Imenhotep
12.04.11,19:59
Prosím o rady v tejto situácii. Ešte pred 30 rokmi sme kúpili chalupu. Na všetkých katastrálnych mapách (aj v ďalekej minulosti) bola zakreslená tak že bola úplne v pozemku ktorý ju obklopoval (a ktorý vlastníme) - dokonca je tak zakreslená aj na snímke z KM ktorý mi vystavila Geodezia pred cca 25 rokmi. Teraz som sa naraz dozvedel že vlastník susedného pozemku si dal pred 10 rokmi vytýčiť svoj pozemok, ktorý je priľahlý k pozemku na ktorom je naša chalupa a na tom geometrickom pláne je naša chalupa čiastočne v jeho pozemku. Upozorňujem že ja som o vytyčovaní nič nevedel ani som tým pádom nedal k tomu súhlas. Keď som bol teraz na katastri tak v prehľadovej mape je tá naša chalupa zakreslená stále celá v našom pozemku (podrobnejšie podklady mi pracovník nechcel ukázať-vraj je to iba pre geodetov), Je vôbec možné aby vytýčenie hranice pozemku bolo také že budova ktorá je jasne celá na nejakom pozemku na všetkých katastrálnych mapách posledných 50 rokov (alebo viac) sa naraz ocitne na cudzom pozemku?
Čo mám teda robiť! Poraďte.Môžem sa sťažovať na katastri?
PS. mám dootázky:1. kedy sa geometrický plán vyhotovený pre nejakého majiteľa premietne aj do katastrálnej mapy, 2.Môžeme si teraz my dať vytýčiť pozemok na ktorom je naša chalupa a čo keď sa pri terajšom vytýčení zistí že nové vytýčenie je iné ako predchádzajúci geometrický plán a chalupa je predsa len na našom pozemku?
Erzebeth
12.04.11,22:36
Geometrický plán sa zapíše a zakreslí na katastrálnu mapu vtedy, ak ju kataster schváli a objednávateľ ju dá na kataster na zápis.
Ak nie je na katastrálnej mape zakreslený ako vieš, že tvoja chalupa nie je celá na tvojom pozemku?
Ty si samozrejme môžeš dať vyhotoviť geom. plán svojho pozemku i svojej chalupy.
Imenhotep
12.04.11,23:11
Re:Erzebeth
Keďže otec majiteľa susedného pozemku trúsil minulý rok po osade reči že naša chalupa je v pozemku jeho syna tak sa to nakoniec k nám dostalo a tak sme syna (vlastníkapozemku) naštívili a on nám ukázal zameriavací plán vyhotovený geodetom s ubezpečením že on nechce aby sme zbúrali chalupu a pod...no ale čo nám je to platné..dootázka: môžem poslať na kataster sťažnosť proti tomu GP? Chalupa bola postavená v roku 1927(vyryté na hrade) ..
andrej757
13.04.11,05:02
Je cudne, ze geodet nakreslil geometricky plan tak, ze hranica prechadza cez tvoju chalupu. Predpokladam, ze sused si dal pozemok vytycit ako parcelu vedenu na katastri ako "C" a predtym to bola parcela"E". Tvoja je asi tiez "E", keby bola "C", nemohol by hybat s hranicou. Vacsinou sa robia geometraky z "E" na "C", ak chcu mat ludia presne zamerane hranice pozemku.
Problem je v tom, ze hranice parciel "E" su iba orientacne a nemusi sediet ani vymera pozemku s tym, co je na LV. Pri spracovani geom. planu moze geodet hybat hranicou aj niekolko metrov a nemusi si pytat povolenie od susedov. Musi nou ale hybat tak, aby geometricky plan zodpovedal skutocnemu stavu, nemoze si niekto len tak ukazat, ze potialto je to moje. Za to je geodet zodpovedny, ale pri zapise novovytvorenej parcely to nikto na katastri v podstate nekontroluje.

Este mohol tu hranicu zakreslit cez tvoju chalupu na zaklade nejakej starej mapy, preto najlepsie spojit sa s nejakym inym geodetom a ten nech na katastri zisti, kedy a na zaklade coho prip. akych podkladov to bolo takto zakreslene.
hubatá
13.04.11,05:15
Presne mám tento problém: tiež sme neboli pri vytyčovaní pozemkov keď sa robili pozemkové úpravy a prišiel nám len výpis, kde všetky pozemky ktoré boli v intraviláne obce, teda najkrajšie, najdrahšie sa ocitli v dvoroch bývalých členov ŠM a JRD. Ešte nám zatiaľ za ne nikto neponúkol náhradu a myslím že ani neponúkne: na jednu bývalú parcelu mám teraz aj 5-10 majiteľov s ktorými by som mala spísať zmluvu o nájme ak nechcem o 10 rokov prísť o tie pozemky. A tak v skutočnosti mám o cca 10 ha menej ako som mala pred pozemkovými úpravami. To kto takto uzákonil, aký blbec? Vlastne nám zákonne vyvlastnili pozemky za ktoré moja babka zaplatila, hrdlačila na nich a my sme teraz o ne prišli.
