robb
14.04.11,17:02
Rád by som Vás požiadal o pomoc. Som živnostník. Môj obchodný partner ma požiadal o sprostredkovanie realizácie špeciálnych výmuroviek nádrží. Našiel som s.r.o., ktorá sa tomuto profesionálne venuje, vlastní všetky povolenia a oprávnenia k činnosti. Všetko sadlo, všetko je dohodnuté, no nechcem si fakturovať len províziu z obchodu. Z mnohých dôvodov by bolo výhodné aby som Fakturoval objem prác v plnom rozsahu a na druhej strane prijímal faktúry a vyplácal realizátora. K tomuto však potrebujem predmet podnikania a keďže nie som murár, musí to byť niečo v rámci voľných živností.

Je možné aplikovať:
Napr. Uskutočňovanie stavieb a ich zmien (18.2) podľa odporúčaných označení voľných živností, kde však platí:
"V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať aj prípravné práce pre uskutočňovanie stavieb a dokončovacie stavebné práce pri uskutočňovaní exteriérov a interiérov. Živnostenské oprávnenie zahŕňa výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie a nie jednotlivé remeselné živnosti. Verejnoprávnu ochranu (kvality) stavby garantuje odborne spôsobilá osoba - stavbyvedúci"

Spôsobilá osoba nie je problém, ale stavebné povolenie - nie je pravdepodobné že stavebná spoločnosť žiada o stavebné povolenie na opravu výmurovky pecí (navyše spoločnosť je v zahraničí)

Prípadne odporučíte mi iný predmet?
Vopred veľmi pekne ďakujem
jakubko2003
14.04.11,16:42
Skús mi bližšie opísať, čo ideš robiť...ideš robiť žiaruvzdornú výmurovku? Ak áno, tak v obsahom vymedzení remeselnej živnosti murárstvo, je uvedená aj v žiaruvzdorná výmurovka. Takže jednoznačne by to bolo murárstvo. A pri Uskutočňovaní stavieb a ich zmien je uvedené, že táto živnosť nezahŕňa výkon remeselných živností - takže ani murárstvo. Ideálne by bolo to murárstvo...a nemáš ani 10 ročnú prax v murárstve?..alebo strednú resp. vysokú školu stavebného smeru?...ani nikto z rodiny?...
robb
14.04.11,16:58
Žiaľ nie, okolo stavbáriny / murariny som ani nešiel. Všetko čo potrebujem je vyfakturovať od investora (zahraničného obchodného partnera) práce - rekonštrukcie výmuroviek a naopak od firmy ktorá ju bude realizovať prijať faktúru - opäť za rekonštrukciu výmuroviek a zaplatiť ju. Z môjej strany ide len o sprostredkovanie a následná komunikácia vrátane prítomnosti priamo na stavbe - organizovanie ubytovania, komunikácie (preklady) atd... atd...
jakubko2003
14.04.11,17:18
Ani žiadny "príbuzný v priamom rade"? Otec, brat? Mohol by si ich ustanoviť, ako zodpovedného zástupcu, ale nemusel by si ich zamestnať. Pri prevádzkovaní živnosti musí byť zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu s výnimkou príbuzných v priamom rade. Takže:
1. Buď budeš fakturovať sprostredkovanie (lebo podľa toho opisu aj tak ideš robiť len sprostredkovanie), tak musíš mať živnosť na sprostredkovateľskú činnosť v oblasti výroby.
2.Alebo budeš robiť murárstvo, to znamená, že samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť budeš vykonávať výmurovky...a fakturovať obchodnému partnerovi murárstvo a mať živnosť na murárstvo.
3. Budeš mať nejakú voľnú živnosť z oblasti stavebníctva (sú 3 - prípravné stavebné práce, uskutočňovanie stavieb a ich zmien, dokončovacie stavebné práci pri realizácii interiérov a exteriérov) a tak to budeš fakturovať...
Môžeš si vybaviť živnosť na nejakú voľnú živnosť
robb
14.04.11,17:23
Rozumiem - dostatok podnetov na premýšľanie. Ďakujem za radu a prajem príjemný večer
jakubko2003
14.04.11,17:51
Nemáš za čo, príjemný večer aj Tebe.