evnka
04.01.06,10:42
Vedeli by ste mi niekto poradit? :rolleyes:
Zena na rodicovskej dovolenke si privyraba na zaklade dohody o vykonani prace..
1. Ake ma obmedzenia, co sa tyka vysky platu, hodin /tusim max. 200 hod/, odvodov po poistovni...?
2. Kde to musi tuto skutocnost nahlasit? /zamestnavatel ma povinnost nahlasovat na soc.poi.,to viem/.
3. Ako si vie uplatnit vratenie dane,na zaklade potvrdenia o zrazenych preddavkoch a podania danovehopriznania, alebo tomoze likvidovat aj zamestnavatel?
4.Musi o tomto prac.pomere vediet aj "predchadzajuci" /pred materskou/ zamestnavatel - PP nebol zruseny?

Dakujem vam vsetkym...pekny den..;)
Zita4
04.01.06,11:40
Pri poberaní rodičovského príspevku a umiestnení dieťaťa nie v štátnej materskej škole ale v jasliach alebo u opatrovateľky nie sú žiadne obmedzenia. Rodič môže byť aj riadne zamestnaný a pritom nepríde o rodičovský príspevok.
T.zn., že môže na dohodu o vykonaní práce pracovať (max. 300 hodín do roka u jedného zamestnávateľa). U svojho prvého zamestnávateľa je na rodičovskej dovolenke, ale pracovať môže.
Tweety
04.01.06,12:16
Pri poberaní rodičovského príspevku a umiestnení dieťaťa nie v štátnej materskej škole ale v jasliach alebo u opatrovateľky nie sú žiadne obmedzenia. Rodič môže byť aj riadne zamestnaný a pritom nepríde o rodičovský príspevok.
T.zn., že môže na dohodu o vykonaní práce pracovať (max. 300 hodín do roka u jedného zamestnávateľa). U svojho prvého zamestnávateľa je na rodičovskej dovolenke, ale pracovať môže.
Iba doplním, že môže pracovať aj na pracovnú zmluvu a rodičovské jej bude vyplatené.;)
Martina80
04.01.06,13:18
Aj ja som mala dnes úplne podobný problém. Chceli sme urobiť dohodu o vykonaní práce so ženou, ktorá je na rodičovskej dovolenke už 4,5 roka. Nepoberá žiaden rodičovský príspevok. Na zdravotné poistenie viem, že je nejaké obmedzenie ohľadom príjmu. Myslím, neviem isto, že je to takisto ako u ostatných dohodárov 1/2 min. mzdy. Len dnes som počula 2 názory. Jeden tvrdil, že aj dohoda je príjem zo závislej činnosti a musí si odvádzať aj do Sociálnej poisťovne, nakoľko za ňu už nebude odvádzať štát. Podľa mňa je to dohodár ako každý iný a zamestnávateľ platí len úrazové poistenie s tým samozrejme, že ju prihlási a odhlási. A od júla minulého roka je zrušené aj krátenie rodič. príspevku, keď matka pracuje.
Marianna01
04.01.06,17:14
Ja len doplním, že DoVP netreba nikde hlásiť /mysím zamestnávateľa/, finančne ani inak nie je obmedzený rodič /teda okrem 300 hod. ročne/. Je to inač super, konečne si niekto spomenul, že aj mamičky sú len ľudia a zo 4 tisícok ťažko vyžije...
A vrátenie dane? Najlepšie cez manžela, ak nepresiahne mamička nezdaniteľnú čiastku. Keďže rodičovský príspevok sa neberie do príjmu, môže si manžel uplatniť rozdiel medzi jej príjmom a nezdaniteľnou čiastkou ako ďalšiu nezdaniteľnú čiastku na manželku. Ak je maminka sama, zamestnávateľ jej na konci roka musí urobiť úhrn príjmov. Teraz som si nie istá, či jej spraví aj ročné zúčtovanie - ale myslím, že by mohol;), alebo si podá DP.:)
evnka
04.01.06,19:13
DAkujem vam vsetkym, ktori ste mi prispeli...
:)
k tej mojej 2. pytala som sa preto, lebo som niekde citala, ze je oznamovacia povinnost nahlasit DoVP na zdravotku a predlozit dohodu a ak by mzda z tejto dohody presahovala 6500 Sk - minimalnu mzdu/mesacne, je povinnost platit poistne.

3. Ako to teda najlepsie odporucate dostat sa k vrateniu dane? Moze zamestnavatel spravit rocne zuctovanie a vyplatit dan s dalsou vyplatou? Alebo je to vyhodnejsie cez manzela /v tomto pripade je manzel zamestnanec aj SZCO/..aky maju dopad, rovnaky??
dakujem vam..snad uz aj mamicky budu menej obmedzovane, aj ked tych 300 hod rocne je aj tak dost malo..navyse ked niektore by stihali viacej DoVP sucasne, co by ale prevysovalo tych 300 hodin...ale to by sme chceli asi vela..
Zita4
04.01.06,19:43
3. Ako to teda najlepsie odporucate dostat sa k vrateniu dane? Moze zamestnavatel spravit rocne zuctovanie a vyplatit dan s dalsou vyplatou? Alebo je to vyhodnejsie cez manzela /v tomto pripade je manzel zamestnanec aj SZCO/..aky maju dopad, rovnaky??
dakujem vam..snad uz aj mamicky budu menej obmedzovane, aj ked tych 300 hod rocne je aj tak dost malo..navyse ked niektore by stihali viacej DoVP sucasne, co by ale prevysovalo tych 300 hodin...ale to by sme chceli asi vela..
Ak tvoj zdaniteľný príjem presiahol polovicu nezdaniteľnej časti dane v zdaňovacom období, si povinná podať sama daňové priznanie. Ak nepresiahol, môže si uplatniť na teba ako na manželku nezdaniteľnú časť tvoj manžel.
S tými 300 hodinami na dohodu je to tak, že to môže byť 300 hodín u jedného zamestnávateľa. A počet zamestnávateľov nie je obmedzený.
A najlepšie je, že tak, ako to tu bolo už niekoľkokrát opakované, môže rodič popri poberaní rodičovského príspevku pracovať aj na pracovnú zmluvu, a tam nie sú vôbec žiadne obmedzenia. (Len nesmie dať dieťa do štátnej škôlky. Do súkromnej alebo do jasieľ môže.)
evnka
04.01.06,20:43
no..ja som tak vedela, ze 300 hodin rocne za vsetky DoVP, ktore jeden clovek ma..A ty hovoris, ze nie..To by bolo super...Je to teda tak?? A co potom ked mesacny prijem presiahne tych 6500 Sk - min.mzdu, treba paltit zdravotku???
ajobs
05.01.06,00:38
no..ja som tak vedela, ze 300 hodin rocne za vsetky DoVP, ktore jeden clovek ma..A ty hovoris, ze nie..To by bolo super...Je to teda tak?? A co potom ked mesacny prijem presiahne tych 6500 Sk - min.mzdu, treba paltit zdravotku???