Ty to máš ešte dobre: nájsť si na internete na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) majiteľa a vyrovnať sa s ním. Horšie ak ide o pozemok v ktorom máš 2-3 majiteľov, z toho dvaja už zomreli, a tak si musíš nájsť dedičov, predediť za svoje peniaze túto parcelu a až tak môžeš dať návrh na vklad. Nehovorím o tom koľko peňazí do toho investuješ: doporučené listy, poplatky za telefón, geodetovi, súdne poplatky, notárske poplatky, cestovanie........
Čakala som na túto tému, vedela som že nás bude viac. Ja som to už tu riešila v téme:
Škoda že ťa nemám na svojom pozemku, určite by sme sa dohodli.
hubatá
13.04.11,05:18
Riešila som to v téme "Pozemok s ktorým si neviem rady"
vratnik
13.04.11,05:52
Pre Imenhotep:
Chodte za geodetom a on vam na pocitaci ukaze povodne E parcely a vasu chalupu. Nech preskuma na zaklade coho si sused posunul hranicu cez vasu chalupu. V case pred 10 rokmi to mohlo byt aj vydrzane.
dan501
13.04.11,06:14
pred 30 rokmi robili od stola, niekedy spravili omerky okolo chalupi a zkreslili do mapy, pripadne z leteckych snimok zamerali parcelu a urcili suradnice pozemkov,ale neboli tam z pristrojmi. Teraz ked pride geodet a podla tych platnych suradnic vytyci pozemok zisti ze pozemok ktory reale vlastnis je od tvojej chalupi niekolko metrov. Takto zameranych parciel som uz videl vela hlavne pri chatach.
Imenhotep
13.04.11,11:04
Parcela je C, aj bola. CCa v 1985 dokonca bez nášho vedomia na žiadosť MNV nám rozdelili pozemok naktorom stála chalupa na dve časti (jednu nam prehlásili za záhradu aby MNV mohol vyberať daň), určite to musel robiť geodet. Toto rozdelenie bolo zanesené do KM. Z r. 1979 mám snímok z pozemkovej mapy z pečiatkou vtedajšei geodézie kde je jasne chalupa na našom pozemku. CCa pred pár mesiacmi sme sa boli pozrieť na kataster a pracovník sa pozeral lupou a konštatoval že chalupa je na našom pozemku.
Pre mňa je šok že môžete mať N snímkov z KM (tak ako to každý vyžaduje pri prevode majetku) a tešiť sa že máte všetko v poriadku a naraz vášej chalupe a nejakému pozemku "narastú nohy" a niekde odpochodujú. Predsa nie je možné aby keď sa napr po X-rokoch umiestni nejaká geodetická stanica do centra Galaxie a začne sa podľa nej merať, zmenili hranice medzi vaším domom a pozemkom..Otázka: Mám si preventívne podať sťažnosť na Kataster alebo kde?
vratnik
13.04.11,11:47
Ak ste mali vyhotoveny GP - C parcela, tak jej hranice sa uz nemozu menit. Ak hovorite, ze na katastri je to v poriadku, tak ten je zavazny. Ja si mozem urobit GP aj na polovicu vasho pozemku. Geodet urobi GP, da mi x - kopii a zaregistuje ho na kataster. On sa o to nestara k comu GP bude dalej sluzit. Mam GP s kusom vasho pozemku, ale je to pravne nezavazny papier. Tento GP sa musi zavkladovat na kataster a ten uz skuma vlastnictvo. To co je na katastri to je zavazne a nie nejaky vytlaceny zdrap chytraka suseda.
Dajte si vytycit hranice vasej parcely, zatlcte do zeme roxori a zalejte betonom, nie je to take drahe, presnost merania je par centimetrov.
Imenhotep
13.04.11,18:09
Ďakujem všetkým. Pôjdem za geodetom nech to preskúma na katastri. Nemôžem sa však ubrániť pocitu že vypracovávanie GP a vytyčovanie by sa malo robiť citlivejšie, hlavne v prípade že sa jedná o záležitosti z pred r. 89 a z hlbokej minulosti, keď v podstate neboli presné meračské prostriedky, mnohé veci sa vybavovali v krčme a nikto nepredpokladal že komunizmus padne...