kimart
14.04.11,07:36
Ahojte, poprosím niekoho skúsenejšieho o radu. Dostala sa mi pre mňa neobvyklá spločenská zmluva, ktorej celkom nerozumiem, vydel by mi niekto pomôcť s vysvetlením:

1. Spoločnosť bude používať zisk z ponikateľskej činnosti v tomto poradí:
a) na platby daní a odvodov do štátneho rozpočtu
b) na základný prídel do RF do jeho stanovenej výšky
c) na ostatné použitie hosp. výsledku
d) na výplatu podielov zo zisku spoločnosti
e) na nadobúdanie majetku

2. Spoločnosť nesmie prideliť do RF a na výplatu podielov zo zisku viac než jej zostáva zo zisku o použití ods.1 písm. a/

Tak tu neviem, či keď spoločnosť vykáže zisk, tak je to myslené tak, že musí najprv zaplatiť dane (ale veď rozdeľujeme už čistý zisk zdanení, či nie?) A bodu 2 už vôbec nerozumiem. Neviem, je to akosi ináč štyliované, ako som zvyknutá.

ďalej...

rezervný fond spoločnosti činní 5% ZI ( je možné RF vytvoriť už pri vzniku spoločnosti? ako to potom zaúčtovať?
KEJKA
14.04.11,06:11
je to divné - a prešlo to záisom do OR?
dohady tu písať nebudem, ale RF je možné tvoriť pri vzniku spro príplatkami spoločníkov, ale musí to byť v SZ uvedené, čo asi nie je.

5% max 10%
353/421
focalor
14.04.11,06:12
chapem to tak, ze ide o vseobecne ustanovenie o pouziti zisku, cize spolocnost vykaze zisk, z toho po a) zaplati dane a ine zakonom stanovene platby, nasledne po b) doplni RF spolocnosti, potom po c) napr. na zuctovanie so stratou minulych obdobi alebo na ucet nerozdeleny zisk z minulych rokov, potom po d) na vyplatenie podielu na zisku pre spolocnikov a po e) nakup noveho majetku spolocnosti.
A odsek 2 chapem tak, ze previest zisk do RF a vyplatit podiel na zisku mozno az po zaplateni dani a odvodov, cize ustanovenie stanovuje prednostne vyplacanie penazi zo zisku na dane a odvody.
kimart
14.04.11,07:31
je to divné - a prešlo to záisom do OR?
dohady tu písať nebudem, ale RF je možné tvoriť pri vzniku spro príplatkami spoločníkov, ale musí to byť v SZ uvedené, čo asi nie je.

5% max 10%
353/421

áno aj mne sa to nepozdáva, ale zápisom do OR to prešlo. Na konci roka som postupovala bežným spôsobom vykázaný zisk som zdanila ( hádam to myslia v bode 1a a teraz by som chcela z čistého zisku tvoriť RZ, to už hádam môžem, neporuším tým SZ.

Len trápi má tá tvorba pri vzniku - tú som neúčtovala, pretože tak ako uvádza Kejka v SZ nie je uvedené ako akými príplatkami. Čo mi poradíte teraz, týkalo sa to roka 2010, treba dávať opravné, či to len doúčtujem v tomto roku? 5% ZI je 300€, ako to dať účtovne doporiadku?:eek: