zazi
13.04.11,10:00
Dobrý deň. Na čerpacej stanici sa kupovala dialničná známka.Podkladová časť pre odpočet DPH sa stratila. Viem,že si nemožem odpočíťať DPH ak nemám doklad. Ale pre daň z príjmov stačí doklad z čerpacej stanice aby sme si ju mohli dať do daňovo uznaných nákladov ?
Tweety
13.04.11,08:07
Dobrý deň. Na čerpacej stanici sa kupovala dialničná známka.Podkladová časť pre odpočet DPH sa stratila. Viem,že si nemožem odpočíťať DPH ak nemám doklad. Ale pre daň z príjmov stačí doklad z čerpacej stanice aby sme si ju mohli dať do daňovo uznaných nákladov ?
Do daňovo uznaných nákladov si môžete dať len základ dane, dph bude v tomto prípade, daň. neuznaný náklad a teda pripočít. položka k ZD.
azla
13.04.11,08:13
Prikladám opačný príklad. Doklad o úhrade chýba, je iba podkladová časť nálepky.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak má platiteľ faktúru - podkladovú časť diaľničnej nálepky (§ 71 ods. 4 písm.b/ zákona o DPH) môže si uplatniť odpočet dane pri splnení ostatných podmienok § 49 - § 51 zákona o DPH. Podmienkou odpočtu dane nie je preukázanie úhrady faktúry, ani zaúčtovanie DPH. Platiteľ je povinný viesť záznamy podľa § 70 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Zamestnanec na služobnej ceste (firemným vozidlom) zakúpil ročnú diaľničnú nálepku.
Doklad o úhrade stratil, avšak predložil podkladovú časť diaľničnej nálepky, ktorá sa podľa §74, odst. 4, b) zákona o Dph považuje za faktúru.
Ako má postupovať platiteľ dane v takomto prípade.
Môže zaúčtovať nákup (ako?) a uplatniť odpočet Dph ?
nikolia
13.04.11,08:25
Do daňovo uznaných nákladov si môžete dať len základ dane, dph bude v tomto prípade, daň. neuznaný náklad a teda pripočít. položka k ZD.


ale na bločku z čerpačky není vyčíslený základ ani dph,ja som to celé dala do prev.réžie,takže asi zle..??
Tweety
13.04.11,08:26
ale na bločku z čerpačky není vyčíslený základ ani dph,ja som to celé dala do prev.réžie,takže asi zle..??
Áno, zle.
zazi
13.04.11,08:26
Chcela by som sa ešte spýtať,ako je to s českými dialničnými známkami,ktoré sa kupujú na služobné autá pre zahraničné cesty?
Tweety
13.04.11,08:27
Chcela by som sa ešte spýtať,ako je to s českými dialničnými známkami,ktoré sa kupujú na služobné autá pre zahraničné cesty?
A čo ako konkrétne?
azla
13.04.11,08:34
ale na bločku z čerpačky není vyčíslený základ ani dph,ja som to celé dala do prev.réžie,takže asi zle..??

http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1718388
zazi
13.04.11,08:40
Konkrétne či si môžem dať celú sumu do nákladov, alebo ponižovať dph.Lebo ako pozerám doklad o zaplateni je z čerpačky na Slovensku.Podkladová časť je len nejaký kupon " R " Nie je tu vyčíslená ani DPH ani základ, na doklade z registračky vidím že je to pre čechy
Tweety
13.04.11,08:55
Konkrétne či si môžem dať celú sumu do nákladov, alebo ponižovať dph.Lebo ako pozerám doklad o zaplateni je z čerpačky na Slovensku.Podkladová časť je len nejaký kupon " R " Nie je tu vyčíslená ani DPH ani základ, na doklade z registračky vidím že je to pre čechy
Zahraničná DN je celá nákladom.