hame
14.04.11,18:08
Som SZCO a chcem zamestnať čašníčku na DoPC ,ktorá by ma zastupovala počas mojej neprítomnosti max 10 hodín týždenne.Ona je vedená na UP ako nezamestnaná.Kde sa to musí nahlásiť,aké odvody musím platiť a aké nahlasovacie povinnosti bude mať ona.Ďakuje za odpoveď !!
Mila123
14.04.11,16:13
Určite ako zamestnávateľ prihlásiť si na DU daň z príjmu FO zo závislej činnosti, prihlášku MZ na SP a vyplniť prihlášku zamestnanca.....myslím, že zo strany zamestnávateľa je to všetko a ako zamestnanec-dohodár, nahlási zmenu na ÚP a bude mesačne nosiť od z-teľa potvrdenie koľko zarobí....je tam hranica príjmu, ,,,,,,,ak ju prekročí, bude vylúčená z evidencie ÚP.....
ewita888
14.04.11,16:15
Prihlásiš ju na SP .. tam budeš platiť odvody - garančné 0,25 a úrazové 0,8 % z jej odmeny.. a ak nie ste prihlásený na daň. úrade ako platitelia dane zo závislej činnosti, tak aj tam..
ona iba donesie dohodu na úrad práce...
rodina1
14.04.11,16:42
Ešte doplním, na úrad práce musí dohodu doniesť aspoň deň vopred, než začne dohoda platiť. Ak tak neurobí, vyradia ju z evidencie.
Niektoré úrady akceptujú aj telefonické oznámenie.
Tá hranica príjmu je maximálne 136,61 € za mesiac.
sybila3
02.05.11,06:31
nebola tá hranica vyššia? je treba dodržať okrem sumy aj nejaký počet hodín za mesiac? Prihlásiť na DU stačí listom?
rodina1
02.05.11,06:33
nebola tá hranica vyššia? je treba dodržať okrem sumy aj nejaký počet hodín za mesiac? Prihlásiť na DU stačí listom?
Tá suma je práve teraz aktuálna. Počet hodín treba pri DoPČ (maximálne 10 týždenne).
Prihlásenie na DÚ myslíš aké?
sybila3
02.05.11,09:38
ako zamestnávateľ, či treba tlačivo alebo stačí oznámiť listom
Tweety
02.05.11,09:39
ako zamestnávateľ, či treba tlačivo alebo stačí oznámiť listom
Ako zamestnáv. na daň zo ZČ? ak to, tak na stránke DR nájdeš oficiálne tlačivo.
sybila3
02.05.11,18:14
no zo ZČ ale zatiaľ máme len dohodárov. ale to tlačivo som nenašla.
Tweety
02.05.11,18:15
no zo ZČ ale zatiaľ máme len dohodárov.
A čo tým chceš povedať? Aj tak sa musí prihlásiť na túto daň.
sybila3
02.05.11,18:24
veď píšem, že tlačivo som nenašla, nestačí registrácia len listom na prvú registráciu musí byť originál tlačivo?
sybila3
02.05.11,18:33
toto by malo byť ono:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskafo.pdf
stačí vyplniť ručne a zaslať na DU? dík
rodina1
03.05.11,17:29
toto by malo byť ono:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskafo.pdf
stačí vyplniť ručne a zaslať na DU? dík
Určite je zamestnávateľ (či už je to SZČO, alebo ste s.r.o.) registrovaný ako platiteľ dane z príjmu.
Pokiaľ ste sa rozhodli zamestnať niekoho, či na PZ, alebo dohodu, stačí registráciu rozšíriť o platenie preddavkov na daň.