300 hodín platí u jedného zamestnávateľa, tak ako píše Zita4, pokiaľ ide o platnie ZP, pozri PoradaBlog-Odborné články, tam máš všetko.:)
evnka
05.01.06,13:54
dakujem...;) ;) ;)
Marianna01
05.01.06,16:42
Súhlasím so Zitou4, ospravedlňujem sa, že som zabudla na DP pri prekročení 1/2 NČ. Nie každý deň je tým "svetlejším"...:rolleyes: Ešte raz - prepáč.:)
JeannyK
10.01.06,13:01
Prosím Vás stretol sa už niekto s takým prípadom, že žena na materskej dovolenke aj pracuje? Je to možné? Môže poberať aj materskú aj plat? Môj názor je, že sa to nedá súbežne, ale ona nemusí predsa na tú materskú nastúpiť. Je zamestnaná vo firme manžela, zoberie si na určitý nutný čas dovolenku a môže pracovať ďalej. Alebo by mohla odísť z materskej skôr do práce? Presviedčajú ma že predsa ženy v parlamente to tak robia. Vie niekto pomôcť a poradiť? Ďakujem
ajobs
10.01.06,16:39
Prosím Vás stretol sa už niekto s takým prípadom, že žena na materskej dovolenke aj pracuje? Je to možné? Môže poberať aj materskú aj plat? Môj názor je, že sa to nedá súbežne, ale ona nemusí predsa na tú materskú nastúpiť. Je zamestnaná vo firme manžela, zoberie si na určitý nutný čas dovolenku a môže pracovať ďalej. Alebo by mohla odísť z materskej skôr do práce? Presviedčajú ma že predsa ženy v parlamente to tak robia. Vie niekto pomôcť a poradiť? Ďakujem

Podľa mňa tento súbeh nie je možný, pretože podľa § 30 zákona o soc.poistení má nárok na nemocenskú dávku ten, kto
a/ splnil podmienky na jej vznik,
b/ nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.....
Ženy v parlamente nie sú v pracovnoprávnom vzťahu k NR SR.
Tweety
10.01.06,16:46
[QUOTE=ajobs
Ženy v parlamente nie sú v pracovnoprávnom vzťahu k NR SR.[/QUOTE]
A v akom vzťahu a s kým?, žeby vo vzťahu s voličmi? ale so mnou nikto nespísal žiadnu takú zmluvu, to by ma zaujímalo, pretože je to diskriminačné voči ostatným mamičkám. :rolleyes:
ajobs
10.01.06,16:55
A v akom vzťahu a s kým?, žeby vo vzťahu s voličmi? ale so mnou nikto nespísal žiadnu takú zmluvu, to by ma zaujímalo, pretože je to diskriminačné voči ostatným mamičkám. :rolleyes:

Máš predsa pracovnú zmluvu, alebo si SZČO ?
Tweety
10.01.06,17:04
Máš predsa pracovnú zmluvu, alebo si SZČO ?
Ja mám PZ, ale narážala som na ich zmluvy. ;)
ajobs
10.01.06,17:06
Ja mám PZ, ale narážala som na ich zmluvy. ;)

Ony sú volené, čo už narobíš.
A sú ešte aj ústavnými činiteľmi, niekedy až sústavnými.:eek: :rolleyes: :cool:
Tweety
10.01.06,17:07
Ony sú volené, čo už narobíš.
A sú ešte aj ústavnými činiteľmi, niekedy až sústavnými.:eek: :rolleyes: :cool:
No veď práve, že volené, tak by mali mať zmluvu s voličmi.;)
MajaV
12.01.06,06:30
Ak tvoj zdaniteľný príjem presiahol polovicu nezdaniteľnej časti dane v zdaňovacom období, si povinná podať sama daňové priznanie. Ak nepresiahol, môže si uplatniť na teba ako na manželku nezdaniteľnú časť tvoj manžel.

Zita4, ako si to myslela v tejto odpovedi. Podľa môjho názoru by mala podať daňové priznanie, resp. požiadať o RZ, aj keď jej príjem nepresiahne polovicu nezd.časti. V tom prípade sa jej zaplatené preddavky na daň vrátia. Manžel si môže uplatniť na manželku len rozdiel (87 936 - manželkine príjmy z dohôd). Ak by ona sama nepodala daňové priznanie, príde o zaplatené preddavky. Alebo sa mýlim?
Zita4
12.01.06,12:25
Zita4, ako si to myslela v tejto odpovedi. Podľa môjho názoru by mala podať daňové priznanie, resp. požiadať o RZ, aj keď jej príjem nepresiahne polovicu nezd.časti. V tom prípade sa jej zaplatené preddavky na daň vrátia. Manžel si môže uplatniť na manželku len rozdiel (87 936 - manželkine príjmy z dohôd). Ak by ona sama nepodala daňové priznanie, príde o zaplatené preddavky. Alebo sa mýlim?
Môže si podať samozrejme aj sama daňové priznanie, ale nemusí. Máš pravdu.:)
Majka
12.01.06,12:32
Pri poberaní rodičovského príspevku a umiestnení dieťaťa nie v štátnej materskej škole ale v jasliach alebo u opatrovateľky nie sú žiadne obmedzenia. Rodič môže byť aj riadne zamestnaný a pritom nepríde o rodičovský príspevok.
T.zn., že môže na dohodu o vykonaní práce pracovať (max. 300 hodín do roka u jedného zamestnávateľa). U svojho prvého zamestnávateľa je na rodičovskej dovolenke, ale pracovať môže.

a ked bude u svojho zamestnavatela /plynut MD/ a zaroven pracovat na dohodu o vyk.prace v tej istej firme?
moze?
ajobs
12.01.06,13:10
a ked bude u svojho zamestnavatela /plynut MD/ a zaroven pracovat na dohodu o vyk.prace v tej istej firme?
moze?

