evika20
12.04.11,18:53
zaujíma ma, ako sa v rozvode delia dlhy? manžel nadobudol dlhy z podnikania, avšak nemáme žiaden majetok (ani nehnuteľnosť, v podstate nič, len bežné zariadenie bytu družstevného)...chcela by som vedieť ak by som požiadala o rozvod (z dôvodu aj alkoholu, aj trestnej činnosti manžela) či jeho dlhy nejak zasiahnú aj mňa? berie to súd do úvahy, o aké dlhy ide? (z podnikania, pokuty,...) neviem ako postupovať, aby som nemusela platiť dlžoby zaňho, bo náš príjem je takmer nulový...ďakujem
Mária27
12.04.11,18:09
Po rozvode zanikne BSM a potom sa vyporiada - delia len spoločný majetok a spoločné dlhy. Z manželovho podnikania si budete deliť len majetok, ktorý vložil do podnikania zo spoločného majetku - z BSM. Ostatné z podnikania sa nedelí.

Manželove dlhy sú len jeho dlhy. Z BSM sa takéto dlhy vzniknuté počas manželstva môžu uspokojiť len pri výkone exekúcie (za trvania BSM).

Pozri občiansky zákonník:

§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

§ 148
(1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

§ 148a
(1) Na použitie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Na ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním už súhlas druhého manžela nepotrebuje.

§ 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
evika20
14.04.11,16:12
nemáme ale žiaden majetok, ani z podnikania....skončil asi pred rokom a ostali mu len dlhy (z prenájmu budovy,..) žiaden zisk....pri rozvode si neviem predstavit aký majetok by sme si delili z BSM..máme iba bežné zariadenie bytu, ako som písala už.preto sa bojím dlhov, ako sa im mám vyhnúť? neviem či som dobre pochopila, preto sa ešte raz pýtam...
Mila123
14.04.11,16:17
Pokiaľ ja viem, dlhy sú aj tvoje...delia sa na polovicu, ak vznikli cez manželstvo, resp. ak ste nemali rozdelené BSM.
Mária27
14.04.11,17:13
nemáme ale žiaden majetok, ani z podnikania....skončil asi pred rokom a ostali mu len dlhy (z prenájmu budovy,..) žiaden zisk....pri rozvode si neviem predstavit aký majetok by sme si delili z BSM..máme iba bežné zariadenie bytu, ako som písala už.preto sa bojím dlhov, ako sa im mám vyhnúť? neviem či som dobre pochopila, preto sa ešte raz pýtam...
Ak nemáte nehnuteľnosť, môžete si deliť ten nábytok. Ak sa nebudete deliť (nevyporiadate si BSM), po troch rokoch je hnuteľný majetok definitívne toho, kto ho má (§ 149).