Nemusíš už podávať registráciu na uvedenom tlačive, stačí zaslať list na DÚ, v ktorom požiadaš o rozšírenie registrácie o už spomínané platenie preddavkov na daň.
sybila3
04.05.11,08:28
aha, takže stačí jednou vetou, že tiadame rozšírenie registrácie, dátum od kedy. a ešte sa opýtam, prvý krát idem regtistrovať ako zamestnávateľa a hneď prihlásiť aj zamestnancov čiže neviem IČZ môžem odoslať aj bez neho? ďakujem
rodina1
04.05.11,16:18
aha, takže stačí jednou vetou, že tiadame rozšírenie registrácie, dátum od kedy. a ešte sa opýtam, prvý krát idem regtistrovať ako zamestnávateľa a hneď prihlásiť aj zamestnancov čiže neviem IČZ môžem odoslať aj bez neho? ďakujem

áno
sybila3
05.05.11,07:31
v RL FO mám zaškrtnuté prihláška, dohoda a potom je tam zaškrtnuté okienko FO za ktorú platí štát, je to v poriadku, doteraz som to tam nemala zaškrtnuté??? dík
sybila3
05.05.11,07:54
VIE MI NIETO PORADIť?
VERONIKA6
05.05.11,08:48
v RL FO mám zaškrtnuté prihláška, dohoda a potom je tam zaškrtnuté okienko FO za ktorú platí štát, je to v poriadku, doteraz som to tam nemala zaškrtnuté??? dík
Ak si FO a ideš zamestnať na dohodu, tak to je správne.
sybila3
05.05.11,09:10
PO, ale doteraz sa nezškrtávalo okienko FO za ktorú platí štát?
VERONIKA6
05.05.11,09:19
Vybrala som si RL FO aby som Ti vedela poradiť. Si SZČO, tak vypisuješ nasledovne:
prihláška x
zamestnanec dohoda x
SZČO x
sybila3
05.05.11,09:28
nie vypisujem za PO, zamestnávateľa. dáva mi x prihláška, x dohoda ale neviem prečo dáva x FO za ktorú platí štát?????,,,,,, o toto mi ide, registračné listy viem vypisovať.
VERONIKA6
05.05.11,09:32
nie vypisujem za PO, zamestnávateľa.
Tak potom dávaš krížik iba prihláška a zamestnanec - dohoda.
VERONIKA6
05.05.11,09:36
Mzdový program Ti negeneruje RL?
sybila3
05.05.11,09:38
no veď ale neviem prečo mi dáva krížik aj FO za ktoré platí štát, asi zabielim a prefotím. Ešte teda aby som si overila:
prihláška, dohoda, údaje zamestnanca, dávam aj rodné priezvisko pri mužovi alebo slobodnej žene alebo nechám prázdne? Môžem odovzdať aj bez miesta narodenia keď sa nemôžem dopátrať? potom údaje o zamestnávateľovi, odd. 10 dátum vzniku poist. ale v programe mi stále hádže aj prac. pomer 1-čo by sa malo vypisovať len pri ukončení, tak zas len zabielujem. dík
VERONIKA6
05.05.11,09:45
no veď ale neviem prečo mi dáva krížik aj FO za ktoré platí štát, asi zabielim a prefotím. Ešte teda aby som si overila:
prihláška, dohoda, údaje zamestnanca, dávam aj rodné priezvisko pri mužovi alebo slobodnej žene alebo nechám prázdne? Môžem odovzdať aj bez miesta narodenia keď sa nemôžem dopátrať? potom údaje o zamestnávateľovi, odd. 10 dátum vzniku poist. ale v programe mi stále hádže aj prac. pomer 1-čo by sa malo vypisovať len pri ukončení, tak zas len zabielujem. dík
Údaje musia byť vypísané podľa predtlače, čiže dopíš aj rodné meno. Miesto narodenia musíš uviesť. Dátum vzniku poistenia, vypíš. Máš pravdu, pracovný pomer sa vypisuje iba v prípade odhlásenia.