Po ukončení materskej dovolenky (28, resp.37 týždňov) môže pracovať u svojho zamestnávateľa aj v normálnom pracovnom pomere (samozrejme, aj na DoVP) a o rodičovský príspevok nepríde.
V príspevku č.13 som písal iba o prípade súbehu materského a pracovného pomeru (ale len 28, resp. 37 týždňov).
Majka
12.01.06,13:29
dik za usmernenie
bosilek
26.09.08,12:11
Dobry den,
Precitala som si tuto diskusiu, ale vsimla som si, ze je z roku 2006 a neviem, ci sa nieco v zakonoch nezmenilo odvtedy, tak preto Vas prosim o radu.
Som momentalne na RD, od januara budem pracovat na Dohodu o pracovnej cinnosti v jednej firme, ale teraz obcas robim pre inu firmu a musime podpisat DVP. Ich uctovnik mi vsak napisal mail s tym, ze si mam zistit ake su obmedzenia vo vyske prijmu, ked som na RD. Ja som si myslela, ze obmedzenia nie su a preto ma jeho nazor velmi prekvapil. Prosim vas, je nejake obmedzenie co sa tyka vysky prijmu, ked je rodic na RD? A este, mozem buduci rok subezne pracovat na DVP v jednej firme a na DoPC v druhej?
Dakujem vopred za odpovede!
veronikasad
26.09.08,12:32
Dobry den,
Precitala som si tuto diskusiu, ale vsimla som si, ze je z roku 2006 a neviem, ci sa nieco v zakonoch nezmenilo odvtedy, tak preto Vas prosim o radu.
Som momentalne na RD, od januara budem pracovat na Dohodu o pracovnej cinnosti v jednej firme, ale teraz obcas robim pre inu firmu a musime podpisat DVP. Ich uctovnik mi vsak napisal mail s tym, ze si mam zistit ake su obmedzenia vo vyske prijmu, ked som na RD. Ja som si myslela, ze obmedzenia nie su a preto ma jeho nazor velmi prekvapil. Prosim vas, je nejake obmedzenie co sa tyka vysky prijmu, ked je rodic na RD? A este, mozem buduci rok subezne pracovat na DVP v jednej firme a na DoPC v druhej?
Dakujem vopred za odpovede!
si na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec - t.j. trvá ti pracovný pomer ?
bosilek
26.09.08,12:50
Nie, predtym som bola SZCO, teraz mam zivnost pozastavenu.
veronikasad
26.09.08,13:06
Nie, predtym som bola SZCO, teraz mam zivnost pozastavenu.
Príjem zamestnankyne na rodičovskej dovolenke nie je obmedzený.
Vzhľadom k tomu, že máš pozastavenú živnosť, v tvojom prípade je platitelom poistného štát iba v prípade, ak tvoj mesačný príjem nepresiahne 5361 sk.
bosilek
27.09.08,14:47
Príjem zamestnankyne na rodičovskej dovolenke nie je obmedzený.
Vzhľadom k tomu, že máš pozastavenú živnosť, v tvojom prípade je platitelom poistného štát iba v prípade, ak tvoj mesačný príjem nepresiahne 5361 sk.

Skutocne?? :( No teda... Prosim Vas, co by ste mi poradili ako najlepsie vychodisko z tejto situacie? Nechcem sa odklanat od temy... prosim, poradte kde by som sa mohla spytat na tuto moju situaciu? :(
Dakujem pekne!
Andyke
27.09.08,15:27
Veronikasad Ti už predsa odpovedala.

Teda príjem neobmedzený, len Ti vysvetlovala, že pokiaľ prekročíš mesačne príjem 5361 Sk, tak už nebude za Teba platiteľom zdravotného poistenia štát ,takže ešte podrobnejšie : na budúci rok budeš musieť urobiť RZZP (Ročné zúčtov. zdrav.poistenia ) a doplatiť do svojej zdravotnej poisťovne poistné z Tvojho príjmu(14 % ),
Ale pokiaľ budeš mať 2 príjmy aspoň si finančne polepšíš, len treba rátať aj s touto skutočnosťou. ( s doplatkom na zdravotné poistenie)
bosilek
27.09.08,17:16
Andyke,
Dakujem za odpoved. Svoju otazku som myslela tak, ze co by bolo najlepsie spravit, aby som mohla zobrat tie dve prace na dohody a neprisla o takmer polovicu zarobku na dane a odvody. :( Ale ako pises, asi sa nebude dat nic robit, t.j. budem musiet doplacat do zdravotnej poistovne + dane. Len neviem, ci sa mi to vobec oplati - z jednej dohody by som mala 9000 Sk mesacne, a z druhej mozno 2-3 tisic v hrubom. Andyke, mozem poslednu otazku? Tych 14% je z celeho prijmu, alebo len z tej casti, co je nad 5361 Sk? Dakujem velmi pekne za rady!
Andyke
29.09.08,14:30
14 % pôjde na zdravotné z celého príjmu.
Čo sa týka daní, tak nezdanit.časť v r. 2008 je 98.496 Sk. To znamená, že pokiaľ Tvoj zárobok (včetne podnikania) neprevýši túto sumu tak daňovú povinnosť budeš mať nulovú. A ešte neviem či si mala nejaký zdaniteľný príjem pred živnosťou. Treba to spočítať. Aj keď ti to teraz zdania, tak podaním daňového priznania by sa Ti dane mohli vrátiť späť. V tom 1. zamestnaní by si mohla podpísať ešte vyhlásenie, aby Ti mohli mesačne uplatniť nezdanit.časť, aby si už teraz neplatila vysoké dane z tej výplaty. (len u jedného zamestnávateľa to môžeš v jednom mesiaci podpísať)

Pozn. pri závislej činnosti (t.j. práca na prac. zmluvu, dohoda o vyk.práce príp. dohoda o prac.činnosti sa nedá pri vyšších príjmoch dosiahnuť, aby človek dostal celú sumu na výplatu
(dane +odvody)
bosilek
30.09.08,05:17
Andyke,
Dakujem velmi pekne za odpoved. Myslim, ze som vsetkemu rozumela a skusim sa zariadit podla toho. Dakujem! :)
AnnaK
30.09.08,05:49
Možno som trochu mimo témy, ale bolo spomenuté RZZP. Dúfam, že stále platí, že zo zdravotného poistenia sú vyňaté príjmy poistenca štátu konkrétne študenta vysokej školy, ak mu plynú z dohody o brigádnickej práci študenta?
Tweety
30.09.08,05:50
Možno som trochu mimo témy, ale bolo spomenuté RZZP. Dúfam, že stále platí, že zo zdravotného poistenia sú vyňaté príjmy poistenca štátu konkrétne študenta vysokej školy, ak mu plynú z dohody o brigádnickej práci študenta?
Áno, sú.
AnnaK
30.09.08,06:05
Ďakujem Tweety.
evina123
10.10.08,07:56
Veronikasad Ti už predsa odpovedala.
Citát: Pôvodca textu príspevku: bosilek
Dobry den,
Precitala som si tuto diskusiu, ale vsimla som si, ze je z roku 2006 a neviem, ci sa nieco v zakonoch nezmenilo odvtedy, tak preto Vas prosim o radu.
Som momentalne na RD, od januara budem pracovat na Dohodu o pracovnej cinnosti v jednej firme, ale teraz obcas robim pre inu firmu a musime podpisat DVP. Ich uctovnik mi vsak napisal mail s tym, ze si mam zistit ake su obmedzenia vo vyske prijmu, ked som na RD. Ja som si myslela, ze obmedzenia nie su a preto ma jeho nazor velmi prekvapil. Prosim vas, je nejake obmedzenie co sa tyka vysky prijmu, ked je rodic na RD? A este, mozem buduci rok subezne pracovat na DVP v jednej firme a na DoPC v druhej?
Dakujem vopred za odpovede!

