milosdca
14.04.11,17:43
Zdravím všetkých, chcel by som Vás poprosiť o radu. Viete poradiť realitky, ktoré sa špecializujú na poľnohospodársku pôdu? Našiel som jednu: Slov. realitná kancelária, Zvolen. Máte s ňou nejaké skúsenosti?
Ďakujem. Miloš
Brčo
14.04.11,19:08
:( nie ze by som odhovaral,alebo "ohovaral" ale...nedavno som kupil ornu podu.Realitka ju predavala za 10E/m2,majitelka za 50 centov/m2 .Tot slovenska realita. A kde chces kupit a aku plochu?Este stale mi chodia maily s ponukami...
milosdca
15.04.11,02:37
Ahoj, práveže najskôr chcem predať a kúpiť až potom. Máme nejaké pozemky a chalupu v podhorskej dedine cca 30 km od nás (pozemky sú v prenájme a dostávajú aj pekné dotácie) a uvažujeme nad "presunom aktivít" niekde bližšie. Dal som nejaké inzeráty, ale zatiaľ nič moc, akurát nejakí špekulanti, ktorí to chceli takmer zadarmo.
jar88
15.04.11,04:06
:( nie ze by som odhovaral,alebo "ohovaral" ale...nedavno som kupil ornu podu.Realitka ju predavala za 10E/m2,majitelka za 50 centov/m2 .Tot slovenska realita. A kde chces kupit a aku plochu?Este stale mi chodia maily s ponukami...
Presne tak, slovenská realita, 50 centov za meter a 10.000 € za auto.
Jednoducho choré až dementné uvažovanie.
--------------------------------------------
Máme tu ľudí, ktorí sú ochotní predať vlastnú zem, ktorá tu bude naveky, aby mohli prispieť vnukom na auto o ktoré za 5 rokov nezakopne ani bezdomovec.
jar88
15.04.11,04:09
Ahoj, práveže najskôr chcem predať a kúpiť až potom. Máme nejaké pozemky a chalupu v podhorskej dedine cca 30 km od nás (pozemky sú v prenájme a dostávajú aj pekné dotácie) a uvažujeme nad "presunom aktivít" niekde bližšie. Dal som nejaké inzeráty, ale zatiaľ nič moc, akurát nejakí špekulanti, ktorí to chceli takmer zadarmo.
Toť príklad,
hodnota pozemku sa odvíja od dotácie, ktorú na seba viaže.
vratnik
15.04.11,05:01
Dotacia je okolo 60 euro za hetar (kosenie) aj to musite splnit x podmienok a bezny obcan na to nema sancu. Chcete predat polnohospodarsku podu, tak preco ste ju davali do prenajmu. Ktovie ake je najomna zmluva a na kolko je uzavreta. Zmluvy byvaju dost nevyhodne, aj po 10 rokoch najmu moze byt klauzula, ze az do pozemkovych uprav sa zmluva automaticky predlzuje a tie mozu byt kludne aj o 100 rokov. U nas jeden nadsenec v extravilane v doline so stavebnou uzaverou roky predava 1.5 ha svahu zarastenom lieskami za cenu dvoch novych aut. Presvedcte ma preco by som to ten svah mal kupovat. Aky vynos a uzitok okrem platenia dani mi ten krikmi zarasteny svah za 20 - 30 rokov prinesie.
milosdca
15.04.11,09:20
To vratnik: Do prenajmu sme podu davali pred 6 rokmi. Od tej doby sa v nasej rodine vela veci zmenilo.
Zmluvu v tejto teme nechcem rozoberat, iba ze konci 2015 a prenajimatel ma prednostne pravo na najom, ale nikde nie je povinnost suhlasit s podmienkami na novy najom.
Vasa dotacia 60€, ktoru beriete na hektar - prenajimatel mal dotaciu za r. 2010 cca 650€/ha, tato dotacia sa z posledne 4 roky zdvihla cca 2,4x. Kde bude asi v r. 2015....
