natanka
04.01.06,12:22
Ahojte poraďáci, hlavy pomazané, :)

prosím o radu. Ako s.r.o. sa venujeme vydávaniu a tlači rôznych publikácií, aj takých, ktoré nie sú komerčne zaujímavé. Na podporu vydania takýchto diel občas prijmeme dar (darovacou zmluvou), ktorý použijeme na úhradu nákladov spojených s vydaním publikácie. To je na úvod.

A teraz problém: ako mám zaúčtovať prijaté prostriedky?

Nevedieme skladovú evidenciu materiálu, nakupujeme vo veľkom, niečo v hotovosti, niečo na faktúry, všetko je účtované priamo na nákladové účty.

Ďakujeeeeem za každú odpoveď.
Tweety
04.01.06,11:31
Ahojte poraďáci, hlavy pomazané, :)
prosím o radu. Ako s.r.o. sa venujeme vydávaniu a tlači rôznych publikácií, aj takých, ktoré nie sú komerčne zaujímavé. Na podporu vydania takýchto diel občas prijmeme dar (darovacou zmluvou), ktorý použijeme na úhradu nákladov spojených s vydaním publikácie. To je na úvod.
A teraz problém: ako mám zaúčtovať prijaté prostriedky?
Nevedieme skladovú evidenciu materiálu, nakupujeme vo veľkom, niečo v hotovosti, niečo na faktúry, všetko je účtované priamo na nákladové účty.
Ďakujeeeeem za každú odpoveď.
Poskytnutie daru naúčtuješ 543/211,221:eek:
Sany
04.01.06,11:33
Prijatie daru naúčtuješ 543/211,221:eek:
Toto je účtovanie poskytnutého daru, či nie?
Tweety
04.01.06,11:35
Toto je účtovanie poskytnutého daru, či nie?
Máš pravdu, nevšimla som si, že prijali dar. Mea culpa. ;) :o
Prijatý dar, by som účtovala ako výnos na 648.;)
Zuzka
04.01.06,11:36
Maja ale Natanka uvádza, že prijali dar.
natanka
04.01.06,11:56
Logika mi hovori, ze by to mal byt vynos - ked naklady idu na nakladove ucty. Ale co potom znamena §12 ods 7a ZDP?
Tweety
04.01.06,12:07
Logika mi hovori, ze by to mal byt vynos - ked naklady idu na nakladove ucty. Ale co potom znamena §12 ods 7a ZDP?
Zaúčtuješ výnos na 648 ale ten Ti neovplyvní základ dane, čiže pri výpočte dane ho odpočítaš z výnosov.:eek:
natanka
04.01.06,12:21
NO vidis, tomuto nerozumiem. Ked pomocou tych prostriedkov, ktore dostanem darom, vyrobim naklady, ktore si od dane odratam, preco sa to nezdanuje? A ako je to potom v JU?
Tweety
04.01.06,12:29
NO vidis, tomuto nerozumiem. Ked pomocou tych prostriedkov, ktore dostanem darom, vyrobim naklady, ktore si od dane odratam, preco sa to nezdanuje? A ako je to potom v JU?
V JU by to malo byť ako príjem neovlyvňujúci základ dane. Neúčtujem v JU, ale malo by to byť asi takto.;)
marta
04.01.06,12:34
Prijatý peňažný dar sa v sústave podvojného účtovníctva účtuje nasledovne:
221/413,
cez kapitálové účty, nie výsledkovo!
Tweety
04.01.06,12:39
Prijatý peňažný dar sa v sústave podvojného účtovníctva účtuje nasledovne:
221/413,
cez kapitálové účty, nie výsledkovo!
Účtujú sa takto, ale aj takto môžu, neovplyvnia základ dane ani tak, ani tak. Dokonca v DP je na to riadok.;)
marta
04.01.06,12:43
Účtujú sa takto, ale aj takto môžu, neovplyvnia základ dane ani tak, ani tak. Dokonca v DP je na to riadok.;)

Prijatý dar u právnickej osoby nie je predmetom dane z príjmov právnických osôb v zmysle ustanovenia § 12 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Takže ho daňovník neuvádza do daňového priznania.
EPk
04.01.06,12:44
Mali sme podobny pripad (dar bol vecny nie penazny), ale potom sme dar predali. Ako ho dostanem zo 413? Kedze uz ho nemame?
Tweety
04.01.06,12:45
Prijatý dar u právnickej osoby nie je predmetom dane z príjmov právnických osôb v zmysle ustanovenia § 12 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Takže ho daňovník neuvádza do daňového priznania.

