martinetto
13.04.11,10:44
Ahojte poradaci, stal som sa stvrtrocnym platitelom DPH 13. aprila 2011, chcem sa Vas opytat mozem si nakupy od 1. aprila 2011 dat do "ako odcitanie dane" alebo to mozem urobit len pre naklady, ktore vznikli najskor 13. aprila. Dakujem
rodina1
13.04.11,08:58
Ahojte poradaci, stal som sa stvrtrocnym platitelom DPH 13. aprila 2011, chcem sa Vas opytat mozem si nakupy od 1. aprila 2011 dat do "ako odcitanie dane" alebo to mozem urobit len pre naklady, ktore vznikli najskor 13. aprila. Dakujem

Od 13. 4. môžeš uplatňovať DPH z nákupov, ktoré súvisia s tvojou podnikateľskou činnosťou.
V zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.


Môžeš na majetok, ktorý bol zakúpený pred registráciou platiteľa DPH uplatniť DPH v zmysle uvedeného §.
martinetto
13.04.11,09:07
Dobre to sa tyka majetku, ale pokial som nakupil sluzby (webhosting, internetovu domenu) a napr. tlaciaren za 300 € tak tieto si neviem odcitat, ci? :D
Tweety
13.04.11,09:13
Dobre to sa tyka majetku, ale pokial som nakupil sluzby (webhosting, internetovu domenu) a napr. tlaciaren za 300 € tak tieto si neviem odcitat, ci? :D
Nie, zo služieb nie je možné.