belocha
13.04.11,19:50
zaujímalo by ma, akým spôsobom účtujú zľavové portály (v dnešnej dobe tak popolárne)....máte s tým niekto skúsenosti?
ide o to, že sú to s.r.o. platci DPH (väčšinou) a predávajú služby od povedzme poskytovateľov služieb, ktorí nie sú platci DPH. fór je v tom, že poskytovateľ služby (neplatca dph) im povie, predávajte napr. kozmetiku po 10 eur. zľavový portál to predáva na svojom webe za 10 eur a ľudia platia priamo portálu. ten potom prevedie túto čiastku poskytovateľovi.

no a teraz ma zaujíma, ako je možné, že to portál môže predávať za tých 10 eur a následne tých istých 10 eur prevedie poskytovateľovi služby??? veď predsa portál, ktorý je platca DPH by mal odviesť štátu depehačku z tých 10 eur, nie? a to by potom na tom strácali... nejde mi to do hlavy... síce to riešia formou sprostredkovateľskej zmluvy, ale tak či tak, peniaze pritečú na účet portálu, takže by som to sprostredkovanie bral s rezervou... teším sa na vaše názory.

(zanedbajme v tomto prípade províziu, aby sa nám ľahšie počítalo)
KEJKA
13.04.11,18:04
možno je for práve v tej provízii.............a kolko z tých 10 eur dostane poskytovateľ.
belocha
13.04.11,18:27
hm, keby sme brali províziu povedzme 15 percent, tak by to stále nepokrylo ani tú dphačku. mám taký silný pocit, že niekde inde bude havo zakopaný. už len ho vykopať :)
KEJKA
14.04.11,04:00
však sa spýtaj priamo ich. Ja to beriem tak, že si dajú províziu 40% a potom to pokryté je.
Monika Kováčová
14.04.11,05:12
nákup a predaj zľavových kupónov...rozmýšľala som cca 2 týždne, kreslila šibeničky a vyšlo mi, že inak to byť nemôže. Len neviem prísť na ten systém platby u poskytovateľa tovaru: zákazník platí kupónom... toto mi nejde do hlavy, daj typ ako na to... :)
belocha
14.04.11,07:45
zisťoval som u portálov, oni sa tým veľmi nechvália... k ničomu rozumnému som sa nedopracoval. berú to na zmluvu o sprostredkovaní a podľa nich platia len dph z provízie, a v zmluve majú, že daňový doklad vystavuje poskytovateľ služby. podľa mňa je to ale haluz, pretože ak ten portál predáva a prijíma na svoj účet peniaze, zákonite musí odviesť z tej sumy dph...? ale portály sa tvária, že sú len sprostredkovatelia... divné a nejde mi to do hlavy.
Dáša_
14.04.11,08:22
zisťoval som u portálov, oni sa tým veľmi nechvália... k ničomu rozumnému som sa nedopracoval. berú to na zmluvu o sprostredkovaní a podľa nich platia len dph z provízie, a v zmluve majú, že daňový doklad vystavuje poskytovateľ služby. podľa mňa je to ale haluz, pretože ak ten portál predáva a prijíma na svoj účet peniaze, zákonite musí odviesť z tej sumy dph...? ale portály sa tvária, že sú len sprostredkovatelia... divné a nejde mi to do hlavy.

nevysvetľujú si to ako prechodnú položku?



§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1)

(2)
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.
Monika Kováčová
14.04.11,08:35
nevysvetľujú si to ako prechodnú položku?

[ QUOTE]
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby


(1)

(2)
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.

[/QUOTE]
to nemôžu, pretože zákazník platí na účet sprostredkovateľa a nie poskytovateľa - predajcu služieb/tovaru...:)
Dáša_
14.04.11,08:55
podobne fungujú podľa mňa aj stravné listky.
Slúžia ako náhrada platidla. A tieto zľavové kupóny je asi niečo podobné. Aspon ja mám pocit, že to tak funguje.
belocha
14.04.11,09:00
to Monika: áno, platí sa na účet sprostredkovateľa. toto celé je nejaká záhada...
Monika Kováčová
14.04.11,10:30
To nie je záhada... to je predaj zľavových kupónov
belocha
14.04.11,11:00
Monika, pre mňa zatiaľ je :-)
Ako potom sa dá vysvetliť, že portál platca DPH predáva za tých istých 10 eur, keď poskytovateľ služby dostane 10 eur - provízia (dajme tomu 15 percent)???
poskytovateľ služby je neplatca dph. ako je to možné? veď na tom by prerábali...
Dáša_
14.04.11,12:21
v tejto téme http://www.porada.sk/t163976-prosim-posudte-tuto-zmluvu-so-zlavovym-portalom-tak-trochu-som-z-toho-jelen.html je k nahliadnutiu jedna zmluva. Oni sa tvária, že nepredávajú službu, ale poukážky, ktorými môžete objednanú službu zaplatiť. Čiže obdoba stravných lístkov, len s tým, že tu je presne určené, kde konkrétne môžete "lístok" teda "zľavový kupón" použiť.

