Insomniac2
14.04.11,13:14
Dobrý deň prajem.

Chcem sa spýtať na pár vecí:

Pracujem u zamestnávateľa ako mzdár a ekonóm. Ľudia u nás chodia do práce na 7-dňové turnusy po 12 hodín (týždeň denná, týždeň voľno, týždeň nočná, týždeň voľno atď.). V práci majú hodinovú prestávku. Moje otázky:

1) Blížia sa Veľkonočné sviatky, zamestnávateľ bude na 22 až 25. apríla mať na mojom pracovisku výluku (čiže nikto nemôže pracovať). Budú mať zamestnanci (robotníci) nárok na preplatenie sviatku, ak im práve vtedy vychádza turnus, v ktorom mali byť v práci?

2) Môžem im písať za 12 hodinovú zmenu odpracovaných 11 hodín, čiže nemala by byť prestávka len 0,5 hodiny a nemal by mi platiť 11,5 hod.?

3) Keďže pracujú v turnuse po 12 hodín, nemal by mi zamestnávateľ preplácať aj náhradu za sviatok 12 hodín (poprípade 11 bez prestávky) a nie 8 ako mi prepláca? (Pretože keď si zoberú deň dovolenky, tak im automaticky strhnú 11 hodín, ale ak je nejaký sviatok, tak mjú preplatené len 8 hodín.)

Ďakujem za odpovede.
ivka70
14.04.11,11:18
1. ano, zamestnanec, ktory mal pracovat a nepracoval, pretoze je sviatok, ma narok na nahradu mzdy za sviatok za tento den
2. prestavka dana zakonnikom prace je minimalne 1/2 hodinova, zamestnavatel moze urcit aj dlhsiu (3/4 hodinovu, 1 hodinovu) prestavku v praci (podla realnej situacie, tak aby zamestnanci mali cas sa najest, oddychnut si, ...)
takze 11 hodin je v poriadku
3. nahradu mzdy za sviatok preplaca zamestnavatel v takej vyske hodin, kolko mala trvat pracovna zmena v ten den, cize u vas 11 hodin
pokial zamestnanci vo sviatok nemali naplanovanu zmenu, ktoru by kvoli sviatku neodpracovali, nemaju narok ani na nahradu mzdy
ti, ktori narok maju (ako v bode 1), maju mat zaplatenych 11 hodin, nie 8
Insomniac2
15.04.11,05:31
Ďakujem.
Insomniac2
18.05.11,05:09
Ešte sa chcem spýtať - najlepšie príkladom: Zamestnanec mal byť cez Veľkonočné sviatky v práci. V práci bol ale len v piatok, sobotu, nedeľu - tam má príplatok 11 hodín za piatok a v pondelok chcel ostať doma. Má nárok na náhradu mzdy za pondelok, keď mal byť v práci, ale chcel dovolenku???
atomika
18.05.11,06:10
Daj si pozor na sviatky - viď http://www.culture.gov.sk/umenie/legislativa/zakony/241/1993
aby sa ti nestalo, že dáš príplatok tam, kde nemáš (veľkonočná nedeľa napr. nie je sviatok).
A na tvoju otázku - áno, ak zamestnanec má rozvrhnutý pracovný čas tak, že jeho pracovná zmena pripadá na veľkonočný pondelok a nebude pracovať, bude mať náhradu mzdy za sviatok.
Ak má rozvrhnutý pracovný čas tak, že jeho pracovná zmena nepripadá na veľkonočný pondelok a nebude pracovať, nebude mať náhradu mzdy za sviatok.
Ak má rozvrhnutý pracovný čas tak, že jeho pracovná zmena pripadá na veľkonočný pondelok a bude pracovať - bude mať príplatok za prácu vo sviatok.
Ak má rozvrhnutý pracovný čas tak, že jeho pracovná zmena nepripadá na veľkonočný pondelok a bude pracovať - bude mať aj príplatok za prácu vo sviatok, aj nadčasový prípatok (samozrejme v prípade, že pôjde o prácu nadčas).
Insomniac2
19.05.11,11:16
Ďakujem pekne, zas som o čosi múdrejší... Ešte jedna vec: Keď vychádza sviatok na nedeľu a chlapi majú byť v robote (turnusová práca - týždeň práca, týždeň voľno), majú aj tam mať nejaký príplatok?
Tweety
19.05.11,11:26
Ďakujem pekne, zas som o čosi múdrejší... Ešte jedna vec: Keď vychádza sviatok na nedeľu a chlapi majú byť v robote (turnusová práca - týždeň práca, týždeň voľno), majú aj tam mať nejaký príplatok?
Nie, nemajú.
Insomniac2
19.05.11,18:44
Ďakujem za odpovede.