VERONIKA6
05.05.11,09:54
Na stránke soc. poisťovne je tlačivo ktoré sa dá vypĺňať, tak ho skús vyplniť tam správne a nemusíš nič zatierať.
sybila3
05.05.11,10:12
no veď práve generuje mi ale musím údaje opravovať, teraz dokonca mám zadané priezvisko a meno zvlášť na karte zamestnanca ale do RL mi to celé berie do priezvisko, moje nervy......kde by som našla vzor ako to úplne správne vyplniť? díky moc
VERONIKA6
05.05.11,10:24
Máš fax, pošli mi SS číslo alebo e-mail.
sybila3
11.05.11,09:54
vyplňujem RL Zam. kde potrebujem uviesť len inú korešp. adresu, vypíšem tak ako keď som registrovala zam. len doplním korešp. adresu?
rodina1
11.05.11,10:13
vyplňujem RL Zam. kde potrebujem uviesť len inú korešp. adresu, vypíšem tak ako keď som registrovala zam. len doplním korešp. adresu?
Zam je zamestnanec, či zamestnávateľ?
sybila3
11.05.11,10:18
zamestnávateľ, vypísala som tak isto akurát som doplnila korešpondenčnú adresu. a hore som dala x zmena, x PO.
rodina1
11.05.11,10:18
zamestnávateľ, vypísala som tak isto akurát som doplnila korešpondenčnú adresu. a hore som dala x zmena, x PO.
správne
sybila3
11.05.11,10:20
ďakujem, utekám na poštu
Alena T.
25.05.11,10:24
ahojte, vedel by mi nieto poradiť? zamestnávateľ chce zamestnanť na dohodu o prac. činnosti, pričom druh práce je vedenie nákladného motorového vozidla. vyvážajú aj do zahraničia a do dohody potrebujem napísať miesto výkonu práce, pričom to miesto sa mení, jeden deň sú v Taliansku a možno hneď v ten deň prevážajú niečo aj do Maďarska, čiže presné miesto neviem určiť. ako to tam mám zadefinovať? Tak isto odo mňa program chce Výkon práce v štáte... čo tam mám dať?
ďakujem
veronikasad
25.05.11,10:28
Výkon práce pri dohode o prac.činnosti nesmie presiahnuť 10 hod. týždenne. S tým problém nebude ?
Alena T.
25.05.11,10:43
veď áno, aj nad tým som rozmýšľala, ale on to chce silou mocou na dohodu o pracovnej činnosti.... tiež neviem čo potom...no a na dohodu o vykonaní práce to tiež podľa mňa nemôže byť, pretože oni majú stanovenú presnú činnosť, ktorá sa opakuje každý mesiac.. najlepšie by bolo, keby ich zamestnal na TPP, lenže... nedá si to vysvetliť!!!
prosím ťa a s mojím problémom mi nevieš pomôcť?
rodina1
25.05.11,10:47
výkon práce sa nedá dať "EÚ"?
Alena T.
25.05.11,10:52
lenže tovar rozvážajú aj mimo krajín EÚ...
veronikasad
25.05.11,10:54
lenže tovar rozvážajú aj mimo krajín EÚ...
Zavolaj na hotline do Krosu - poradia ti ...
Mila123
26.05.11,04:59
alebo miesto výkonu prác je v pôsobnosti zamestnávateľa.....???
elizabeth7
07.06.11,05:23
ja by som sa chcela spýtať,keď idem zamestnať na dohodu a podpíšu vyhlásenie( nebudú tým pádom platiť žiadne preddavky, vychádza im 0) , aj tak treba každého nahlásiť na DU na platenie preddavkov? ďakujem za odpovede.
sybila3
07.06.11,06:22
ahoj, vedeli by ste mi poradiť čo musí obsahovať dohoda o ukončení dohody o prac.č. zo strany zamestnanca? dík
Vlastas
07.06.11,06:42
ja by som sa chcela spýtať,keď idem zamestnať na dohodu a podpíšu vyhlásenie( nebudú tým pádom platiť žiadne preddavky, vychádza im 0) , aj tak treba každého nahlásiť na DU na platenie preddavkov? ďakujem za odpovede.