Viď môj príspevok č. 7
Zaúčtuješ výnos na 648 ale ten Ti neovplyvní základ dane, čiže pri výpočte dane ho odpočítaš z výnosov.:eek:
__________________
natanka
04.01.06,12:49
Chcela by som sa vyhnut tomu, aby som musela rozpocitavat vydavky / naklady, ktore su podla §21 j) "vynalozene na prijmy nezahrnane do zakladu dane" --- lebo tie nie su danovymi vydavkami /nakladmi ----- a ktore nie...
Tweety
04.01.06,12:50
Chcela by som sa vyhnut tomu, aby som musela rozpocitavat vydavky / naklady, ktore su podla §21 j) "vynalozene na prijmy nezahrnane do zakladu dane" --- lebo tie nie su danovymi vydavkami /nakladmi ----- a ktore nie...
Ak Ti v príspevku ide stále o dar, tak ho naúčtuj 221,211/413.
:)
monici
04.01.06,17:33
Ing. Cenigova na svojich skoleniach upozornuje, ze ucet 413 je ucet ostatnych kapitalovych fondov. Tu sa mozu uctovat iba priate dary...atd. od kapitalovo prepojenych ludi.
KEJKA
04.01.06,18:50
Ing. Cenigova na svojich skoleniach upozornuje, ze ucet 413 je ucet ostatnych kapitalovych fondov. Tu sa mozu uctovat iba priate dary...atd. od kapitalovo prepojenych ludi.
darcovia nemusia byt kapitalovo prepojeni. Kapitalove fondy zvysuju vlastny kapital, t.j. imanie.:)
andrej_rv
04.01.06,19:04
V § 59 ods. 6 Postupov PÚ ani po ostatnej novele nie je žiadna zmienka o tom, že by sa na účte 413 mali účtovať len dary a ostatné príspevky od kapitálovo prepojených osôb. Môže ísť o odborný názor Ing.Cenigovej (možno aj logický a opodstatnený), ale Postupy PÚ zatiaľ ako náplň tohto účtu uvádzajú "všetky ostatné kapitálové vklady peňažné i nepeňažné, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie podniku a nie je pre nich v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet" - bez akejkoľvek súvislosti na kapitálovú prepojenosť..
Katija
04.01.06,19:15
Mali sme podobny pripad (dar bol vecny nie penazny), ale potom sme dar predali. Ako ho dostanem zo 413? Kedze uz ho nemame? Nedostaneš ho von zo 413. Vecný dar už síce nemáte, ale peniaze, ktoré ste za predaný dar dostali používate na podnikanie. Je to jeden z vašich zdrojov, tak ako základné imanie, alebo kapitálové fondy, alebo nerozdelený zisk.
Teoreticky si síce viem predstaviť, že by sa mohol účet 413 vynulovať a to v prípade, že by PO dar prijala, zaúčtovala a následne by ho vrátila majiteľovi a teda aj odúčtovala. Ale nič rozumné, že prečo by to PO robila ma nenapadá. Katija:):cool:
Nie je potrebné dostať 413 von.
Opravujem znenie prvej vety, lebo som sa zle vyjadrila. Mojím úmyslom nebolo tvrdiť, že sa to nedá, ale že čiste z účovného hľadiska nie je dôvod zbavovať sa účtu 413. V žiadnom prípade nepopieram práva vlastníkov a súhlasím s nasledujúcim príspevkom od LIdy.
KEJKA
04.01.06,19:21
Nedostaneš ho von zo 413. Vecný dar už síce nemáte, ale peniaze, ktoré ste za predaný dar dostali používate na podnikanie. Je to jeden z vašich zdrojov, tak ako základné imanie, alebo kapitálové fondy, alebo nerozdelený zisk.
Teoreticky si síce viem predstaviť, že by sa mohol účet 413 vynulovať a to v prípade, že by PO dar prijala, zaúčtovala a následne by ho vrátila majiteľovi a teda aj odúčtovala. Ale nič rozumné, že prečo by to PO robila ma nenapadá. Katija:):cool:
Ak suma na 413 stratí opodstatnensot napr. predajom daru, alebo jeho likvidáciou ap., VZ môže rozhodnút o vysporiadaní tejto položky.
VZ môže rozhodnúť o všetkých účtoch vlastného imania a podľa toho rozhodnutia sa napr. preúčtuje na úhradu straty, zvýšenie základného imania, vytvorí sa iný fond ap. Ale môže to tam aj ostat. Ved z predaja daru boli peniaze, t.j. zvýšil sa majetok. Ak sa minuli peniaze tak sa zasa nejakým sposobom zmenila štruktúra majetku a závazkov spol.
Netreba to násilne tlačit do nejakého vysporiadania....
natanka
05.01.06,07:38
Ahojte, uf, dakujem za odpovede... Takze priajty dar zauctujem 221 / 413, naklady spojene s predmetom, na ktory bol poskytnuty dar 5xx / 211, 5xx / 321, trzby z predaja na 311 / 6xx.
A suma daru mi ostane na 413 naveky?
Tweety
05.01.06,07:45
Ahojte, uf, dakujem za odpovede... Takze priajty dar zauctujem 221 / 413, naklady spojene s predmetom, na ktory bol poskytnuty dar 5xx / 211, 5xx / 321, trzby z predaja na 311 / 6xx.
A suma daru mi ostane na 413 naveky?

Zaúčtuješ týmto spôsobom, o vysporiadaní 413 rozhodne VZ spoločnosti, tak ako píšu v predch. príspevkoch. ;)
Martina123
07.01.06,16:59
prosim Vas poradite mi rzchlo ohladom daru Poskytla som dar a potrebujem ho zauctovat a pocula som ze penazne dary neznizuju dan. Poradte mi .
Dakujem
KEJKA
07.01.06,19:37
prosim Vas poradite mi rzchlo ohladom daru Poskytla som dar a potrebujem ho zauctovat a pocula som ze penazne dary neznizuju dan. Poradte mi .
Dakujem
zasa mimotemy
odpoved najdes tu
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16790&highlight=dary
Denda
02.10.06,12:21
Upozorňujem aj v tejto téme na zmenu platnú od 1.1.2006 viď príspevok č 6. v tomto linku:http://www.porada.sk/t33291-prijatie-penazneho-daru.html
Petosev
04.10.06,04:32
Ahojte. Ja účtujem v JÚ a pokiaľ by bol tento dar prijatý na účely dosahovania zdaniteľných príjmov zo živnosti alebo obdobných činností, bol by podľa par. 3, dos. 2, písm. a) príjmom ovplyvňujúcim základ dane, t.j. zdaniteľným príjmom. Súvisel by totiž s výkonom činnosti podľa par. 6. Zda sa mi to aj logické i v súvise s otázkou natanky, keď prostredníctvom tohto daru dosahujem výdavky /resp. náklady/, je logické, že dar sa zaradí medzi zdaniteľné príjmy, resp. výnosy.