Jakub M.
12.04.11,14:19
Dobrý deň vospolok,

Stala sa mi neskutočná situácia. Som nezamestnaný absolvent strednej školy. Pol roka som pracoval a následne som podal výpoveď a rozhodol som sa podnikať formou S.R.O. Pred mesiacom môj úrad práce odoslal žiadosť na UPSVaR v Trenčíne moju žiadosť o nenávratný finančný príspevok a som registrovaný ako čakateľ na SZČO.

Z úradu mi však prišlo vyrozumenie, že musím absolvovať tzv. "absolventskú prax". Táto mi však maximálne nevyhovuje a doslova ma pobúrilo takéto jednanie. Toto môžu aplikovať na občanov tmavej pleti, ktorí jednoznačne nespolupracujú s úradom, ale peniaze by brali.
Táto prax musí trvať minimálne tri mesiace, no medzičasom by som už dávno bol SZČO. Štát ma tým práve obral o nemalé príjmy, spôsobil mi mnoho problémov a skutočne nemám ani najmenší záujem túto prax absolvovať.

Podotýkam, že žiadnu žiadosť o takúto prax som nepodával. Poraďte mi, ako sa vyhnúť jej absolvovaniu a vyradeniu mojej osoby zo evidencie uchádzačov o zamestnanie, a či je to vôbec správny postup, mám podozrenie že na úrade majú bordel a ich ignorantský prístup ma neskutočne vytáča. Len malá hranica ma delí od činu, kedy zapálim dotyčnej slečne na úrade auto :mad:

Vopred ďakujem za Vaše reakcie !
S pozdravom, Jakub M.
Dantess
12.04.11,12:24
Pokial viem, tak podmienky sú nasledovné:

1. byť evidovaný 3 mesiace na úrade práce.
2. absolvovať nejaký prípravný kurz na podnikanie
3. vypracovať pod. plán
4. spraviť testy

Toto všetko trvá minimálne 6 mesiacov, takže ber nohy na plecia. Aj nás naťahovali a všade hovorili niečo iné, takže najlepšie rozhodnutie je ísť si vlastnou cestou. Presne viem aký hnev prežívaš... Ľuďom, ktorí skutočne chcú podnikať je každý týždeň drahý, no všelijaký hajzlíci, ktorí chcú len tie prachy majú čas čakať aj rok na to... preto potom dostávajú tie peniaze väčšinou tí zlí ľudia a tí, čo to myslia vážne začnú podnikať bez trapného UP
Katy a R
12.04.11,12:33
Pochopila som, že si sa zaregistroval na UPSVaR .. a máš záujem o dotáciu na začatie samostatnej zárobkovej činnosti :confused: - správne?
Kým dostaneš prostriedky .. tak v tom lepšom prípade prejde pol roka ... väčšinou to trvá aj dlhšie.:mee: Musíš absolvovať školenie ... to sa hocikedy nerobi - skús zistiť termíny na vašom UPSVaR. Pripraviť PZ .. a obhájiť .. samozrejme všetky potrebné doklady .. až potom sa spraví dohoda s UPSVaR ... a ešte sa čaká na penižky;)
posledný prípad, o ktorom viem ... 14 mesiacov od žiadosti (najskôr sa nedostala do kurzu pre veľký záujem, potom boli prázdniny, potom.....už ani neviem čo..:confused:)
takže tú absolventskú prax kľudne stihneš;)
Ak chceš užaj podnikať ... tak súhlsím s Dantess - ísť vlastnou cestou;)
Jakub M.
12.04.11,12:39
Ďakujem za reakciu. S týmto čakaním až taký problém nemám ... už som sa s tým zmieril.

Problém, ktorý potrebujem vyriešiť je - musím absolvovať túto prax, ak odmietnem ja, vyškrtnú ma zo zoznamu uchádzačov o zamestnanie, čo mi narobí nemalé problémy. Ako toto vyriešiť ??

Mám si dať napísať otcovi (živnostník) pracovnú zmluvu na dva dni, aby som sa tomu vyhol, a nedostanem tak štátny príspevok, alebo čo spraviť ?

Som predsa registrovaný ako čakateľ na SZČO, tak akú absolventskú prax odomňa chcú ? Nemám o nič také záujem, okráti ma to o čas, ktorý práve venujem príprave na podnikanie a už som na nich minul 50€ za benzín, telefón a iné štandardné výdavky, ktoré zrejme bežný človek - nepodnikateľ - neráta.
Štát mi v podstate hádže polená pod nohy ... údajne chce pomôcť mladým sa zamestnať, ale ja to už nepotrebujem, budem zamestnávať sám seba.
Jakub M.
12.04.11,12:43
Ovládam túto problematiku, bola mi viackrát vysvetlená.

Len sa potrebujem tejto praxi vyhnúť, za tie 4 hodiny denne reálne naprogramujem kúsok aplikácie pre laserový systém, ktorý mi zarobí mesačne tisíce eur. Iba ma to okráda o čas, ktorého mám už teraz málo ...