Nevidim dovod Vas presviedcat o tom, co Vy mate kupit (tato tema je o niecom uplne inom) ale ako uz pisal "jar88", stale sa cena pody prirovnava k cene aut. Ale auto casom strati na cene, a co poda? A okrem ineho polnohosp. poda je VYROBNY PROSTRIEDOK, ktoreho cena nepodlieha amortizacii. Dokaze toto auto, traktor, PC? Ale ono by to bolo krasne, kupovat za 10 centov/m2.... (aj take cenove ponuky mi prisli).
vratnik
15.04.11,10:10
Nastastie sa nezivim v polnohospodarstve, ale vidim ako polnohospodari zivoria na 40 rocnych starych liazoch a najomcom nic neplatia. Zaciatkom tochto roka posielali nevyhodne zmluvy ako som uz pisal so symbolickym najomnym, za 1000 m2 okolo 1 euro. Ludia polnohosp. podu prakticky nepredavaju, pretoze jej realna cena je nizka, radsej nechaju tak. Za vyssiu cenu zas nik nechce kupovat, lebo navratnost je prakticky v nedohladne. Dobry clanok k tejto problematike je na http://www.porada.sk/t135145-cena-ornej-pody.html
10 az 100 centov je prilis malo, to uznavam. Ale predavat zarastenu a zamokrenu oracinu po 8-10 eur (z realitiek) niekde v zabudnutej doline je blaznovstvo. Naco mi to bude?
milosdca
15.04.11,10:26
To vratnik: ja by som tiez nepredaval, ale rad by som na pode sam hospodaril. Lenze na stavajucich pozemkoch moc nechcem (nie pre kvalitu ale pre vzdialenost od bydliska) a zial neda sa to "vybagrovat" a preniest sem dole. Tak hladam nejaku moznost ako poriesit a asi jediny sposob predat a kupit.
Kedze potom som chcel aj kupit, tiez som sa stretol s takymi ponukami, ze ked som videl pozemok, tak som skoro skolaboval (8€/m2, z 3 stran svah, zo 4 strany obalovacka Doprastavu - makler doporucuje, obvzlast v nedelu rano ... )
Inac, dostat za tie nase okolo 1,5€, tak som spokojny...
vratnik
15.04.11,10:52
Ak chcete kupit, tak jednoznacne mimo realitku. Vyjdite na prechadzku po okoli, vyhliadnite si viac pozemkov, potom zajst bud na kataster, alebo vacsinou na MU - evidencia Roep. Tam vam ukazu / vytlacia mapku E - parciel. A mozete zacat. Vela majitelov je zomrelych, potom su tam spoluvlastnici, z mapy a LV zistite vymery, pristup na cestu, ... a potom oslovit ludi. Moze sa stat, ze narazite na zamokreny pozemok, ktory vlastni zena, co ma zafixovanych 500 korun za stvorec. Hned vedla neho najdete lepsi pozemok za necelych 50 korun za stvorec. Oslovit majitela, ak je to starsi clovek co to pre 50 rokmi kupil za 1000 Kc a teraz biedi so 400 euro dochodkom, tak ten vam to da za lacno. Cena min 1.5 eura, zvolte si max hranicu. Treba sa jednat.
S predajom to bude na dlhsie. Ak su pozemky prilahle k intravilanu, skuste oslovit majitelov prilahlej chalupy / domu, ponuknut mu 1/2 z ceny pozemku v intravilane. No a ak sa neda predat za rozumnu cenu, tak naozaj radsej pockat co ak sa v buducnosti rozsiria hranice intravilanu, alebo pride zaujimavy projekt, ... predavat za menej ako 50 korun je podla mna blbost.
nerac
24.04.12,17:36
Ak máš toľko ponúk posuň aj mne.Ja sa ku pôde nemôžem dopracovať všetci by chceli najmenej 10€ za m2.
nerac
24.04.12,17:37
AK máš toľko ponúk posuň aj mne.Ja sa k pôde nemôžem dostať.Všetci by chceli 10€ za m2.