Na DU musíš byť nahlásená ty ako zamestnávateľ /platitel dane z príjmu zo závislej činnosti/, jednotlivých zamestnancov na DU nenahlasuješ, iba do SP.
sybila3
07.06.11,06:54
Stačilo by to takto:
Touto cestou Vám dávame výpoveď z*Dohody o*pracovnej činnosti uzatvorenej na dobu neurčitú. Na základe §228a , odsek 3 ZP je výpovedná doba 15 dní a*začína plynúť dňom doručenia tejto výpovede.
ak by bol dátum doručenia 23.5. tak ukončenie je 7.6.? Naposledy pracoval včera. dík
sybila3
07.06.11,07:18
môže to tak byť alebo niečo treba ešte doplniť? neviem ako uviesť tie dátumy, doručenie 24.5., výpoveď k 8.6??? Keď naposledy pracoval 7.6.? Trocha sa to zmenilo. díky
katka 23
07.06.11,09:00
môže to tak byť alebo niečo treba ešte doplniť? neviem ako uviesť tie dátumy, doručenie 24.5., výpoveď k 8.6??? Keď naposledy pracoval 7.6.? Trocha sa to zmenilo. díky
môže tak byť, myslím že netreba nič doplniť, len nerozumiem kedy bola vlastne výpoveď doručená alebo podpísaná 23 alebo 24? A od 8.6. je kde?
sybila3
07.06.11,09:06
potrebujem to napasovať, dnes je ešte v robote, dal výpoveď, lenže keďže tam musí byť výpovedná lehota 15 dní tak to vychádza 24.5????Od zajtra bude na úrade práce.
rodina1
07.06.11,09:11
potrebujem to napasovať, dnes je ešte v robote, dal výpoveď, lenže keďže tam musí byť výpovedná lehota 15 dní tak to vychádza 24.5????Od zajtra bude na úrade práce.
Veď môžeš dať aj Dohodu o ukončení Dohody o pracovnej činnosti. A nemusíš špekulovať, aký dátum doručenia dáš.
Včera sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodli, že dohoda o pracovnej činnosti bude ukončená dnes, t.j. 7. 06.

Ale ak chceš ísť výpoveďou, daj dátum, že ste jeho výpoveď prevzali dňa 23. 5., tým pádom výpovedná lehota končí 7. 6.
sybila3
07.06.11,15:04
aha, tak skúsim tak a ako by ten text mal presne vyzerať, to by bolo lepšie riešenie, ale som myslela že tam musí byť 15 dňová lehota a ak končí prac. pomer 7.6. to znamená, že 7.6 ešte pracuje? Ešte otázočka, ak sa menila tento mesiac adresa zamestnávateľa, treba prerobiť všetky dohody a na toto ukončenie dohody dávam už novú adresu?díky moc
sybila3
07.06.11,15:21
tak dala som dohoda o ukončení dohody o PČ, zamestnanec...., zamestnávateľ...... sa vzájomne dohodli o ukončení dohody o.....dňa 7.6.2011, je ten dátum dobre ak ešte 7.6. pracoval? Neviem čo mám napísať V... mesto, ja som v inom meste, sídlo je v inom meste a prevádzka v inom, čo tam písať? díík
rodina1
07.06.11,17:07
tak dala som dohoda o ukončení dohody o PČ, zamestnanec...., zamestnávateľ...... sa vzájomne dohodli o ukončení dohody o.....dňa 7.6.2011, je ten dátum dobre ak ešte 7.6. pracoval? Neviem čo mám napísať V... mesto, ja som v inom meste, sídlo je v inom meste a prevádzka v inom, čo tam písať? díík
Píše sa, kde je sídlo zamestnávateľa.