Pri stravných lístkoch je dph tiež iba na províziu, nie na celú hodnotu stravného lístka.
Monika Kováčová
14.04.11,15:07
Dáška, to akože by urobili "emisiu vlastných poukážok"?
no neviem... ja to skôr vidím predaj zľavových kupónov zákazníkom, províziu za sprostredkovanie pre poskytovateľa www a následne fakturáciu za predané kupóny od predajcu pre poskytovateľa....
Dáša_
15.04.11,06:09
Dáška, to akože by urobili "emisiu vlastných poukážok"?
no neviem... ja to skôr vidím predaj zľavových kupónov zákazníkom, províziu za sprostredkovanie pre poskytovateľa www a následne fakturáciu za predané kupóny od predajcu pre poskytovateľa....

skúšala som to včera v reále - ke´d zaplatíš, tak na mail ti príde poukážka a tú potom použiješ v obchode, v reštaurácii, na kozmetike. Zľavový portál ti tovar neposiela.

Mne to stále príde rovnaké, ako stravné lístky typu ticketrestaurant, našastravovacia.... či jak sa tie všetky lístky volajú
Monika Kováčová
15.04.11,07:52
skúšala som to včera v reále - ke´d zaplatíš, tak na mail ti príde poukážka a tú potom použiješ v obchode, v reštaurácii, na kozmetike. Zľavový portál ti tovar neposiela.

Mne to stále príde rovnaké, ako stravné lístky typu ticketrestaurant, našastravovacia.... či jak sa tie všetky lístky volajú
len rozdiel je v tom, že zaplatíš skôr, ako ti je tovar/služba dodaná...
a nič ťa ako zákazníka nezaväzuje kupón využiť . Zaplatila si prevádzkovateľovi internetovej stránky za kupón...prišla ti aj faktúra na prijatú platbu??? toto ma zaujíma...
a potom pri platení u predajcu... zaeviduje predaj tovaru do ERP??? platba kupónom...asi... a ako uplatní zľavu???
Dáša_
15.04.11,10:10
len rozdiel je v tom, že zaplatíš skôr, ako ti je tovar/služba dodaná...
a nič ťa ako zákazníka nezaväzuje kupón využiť . Zaplatila si prevádzkovateľovi internetovej stránky za kupón...prišla ti aj faktúra na prijatú platbu??? toto ma zaujíma...
a potom pri platení u predajcu... zaeviduje predaj tovaru do ERP??? platba kupónom...asi... a ako uplatní zľavu???

platí sa kartou - faktúra nepríde, len po prijatí platby ti príde ten kupón.

Potom ideš do obchodu a ukážeš kupón a oni vedia, že ti majú predať 1 obed za 2 €. Skonzumuješ, oni by mali normálne nablokovať obed 2€, dať blok z pokladne a ty miesto peňazí dáš kupón. Čiže presne ako stravné poukážky. A im prídu peniaze od zľavového portálu. Tak ako do reštavrácie príde platba od ticket restaurant napríklad.

Podľa mňa cez prechodné položky.
Monika Kováčová
15.04.11,12:52
platí sa kartou - faktúra nepríde, len po prijatí platby ti príde ten kupón.

Potom ideš do obchodu a ukážeš kupón a oni vedia, že ti majú predať 1 obed za 2 €. Skonzumuješ, oni by mali normálne nablokovať obed 2€, dať blok z pokladne a ty miesto peňazí dáš kupón. Čiže presne ako stravné poukážky. A im prídu peniaze od zľavového portálu. Tak ako do reštavrácie príde platba od ticket restaurant napríklad.