Odpoveď bola:
Teda príjem neobmedzený, len Ti vysvetlovala, že pokiaľ prekročíš mesačne príjem 5361 Sk, tak už nebude za Teba platiteľom zdravotného poistenia štát ,takže ešte podrobnejšie : na budúci rok budeš musieť urobiť RZZP (Ročné zúčtov. zdrav.poistenia ) a doplatiť do svojej zdravotnej poisťovne poistné z Tvojho príjmu(14 % ),
Ale pokiaľ budeš mať 2 príjmy aspoň si finančne polepšíš, len treba rátať aj s touto skutočnosťou. ( s doplatkom na zdravotné poistenie)

Chcem sa opýtať či odpoveď platí aj pri zohľadnení zmeny zákona od 1.1.2008: par.13 ods.20 :Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú: d/ príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u osôb uvedených v par.11 ods 8 pís.a/ až m, o/ až r.
Rasticc
10.10.08,09:33
Ahojte,sme doma tak trocha nervozny. Poradu.sk vyhladavam vzdy ked mam problem.Ani nie tak ja (zamestnanec) ako moja manzelka t.c. na materskej. Resp uz ukoncenej. Potrebujem radu k aktualnemu stavu. Drobec 3,5 nam nedavno nastupil do statnej skolky. Tak som manzelku vyhnal po uradoch nech to da do poriadku. Mala na toho 1/2 roka predlzenu matersku. S tym ze od nastupu na matersku mala pozastavenu zivnost. Ked si bola predlzit matersku (nie rodicovsky ten bol stopnuty) dali jej vypisat nejake tlacivo c7 v ZP. Dnes jej povedali ze jej to tlacivo dali vypisat omylonm ze ma znovu spustenu zivnost a ze bude musiet za cele to obdobie zaplatit. Vraj Zivnostensky urad (bez akejkolvek avizacie) automaticky po uplynuti pozastavovacej doby zivnost zase aktivuje. Je to pravda? Da sa s tym nieco robit? Hlavne za zle podanu informaciu (mnazelka to vypisovala priamo na pobocke a oni jej to prevzali) Vraj ani to nemali nakolko oni vidia ci ma ten ktory clovek zivnost aktivnu.
Manzelka momentalne pracuje na DoVP kde pravdepodobne prekroci 1/2 Minimalnej mzdy aj minima. Ake ma v danom stave povinnosti Zdravotka,Socialka,Danovy,Zivnostensky...? Dakujem a ospravedlnujem sa za otazku podobneho typu. Naozaj neviem kam sa obratit.
jankasm
10.10.08,10:32
Manzelka momentalne pracuje na DoVP kde pravdepodobne prekroci 1/2 Minimalnej mzdy aj minima. Ake ma v danom stave povinnosti Zdravotka,Socialka,Danovy,Zivnostensky...? Dakujem a ospravedlnujem sa za otazku podobneho typu. Naozaj neviem kam sa obratit.

Čo sa týka živnosti, tak tú odpoveď nechám na niekoho znalejšieho. :o

Ak je na RD a nie je zamestnaná, čiže vedená niekde v zamestnaní ako zamestnanec na RD, a prekročí jej príjem z dohôd polovicu úhrnu minimálnej mzdy aj minima, ako píšeš, tak bude povinná podať RZZP - ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a zaplatiť 14% z dosiahnutých príjmov a rovnako bude povinná podať DP, čo ak má živnosť musí tak či tak.
Iné povinnosti voči úradom čo sa týka príjmu z tejto dohody nemá.
Finky
11.10.08,19:36
Ahojte, snad neodbocim vyrazne od temy. Ale som matka na RD a mam moznost pracovat pre jednu firmu na rozne aktivity. Chcem vsak nadalej ostat zamestnancom mojho zamestnavatela. Mozem s touto firmou uzavriet 2 DoPC (jednu na vycbu jazykov a jednu na administrativne prace) a este dokonca aj prikaznu zmluvu na jednorazove aktivity (napr. spracovanie projektovej dokumentacie)?:confused::confused::confused:
Tweety
12.10.08,08:38
Ahojte, snad neodbocim vyrazne od temy. Ale som matka na RD a mam moznost pracovat pre jednu firmu na rozne aktivity. Chcem vsak nadalej ostat zamestnancom mojho zamestnavatela. Mozem s touto firmou uzavriet 2 DoPC (jednu na vycbu jazykov a jednu na administrativne prace) a este dokonca aj prikaznu zmluvu na jednorazove aktivity (napr. spracovanie projektovej dokumentacie)?:confused::confused::confused:
Áno, môžeš.
Jajka77
02.01.09,09:48
Ahojte, rada by som sa poradila ohladom rodicovskej dovolenky. Supla som to do tejto temy nakolko sa mi zdala najblizsia k mojim otazkam.
Nastupujem na rodicovsku 29.1.2009 ale popri nej by som chcela pracovat 4 hodiny. Lenze neviem aky PP mam uzatvorit-skraten pp, Dopc, Dvp... netusim. Islo by o sucasny trvaly PP ktory som prerusila kvoli tehotenstvu, ale aby sa dal dajako upravit. Aby to bolo pre mna vyhodne: je mozne aby sa niektory z tychto PP zarataval aj do odpracovanych rokov? A kedze sa bude na mna vztahovat novy zakon, a chcem aby sa o male starala svokra alebo mama na tieto 4 hodiny, budu musiet mat zivn.list? pripadne akoby a to dalo zariadit aby to nebolo prilis obtiazne.prilis vela otazok ale zaujima ma akokoby sa dali riesit.vdaka
brčko
02.01.09,17:23
Ahojte, rada by som sa poradila ohladom rodicovskej dovolenky. Supla som to do tejto temy nakolko sa mi zdala najblizsia k mojim otazkam.
Nastupujem na rodicovsku 29.1.2009 ale popri nej by som chcela pracovat 4 hodiny. Lenze neviem aky PP mam uzatvorit-skraten pp, Dopc, Dvp... netusim. Islo by o sucasny trvaly PP ktory som prerusila kvoli tehotenstvu, ale aby sa dal dajako upravit. Aby to bolo pre mna vyhodne: je mozne aby sa niektory z tychto PP zarataval aj do odpracovanych rokov? A kedze sa bude na mna vztahovat novy zakon, a chcem aby sa o male starala svokra alebo mama na tieto 4 hodiny, budu musiet mat zivn.list? pripadne akoby a to dalo zariadit aby to nebolo prilis obtiazne.prilis vela otazok ale zaujima ma akokoby sa dali riesit.vdaka