No rád by som využil možnosť dostať príspevok, keď je "zadarmo" (I keď suma je to pre začiatok podnikania smiešna, mám pocit, že štát sa priamo takto vysmieva do očí ľuďom, čo chcú niečo tvoriť a zamestnávať ľudí. )
adam
12.04.11,12:45
Daj si absolventskú prax u otca...vyhovieš ÚP, splníš ich podmienku, (ovca celá aj vlk sýty, či ako to je )
Jakub M.
12.04.11,13:03
Drak ďakujem za tip, aj nad tým som rozmýšľal ... no problém je taký, že určitá firma prejavila o mňa záujem a chcela by na takúto prax, napriek tomu že som ich o nič podobné nežiadal.
Je pravdou, že v danej firme som už pracoval na vývojovom oddelení, tak možno preto.

Možnosť, ktorá ma napadla, je taká že sa dohodnem s vedením spoločnosti (ktoré poznám), aby prijali niekoho iného z troch ďalších uchádzačov, ktorých im úrad práce na ich žiadosť poslal. To však nebude riešiť moju situáciu, pokiaľ mi úrad práce pošle v budúcnosti inú inú AP.

Moja otázka znie: Konala pracovníčka v súhlade so zákonom a ja som povinný na ich žiadosť túto prax absolvovať, ak si ma vyberú, alebo nie ?
Pretože google odpovedal, že najprv si na úrade práce musím podať žiadosť o absolventskú prax, až potom ma môžu "ponúkať" firmám, čo je na tom pravdy a či to ešte platí (bola nejaká novela ?) skutočne netuším.

Ďakujem !
Dantess
12.04.11,13:05
Ovládam túto problematiku, bola mi viackrát vysvetlená.

Len sa potrebujem tejto praxi vyhnúť, za tie 4 hodiny denne reálne naprogramujem kúsok aplikácie pre laserový systém, ktorý mi zarobí mesačne tisíce eur. Iba ma to okráda o čas, ktorého mám už teraz málo ...

No rád by som využil možnosť dostať príspevok, keď je "zadarmo" (I keď suma je to pre začiatok podnikania smiešna, mám pocit, že štát sa priamo takto vysmieva do očí ľuďom, čo chcú niečo tvoriť a zamestnávať ľudí. )
Keď tá suma je smiešna, tak načo sa tu rozčuluješ ? Náhodou tá suma je dobrá aspoň na platenie odvodov a všetkého na 1. rok.
veronikasad
12.04.11,13:06
Môj názor - absolventská prax nesúvisí so žiadosťou o dotáciu.
Si však uchádzač o zamestnanie a pokial UP má volnú pozíciu na absolvenstkú prax a ponúkne ti ju, ak ju odmietneš môžu ťa vyradiť z evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Tým ti zanikne nárok na dotáciu.
Jakub M.
12.04.11,13:34
Dantes - to je tvoj názor, neberiem ti ho. Určite to dobré je ... no v pomere ku výdavkom na prevádzkovanie S.R.O. je to skutočná bieda. Pre živnostníka je to určite dobrá vec, pre mňa je to však pomaly smetie, okolo ktorého robia nenormálne halóoo. No bol by som hlúpy, keby som nevyužil možnosť tento príspevok získať, nebude mi trhať žily keď nebude, ale ako sa vraví - "každá koruna je dobrá"

Veronika - to som predsa napísal vyššie, viem o tom.

Stále som nepočul žiadne riešenie tejto situácie, a či je vôbec takýto postup v súhlade so zákonom. Adam poradil dobré riešenie.

Pokiaľ sa rozhodnem nespolupracovať s úradom práce a vyradia ma z evidencie, aký bude postup potom na získanie oprávnenia podnikať, aké poplatky si budem musieť hradiť sám a ké to bude mať dôsledky ?
Poprosím o polopatistické vysvetlenie.

Ďakujem !
veronikasad
12.04.11,14:15
Jakub, je to v súlade so zákonom - si uchádzač o zamestnanie. Na UP si dobrovolne, ak chceš byť uchádzačom o zamestnanie, musíš rešpektovať podmienky.

Podnikať sa dá aj bez dotácie (pokial máš dostatok vlastných zdrojov). Do 8 dní sa zaregistruješ v ZP ako SZČO (môže to za teba urobiť aj živ.úrad), mesačné preddavky SZČO sú v r.2011 46,06€. Soc.poistenie v prvom roku podnikania neplatíš (minimálne do konca roku 2011). Pripravujú sa novely zákonov o SP, ako to bude v roku 2012 a ďalších ťažko teraz odhadnúť ...
MatoB
12.04.11,14:26
Dantes - to je tvoj názor, neberiem ti ho. Určite to dobré je ... no v pomere ku výdavkom na prevádzkovanie S.R.O. je to skutočná bieda. Pre živnostníka je to určite dobrá vec, pre mňa je to však pomaly smetie, okolo ktorého robia nenormálne halóoo. No bol by som hlúpy, keby som nevyužil možnosť tento príspevok získať, nebude mi trhať žily keď nebude, ale ako sa vraví - "každá koruna je dobrá"

Veronika - to som predsa napísal vyššie, viem o tom.

