NOKIA
04.01.06,12:00
Od 1.1.2006 podľa § 43 ods. 3 príjem daňovníka za kalendárny mesiac, ktorý nepresiahne 5000 Sk u zamestnávateľa, u ktorého si neuplatňuje nezdaniteľné časti a daňový bonus sa automaticky zdaňuje 19%. Otázka,chcem sa uistiť, či u každého, teda zamestnanca, dohodára atď... Aký to má vplyv na odvody do sociálky a zdravotnej poisťovne ?? ďakujem
liba2
05.01.06,00:49
Od 1.1.2006 podľa § 43 ods. 3 príjem daňovníka za kalendárny mesiac, ktorý nepresiahne 5000 Sk u zamestnávateľa, u ktorého si neuplatňuje nezdaniteľné časti a daňový bonus sa automaticky zdaňuje 19%. Otázka,chcem sa uistiť, či u každého, teda zamestnanca, dohodára atď... Aký to má vplyv na odvody do sociálky a zdravotnej poisťovne ?? ďakujemZrazená daň z príjmu zamestnanca alebo dohodára nemôže mať vplyv na odvody do SP ani ZP.
Jozef Mihál
05.01.06,21:25
Pri príjmoch zo závislej činnosti sa nerozlišuje, na základe akého právneho vzťahu sa príjem vypláca. Zdanenie zrážkovou daňou teda treba aplikovať aj na zamestnaca na pracovnú zmluvu aj na "dohodára" vždy vtedy, ak nežiada o uplatenie nezdaniteľnej čiastky a to v mesiaci, v ktorom príjem nepresiahne 5000 Sk.

Na odvody do SP a ZP to nemá žiaden vplyv, to čo sa odvádzalo/neodvádzalo v roku 2005 z takýchto príjmov, pokračuje i v roku 2006 napriek zmenenej forme zdanenia.
ESTER
05.01.06,21:49
Nerozumiem tomu. Veď aj doteraz sa zdaňoval 19 % sadzbou tak v čom je rozdiel oproti minulému roku?
Jozef Mihál
05.01.06,21:58
Zmena je vo FORME zdanenia.

V roku 2005 sa daň zrážala a odvádzala vo forme mesačných preddavkov na daň, príjem i preddavky na daň sa následne zúčtovali v ročnom zúčtovaní dane/daňovom priznaní.

V roku 2006 sa tieto príjmy zdaňujú formou zrážkovej dane. tj. daň je zrazením a odvedením vysporiadaná - príjem i zrazená daň sa neuvádza v ročnom zúčtovaní, jedine žeby to sám daňovník chcel.

V sadzbe rozdiel nie je, rozdiel je vo forme a pri troche nepozornosti - na túto novú formu môže pár ľudí doplatiť.
evina
05.01.06,21:59
Nerozumiem tomu. Veď aj doteraz sa zdaňoval 19 % sadzbou tak v čom je rozdiel oproti minulému roku?

Od 1.1 .2006 je tento príjem pod 5 000 SK zaradený doo spomínaného paragrafu 43-Daň vyberaná zrážkou:

j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.
evina
05.01.06,22:01
Vidíš Ester máš to súbežne 2x :):)
Jozef Mihál
05.01.06,22:21
...a pri troche nepozornosti - na túto novú formu môže pár ľudí doplatiť.
Nie je mojim zvykom sám seba citovať, ale toto na doplnenie:

...a naopak, pár ozaj šikovných ľudí na tom môže získať.
ala13
05.01.06,23:27
Nie je mojim zvykom sám seba citovať, ale toto na doplnenie:

...a naopak, pár ozaj šikovných ľudí na tom môže získať.

Este by ste mohli doplnit, ako, a citovali by vas vsetci :)
matafe
05.01.06,23:28
V roku 2006 sa tieto príjmy zdaňujú formou zrážkovej dane. tj. daň je zrazením a odvedením vysporiadaná - príjem i zrazená daň sa neuvádza v ročnom zúčtovaní, jedine žeby to sám daňovník chcel.


V tomto prípade sa príjmy a daň sa neuvádzajú v DP (daňovník nechce), to je OK. A ako to bude s poistným z takýchto príjmov? Predpokladám, že poistné z týchto príjmov sa tiež nebude uvádzať v DP, alebo sa mýlim?

