku núteného obmedzenia užívania nehnuteľnosti, inak právo poškodeného na náhradu škody alebo na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti zaniká.

(5) Povinnosti zodpovedajúce oprávneniam podľa odseku 1 sú vecnými bremenami spojenými s vlastníctvom nehnuteľnosti. Návrh na vykonanie záznamu do katastra nehnuteľností je oprávnený podať držiteľ povolenia. Vlastník nehnuteľnosti má za zriadenie vecného bremena nárok na primeranú jednorazovú náhradu. Náhrada sa poskytne za výmeru, v ktorej je vlastník obmedzený pri užívaní nehnuteľnosti v dôsledku uplatnenia zákonného vecného bremena držiteľom povolenia. Ak sa držiteľ povolenia a vlastník nehnuteľnosti nedohodnú inak, náhrada sa určí znaleckým posudkom. Náklady na vyhotovenie znaleckého posudku hradí držiteľ povolenia. Lehoty na uplatnenie nároku na poskytnutie primeranej jednorazovej náhrady sú rovnaké ako lehoty podľa odseku 3. Práva zodpovedajúce vecným bremenám patria držiteľovi povolenia. Ak dôjde k zmene osoby držiteľa povolenia, práva zodpovedajúce vecným bremenám prechádzajú na nového držiteľa povolenia.
dobrava
13.04.11,10:21
Brat riešil toto veľakrát aj s elektrárňami, angažoval som sa v tom aj ja, keďže v minulosti som pracoval na elektrárňach, ale bol som na to "malé zvieratko", aby som to nejako dokázal ovplyvniť. Najprv sľubovali, že do plánovaných opráv zahrnú aj prekládku, no ale prišla iná doba, nie sú peniaze atď. Ale píšeš, že máš nejakú skúsenosť, môžeš napísať niečo bližšie?
A ešte ma napadlo jedno: ak teda tento stĺp nie je uvedený ako vecné bremeno na LV brata, nemôže požadovať zapísať do LV tento stĺp ako vecné bremeno a požadovať nejakú "odplatu" za toto vecné bremeno?
Ďakujem.
bubkoch
14.04.11,04:59
Brat riešil toto veľakrát aj s elektrárňami, angažoval som sa v tom aj ja, keďže v minulosti som pracoval na elektrárňach, ale bol som na to "malé zvieratko", aby som to nejako dokázal ovplyvniť. Najprv sľubovali, že do plánovaných opráv zahrnú aj prekládku, no ale prišla iná doba, nie sú peniaze atď. Ale píšeš, že máš nejakú skúsenosť, môžeš napísať niečo bližšie?
A ešte ma napadlo jedno: ak teda tento stĺp nie je uvedený ako vecné bremeno na LV brata, nemôže požadovať zapísať do LV tento stĺp ako vecné bremeno a požadovať nejakú "odplatu" za toto vecné bremeno?
Ďakujem.

comu v odseku 3 a 5 predchadzajuceho prispevku si nerozumel ?