dadaaaa
14.04.11,17:04
Dobry den ja len malu otazocku .... ked mam doslu fakturu z roku 2010 zaplatenu v 1Q2011 (som stvrtrocny platca DPH) s 19% DPH... vpisujem to do tlaciva na r.21 (priratam si to ku 20% DPH z tohto roku)... dufam ze ma chapete.... a nevadi vam takato otazka... dakujem velmi pekne za radu
JarkaL
14.04.11,15:22
Nechápem... Čo s tým má spoločné dátum zaplatenia?
dadaaaa
14.04.11,15:28
no faktura za telefon, za december 2010 , dosla v r. 2011 a bola aj zaplatena v r. 2011.... a nebola zahrnuta do DPH v 4Q2010.... je to jasnejsie....
Paula
14.04.11,15:54
no faktura za telefon, za december 2010 , dosla v r. 2011 a bola aj zaplatena v r. 2011.... a nebola zahrnuta do DPH v 4Q2010.... je to jasnejsie....


Jasnejšie, ale nie celkom jasné. Kedy v r. 2011 ste faktúru obdržali?
Katarina
14.04.11,16:47
Poľa môjho názoru je to jedno , kedy tú faktúru v roku 2011 obdržali. Ak nebola uplatnená DPH za IV.Q. 2010 uplatní sa za I.Q.2011 na riadku 21.
Paula
14.04.11,16:52
Poľa môjho názoru je to jedno , kedy tú faktúru v roku 2011 obdržali. Ak nebola uplatnená DPH za IV.Q. 2010 uplatní sa za I.Q.2011 na riadku 21.


Nuž, aj keď nie som účtovným poradcom, nesúhlasím :).
Katarina
14.04.11,17:07
Zrejme tú faktúru pri vypracovaní DPH priznania za IV.Q 2010 nemali, preto si nenárokovali DPH. Budú si ju nárokovať teraz za I.Q. ja v tom nevidím žiadny problém.
KEJKA
14.04.11,17:14
nuž nie je účtovný poradca ako účtovný poradca.......
samozrejme, že je dôležité kedy faktúru dostali.
Ak nebudú vedieť preukázať, že ju dostali až 26.1.2011 a neskôr, tak DPH si odpočítajú podaním dodatočného DP DPH.
Katarina
14.04.11,17:24
Dovolím si nesúhlasiť. DPH priznanie mohli odovzdať napr. už 15.1.2011 za IV.Q. Faktúra mohla prísť na druhý deň. Odpočet DPH je možné uplatniť v nasledujúcom zdaňovacom období ak do dňa podania nemáme daňový doklad. Dňom podania nie je 25.1.2011. Tento dátum je posledným dňom podania DPH priznania za príslušný mesiac resp. štvrťrok.
KEJKA
14.04.11,17:38
ešte vždy mohli podať opravné DP DPH
ospravEdlňuje ťa len to, že nie si daňový poradca ale účtovný.
Zákon si si prečítala?
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Katarina
14.04.11,17:43
Ale prečo by mali podať opravné? Zákon umožňuje odpočet v nasledujúcom období. Takýchto prípadov je u firiem v priebehu roku viac a to z rôznych dôvodov. Potom by sme mohli podávať opravné priznania každý mesiac.
Rozalka
14.04.11,18:14
Umožnuje, ak nemali k dispozícii doklad, inak bolo treba podať opravné. Kejka citovala zákon, treba si ho prečítať dôsledne.
Katarina
14.04.11,18:32
[QUOTE=KEJKA;1719845]ešte vždy mohli podať opravné DP DPH
ospravEdlňuje ťa len to, že nie si daňový poradca ale účtovný.
Zákon si si prečítala?