Príklad : Nech XY je aj zamestnancom firmy PQR, kde si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane.Okrem toho nech XY je riadným zamestnancom vo firme ABC (nie dohodárom), ale pracujúci na kratší pracovný úväzok a neplatňuje si u zamestnávateľa ABC nezdaniteľné časti základu dane a DB. Nech jeho príjem v ABC v mesiacoch 1 - 11 /2006 je 4000 Sk a v mesiaci 12/2006 je to 8000 Sk.

Situácia je potom nasledovná:
V mesiacoch 1 - 11 /2006 bude mať príjem 4000 Sk, keďže tento príjem nepresiahne 5000 SK, bude sa zdaňovať podľa §43 - zrážkovou daňou. Poistné z tohto príjmu bude 563 Sk a zrážková daň bude 658 Sk.

V mesiaci 12/2006 bude mať príjem 8000 Sk a bude sa zdaňovať preddavkovým spôsobom. Poistné z tohto príjmu bude 1072 Sk a preddavok na daň bude 1316 Sk.

Za celý rok 2006 vo firme ABC to činí
príjem zdaňovaný zrážkou 44 000 Sk,
príjem zdaňovaný preddavkovo 8000 Sk,
poistné 5896 Sk + 1072 Sk
zrážková daň 7238 Sk
preddavky na daň 1316 SK.

Čiže zamestnanec XY má u zamesnávateľa ABC príjmy zdaňované zrážkou aj preddavkovo, čo podľa mňa komplikuje situáciu. Predpokladám, že bude potrebné rozlišovať aj poistné, či bolo odvedené z príjmu zdaňovaného preddavkovo, alebo zrážkou. Pre sociálne a zdravotné(???) poistenie to nebude mať vplyv, ale pre podanie daňového priznania áno.
Jozef Mihál
05.01.06,23:48
Este by ste mohli doplnit, ako, a citovali by vas vsetci :)
...doplním, ale nie na Porade.

(...BB ste možno sledovali).
atramka
05.01.06,23:54
Nie je mojim zvykom sám seba citovať, ale toto na doplnenie:

...a naopak, pár ozaj šikovných ľudí na tom môže získať.

:confused:Pán Mihál, prosím, určite aj za mnohých poraďákov, mohli by ste nám vysvetliť Váš citát? ... ale ceĺý..... aj začiatok aj koniec ;) Dakujeme!!!
Jozef Mihál
05.01.06,23:55
Predpokladám, že bude potrebné rozlišovať aj poistné, či bolo odvedené z príjmu zdaňovaného preddavkovo, alebo zrážkou. Pre sociálne a zdravotné(???) poistenie to nebude mať vplyv, ale pre podanie daňového priznania áno.
Samozrejme, že je potrebné sledovať a rozdeľovať poistné na poistné odvedené z príjmu zdaneného zrážkou a z príjmu, zdaneného preddavkovo.

Mimochodom takto to bolo aj v časoch, kedy fungovala osobitná sadzba dane 10%, takže v tomto nejde o žiadnu novinku.

(Začiatok reklamného bloku)
Slušný softvér na túto situáciu pamätá a nerobí mu to problém.
(koniec reklamného bloku).
Jozef Mihál
05.01.06,23:59
:confused:Pán Mihál, prosím, určite aj za mnohých poraďákov, mohli by ste nám vysvetliť Váš citát? ... ale ceĺý..... aj začiatok aj koniec ;) Dakujeme!!!

Pre tých, ktorým sa nechce vyššie hľadať čo som tu vlastne povedal, to celé zopakujem:

"Pri troche nepozornosti - na túto novú formu môže pár ľudí doplatiť....a naopak, pár ozaj šikovných ľudí na tom môže získať.

Ako - doplním a vysvetlím, ale nie na Porade.

(...BB ste možno sledovali)."
matafe
06.01.06,00:42
Samozrejme, že je potrebné sledovať a rozdeľovať poistné na poistné odvedené z príjmu zdaneného zrážkou a z príjmu, zdaneného preddavkovo.

Mimochodom takto to bolo aj v časoch, kedy fungovala osobitná sadzba dane 10%, takže v tomto nejde o žiadnu novinku.