Ak sa zmenila adresa zamestnávateľa, tak by som nemenila dohody, veď IČO i DIČ je rovnaké.
Len treba oznámiť zmenu zamestnávateľa (teda jeho adresu) SP a myslím si, že aj ZP.
Ľubomíra N
07.06.11,17:19
okrem prihlásenia na daňový úrad, aké sú ešte povinnosti zamestnávateľa? Myslím mesčne hlásenia a štvrťročne?
katka 23
08.06.11,06:30
okrem prihlásenia na daňový úrad, aké sú ešte povinnosti zamestnávateľa? Myslím mesčne hlásenia a štvrťročne?
odvod GP a UP mesačne do SP, štvrťročne prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na Dú - ak nemá zamestnanec podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov odvádza sa daň 19% zo mzdy. Ja ešte okrem toho sledujem aby neprekročil limit odpr.hodín - 10 hod/týždenne a ak je na ÚP mzdu aby neprekročil 136,52 .
Ľubomíra N
08.06.11,06:54
Ďakujem pekne. Socialna mi je jasná, aj hodiny/týždenne a mzda, len z toho daňového mám guľáš. Doteraz som to nerobila. A keď má podpísané vyhlásenie, nemusím dávať štvrťročné hlásenie? Ešte raz ďakujem!
Tweety
08.06.11,07:25
Ďakujem pekne. Socialna mi je jasná, aj hodiny/týždenne a mzda, len z toho daňového mám guľáš. Doteraz som to nerobila. A keď má podpísané vyhlásenie, nemusím dávať štvrťročné hlásenie? Ešte raz ďakujem!
Musíš, Q prehľad(nie hlásenie-to je ročné), pretože budeš vyplácať odmenu zo ZČ.
katka 23
08.06.11,07:31
Doplním - ak má podpísané vyhlasenie daň bude nula prehľad na Dú nulový.
Mám ale aj ja otázku - učím sa na porade, čo to znamená v prípade že budem vyplácať odmenu zo ZČ ?
vieraaaa
08.06.11,07:33
odvod GP a UP mesačne do SP, štvrťročne prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na Dú - ak nemá zamestnanec podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov odvádza sa daň 19% zo mzdy. Ja ešte okrem toho sledujem aby neprekročil limit odpr.hodín - 10 hod/týždenne a ak je na ÚP mzdu aby neprekročil 136,52 .
Iba by som poopravila, že pri evidencii na ÚP odmena nemôže prekročiť 136,61 €.
Tweety
08.06.11,07:46
Doplním - ak má podpísané vyhlasenie daň bude nula prehľad na Dú nulový.
Mám ale aj ja otázku - učím sa na porade, čo to znamená v prípade že budem vyplácať odmenu zo ZČ ?
Mzdy zamestnancov, odmeny za prácu na základe dohôd, sú príjmami zo ZČ-závislej činnosti. V oboch prípadoch posielame kvartálne prehlľady a ročné hlásenia.
katka 23
08.06.11,07:53
Tweety vďaka za radu, vieraaa díky za opravenie.
sybila3
08.06.11,08:10
Píše sa, kde je sídlo zamestnávateľa.
Ak sa zmenila adresa zamestnávateľa, tak by som nemenila dohody, veď IČO i DIČ je rovnaké.
Len treba oznámiť zmenu zamestnávateľa (teda jeho adresu) SP a myslím si, že aj ZP.
viem, sp už mám vypísané , zp zatiaľ neriešim lebo máme len dohodárov a treba aj na daň. úrad niečo, lebo sa mení aj miestna príslušnosť. dík
rodina1
08.06.11,08:37
viem, sp už mám vypísané , zp zatiaľ neriešim lebo máme len dohodárov a treba aj na daň. úrad niečo, lebo sa mení aj miestna príslušnosť. dík
Áno, oznámenie o zmene sídla by som podala aj na daňový úrad.