Stále som nepočul žiadne riešenie tejto situácie, a či je vôbec takýto postup v súhlade so zákonom. Adam poradil dobré riešenie.

Pokiaľ sa rozhodnem nespolupracovať s úradom práce a vyradia ma z evidencie, aký bude postup potom na získanie oprávnenia podnikať, aké poplatky si budem musieť hradiť sám a ké to bude mať dôsledky ?
Poprosím o polopatistické vysvetlenie.

Ďakujem !

Na takychto riadkoch sa táák zabavam....

Vytiahni si prosim Ta prsty zo zadku, zobud sa a uvedom sa co pises!!!
derek191919
12.04.11,16:31
Určite nieje podmienka ist na absolventsku prax aby si ziskal dotaciu z UP, je to hlupost. Aj ja mam dotaciu z UP a momentalne u mna pracuju absolventi na praxi, ale nikde nieje uvedene ze musiš isť na prax, je to dobrovolne, čiže to mozes odmietnuť. Radi by som ti stiahnut s internetu zákon, ktorý pojdenáva o absolventsej praxi a aj zakon ktory pojednava o dotaciu z UP a s tým im to na urade prace vysvetliť, že nejednajú podľa zákona.
Xanti
12.04.11,16:36
Dobrý deň vospolok,

Stala sa mi neskutočná situácia. Som nezamestnaný absolvent strednej školy. Pol roka som pracoval a následne som podal výpoveď a rozhodol som sa podnikať formou S.R.O. Pred mesiacom môj úrad práce odoslal žiadosť na UPSVaR v Trenčíne moju žiadosť o nenávratný finančný príspevok a som registrovaný ako čakateľ na SZČO. A?

Z úradu mi však prišlo vyrozumenie, že musím absolvovať tzv. "absolventskú prax". Táto mi však maximálne nevyhovuje a doslova ma pobúrilo takéto jednanie. Dokonca, ale ved za to dostaneš zaplatené.
Toto môžu aplikovať na občanov tmavej pleti, ktorí jednoznačne nespolupracujú s úradom, ale peniaze by brali. No toto trošku preháňaš. Mnoho ludí by rado šlo na absolventskú prax, lebo to znamená aspoň nejaké peniaze počas evidencie na UP.
Táto prax musí trvať minimálne tri mesiace A ty si myslíš, že absolventi, ktorí sú na praxi čakajú až im skončí a potom hladajú robotu? Mnohí ukončia skôr abs. prax lebo sa zamestnajú alebo si otvoria živnosť. ,
no medzičasom by som už dávno bol SZČO. Kľudne môžeš ísť na AP a medzi tým si vybavovať veci súvisiace s príspevkom na podnikanie
Štát ma tým práve obral o nemalé príjmy Ak si si istý príjmami, tak prečo čakáš na almužnu od štátu, toho neprajníka?, spôsobil mi mnoho problémov a skutočne nemám ani najmenší záujem túto prax absolvovať.

Podotýkam, že žiadnu žiadosť o takúto prax som nepodával. Poraďte mi, ako sa vyhnúť jej absolvovaniu a vyradeniu mojej osoby zo evidencie uchádzačov o zamestnanie, a či je to vôbec správny postup, mám podozrenie že na úrade majú bordel a ich ignorantský prístup ma neskutočne vytáča. Len malá hranica ma delí od činu, kedy zapálim dotyčnej slečne na úrade auto :mad:

Vopred ďakujem za Vaše reakcie !
S pozdravom, Jakub M.
Práve známy otvoril živnosť s pomocou dotácie, na UP bol 7 mesiacov, na AP bol 4 mesiace pritom mal schválenú AP na 6 mesiacov. Pomedzi absolventskú prax zvládol prípravu na podnikanie, školenia na UP a ešte aj prácu na dohodu ....


Pokiaľ sa rozhodnem nespolupracovať s úradom práce a vyradia ma z evidencie no vyradia ťa na minimálne tri mesiace, aký bude postup potom na získanie oprávnenia podnikať normálny, pôjdeš na živnostenský úrad otvoríš si živnosť a podnikáš od druhého dňa od vyradenia, akurát že nedostaneš na začiatok ani cent od štátu , aké poplatky si budem musieť hradiť sám odvody do ZP ako bolo povedané vo výške 46,06 eur ináč nič. a ké to bude mať dôsledky ? žiadne to nebude mať dôsledky, akurát začneš podnikať skôr a bez dotácie ( teda bez peňazí "zadarmo" )
Poprosím o polopatistické vysvetlenie.

Ďakujem !
Jakub M.
14.04.11,15:36
MatoB - prsty z análu si skús vytiahnuť ty, no nezlom si pri tom zápästie ;)

Obor, v ktorom podnikám je trocha neštandardný, pracujú v ňom iba tri firmy na svete, preto iné zmýšľanie a reakcie, než na aké ste navyknutý.
Situácia už je vyriešená k mojej najvyššej spokojnosti.

Ďakujem za reakcie !