(Začiatok reklamného bloku)
Slušný softvér na túto situáciu pamätá a nerobí mu to problém.
(koniec reklamného bloku).
Myslím, že nejeden softvér ešte pamätá staré časy, len aby kompetentní mali tiež na pamäti a podľa možností včas, že budú potrebné nové tlačivá...
Mne skôr vadí, že najskôr sa niečo s veľkou slávou zjednodušovalo (myslím tým zákon o dani z príjmov) a potom sa nenápadne do zákona "vpašujú" rôzne výnimky ...
Jozef Mihál
06.01.06,01:00
Súhlas.

Inak táto výnimka sa s veľkou slávou inzeruje ako opatrenie na zjednodušenie práce mzdových účtovníčok.
Maňaska
19.01.06,15:16
Poberateľovi starobného dôchodku, ktorý si uplatní rozdiel medzi základným odpočtom na daňovníka a výškou vyplateného dôchodku v ročnom zúčtovaní dane - sa počas roka pri príjmoch do 5000 Sk bude zrážať preddavková daň. Je to správne?
NOKIA
19.01.06,15:50
Je to takto správne?? Dohodár s príjmom do 5000 neplatí odvody ani do SP a preddavky do ZP. Teda sa zdaňuje z celej sumy napr. 4900,- Sk, daň je 931 Sk. Zamestnanec napr. s kratším prac.časom keď zarobí 4900,- Sk musí zaplatiť poistné do SP a preddavok do ZP, teda základ dane je znížený o poistné 13,4% teda 657 Sk a z čiastk.zákl. pre daň je 4243 Sk, daň zaplatí iba 806 Sk. (nemajú podpísané vyhlásenie). Teda dohodár zaplatí viac?? :confused:
tonkat
19.01.06,16:09
Je to takto správne?? Dohodár s príjmom do 5000 neplatí odvody ani do SP a preddavky do ZP. Teda sa zdaňuje z celej sumy napr. 4900,- Sk, daň je 931 Sk. Zamestnanec napr. s kratším prac.časom keď zarobí 4900,- Sk musí zaplatiť poistné do SP a preddavok do ZP, teda základ dane je znížený o poistné 13,4% teda 657 Sk a z čiastk.zákl. pre daň je 4243 Sk, daň zaplatí iba 806 Sk. (nemajú podpísané vyhlásenie). Teda dohodár zaplatí viac?? :confused:
Zaplatí viac, ale viac mu ostane. Dohodárovi ostane v čistom 3969 a zamestnancovi s kr.pr. časom 3437 Sk.
liba2
19.01.06,19:32
Poberateľovi starobného dôchodku, ktorý si uplatní rozdiel medzi základným odpočtom na daňovníka a výškou vyplateného dôchodku v ročnom zúčtovaní dane - sa počas roka pri príjmoch do 5000 Sk bude zrážať preddavková daň. Je to správne?Dôchodca (poberajúci dôchodok od 1.1. v roku) platí daň každý mesiac, počas roka sa mu nepriznáva odpočítateľná čiastka, usporiada sa to v ročnom zúčt. dane.
sklenkova
19.01.06,19:59
takže tím, ktorí majú BPS a majú nižší príjem ako 5000 to budem daniť aj keĎ majú podpísané vyhlásenie? takisto zamestnancom s kratším prac časom
liba2
19.01.06,20:13
takže tím, ktorí majú BPS a majú nižší príjem ako 5000 to budem daniť aj keĎ majú podpísané vyhlásenie? takisto zamestnancom s kratším prac časomKika, prosím ťa,
1) na ktorý príspevok reaguješ ? na môj ? ja píšem o dohodároch / dôchodcoch.
2) BPS = DoBPŠ ?
Maňaska
19.01.06,21:12
Dôchodca (poberajúci dôchodok od 1.1. v roku) platí daň každý mesiac, počas roka sa mu nepriznáva odpočítateľná čiastka, usporiada sa to v ročnom zúčt. dane.