ak budeš pracovať na DoPč alebo DoVP, tak o RP neprídeš, budeš ho poberať vo výške t.č. 4780,-. Ak by si však pracovala na PP napr.skrátený, tak by si stratila nárok na RP. Mohla by si požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten je bud 25% z RP alebo vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP. Ak by si teda chcela pracovať na PP a mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške RP, tak potrebuješ papier o tom, že takúto sumu platíš za starostlivosť o dieťa. A to ti môže dať tvoja matka/svokra len ako živnostníčka, t.j. potrebovala by si založiť živnosť. No ak budeš pracovať na dohodu, tak tomuto sa vyhneš, lebo nestratíš nárok na RP, lebo dohoda sa nepovažuje v zmysle zákona o RP za zárobkovú činnosť.

Do odpracovaných rokov "pre nárok na vyšší výmer dovolenky" sa ráta aj starostlivosť o dieťa do troch rokov. T.j. ak tvoj prac.pomer bude nadalej pokračovať, budeš si z neho čerpať rodič.dovolenku a pracovať budeš len na dohodu, tak sa ti aj tento čas ráta ako odpracovaný.

Do odpracovaných rokov na účely dôchodkového poistenia sa ráta aj starostlivosť o dieťa do 6rokov, ak si si sama dala prihlášku na SP. Štát za teba platí t.č. z VZ cca 12tisíc. Ak by si však začala pracovať na PP, tak sa musíš odhlásiť a dôchodkové za teba bude odvádzať zamestnávatel z tvojej hrubej mzdy (obvykle). Ak zarobíš menej ako tých 12tis., tak je pre teba nevýhodné pracovať na PP aj z tohto dôvodu. Ak budeš pracovať na dohodu, tak sa tiež tomuto vyhneš, odhlasovať sa nemusíš a štát za teba bude platiť dôch.poistenie nadalej.

Ak budeš pracovať na dohodu, tak samozrejme nebudeš poistená nemocensky ani poistená v nezamestnanosti.
Katy a R
02.01.09,17:33
....
Ak budeš pracovať na dohodu, tak samozrejme nebudeš poistená nemocensky ani poistená v nezamestnanosti.

... doplním ... ak budeš chcieť, môžeš (nemusíš) byť dobrovoľne poistená - pri týchto dvoch poisteniach to nie je až také fin. náročné (NP 4,4% a PvN 2% z VZ);)
Jajka77
02.01.09,18:58
Mohlo by ist o dohodu u toho isteho zamestnavatela s rovnakou naplnou prace? Mala by som prijem 10 tisic mesacne.Takze akakolvek dohoda by to mohla byt pri tomto prijme?
Este par otazok:
A:Mam este 10 dni dovolenky z roku 2008 a pravdepodobne aj za rok 2009 kedze sa povazuje MD a RD za vykon prace podla zakona.Dovolenku si mam cerpat teraz po skonceni MD alebo moze byt subezne s RD?
B: Zamestnavatel mi ma povinnost drzat miesto 1/2 roka po nastupe na MD, ale kedze je tam ina zamestnankyna na zastupovanie a ja by som sa dovtedy nevratila, da mi vypoved, pripadne ponukne ine prac.miesto? a ked nebudem s nim suhlasit, moze mi dat vypoved?
veronikasad
02.01.09,19:02
Mohlo by ist o dohodu u toho isteho zamestnavatela s rovnakou naplnou prace? Mala by som prijem 10 tisic mesacne.Takze akakolvek dohoda by to mohla byt pri tomto prijme?
Este par otazok:
A:Mam este 10 dni dovolenky z roku 2008 a pravdepodobne aj za rok 2009 kedze sa povazuje MD a RD za vykon prace podla zakona.Dovolenku si mam cerpat teraz po skonceni MD alebo moze byt subezne s RD?
B: Zamestnavatel mi ma povinnost drzat miesto 1/2 roka po nastupe na MD, ale kedze je tam ina zamestnankyna na zastupovanie a ja by som sa dovtedy nevratila, da mi vypoved, pripadne ponukne ine prac.miesto? a ked nebudem s nim suhlasit, moze mi dat vypoved?
Rodičovská dovolenka sa nepovažuje za výkon práce. Ak na ňu nastúpiš 29.1.09, nesplníš podmienku "odpracovania" 60 dní /za výkon práce sa považuje materská dovolenka/ a nárok na dovolenku za rok 2009 ti nevznikne.
Nevyčerpanú dovolenku za r.2008 si môžeš vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky, alebo ti ju zamestnávateľ preplatí pri skončení prac.pomeru.
Jajka77
03.01.09,19:27
A ktoru dohodu by som teda mala uzatvorit ak sa teda da, s tym mojim sucasnym zamestnavatelom (chcela by som teda 4 hodiny denne a bolo by to za 10 tisic mesacne v hrubom)? A ako je to este s otazkou B? vdaka za odpovede.
brčko
03.01.09,20:34
A ktoru dohodu by som teda mala uzatvorit ak sa teda da, s tym mojim sucasnym zamestnavatelom (chcela by som teda 4 hodiny denne a bolo by to za 10 tisic mesacne v hrubom)? A ako je to este s otazkou B? vdaka za odpovede.

s tou dohodou pozri Zákonník práce § 223 až 226 a 228a ale hlavne § 226 ods.1 a § 228a ods.1.
Celý kalend. rok 2009 (od 29.1.) pracovať 4 hodiny denne na dohodu t.j. 20 hod. týždenne a u teba v kalend.roku 2009 cca 900-950 hod. sa nedá. V takomto rozsahu (počte hodín od 29.1.-31.12.09) sa dá len na PP. Výška mzdy však nie je podstatná, len tie hodiny.

