Mária123
14.04.11,17:41
Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu. Môj manžel sa zriekol dedičstva v prospech svojej matky a sestry. Nezdedil teda aktíva ani pasíva. Bolo to v roku 2007. Teraz sa mu ozvala spoločnosť, ktorá odkúpila otcov dlh od inej spoločnosti aby zaplatil dlh po svojom otcovi ako dedič. Ale keď on nič nezdedil majú na to právo, aby to od neho vymáhali, nemali by to vymáhať od tých dedičov ktorí dedili? Ďakujem za odpoveď. Mária
ivka70
14.04.11,15:49
Samozrejme, ze nemaju na to pravo, nech im napise, ze nebol dedicom, nakolko sa dedictva vzdal.
Stefan2005
14.04.11,16:08
mňa by len zaujímalo, odkiaľ mala tá spoločnosť informáciu, že manžel je dedič...
Mária27
14.04.11,17:57
Manžel dedičom bol, ale dedičskou dohodou si podelili dedičstvo inak, ako boli zákonné podiely (keby odmietol, dedili by jeho deti). Dedičia sa dohodli, že jeden dedič nedostane z dedičstva nič. To veriteľ nemusí vedieť, treba mu to oznámiť. Podľa § 470 občianskeho zákonníka potom dedičia zodpovedajú za dlhy podľa skutočne zdedených podielov.

Prechod dlhov
§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
Mária123
14.04.11,18:05
Ďakujem, mňa by tiež zaujímalo ako to zistili a kde toľko boli keď vlastne zomrel v roku 2005. Ja som sa rozprávala s tou pani z tej spoločnosti a vôbec si to nedala vysvetliť, že manžel sa dedičstva zriekol a bola uzatvorená dohoda, že dlhy prevezme matka, ktorú súd potvrdil. Trvala na tom že je dedič. Skôr ma zaujíma to, že sa ozvali až po skončení dedič. konania niekoľko rokov a teda to nebolo zahrnuté v dedič. konaní.
Dáša_
14.04.11,18:14
a nemôže to byť už premlčané?
Mária123
14.04.11,18:23
ešte asi nie keby to bolo 10 rokov tak by som o tom uvažovala ale to sa mi zdá málo
Mária123
14.04.11,18:25
ktovie či môže exekútor siahnuť na sirotský dôchdok a prídavky?
Mária27
14.04.11,18:43
Ďakujem, mňa by tiež zaujímalo ako to zistili a kde toľko boli keď vlastne zomrel v roku 2005. Ja som sa rozprávala s tou pani z tej spoločnosti a vôbec si to nedala vysvetliť, že manžel sa dedičstva zriekol a bola uzatvorená dohoda, že dlhy prevezme matka, ktorú súd potvrdil. Trvala na tom že je dedič. Skôr ma zaujíma to, že sa ozvali až po skončení dedič. konania niekoľko rokov a teda to nebolo zahrnuté v dedič. konaní.

Tak to je ale už zase iná otázka ako v zadaní.

Dedičia zodpovedajú za dlhy poručiteľa (ktoré prechádzajú) do hodnoty zdedeného majetku, a to aj vtedy, ak dedičstvo minuli, resp. zdedili veci a majú vyplatiť peniaze - zodpovedajú svojím majetkom do tej hodnoty. Ak celú hodnotu minú na dlhy, ďalej už nezodpovedajú.

V § 471 je to upravené inak - ak sa vie, že dlhy sú vyššie ako dedičstvo. Po schválení súdom sa zvolajú veritelia (konvokácia) - údaj na úradnej tabuli súdu (§ 50a OSP) - a určí sa okruh veriteľov.
Ak sa dohodnú s veriteľmi, dedičia im nechajú majetok, nech sa podelia a tak sa uhradia dlhy (ods. 1).
Ak sa nedohodnú, podľa ods. 2 prichádza k likvidácii dedičstva a uspokojeniu veriteľov.
V oboch prípadoch sa uspokojujú len dlhy prihlásených dedičov a len z vecí z dedičstva.
Dáša_
14.04.11,19:39
ešte asi nie keby to bolo 10 rokov tak by som o tom uvažovala ale to sa mi zdá málo

a aké to boli dlhy? niektoré sa premlčia aj za kratšiu dobu. Len treba namietať, že sú premlčané
rebeka333
13.05.11,05:41
dobrý den ...mohol by mi niekto poradit prosim? Exmanzel nedavno zomrel este neprebehlo dedicské konanie. Nasa dcera je asi jedina dedicka. Nastava ale problem. Jeho rodicia na neho prepisali 1/3 zastavaneho pozemku(aspon tak je to definovane) Za svojho zivota sa velmi zadlzil zobral si pôžičku ktorú splácal dalšou a tú dalšou(su tam aj nebankovky).Na jeho majetok su uvalene asi 4 exekucie jedna je koli neplateniu povin.vyzivneho.Mam obavy ak dcera po nom zdedi tento majetok (ma len 14rokov) pravde podobne bude dedit aj dlzoby.poradte ako sa tomu vyhnut? Staci ak sa vzda naroku na dedicstvo?A ak sa ho vzda musim potom platit exekutorovi ktory vymahal zameskane vyzivne?A kolko to asi bude...Mam z toho hrozu...A este k tomu nema odpracovane roky aby dcera mala narok aspon na sirotsky dochok .........dakujem
robovi
14.05.11,06:20
Maria27 ti to o dva príspevky vyssie vysvetlila.