webdizajnerka
14.04.11,10:01
Dobry den, chcem sa spytat : som zivnostnicka, platim si zdravotnu, socialku aj dobrovolne nemocenske uz vyse roka. som mesiac tehotna. aky by mal byt dalsi postup? mala by som si pozastavit zivnost pokial chcem dostavat matersku?ak ano tak kedy? materska sa vyplaca 1/2roka? potom sa pobera rodicovsky prispevok? v akej je vyske? dobrovolne nemocenske prlatim 35E - viem si vypocitat aka bude vyska materskej? pokial budem mat rizikove tehotenstvo, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? pocas materskej odvody za mna plati stat? Vopred dakujem za informacie.
Xanti
14.04.11,08:06
Dobry den, chcem sa spytat : som zivnostnicka, platim si zdravotnu, socialku aj dobrovolne nemocenske uz vyse roka. som mesiac tehotna. aky by mal byt dalsi postup? mala by som si pozastavit zivnost pokial chcem dostavat matersku?ak ano tak kedy? materska sa vyplaca 1/2roka? potom sa pobera rodicovsky prispevok? v akej je vyske? dobrovolne nemocenske prlatim 35E - viem si vypocitat aka bude vyska materskej? pokial budem mat rizikove tehotenstvo, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? pocas materskej odvody za mna plati stat? Vopred dakujem za informacie.
Priveľa otázok naraz a primálo podstatných informácii.
Platíš aj povinne odvody do SP?
Platíš DNP z VZ 795,45 eur takže od toho by sa mala odvíjať tvoja materská tj. 60% z VZ.
Napíš dátumy, a poistenia z toho čo si napísala sa nedá poradiť.
A živnosť prerušovať nemusíš.
webdizajnerka
14.04.11,08:51
Ano, platim povinne odvody do SP. zivnost mam od 08/2008, od 2010 platim povinne odvody do SP a aj DNP. babatko by sa malo narodit v decembri. pokial neprerusim zivnost, nie som povinna platit si odvody sama?
Xanti
14.04.11,08:59
Ano, platim povinne odvody do SP. zivnost mam od 08/2008, od 2010 platim povinne odvody do SP a aj DNP. babatko by sa malo narodit v decembri. pokial neprerusim zivnost, nie som povinna platit si odvody sama?
Tak potom si zrátaj VZ za minulý rok a z tej výšky bude prípadná PN 55% cca a materská 60%.
Ak budeš na PN alebo na materskej tak nemusíš platiť odvody do SP a ani do ZP, ani povinné ani dobrovolné ( ak splňaš podmienku z dobrovolného 270 dní ). Čo sa týka ZP tak platiť odvody musíš kým Ti nepríde rozhodnutie zo SP o poberaní nemocenských dávok. S tým rozhodnutím pôjdeš na ZP a potom už ani tam nebudeš musieť platiť odvody.
webdizajnerka
14.04.11,10:19
este poprosim odpovede na tieto otazky :
materska sa vyplaca 1/2roka? potom sa pobera rodicovsky prispevok? v akej je vyske?pokial budem mat rizikove tehotenstvo, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka, alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? dokedy za mna plati odvody stat? iba pocas MD, alebo cele 3roky ked budem na RD? dakujem
Xanti
14.04.11,10:28
este poprosim odpovede na tieto otazky :
materska sa vyplaca 1/2roka? odpoved nájdeš na dole priloženom linku potom sa pobera rodicovsky prispevok? áno v akej je vyske? momentálne je to 190,10 € do 3 rokov veku dieťaťa pokial budem mat rizikove tehotenstvo, odkedy mam narok na matersku a ako dlho? napr. na rizikovom budem od 6.mesiaca - matersku by som mala dostat od zaciatku rizikoveho 1/2roka počas rizikového tehotenstva si na PN a nie na materskej , alebo od zaciatku rizikoveho do 1/2 roka dietatka? stat dava aj nejaky prispevok pri narodeni prveho dietata? áno dáva pôrodné a príplatok k nemu suma cca 825 eur dokedy za mna plati odvody stat? iba pocas MD, alebo cele 3roky ked budem na RD? aj pokiaľ budeš na RD dakujem odpovede v texte modrým a pod textom

Čítaj http://www.socpoist.sk/zmeny-v-nemocenskom-poisteni/39117s#zmeny-v-poberani-davky-materske

*
zvyšuje sa z 55 % na 60 % denného vymeriavacieho základu; zvýšenie bude vykonané automaticky bez podania žiadosti
* obdobie poskytovania materského sa predlžuje z 28 týždňov na 34 týždňov
* poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, sa obdobie poskytovania materského predlžuje z 37 týždňov na 43 týždňov
* osamelej poistenkyni sa naďalej poskytuje po dobu 37 týždňov

http://www.finance.sk/dochodok/informacie/rodina-dieta/prispevok-pri-narodeni/

http://www.finance.sk/dochodok/informacie/rodina-dieta/priplatok-pri-narodeni-dietata/
webdizajnerka
14.04.11,11:00
dakujem Vam za odpovede, moc ste mi pomohli. este mam vsak jednu otazku : pokial sa rozhodnem ze pocas MD, alebo RD by som zacala trochu aj pracovat, pre zivnostnika to znamena, ze si odvody zacne platit sam, vsak? znamena to aj to, ze stratim narok na matersky a rodicovsky prispevok? o dieta sa budem starat ja, pracovat by som chcela z domu.
Xanti
14.04.11,11:12
dakujem Vam za odpovede, moc ste mi pomohli. este mam vsak jednu otazku : pokial sa rozhodnem ze pocas MD, alebo RD by som zacala trochu aj pracovat, pre zivnostnika to znamena, ze si odvody zacne platit sam, vsak? znamena to aj to, ze stratim narok na matersky a rodicovsky prispevok? o dieta sa budem starat ja, pracovat by som chcela z domu.
Nestratíš nárok na materskú ani na RD, počas materskej neplatíš odvody počas rodičovskej ak budeš pracovať tak musíš platiť sama odvody.