Podľa mňa cez prechodné položky.
Dáška... diskutujeme si tu my dve, skúsim teda prísť s tebou na chuť prechodným položkám:

v § 22 ods. 3 sa uvádza: 3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).

tomuto som porozumela nasledovne:
do základu dane sa nezahŕňajú výdavky, ktoré platiteľ dane - poskytovateľ www stránky - zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka - predajcu tovaru/služby - takéto výdavky by poskytovateľ www stránky nezahrnul do základu dane - (príklad: advokát platí súdne poplatky za klienta)
avšak: v našom prípade neplatí poskytovateľ www stránky za svojho klienta nič, naopak, sám príjima platby za predané kupóny. Následne fakturuje predajcovi T/S províziu za predané kupóny .


Predajca T/S fakturuje predané kupóny poskytovateľovi www..... poskytovateľ zaplatí predajcovi za kupóny, vzájomne si započítajú pohľ. a záväzky
Poskytovateľ prijal platbu, vzniká mu daňová povinnosť z prijatej platby a vzniká mu povinnosť vystaviť faktúru
Zákazník kupónom platí pri dodaní T/S, tržbu eviduje predajca napr. cez ERP
no tu vzniká asi dvojitá tržba u predajcu.... či?
Dáša_
15.04.11,14:10
Dáška... diskutujeme si tu my dve, skúsim teda prísť s tebou na chuť prechodným položkám:

v § 22 ods. 3 sa uvádza: 3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ).

tomuto som porozumela nasledovne:
do základu dane sa nezahŕňajú výdavky, ktoré platiteľ dane - poskytovateľ www stránky - zaplatil v mene a na účet svojho zákazníka - predajcu tovaru/služby - takéto výdavky by poskytovateľ www stránky nezahrnul do základu dane - (príklad: advokát platí súdne poplatky za klienta)
avšak: v našom prípade neplatí poskytovateľ www stránky za svojho klienta nič, naopak, sám príjima platby za predané kupóny. Následne fakturuje predajcovi T/S províziu za predané kupóny .


Predajca T/S fakturuje predané kupóny poskytovateľovi www.. (http://www..)... poskytovateľ zaplatí predajcovi za kupóny, vzájomne si započítajú pohľ. a záväzky
Poskytovateľ prijal platbu, vzniká mu daňová povinnosť z prijatej platby a vzniká mu povinnosť vystaviť faktúru
Zákazník kupónom platí pri dodaní T/S, tržbu eviduje predajca napr. cez ERP
no tu vzniká asi dvojitá tržba u predajcu.... či?

Donútila si ma vytiahnuť fakturu za stravne kupóny :D:D

Tam je uvedené: hodnota jedálnych kupónov ..... oslobodené zdaniteľné plnenie.

a hľadám dalej - odkazuje to na finančný spravodaj z roku 1996, ten ale neviem najsť - číslo predpisu 12019/1996-63



Spoločnosť poskytuje stravovanie svojim zamestnancom formou stravovacích poukážok (chéque déjeuner). Spoločnosť ako zamestnávateľ požaduje úhradu za sprostredkovanie stravného. Treba hodnotu týchto stravovacích poukážok uviesť v daňovom priznaní DPH na riadku 12?
Riešenie

Podľa ustanovenia § 1 zákona č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov je predmetom úpravy tohto zákona zdaniteľné plnenie v tuzemsku. Na plnenie, ktoré nie je zdaniteľným plnením podľa tohto zákona, sa daň z pridanej hodnoty (DPH) neaplikuje.
Predpokladáme, že v posudzovanom prípade ide o poskytnutie stravovania cez sprostredkovateľa a faktúra od sprostredkovateľa neobsahuje DPH na hodnotu poukážok. Sprostredkovateľ na sprostredkovateľskú odmenu uplatňuje DPH v sadzbe 23 %, a pokiaľ požaduje úhradu tejto odmeny od zamestnancov spoločnosť, uplatníte tiež DPH na výstupe – ide o refakturáciu zdaniteľného plnenia. Hodnota stravovacích poukážok však nie je zdaniteľným plnením, preto sprostredkovateľ na ňu DPH neaplikuje. Následne – keď spoločnosť tieto stravovacie poukážky poskytne svojim zamestnancom, tiež sa z toho istého dôvodu DPH neuplatní. Hodnota stravovania je zaťažená DPH v konkrétnom stravovacom zariadení, kde zamestnanec stravovaciu poukážku použije. Tento postup vyplýva aj z oznámenia MF SR č. 12019/1996-63 k uplatňovaniu DPH pri poskytovaní služieb stravovania platiteľmi dane (Finančný spravodajca č. 12/1996).
Zhrnutie
Z uvedeného vyplýva, že hodnota stravovacích poukážok nie je zdaniteľným plnením, a preto sa DPH na ňu nepoužije. Plnenie, ktoré nie je zdaniteľným plnením, sa v daňovom priznaní DPH vôbec nikde nevykazuje, teda ani na riadku 12. V riadku 12 sa vykazuje hodnota oslobodených zdaniteľných plnení, ktoré vplývajú na koeficient; hodnota zdaniteľných plnení, ktoré nevplývajú na koeficient, sa vykazuje v riadku 13 daňového priznania DPH. Tento postup vyplýva zo znenia § 21 ods. 2 zákona o DPH (čo sa neuvádza v menovateli koeficientu), ako aj oznámenia MF SR uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č. 14/1999 o určení nových vzorov tlačív daňového priznania a dodatočného daňového priznania DPH. V prípade, že spoločnosť hodnotu stravovacích poukážok vykázala v riadku 12 daňového priznania DPH, zrejme bezdôvodne krátila vstupnú daň koeficientom.
Riešenia č. 350-351 vypracoval Ing. Vladimír Pastierik (apríl 2001)

zaujalo ma Hodnota stravovacích poukážok však nie je zdaniteľným plnením toto zrejme nejak vyplýva z toho finančného spravodaja. A zrejme analogicky tieto zľavové kupóny tiež nie sú zdaniteľným plnením.

Totižto, aby sme si rozumeli - firma A sa rozhodne, že da "na zľavový web" nasledujúcu zľavu - bežná cena trička je 20€. Ty ako koncový zákazník zaplatíš 10 €. Ke´d zaplatíš, dostaneš kupón. S týmto kupónom prídeš do firmy A. Preložíš im ho, oni ti dajú tovar, bloček z registračky. Ty miesto peňazí dáš tento kupón. Úplne rovnako, ako keď platíš stravnými lístkami. Firma dostane skutočné peniaze až vtedy, keď jej "zľavový web" pošle vyučtovanie. ALebo teda vtedy, keď to majú dohodnuté v zmluve.

No ale aby sme sa dopátrali úplne pravdy, treba nám nájsť ten finančný spravodaj z roku 1996
Monika Kováčová
15.04.11,14:39
zlatinko, Dáši... so zákonom z roku 1996 na mňa vôbec nechoď... to bolo úplne iné kaféé
hľadajme riešenie v zákone 2010,2011...
Monika Kováčová
15.04.11,14:54
Hodnota stravovacích poukážok nie je predmetom DPH, nakoľko dodávateľ SP je emitentom týchto poukážok
§ 10 ods. 2a)
Dáša_
15.04.11,15:24
zlatinko, Dáši... so zákonom z roku 1996 na mňa vôbec nechoď... to bolo úplne iné kaféé
hľadajme riešenie v zákone 2010,2011...

oni sa presne na toto odvolávajú v aktuálnych obchodných podmienkach.
Monika Kováčová
15.04.11,15:26
OMG!!!
Dáša_
15.04.11,15:33
Hodnota stravovacích poukážok nie je predmetom DPH, nakoľko dodávateľ SP je emitentom týchto poukážok
§ 10 ods. 2a)


a je potom problém, aby tieto "zlavové kupóny" emitoval zľavový web?

aký cenný papier je vlastne stravný lístok?
Monika Kováčová
15.04.11,15:33
no napr. tu je medzi predajcom kuponov a a predajcom T/S uzavretá komisionárska zmluva: http://www.sodexo.sk/sksk/Images/Ramcova_komisionarska_zmluva_01_2009_tcm39-64876.pdf

Dáši, nemyslím si, že predaj zľavových kupónov rôznych predajcov T/S poskytovateľom www je to isté ako predaj vlastných stravovacích poukážok ....
Monika Kováčová
15.04.11,15:35
a je potom problém, aby tieto "zlavové kupóny" emitoval zľavový web?

aký cenný papier je vlastne stravný lístok?
to netuším... avšak nemyslím, že môžeš emitovať SL rôznych predajcov T/S .
.......... vzdávam sa...
Dáša_
15.04.11,15:38
základná otázka, kto emituje zľavový kupón?
"zľavový web" alebo poskytovateľ služby.

