halmir
12.04.11,19:06
prosím o názor, je v poriadku ak termín konania náhradnej členskej schôdze je určený na ten istý deň o hodinu neskôr ako je riadny termín konania schôdze?
Chobot
13.04.11,06:50
prosím o názor, je v poriadku ak termín konania náhradnej členskej schôdze je určený na ten istý deň o hodinu neskôr ako je riadny termín konania schôdze?

Členskej schôdze čoho? Zväzu poľovníkov?
halmir
13.04.11,18:27
ospravedlňujem sa za nepresnosť. Jedná sa o družstvo a v stanovach má uvedený termín konania náhradnej schôdze v súlade s Obch.zak. teda do troch týždňoch.
Mária27
14.04.11,10:02
ospravedlňujem sa za nepresnosť. Jedná sa o družstvo a v stanovach má uvedený termín konania náhradnej schôdze v súlade s Obch.zak. teda do troch týždňoch.

Ešte treba pozrieť, ako sa podľa stanov zvoláva schôdza (§ 239 ods. 2) - to by sa malo použiť aj pre náhradnú schôdzu. Keď sa však pozriem na § 239 ods. 8 (zvolanie náhradnej schôdze), vidím, že je vylúčený § 238 ods 3, v ktorom je pre platnosť uznesenia vylúčené aj riadne zvolanie schôdze :D. Z toho by vyplývalo, že by sa mohla náhradná schôdza konať aj po hodine. Dobre by bolo, dať to takto do stanov.

My sme zvolávali valné zhromaždenie, ku koncu ľudia poodchádzali a tak niektoré uznesenia sa nedali schváliť (nebola prítomná väčšina). Zvolávali sme náhradnú schôdzu s pozvánkami do troch týždňov, čo vyšlo dosť draho (a s prenájmom miestnosti). Potom sme to urobili tak, že na konci sa delegáti ešte raz podpisovali a kto zostal prítomný do konca, vyplácala sa mu odmena za stratu času. Fungovalo to!:D
halmir
14.04.11,17:16
Ďakujem Mária 27,v stanovach je uvedené ,že v prípade konania náhradnej čl. schôdze uznesenie je platné aj keď ho schváli nadpolovičná väčšina prítomných. Tému som zadal z tohto dôvodu,že som počul aj názor ,že nie je to príliš čisté v prípade ak v programe schôdze by boli napríklad voľby .
Mária27
14.04.11,19:32
Ďakujem Mária 27,v stanovach je uvedené ,že v prípade konania náhradnej čl. schôdze uznesenie je platné aj keď ho schváli nadpolovičná väčšina prítomných. Tému som zadal z tohto dôvodu,že som počul aj názor ,že nie je to príliš čisté v prípade ak v programe schôdze by boli napríklad voľby .

To je predsa aj v zákone napísané - pri náhradnej schôdzi neplatí § 238 ods. 3. Pri volbách je len ten rozdiel, že výsledok volieb sa potvrdí uznesenínm (samotné volby nemajú uznesenia ale výsledky hlasovania).

§ 239 ods. 8 och.z.

(8) Ak členská schôdza nie je schopná uznášať sa, zvolá predstavenstvo náhradnú členskú schôdzu tak, aby sa konala do troch týždňov odo dňa, keď sa mala konať členská schôdza pôvodne zvolaná. Náhradná členská schôdza musí mať nezmenený program rokovania a je schopná uznášať sa bez ohľadu na ustanovenie § 238 ods. 3. Obdobne sa postupuje pri čiastkových členských schôdzach a pri schôdzach delegátov.

§ 238
(3) Pokiaľ tento zákon neustanovuje inak, vyžaduje sa na platnosť uznesenia členskej schôdze, predstavenstva a kontrolnej komisie ich riadne zvolanie, prítomnosť nadpolovičnej väčšiny členov a súhlas väčšiny hlasov prítomných členov. Tento zákon alebo stanovy určujú, pre ktoré uznesenia je potrebný súhlas kvalifikovanej väčšiny.