Danielka
04.01.06,12:09
Ahojte, prosím o pomoc, ak niekto má skúsenosť. Mala som kontrolu zo Sociálnej poisťovne za roky 2001-2003, pričom mi zistili, že som neodviedla 50,- Sk na poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu ... Zapísali to do protokolu o kontrole s tým, že len ústne mi povedali, že keď dlhujem do 100,- Sk, tak podľa vtedy platného zákona 242/2001 § 22 ods. 5 poisťovňa dlžné poistné nepredpíše. Povedali mi, že aby som tých 50,- Sk zaplatila a až potom mi vyrubia zvýšené poistné za každý mesiac omškania 100,- Sk. Vychádza to cca 3400,- Sk. Vysvetľujem si to správne, že zaplatiť by som mala tých 50,- Sk len na základe rozhodnutia a ak to nezaplatím, nebudú vedieť určiť výšku zvýšeného poistného? Alebo musím zaplatiť už na základe protokolu o kontrole? Vďaka.
alušik
04.01.06,11:33
Ja by som si urcite pockala na ich riadny protokol z kontroly. Tam Ti predsa musia napisat, co kontrolou zistili a oznamit Ti, ze to musi firma doplatit. Bez toho protokolu by som im neplatila nic...
Danielka
04.01.06,12:03
Mne protokol o kontrole bol doručený, aj som ho podpísala, lebo uznávam, že tých 50,- Sk dlhujem. V protokole je napísané:
- poistné na poistenie zodpov. zam. za škodu nebolo uhradené za obdobie xy
- poistné, ktoré bolo uhradené oneskorene, alebo nebolo uhradené vôbec, zvýši sa o 2 % za každý aj začatý mesiac omeškania podľa § 27

Rozhodnutie o zvýšení poistného mi prišlo len za obdobie, ktoré som uhradila oneskorene. Ale v tom rozhodnutí nie je uvedené, že mám zaplatiť aj tých 50,- Sk, ktoré dlhujem, to mi povedali len ústne. Skrátka, ja mám protokol o kontrole, ale myslím, že by mali vystaviť aj rozhodnutie o zaplatení dlžného poistného. Oni to ale nemôžu urobiť, lebo to dlžné nepresahuje 100,- Sk.
rada
04.01.06,18:53
Dobre tomu rozumiem. Za 50 Sk, ktoré SP nemôže predpísať lebo jej to zákon nedovoľuje požaduje uhradiť 3 400,- Sk penále ? Podľa mňa je potrebné si preštudovať predmetný zákon či neobsahuje aj také ustanovenie, že penále by nemalo byť vyššie ako dlžná suma za kontrolované obdobie. Ak to tam je tak by nemal byť dôvod na predpísanie takého vysokého resp. žiadneho penále. Ak zákon nedovoľuje predpísať poistné nižšie ako 100 Sk tak nemôže byť z toho požadované ani penále. Zastávam názor, že SP lieta vo vzduchu plno nezaplateného poistného do 100 Sk, ktoré potom zo zákona odpisujú.
Paula
04.01.06,19:30
Neviem, neviem......ale na tlačive, ktoré sa posielalo kvartálne do SP, bol aj riadok na "samopenalizáciu" 100,- Sk, ak sa peniažky posielali po termíne, a to okamžite už za 1. deň omeškania pre daný mesiac. Bez ohľadu na sumu poistenia. Ak aj tých 50,- Sk nebudú vyžadovať, to penále 3400,- si asi nenechajú ujsť.
Danielka
05.01.06,06:22
Ano, za každy mesiac omeškania predpíšu tzv. zvýšené poistné o 100,- Sk. Oni to v tomto prípade nenazývajú penále, ale spomínané zvýšené poistné. Preto nemôžem žiadať o odpustenie penále. Ja som si tú sumu 3 400,- Sk vypočítala za predpokladu, že by som dlžné poistné 50,- Sk zaplatila v 1/2006. Ak to zaplatím napr. až v 12/2006, tak zvýšené poistné nebude už tých 3 400,- Sk, ale + 1200,- Sk za ďalších 12 mesiacov omeškania. Takže preto uvažujem, že im tých 50,- Sk nezaplatím a oni nebudú môcť vydať rozhodnutie, že mám zaplatiť zvýšené poistné, lebo nebudú vedieť ohraničiť dlžné obdobie.