Ja som presvedčená, že zľavový web
petovsan
06.07.11,12:57
Keďže účtujem firmu, ktorá na zľavovom portáli "urobila kšeft", obnovujem túto tému a zaujímam sa o spôsob zaúčtovania príjmu peňazí za predané kupóny ... prosím o Vaše názory, či účtovať prijaté peniaze od zľavového portálu zápisom 221/325 ... prípadne 221/261AU ... alebo ako? Tiež zvažujem, či z prijatej platby (zníženej o sprostredkovateľskú províziu) odviesť štátu DPH a potom náročne odpočítavať už odvedenú DPH z tržieb prijatých cez ERP za poskytnutú S/T? Alebo sa tváriť, že plnenie nenastalo a DPH odvádzať až pri poskytnutí služby konečnému zákazníkovi? Osobne sa prikláňam k názoru, že v takomto prípade prijatá platba od sprostredkovateľa služby nepodlieha DPH na strane dodávateľa T/S, nakoľko v čase prijatia platby nevie príjemca presne špecifikovať, koľko zákazníkov so zakúpenými kupónmu príde do prevádzky po poskytnutie plnenia, ani kedy ... a nie menej zaujímavá je aj skutočnosť, že odberateľom tejto služby nie je firma, ktorá platbu poukázala (DPH nikdy neodpočíta, nakoľko nie je príjemcom T/S), ale xx vopred neznámych konečných odberateľov.
Prosím o diskusiu, akú čo najoptimálnejšiu metodiku účtovania zvoliť pri tomto novom zľavovom fenoméne :confused:
Za Vaše názory vopred ďakujem.
AdamC
18.07.11,16:52
Aj mna to zaujima. Dalsia vec je, platba prijata na ucet, je casto uz znizena (zapocitana) o proviziu sprostrekovatela, cize ak odviest DPH z prijatej platby, potom z akej sumy? Z takej, aku som nikdy neobdrzal? Ci len s rozdielu? Zakaznikom vsak potom cez ERP alebo akokolvek nauctujem sumu celkovu , prijata platba + provizia sprostr. (lebo to je objem mojho biznisu). No, bolo by fajn nejako to usmernit, lebo uz sa objavuju aj ceske portaly, a nase subjekty dodavaju tovar do EU a provizia ide do EU, tovar tiez a o to viac sa to komplikuje. (napr. ak predavam sprostredk. aj tovar, potom davam do suhrnneho, ak akoze obcanovi, tak so slovenskou danou...no hroza ).
vilob
12.09.11,11:52
obnovujem túto tému, nakoľko mi pripomína môj momentálny problém. Účtujem firmu A, ktorá na svojej web stránke ponúka možnosť, zakúpiť si nemenované služby - napr. kadernícke služby, kozmetické služby, masáže... Na stránku firmy A príde zákazník, zakúpi si masáž. Platbu poukáže firme A. Firma A si určité percento z tejto sumy nechá a zvyšok prepošle na účet firmy, ktorá masáže vykonáva. Zákazník už za masáž priamo v salóne neplatí nič.
Otázka: Musí firma A odviesť DPH z platby, ktorú zaplatí zákazník na ich účet, alebo z provízie, ktorú si ponechá od firmy, ktorá masáže vykonáva? Musí firma poskytujúca masáže odviesť DPH z platby, ktorú im poukáže firma A?
Fú, je to zamotané, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne..
vilob
12.09.11,13:33
posúvam..
Monika Kováčová
13.09.11,05:27
obnovujem túto tému, nakoľko mi pripomína môj momentálny problém. Účtujem firmu A, ktorá na svojej web stránke ponúka možnosť, zakúpiť si nemenované služby - napr. kadernícke služby, kozmetické služby, masáže... Na stránku firmy A príde zákazník, zakúpi si masáž. Platbu poukáže firme A. Firma A si určité percento z tejto sumy nechá a zvyšok prepošle na účet firmy, ktorá masáže vykonáva. Zákazník už za masáž priamo v salóne neplatí nič.
Otázka: Musí firma A odviesť DPH z platby, ktorú zaplatí zákazník na ich účet, alebo z provízie, ktorú si ponechá od firmy, ktorá masáže vykonáva? Musí firma poskytujúca masáže odviesť DPH z platby, ktorú im poukáže firma A?
Fú, je to zamotané, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne..
Nie, firma A DPH z prijatej platby od zákazníka neplatí... Tieto platby sa vo firme A účtujú ako prechodné položky (325). Firma B vystaví faktúru na predané zľavové kupóny (ZD + DPH) a vzniká jej povinnosť odviesť DPH (DFA vo firme A). Firma A vystaví faktúru za sprostredkovanie predaja kupónov firme B (percento určené v zmluve (ZD + DPH) - OFA vo firme A. Firma A uhradí firme B sumu zníženú o províziu - DFA mínus OFA.
atemi
14.12.11,19:34
Ak firma B vystavi fakturu firme A na predane zlavove kupony, moze potom vystavit fakturu (resp. pokladnicny doklad) konecnemu spotrebitelovi, ktory si pride vyzdvihnut produkt alebo sluzbu? To by znamenlo, ze vystavi fakturu 2 krat dvom roznym subjektom na tu istu vec! A konecnemu spotrebitelovi predsa musi dat fakturu alebo doklad (zlavovy portal mu ju nevystavuje)... Nie som uctovnicka, tak sa mozno mylim... ?
Culkom
21.12.11,12:35
A ako má účtovať klient zľavového portálu?, podľa toho čo ste písali, nedá sa to nejak takto?

