akrestanova
13.04.11,15:25
Už som zúfala. Prehrabujem sa tu už dosť dlho, ale odpoveď na otázku som nedostala. V roku 2009 sme kúpili vozidlo N1 s DPH na autoúver. Teraz v roku 2011 ho predávame. Je mi jasné, že s DPH, ale čo je základom dane? Auto sa ešte odpisuje, mám postupovať podľa §22, ods. 5 zákona o DPH - základom dane je zostatková cena vozidla? Auto totiž predávame za symbolickú cenu, pretože nový vlastník preberá autoúver. Ako to zaúčtovať v PU. Ďakujem moc!
Luba
13.04.11,16:40
To predávaš na osobnú spotrebu (majiteľa, zamestnancov?) alebo iné podľa §8 (3), na ktorý sa odkazuje §22 (5), ktorý uvádzaš? Lebo ak nie, tak predáš za dohodnutú cenu a tú zaúčtuješ ako výnos z predaja 641, k tomu zostatkovú cenu ako 541, vyradenie = klasický odpredaj majetku. Základ dane podľa §22 (1). Ak ide o nejaké spriaznené osoby, tak pozor na §22 (8).
To, že ste to mali na autoúver, nemá so spôsobom účtovania odpredaja nič spoločné. To bolo iba prefinancovanie.
Ovšem je otázne, či to auto predať za symbolickú cenu. Čo s ňou spraví ten kupujúci? Kúpi auto za 100,- eur , ale splácať bude zvyšok dlhu naň napr. 5000,-? Skôr by sa mi videlo logické predať ho napr. za zvyšok istiny z úveru alebo za zostatkovú cenu. Ako je dohodnuté vyplatenie kúpno-predajnej ceny? Ten kupujúci Vám vyplatí tú symbolickú cenu napr.100,-, aby ste boli vyrovnaní a vlastne kúpu auta zaplatí, ale čo potom bude splácať? Dlh na čo? Bude vlastne uhrádzať dlh za pôvodného dlžníka. To mu neprekáža?
akrestanova
14.04.11,05:25
Ja totiž riešim obe strany aj kupujúceho aj predávajúceho a trošku dlhšie mi dochádzalo, ako to všetko vysporiadam na jednej aj druhej strane. Ráno múdrejšie večera. :) Na faktúru pôjde "symbolická cena" + zvyšok autoúveru, z ktorého odpočítam DPH. Ale ďakujem veľmi pekne, už viem na čo slúži §22 ods. 5