No a ak nenastúpiš na svoje miesto po ukončení MD, tak to je nevýhoda pri práci na dohodu, že ti zamestnávatel nemusí držať tvoje pôvodné miesto. Ak odmietneš iné miesto, tak ti môže dať výpoved z nadbytočnosti, ale to až po ukončení čerpania RD.
Jajka77
04.01.09,08:01
tak teda zvolim PP skrateny na 4 hodiny, to by mi mal vyjst v ustrety zamestnavatel, vsak? ale potom budem teda poberat prispevok na starostlivost o dieta a bude sa musiet zhanat opatrovatelka, chcela by som babky a tzn. ze si musia zalozit zivnost. ale s tym je vela poplatkov (zalozenie zivnosti, podavat dan.prizn...) a ked ma moj manzel zivnost? nemoze sa on starat na tie 4 hodiny?
ErikaOl
04.01.09,10:56
ahoj jajka77, ja som nastúpila na RD 19.12.2008. Počas doby na DM som pracovala (u zamestnávateľa, u kt. mám inak PP)na DoVP a plánujem v tom pokračovať.
Myslím si, že je to najjednoduchší spôsob, aby som neprišla o rodič. príspevok:)
Ak zvolíš PP napr. na 4 hodiny, bude Ti krátený rod. príspevok, ako už vyššie napísal brčko.
Jajka77
04.01.09,11:05
ahoj erikaOl, ale ja uz sa budem riadit novym zakonom kedze nastupujem od 29.1. na teba sa vztahuje este stary a nebude sa ti kratit rodic. prisp., ak sa nemylim
Jajka77
04.01.09,11:11
este raz som si to precitala a pochopila som co myslis. lenze ja som chcela pracovat tie 4 hodiny denne a tam to tusim nevychadza podla dohody, este som necitala zakon, zatial nie je kedy
veronikasad
04.01.09,11:14
ahoj jajka77, ja som nastúpila na RD 19.12.2008. Počas doby na DM som pracovala (u zamestnávateľa, u kt. mám inak PP)na DoVP a plánujem v tom pokračovať.
Myslím si, že je to najjednoduchší spôsob, aby som neprišla o rodič. príspevok:)
Ak zvolíš PP napr. na 4 hodiny, bude Ti krátený rod. príspevok, ako už vyššie napísal brčko.

Erika, dohoda o vykonaní práce je limitovaná odpracovaním 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa. Nedá sa na ňu pracovať 4 hod. denne po celý rok - o tom už písala brčko.
Iveta Matlovičová
04.01.09,11:34
V ČL.II, § 12 ods. 9 zákona o príspevku na starostlivosť ....sa uvádza, že:
"Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008."

Pochopila som správne, že mamičkám, ktoré úž v roku 2008 poberali rodičovský príspevok a popri ňom pracovali na zmluvu (nie na dohodu), môžu takto pokračovať aj po 1.1..2009 ?
brčko
04.01.09,18:50
V ČL.II, § 12 ods. 9 zákona o príspevku na starostlivosť ....sa uvádza, že:
"Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008."

Pochopila som správne, že mamičkám, ktoré úž v roku 2008 poberali rodičovský príspevok a popri ňom pracovali na zmluvu (nie na dohodu), môžu takto pokračovať aj po 1.1..2009 ?

áno, tieto mamičky by stratili nárok na RP v prípade ak by dali dieťa do Mš alebo im bol priznaný nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak by on požiadali.
Jajka77
04.01.09,19:06
brcko,a ako je to teda s tym manzelom? mohol by on opatrovat? ale asi nie, vsak.
a zamestnavatel mi musi vyjst v ustrety a skratit PP na 4 hodiny?
brčko
04.01.09,19:23
brcko,a ako je to teda s tym manzelom? mohol by on opatrovat? ale asi nie, vsak.
a zamestnavatel mi musi vyjst v ustrety a skratit PP na 4 hodiny?

s tým manželom neviem. By som sa divila, no na druhej strane, čo nie je zakázané, je povolené.

zákonník práce § 164 ods.2 hovorí:

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15rokov o kratší prac.čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného prac.času, zamestnávatel je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Jajka77
19.01.09,16:43
s tým manželom neviem. By som sa divila, no na druhej strane, čo nie je zakázané, je povolené.

zákonník práce § 164 ods.2 hovorí:

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15rokov o kratší prac.čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného prac.času, zamestnávatel je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.


Rozhodla som sa zeby som nastupila do prace na 4 hodiny ked uz budem na RD - 30.1.2009 mi konci MD.Maly bude mat 6 mesiacov 7.3.2009 tak po tomto datume.
Ako mi bolo napisane, mala by som nastupit po 28 tyzdnoch na materskej aby mi zamestnavatel ponukol povodne miesto. Rada by so vedela ked ho pisomne vopred poziadam o cerpanie RD a jej rozsah, ci mi povodne miesto ponukne aj v tomto pripade. dakujem
ajobs
19.01.09,22:42
Rozhodla som sa zeby som nastupila do prace na 4 hodiny ked uz budem na RD - 30.1.2009 mi konci MD.Maly bude mat 6 mesiacov 7.3.2009 tak po tomto datume.
Ako mi bolo napisane, mala by som nastupit po 28 tyzdnoch na materskej aby mi zamestnavatel ponukol povodne miesto. Rada by so vedela ked ho pisomne vopred poziadam o cerpanie RD a jej rozsah, ci mi povodne miesto ponukne aj v tomto pripade. dakujem


...vtedy pôvodné pracovné miesto ponúknuť nemusí.
Jajka77
20.01.09,09:26
a aj keby mi to pisomne potvrdil?
a este jedna otazocka: kedze mam PP len do oktobra a budem poberat prispevok na starostlivost o dieta, potom v oktobri mozem prejst na plny rodicovsky alebo uz musim mat i dajaky iny PP?
brčko
22.01.09,20:15
a aj keby mi to pisomne potvrdil? no neviem či by sa tým niečo menilo a bolo to pre neho záväzné, aj keby ti to dal na papier. Skôr pochybujem. On ti môže potvrdiť niečo, čo predpokladá teraz. Ak sa situácia zmení, tak ťa aj tak na to miesto prijat nemusí.
a este jedna otazocka: kedze mam PP len do oktobra a budem poberat prispevok na starostlivost o dieta, potom v oktobri mozem prejst na plny rodicovsky alebo uz musim mat i dajaky iny PP?

samozrejme, ak splníš nárok na RP, tj. nebudeš zárobkovo činná a o dieťa sa budeš starať sama, (nie napr. škôlka), tak môžeš požiadať o RP a tiež si môžeš nanovo dať prihlášku do SP, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát. POčas práce na PP by si si mala dať odhlášku, lebo zároven byť dôchodkovo poistená ako zamestnanec a aj byť poistencom štátu podla zákona nemôžeš.