1. Na základe zmluvy inkasuje Portál peňažné prostriedky od zákazníkov objednané kupóny, ktoré sú
vymeniteľné za ponúkané služby alebo tovar. Na základe inkasa peňažných prostriedkov od zákazníkov a
vydania kupónu si Portál zaúčtuje záväzok voči Poskytovateľovi zľavy.

2. Príjem peňazí na účet očistených o províziu na bankový účet 221/378

3. Poskytovateľ zľavy si došlú faktúru zaeviduje ako svoj náklad 518 + 343 / 321.

4.Interným dokladom sa uhradí záväzok za faktúru za faktúru 321/378

5. Predaj samotného tovaru/služieb konečnému zákazníkovi prebieha u záujemcu ako u poskytovateľa zľavy 311/60x ,343.

6. Odpočet na faktúre voči zákazníkovi 378/311.
adina88
20.02.12,12:31
Predaj samotného tovaru/služieb konečnému zákazníkovi prebieha často aj cez ERP, vystavením daňového dokladu z ERP 211AU/60x,343.

Otázkou však stále zostáva: "musí poskytovateľ zľavy odviesť DPH v mesiaci prijatia peňazí zo sumy za celkový počet predaných kupónov (nie zo sumy po odrátaní provízie) ? Alebo odvedie DPH v mesiaci, keď službu poskytol a teda vtedy vystavil aj doklad a potom DPH odviedie len zo sumy prijatých tržieb od konečného zákazníka???
slabikar
07.09.12,10:33
posúvam
yvica
01.05.13,08:54
A ako má účtovať klient zľavového portálu?, podľa toho čo ste písali, nedá sa to nejak takto?

1. Na základe zmluvy inkasuje Portál peňažné prostriedky od zákazníkov objednané kupóny, ktoré sú
vymeniteľné za ponúkané služby alebo tovar. Na základe inkasa peňažných prostriedkov od zákazníkov a
vydania kupónu si Portál zaúčtuje záväzok voči Poskytovateľovi zľavy.

2. Príjem peňazí na účet očistených o províziu na bankový účet 221/378

3. Poskytovateľ zľavy si došlú faktúru zaeviduje ako svoj náklad 518 + 343 / 321.

4.Interným dokladom sa uhradí záväzok za faktúru za faktúru 321/378

5. Predaj samotného tovaru/služieb konečnému zákazníkovi prebieha u záujemcu ako u poskytovateľa zľavy 311/60x ,343.

6. Odpočet na faktúre voči zákazníkovi 378/311.
ja mám účtované podľa návodu tu na porade, ale stále mi tam vyskakute tá dph, neviem, čo s tým:
221/325 171,36
315/325 30,24
518/321 30,24
321/315 30,24
311/602,343 168 a 33,60
325/311 201,60
ešte niečo tam chýba v dph mi to vyskakuje, že dph mám 2x 33,60 už dva dni hľadám chybu, prosím súrne