Ďakujem za poznámku, vieš Kejka účtujem od roku 1993 a zákony čítam. Nepotrebujem žiadne ospravedlnenie ak vyjadrujem svoj názor. Netvrdím, že sa niekedy nemýlim a nebudem sa tu s nikým dohadovať. Bola som medzi prvými členmi porady a nezaslúžim si takéto poznámky. A teraz k téme, ktorú uzatváram, stačí pečiatka, alebo pero - došlo dňa........ a je po probléme.
KEJKA
14.04.11,18:38
vieš, niekedy nestačí.............asi si sa s tým nestretla.
A názor publikujem, ak je v súlade so zákonom, aj ked veľmi často §§ necitujem, čo mi už viackrát vyčítali. Ale isto sa nesnažím presviedčať o niečom, čo oporu v zákone nemá.
mimochodom - tému si neuzavrela, zahlasuj za vyriešené, bude uzavretá.
Paula
14.04.11,18:41
A teraz k téme, ktorú uzatváram, stačí pečiatka, alebo pero - došlo dňa........ a je po probléme.


Hádam počkáme na zadávateľku témy s tým uzatvorením, či nie ? To "je po probléme" je návod na použitie :confused:.
Katarina
14.04.11,22:33
Hádam počkáme na zadávateľku témy s tým uzatvorením, či nie ? To "je po probléme" je návod na použitie :confused:.

Nie je potrebný návod na použitie. Ak mala doklad a nenárokovala daň v IV.Q
bude ju nárokovať v I.Q.Ak doklad nemala do dňa podania daňového priznania bude DPH nárokovať v I.Q. A trvám na tom, že nie je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.
JarkaL
15.04.11,03:00
:mee:
KEJKA
15.04.11,06:07
Nuž JarkaL, môžeš si vybrať - dva protichodné názory, to je radosť, čo?
Ja tiež trvám na svojom, určite by som iné klientke neodporúčala, citácia zákona je podľa mňa jasná.
JarkaL
15.04.11,06:49
Mne je to tiež od začiatku jasné. Snáď si zadávateľka vyberie dobre.
tweedle
15.04.11,07:20
ja som mala tiež taký problém , že mi prišla faktúra za december 2010 až vo februári 2011, podala som dodatočné DP DPH,,,
KEJKA
15.04.11,07:31
ja som mala tiež taký problém , že mi prišla faktúra za december 2010 až vo februári 2011, podala som dodatočné DP DPH,,,
to si však asi vedela dokázať, že je vo februári - pečiatka pošty, alebo údaj na faxe......nie?
V takom prípade by som si to uplatnila vo februári, ale podať DP DPH nie je chybou.
mizu24
15.04.11,08:12
Ja som mala podobný prípad, pri inventarizácii záväzkov sa zistilo, že nám chýba faktúra za október 2010, dodatočne nám ju poslali vo februári 2011, takže som ju dala s 19 % DPH do februárového daňového priznania. Potom volala pani z DU, že to mám prísť opraviť, lebo nesedí základ dane s DPH. Presviedčala som ju, že je to dobre, lebo aj DRSR vydalo usmernenie k takýmto prípadom, ale ona trvala na svojom, že sa jej to inak nedá nahodiť do programu, tak som to bola opraviť. No a po týždni volala zase, že sa informovala na vyšších miestach a že som to mala dobre, tak nech prídem zase opraviť to tak, ako to bolo pôvodne. No bola nová, ale ja tiež nie som na špagátiku, takže toľko o informovanosti pracovníčok DU.
KEJKA
16.04.11,18:54
áno, ved to. Pracovníčky na DU si tvrdia svoje, dezinformujú daňovníkov.
Ja som mala tiež nepríjemnú skúsenosť týkajúcu sa DMV, ked mi klientka vytkla, ironicky mi podakovala za moje "profesionálne " rady, lebo jej správkyňa tvrdila úplný opak toho, čo ja.
Čo na tom, že mám pravdu, .......... ked zo strany DU sa to u neznalých berie ako písmo sväté.
Katarina
19.04.11,07:24
Mne je to tiež od začiatku jasné. Snáď si zadávateľka vyberie dobre.

Zadávateľka si vybrala dobre už pred zadaním témy, otázka znela či to uviesť na riadok 21.