Áno, len som sa chcela uistiť, že ide o daň preddavkovú, nie zrážkovú /aj keď príjem je nižší ako 5000 Sk/.
sklenkova
19.01.06,23:09
ja som myslela, že sa to týka všetkých nielen dôchodcov
liba2
20.01.06,07:51
ja som myslela, že sa to týka všetkých nielen dôchodcovKika, ja ťa nechcem pomýliť - ani ostatných.
Ano, týka sa to všetkých. Ja som ale reagovala len na dohodárov dôchodcov, tu je to ešte raz:
Dôchodca (poberajúci dôchodok od 1.1. v roku) platí daň každý mesiac, počas roka sa mu nepriznáva odpočítateľná čiastka, usporiada sa to v ročnom zúčt. dane.
Angelika
20.01.06,08:56
Chcem sa opytat, zrazkova dan sa odvadza na iny ucet ako dan preddavkova ? Alebo spolocne ? Mam rozne info, neviem, aka je skutocnost. Vdaka za info.
emily
20.01.06,09:13
Je to takto správne?? Dohodár s príjmom do 5000 neplatí odvody ani do SP a preddavky do ZP. Teda sa zdaňuje z celej sumy napr. 4900,- Sk, daň je 931 Sk. Zamestnanec napr. s kratším prac.časom keď zarobí 4900,- Sk musí zaplatiť poistné do SP a preddavok do ZP, teda základ dane je znížený o poistné 13,4% teda 657 Sk a z čiastk.zákl. pre daň je 4243 Sk, daň zaplatí iba 806 Sk. (nemajú podpísané vyhlásenie). Teda dohodár zaplatí viac?? :confused:
Ale predsa dohodár s príjmom vyšším ako polovica minimálnej mzdy platí preddavky do ZP.
maca88
20.01.06,09:36
Zmena je vo FORME zdanenia.

V roku 2005 sa daň zrážala a odvádzala vo forme mesačných preddavkov na daň, príjem i preddavky na daň sa následne zúčtovali v ročnom zúčtovaní dane/daňovom priznaní.

V roku 2006 sa tieto príjmy zdaňujú formou zrážkovej dane. tj. daň je zrazením a odvedením vysporiadaná - príjem i zrazená daň sa neuvádza v ročnom zúčtovaní, jedine žeby to sám daňovník chcel.

V sadzbe rozdiel nie je, rozdiel je vo forme a pri troche nepozornosti - na túto novú formu môže pár ľudí doplatiť.


Dobrý deň, chcela by som sa teda spýtat, to že sa daň zráža mi je jasné, len teraz neviem, treba ju uvádzať v prehľadoch o zrazených a odvedených preddavkoch na daň, resp. aj v koncoročnom hlásení za rok 2006

ďakujem
M.
Oľa
20.01.06,09:50
Treba sa priebežne informovať na príslušnom DÚ, pretože to zatiaľ ani daniari ešte nemajú doriešené. Informácia získaná na seminári 17. 1. 2006 p. Valicová, DR B. Bystrica
maca88
20.01.06,10:23
Chcem sa opytat, zrazkova dan sa odvadza na iny ucet ako dan preddavkova ? Alebo spolocne ? Mam rozne info, neviem, aka je skutocnost. Vdaka za info.


Ja som na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) našla medzi účtami aj účet na daň z príjmu vyberanú zrážkou. Treba sa asi informovať na DU.
M.
NOKIA
20.01.06,11:32
Ale predsa dohodár s príjmom vyšším ako polovica minimálnej mzdy platí preddavky do ZP.