No ak chceš, tak sa môžeš zamestnať a poberať nadalej, alebo nanovo prejsť na poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa.
chana03
11.03.09,12:37
A co v pripade, ze som na rodicovskej dovolenke a chcem si zalozit zivnost. Pridem o rodicovsky prispevok?
chana03
12.03.09,08:11
Dobry den, tak kedze mi tu nikto neodpovedal a ja som potrebovala info rychlo, lebo som bola nedockava, tak mam tu odpoved pre kazdu mamicku, ktora bude mat podobny problem. Pokial na rodicovsku dovolenku nastupite do 1.1.2009, tak mozete poberat rodicovsku aj ked pracujete. Dokonca aj ked si zakladate zivnost az po 1.1.2009. Samozrejme, ohlasovaciu povinnosť voči uradu socialnych veci a rodiny máte, to znamená, ak budete mať vydané
živnostenské oprávnenie pošlite fotokópiu s čestným prehlásením, že budete
zabezpečovať starostlivosť o dieťa a dieťa nie je umiestnené v žiadnom kolektívnom
zariadení na socialny urad prace a rodiny. Dufam ze som to napisala zrozumitelne. Pekny den.
michelle84
12.03.09,08:14
Môže zamestnaňkyňa pracovať na dohodu o vykonaní práce v tej istej firme, v ktorej je zamestnaná a je na rodičovskej dovolenke?
Beella
12.03.09,08:17
Môže zamestnaňkyňa pracovať na dohodu o vykonaní práce v tej istej firme, v ktorej je zamestnaná a je na rodičovskej dovolenke?

Áno, môže. Avšak jej popis činnosti na dohodu nemôže byť tá istá akú má, teda akú mala pred nastúpením na materskú, ďalej na rodičovskú dovolenku.
Betina2
13.03.09,07:15
Zdravím. Presne tento problém riešim. Na MD som nastúpila z riadneho PP minulý rok a tento mi trvá. Okrem toho mám živú živnosť. Podnikám samozrejme oveľa menej a za menej než pred nástupom na MD. V marci mi končí MD a mala by mi začať RD. No podľa nového zákona nemám nárok na poberanie rodičovského príspevku (nárok mi vzniká po 1.1.2009), ak vykonávam zárobkovú činnosť (a tou je aj živá živnosť, aj keby som mala nulové príjmy). So zamestnávateľom, u ktorého mi trvá PP a z ktorého som nastúpila na MD chcem uzavrieť Dohodu o prac.činnosti na max.10 hodín týždenne na dobu neurčitú (resp. do skončenia RD). Pracovala by som doma, resp dochádzala aj s dieťaťom na tých 10 h. týždenne. Celodennú riadnu starostlivosť mu budúe a opatrovateľku si nemôžeme dovoliť. Ale asi budem musieť pozastaviť tú živnosť, však? Súbeh prerušeného PP a dohody teda môžem mať, áno? Ale nesmiem mať rovnakú náplň práce na dohodu! A keď bude príbuzná? Či musí byť úplne odlišná? Ak som bola ekonóm a viedla som aj účtovníctvo, mohla by som mať v dohode administratívne práce? Poraďte. Som včera dostala riadnu facku do tváre, keď som si prečítala novinky! Zase sa to pekne sťažilo. Ďakujem všetkým za odpovede.
michelle84
13.03.09,09:22
Áno, môže. Avšak jej popis činnosti na dohodu nemôže byť tá istá akú má, teda akú mala pred nastúpením na materskú, ďalej na rodičovskú dovolenku.

Ďakujem veľmi pekne za radu.
brčko
13.03.09,09:38
Zdravím. Presne tento problém riešim. Na MD som nastúpila z riadneho PP minulý rok a tento mi trvá. Okrem toho mám živú živnosť. Podnikám samozrejme oveľa menej a za menej než pred nástupom na MD. V marci mi končí MD a mala by mi začať RD. No podľa nového zákona nemám nárok na poberanie rodičovského príspevku (nárok mi vzniká po 1.1.2009), ak vykonávam zárobkovú činnosť (a tou je aj živá živnosť, aj keby som mala nulové príjmy). So zamestnávateľom, u ktorého mi trvá PP a z ktorého som nastúpila na MD chcem uzavrieť Dohodu o prac.činnosti na max.10 hodín týždenne na dobu neurčitú (resp. do skončenia RD). Pracovala by som doma, resp dochádzala aj s dieťaťom na tých 10 h. týždenne. Celodennú riadnu starostlivosť mu budúe a opatrovateľku si nemôžeme dovoliť. Ale asi budem musieť pozastaviť tú živnosť, však? Súbeh prerušeného PP a dohody teda môžem mať, áno? Ale nesmiem mať rovnakú náplň práce na dohodu! A keď bude príbuzná? Či musí byť úplne odlišná? Ak som bola ekonóm a viedla som aj účtovníctvo, mohla by som mať v dohode administratívne práce? Poraďte. Som včera dostala riadnu facku do tváre, keď som si prečítala novinky! Zase sa to pekne sťažilo. Ďakujem všetkým za odpovede.

ak ukončíš/prerušíš živnosť a budeš pracovať na dohodu a budeš sa o dieťa starať osobne alebo napr. iný člen rodiny, ktorý nepoberá RP, tak môžeš nadalej poberať RP. Podla mna tie admin.práce môžu byť. Tiež som tak mala.
Betina2
15.03.09,09:13
Ďakujem.
Dana7
27.11.09,08:08
Dobrý deň,

mám tiež podobný problém, a nie som si celkom istá, pretože nechcem tej mamičke nejako uškodiť. Takže mamina poberá od 19.10.2009 rodičovský príspevok. Chce si u nás privyrobiť na pár hodín na dohodu o vykonaní práce. Staršie dieťa navštevuje štátnu škôlku, mladšie, na ktoré poberá rodičovský je malinké a počas jej práce sa oň stará buď jej mama, ktorá je na dôchodku, alebo svokra, ktorá je nezamestnaná. Môže si ona privyrábať na dohodu, aby neprišla o rodičovský príspevok? Podotýkam, že ani svokra ani mama nemajú žiadnu živnosť na opatrovnie. Ďakujem
Dana7
27.11.09,08:25
Dobrý deň,

mám tiež podobný problém, a nie som si celkom istá, pretože nechcem tej mamičke nejako uškodiť. Takže mamina poberá od 19.10.2009 rodičovský príspevok. Chce si u nás privyrobiť na pár hodín na dohodu o vykonaní práce. Staršie dieťa navštevuje štátnu škôlku, mladšie, na ktoré poberá rodičovský je malinké a počas jej práce sa oň stará buď jej mama, ktorá je na dôchodku, alebo svokra, ktorá je nezamestnaná. Môže si ona privyrábať na dohodu, aby neprišla o rodičovský príspevok? Podotýkam, že ani svokra ani mama nemajú žiadnu živnosť na opatrovnie. Ďakujem


