Gabo71
14.04.11,12:43
Prosím, viete mi poradiť?

Slovenská firma ako špedícia, ktorá nevlastní vlastné autá môže používať CMR listy s hlavičkou firmy a tieto predávať svojím dopravcom tak, aby aj oni mohli jazdiť pod hlavičkou tejto slovenskej spoločnosti.
Alebo je niečo v zákone, čo tomu bráni..???


Ďakujem
danushka
14.04.11,16:26
Nie, nemôže.
Vy ako špedička sprostredkúvate vo svojom mene prepravu veci, ale dopravca nie ste.
Hoci preberáte zodpovednosť na základe zmluvy o preprave veci /objednávky/, na CMR musí byť skutočný dopravca, ktorý Vám za službu vystaví faktúru.
Ako by dokázal, že prácu vykonal, keby nefiguroval v CMR, resp. ako by ste dokázali Vy, že za znehodnotenie tovaru nezodpovedáte, ale dopravca, od ktorého môžte požadovať náhradu škody za poškodenie tovaru a ktorý ma poistenie zodpovednosti za škodu podľa medzinárodných CMR dohôd...

Jednoducho Vy ste zasielateľ a sprievodným dokumentom pri fakturácii služieb je okrem iného aj CMR-ka.

Ak tieto úvahy riešite preto, že nechcete, aby sa Váš zákazník napojil priamo na dopravcu, tak rozmýšľate protizákonne. Nesmiete ani CMR-ky prelepovať svojim logom.
Gabo71
14.04.11,18:18
Som Vám nesmierne vďačná za informácie, ktoré ste mi, nám poskytli. Veľká vďaka.
danushka
14.04.11,18:47
Som Vám nesmierne vďačná za informácie, ktoré ste mi, nám poskytli. Veľká vďaka.

K tomu poviem ešte jednu skúsenosť z praxe.
Nepracujem už v špedícii, ale v minulosti kolegovia z našej pobočky takýmto spôsobom tiež chceli utajiť dopravcov prelepovaním CMRiek našou firmou. Naša právnička vo firme skoro z kože vyskočila a vydala sa na jej pokyn smernica o protizákonosti takéhoto konania.

CMR ako prepravný dokument v medzištátnej preprave slúži ako závažný a dôkazný dokument nielen z hľadiska daňového, ale aj ako dôkazný materiál pre súdne spory v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí pri nakládke a vykládke tovaru.