Ešte mám pár otázok:

1) Keď boli chlapi v práci (turnus) vo Veľkonočnú nedeľu, ráta sa to ako normálna nedeľa, alebo je tam nejaký príplatok? Lebo chlapi mi tu hovoria, že kedysi im platili aj sviatok (11 hodín), aj šichtu (11 hodín) a aj príplatok za sviatok (50%).
2) Vo sviatok (hocaký) má byť a) len príplatok za sviatok, alebo b)aj príplatok za sviatok, "šichtu" a sviatok?
3) Keď robia v turnusoch po 11 hodín a idú k lekárovi, koľko hodín sa ráta tzv. "paragraf" za jeden deň? (Napr. za ošetrenie u lekára, ...)
4) Ak sa spraví v tomto nejaká chyba, je možné to spätne napraviť?

Díky moc za odpovede, veľmi pomôžete...
ivka70
19.05.11,19:19
1) Keď boli chlapi v práci (turnus) vo Veľkonočnú nedeľu, ráta sa to ako normálna nedeľa, alebo je tam nejaký príplatok? Lebo chlapi mi tu hovoria, že kedysi im platili aj sviatok (11 hodín), aj šichtu (11 hodín) a aj príplatok za sviatok (50%).
2) Vo sviatok (hocaký) má byť a) len príplatok za sviatok, alebo b)aj príplatok za sviatok, "šichtu" a sviatok?
3) Keď robia v turnusoch po 11 hodín a idú k lekárovi, koľko hodín sa ráta tzv. "paragraf" za jeden deň? (Napr. za ošetrenie u lekára, ...)
4) Ak sa spraví v tomto nejaká chyba, je možné to spätne napraviť?

Díky moc za odpovede, veľmi pomôžete...
1) Velkonocna nedela nie je statny sviatok (to je len Velky piatok a Velkonocny pondelok v case Velkej noci), takze Velkonocna nedela je platena ako kazda ina nedela ....bez specialenho pripatku
2) ak pracuju vo sviatok, maju zaplatenu riadnu mzdu = sichtu + priplatok za sviatok, minimalne 50%priemernej mzdy za hodinu, nedostanu ziadny zaplateny sviatok navyse
zaplateny sviatok by mali len v jedinom pripade, ak im na sviatok mala vyjst sichta a zamestnavatel ju odvolal alebo stat zakakal v ten den pracovat kvoli sviatku, tak ti zamestnanci, ktori mali pracovat a takto nepracuju, dostanu nahradu mzdy za sviatok
3) Zakonnik prace jasne definuje "paragraf" na nevyhnutne potrebny cas. Ak teda ide zamestnanec k lekarovi a pride do prace po 3 hodinach, zaplatis mu 3 hodiny. Ak ma napisane od lekara celodenne vysetrenie, len vtedy platis celych 11 hodin.
4) kazda chyba v mzdach sa da opravit ...dopocitat, doratat a bud opravit mzdy v danom mesiaci a poslat opravne vykazy do poistovni, alebo dopocitat rozdiel a doplatit v nasl.mesiaci
Insomniac2
20.05.11,06:44
Pekne ďakujem.
Chrusťa
03.06.11,10:37
Prosím vás za prácu 1.mája a 8.mája je príplatok ako za prácu vo sviatok? Tieto dni sú vedené ako Dni pracovného pokoja, no u nás sa v ten deň robilo.Ďakujem za odpovede
Tweety
03.06.11,10:52
Prosím vás za prácu 1.mája a 8.mája je príplatok ako za prácu vo sviatok? Tieto dni sú vedené ako Dni pracovného pokoja, no u nás sa v ten deň robilo.Ďakujem za odpovede
ÁNo, je.
Chrusťa
03.06.11,10:55
ďakujem tweety a pekný víkend...
Insomniac2
25.07.11,07:17
Vďaka za odpovede. Ešte otázočka:
Keď chlapi robia v turnusoch, ako som už písal (7 dní doma, 7 v práci po 12 hodín - z toho 1 hodina prestávka), ako sa ráta pracovný fond? Môže byť počet pracovných dní v mesiaci * 8 hodín? (plus 8 hodín za sviatok samozrejme?)