Prosííím poraďte, lebo ju chceme zobrať od 1. 12. takže mi to dosť súri.
A ešte taká malá podotázka, od 1. 1. 2010, teda po novele zákona už nebude môcť vôbec robiť na dohodu, bez toho aby prišla o RP?
Dúfam, že aspoň to som pochopila správne.
Ešte raz veľká vďaka.:)
brčko
27.11.09,15:11
Prosííím poraďte, lebo ju chceme zobrať od 1. 12. takže mi to dosť súri.
A ešte taká malá podotázka, od 1. 1. 2010, teda po novele zákona už nebude môcť vôbec robiť na dohodu, bez toho aby prišla o RP?
Dúfam, že aspoň to som pochopila správne.
Ešte raz veľká vďaka.:)

Ak schvália nový zákon o RP v znení, ako ho navrhovali, a táto mamička bude chcieť požiadať o vyšší RP (256eur), t.j. posudzovanie podla zákona účinného od 1.1.2010, tak už pracovať popri poberaní RP nebude možné.

Takže bud jej ostane nižší RP (nepožiada o vyšší) a môže pracovať na dohodu, alebo požiada o vyšší, a ak bude pracovať na dohodu, tak bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) v čase vykonávania práce na dohodu. Ak má aj staršie dieťa nemá ešte 3roky, tak na toto staršie dieťa by mala nárok na PnSoD vo výške skutočne vynalož.nákladov a na mladšie dieťa na PnSoD vo výške 25% z nižšieho RP (tj. nie toho zvýšeného, ale t.č. 25% z 164,22eur)
Jajka77
09.02.10,11:38
Poprosila by som o radu. Som na RD od 31.1 2009. Od 1.1.2010 som poziadala o zvyseny rodic.prisp. a bol mi schvaleny. Dostala som vsak ponuku ist pracovat na dohodu asi tak pol roka dokym sa nevrati pracovnicka z rodic.dovol.
Mohla by som pracovat a neprist o ten zvyseny RP? Nebolo by to kazdy den, viac menej z domu, sem tak dobehnut zaniest papiere.
Dochodkovo poistena ostanem a co ten prispevok? Dakujem krasne za odpoved.
Jajka77
16.02.10,19:51
moze mi niekto poradit ak by mal cas?
monikago
16.02.10,21:15
Poprosila by som o radu. Som na RD od 31.1 2009. Od 1.1.2010 som poziadala o zvyseny rodic.prisp. a bol mi schvaleny. Dostala som vsak ponuku ist pracovat na dohodu asi tak pol roka dokym sa nevrati pracovnicka z rodic.dovol.
Mohla by som pracovat a neprist o ten zvyseny RP? Nebolo by to kazdy den, viac menej z domu, sem tak dobehnut zaniest papiere.
Dochodkovo poistena ostanem a co ten prispevok? Dakujem krasne za odpoved.


aby si mohla dostat zvyseni RP, tak nesmies pracovat, aspon to mi tvrdila pani na urade prace, ale ak je to na pol roka, skus sa spytat, ci po tom pol roku si nemozes poziadat o zvysenie

ps, maly svindlik, napis dohodu na manzela :-D
Jajka77
17.02.10,05:49
len ked ja som este podla stareho zakona posudzovana co platil v 2009 tak by som mohla pracovat na tu dohodu,ci?ja uz ho mam zvyseny na 256 eur.
a pisat na druheho je nezakonne, nie? keby na to dosli, pokuta pre mna i pre firmu,to bysom neriskovala, no neviem.
Jajka77
17.02.10,06:01
ja poberam od r.2009 vtedy sa dalo este pracovat na dohodu, tak preto sa pytam.
no s tym manzelom... je to tusim nezakonne a keby mi na to prisli pokuta pre mna i spolocnost.
Tinusha
15.06.11,10:42
Dobry den, mam prosbu. Vedeli by ste mi, prosim, povedat, pre koho je vyhodnejsie robit na DPC? Pre mna alebo pre manzela? Manzel ma minimalnu mzdu, takze mu vychadza nulova dan z prijmu, ja som na rodicovskej dovolenke. Ak budem pracovat na rodicovskej na DPC budem si musiet sama platit odvody do poistovni? Na rodicovskej dovolenke budem este 13 mesiacov. Je nejaky sposob, aby som v pripade, ze sa mi nepodari hned zamestnat dostavala podporu v nezamestnanosti? Dakujem velmi pekne za rady, Tina
Jana Motyčková
15.06.11,10:47
Popri poberaní rodičovského príspevku môžeš robiť na dohodu bez obmedzenia. Výhodnejšia je dohoda na teba, lebo si môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť a manžel pri uvedenom príjme bude mať pravdeopdobne nárok na zamestnaneckú prémiu.
Z dohody sa tento rok v žiadnom prípade zdravotné poistenie neplatí. Kým poberáš RP, zdravotné poistenie za treba platí štát.
Pokiaľ ide o podporu, to závisí od toho, či si predtým niekde pracovala, prípadne, či si na rodičovskej dovolenke zo zamestnania.
Tinusha
15.06.11,10:57
Dakujem velmi pekne za superrychlu odpoved. Bola som zamestnana nepretrzite od ukoncenia prvej rodicovskej, t.j. od septembra 2006 az do nastupu na druhu matersku dovolenku, t.j. do juna 2009. Tesne pred druhou materskou som menila zamestnavatela, ale bez prestavky medzi nimi, takze to by hadam nemalo vadit.
Vivi
05.07.11,12:04
dobry den,
poberam RP 256 eur,chcela by som sa zamestnat.
Je potrebne -ak nastupim do zamestnania ci uz na dohodu alebo HPP-nieco nahlasovat aj na UPSVAR,alebo nie?