Pokiaľ viem, dohodár neplatí preddavky na ZP, robí ročné zúčtovanie, ak má príjmy vyššie ako polovica ročných minim. miezd, potom platí 14%. Ak sa zmenilo, napíš ktoré ust. §16 zákona (preddavok na poistné) sa na to vzťahuje????
Ak sa mýlim, dám si poradiť.
Marína
20.01.06,11:49
ala13
29.01.06,13:52
Pokiaľ viem, dohodár neplatí preddavky na ZP, robí ročné zúčtovanie, ak má príjmy vyššie ako polovica ročných minim. miezd, potom platí 14%. Ak sa zmenilo, napíš ktoré ust. §16 zákona (preddavok na poistné) sa na to vzťahuje????
Ak sa mýlim, dám si poradiť.
Podla mna sa nemylis, aj pani v ZP na mna pozerala, ze ake preddavky chcem platit z dohod. Ale to o tej polovici plati aj pre zamestnancov a zivnostnikov? Cize ti ked mali dohody okrem HPP alebo zivnosti, a tie presiahli polovicu, podavaju za min.rok rocne zuctovanie ZP? A za tento tiez budu?
tonkat
29.01.06,14:19
Podla mna sa nemylis, aj pani v ZP na mna pozerala, ze ake preddavky chcem platit z dohod. Ale to o tej polovici plati aj pre zamestnancov a zivnostnikov? Cize ti ked mali dohody okrem HPP alebo zivnosti, a tie presiahli polovicu, podavaju za min.rok rocne zuctovanie ZP? A za tento tiez budu?
živnostníci si robia ročné zúčtovanie už z toho titulu, že sú živnostníci.
ala13
29.01.06,14:20
Ale nezahrnaju don dohody.
platro
01.02.06,09:40
Zrážková daň sa platí na osobitný účet, teda nie spolu s preddavkovou danou. KS je 8148. Zrážková daň sa neuvádza na prehlade.
veronika1
01.02.06,11:55
Ak má zamestnanec v tej istej firme uzavretú pracovnú zmluvy aj dohodu o vykonaní práce, uplatňuje si odpočitateľnú položku aj daňový bonus a jeho odmena z dohody je menej ako 5 000,- ale v úhrne mzda za PZ a DOVP v jednom mesiaci presiahne 5 000,- Sk potom sa daň odvádza z úhrnu a klasifikuje sa ako daň preddavková?
Denda
01.02.06,11:59
Ak má zamestnanec v tej istej firme uzavretú pracovnú zmluvy aj dohodu o vykonaní práce, uplatňuje si odpočitateľnú položku aj daňový bonus a jeho odmena z dohody je menej ako 5 000,- ale v úhrne mzda za PZ a DOVP v jednom mesiaci presiahne 5 000,- Sk potom sa daň odvádza z úhrnu a klasifikuje sa ako daň preddavková?
Vo vašom prípade mu nemôžete aplikovať zrážkovú daň. Z celkového príjmu mu zrazíte preddavkovú daň.
sobubo
01.02.06,12:37
Aby sme to ešte trochu zahmlili. Ak mám dvoch zamestnancov, jeden dôchodca do 5000,- = zrážková daň, druhý zamestnanec nad 5000,- = preddavková daň. Druhý zamestnanec ma 3 deti a uplatňuje si daňový bonus. Otázka: môžem si odpočítať vyplatený bonus zo súčtu zrážkovej a preddavkovej dane alebo len preddavkovej? Program MRP ver 4.5 mi to odpočítal zo súčtu oboch daní.
Marína
01.02.06,13:19
Zrážková daň sa platí na osobitný účet, teda nie spolu s preddavkovou danou. KS je 8148. Zrážková daň sa neuvádza na prehlade.
Včera som sa dozvedela na DÚ KE I., že je to 1744. Medzi konštantnými symbolmi pre štátne príjmy KS 8148 vôbec nie je. platro, odkiaľ máš ten KS?
Predkladám KS:

Informácia o účtoch štátnych príjmov vedených daňovými úradmi, na ktoré sú smerované úhrady daní.

PLATNÉ KONŠTANTNÉ SYMBOLY

1144 platba bežná, preddavok na daň
1344 doúčtovanie daní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie
1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO
1944 zúčtovanie rozdielov preddavkov dane z príjmu zo závislej činnosti, dane vyberanej zrážkou a zabezpečení dane
2144 dodatočne vyrubená daň
3344 sankčný úrok, penále
5144 zvýšenie dane
5344 nadmerný odpočet
5944 zvýšenie dane -daňová inšpekcia
6144 dodatočná platba z daňovej inšpekcie
6344 pokuta z kontroly
6544 pokuta zo správy
6744 pokuty vyrubené daňovou inšpekciou
7144 sankčný úrok z daňovej inšpekcie
7344 úrok pri odklade platenia
7544 exekučné náklady
7944 blokové pokuty vyrubené daňovým úradom
8144 platba (účtovaná súčasne s predpisom)
evina
01.02.06,13:27