sybila3
08.06.11,08:45
takže na daňový úrad, kde bol doteraz a treba aj na nový daňový úrad niečo? dík
rodina1
09.06.11,11:06
takže na daňový úrad, kde bol doteraz a treba aj na nový daňový úrad niečo? dík
Zákon o správe daní a poplatkov
§ 3
Miestna príslušnosť


(12) Ak dôjde u daňového subjektu k zmene miestnej príslušnosti, dovtedy príslušný správca dane vykoná len neodkladné úkony a odstúpi spisový materiál daňového subjektu za dobu, za ktorú dosiaľ nezaniklo právo vyrubiť daň alebo rozdiel dane alebo právo vybrať a vymáhať daňový nedoplatok tomu správcovi dane, ktorý sa stal miestne príslušným. Za rovnaké obdobie sa pripojí k spisovému materiálu i výpis z osobného účtu daňového subjektu. Ak sa u daňového subjektu vykonáva daňová kontrola alebo opakovaná daňová kontrola, dokončí daňovú kontrolu alebo opakovanú daňovú kontrolu ten správca dane, ktorý ju začal. Tento správca dane je miestne príslušným správcom dane až do doručenia rozhodnutia vydaného vo vyrubovacom konaní. Správca dane odstúpi spisový materiál podľa prvej a druhej vety po doručení rozhodnutia vydaného vo vyrubovacom konaní. Ak sa vykonáva proti daňovému subjektu daňová exekúcia, doterajší správca dane oznámi osobám, u ktorých je vykonávaná, zmenu správcu dane s uvedením príslušného čísla účtu správcu dane v banke. Už zaplatená daň, zaplatené preddavky na daň a zaplatené splátky dane sa novému správcovi dane neprevádzajú.

Takže na nový daňový úrad sa neposiela nič. Všetky materiály zašle novému daňovému úradu dovtedy príslušný daňový úrad.
sybila3
20.06.11,07:13
a ako je to u sociálky tam sa mi tiež menilo mesto? ďakujem
sybila3
20.06.11,07:20
POšLEM do SP kde bol doteraz a dám zmena a v č.4 vyplním už novú adresu ??? dík
sybila3
20.06.11,07:32
alebo aj do novej SP treba niečo zaslať? dík
sybila3
20.06.11,08:01
môžete mi poradiť ako postupovať v SP?
sybila3
20.06.11,11:23
stačí poslať zmenu adresy do SP v pôvodnom sídle zamestnávateľa? Alebo aj treba do SP v novom sídle? dík
rodina1
20.06.11,11:28
POšLEM do SP kde bol doteraz a dám zmena a v č.4 vyplním už novú adresu ??? dík
urobila by som to takto. Do novej pobočky SP by som už zmenu na RLFO neposielala.
sybila3
20.06.11,11:48
pošlem len do starej zmenu adresy a stačí a do novej už budem zasielať len mesačné výkazy?
sybila3
23.06.11,13:54
čo treba tlačiť dohodárovi pri ukončení?
sybila3
28.06.11,08:27
dám mu potvrdenie o príjme, zápočtový tlačím len pri PP a pre seba tlačím mzdový list-kartu zamestnanca.
Kika69
16.07.11,18:06
Môžem poprosiť o pomoc, ak posielam na DU nulový prehlad z dôvodu, že dohodári majú podpísané vyhlásenie, vypĺňam v tom prípade dátumy v r. 1 - kedy boli mzdy v skutočnosti vyplatené?
Viem, že v tom riadku je síce uvedené, že kedy boli zrazené preddavky a v tomto prípade preddavky zrazené neboli, ale zas vysvetlivkách je uvedené, že sa tam uvádza dátum výplaty miezd... Vďaka.
Paula
16.07.11,18:17
Môžem poprosiť o pomoc, ak posielam na DU nulový prehlad z dôvodu, že dohodári majú podpísané vyhlásenie, vypĺňam v tom prípade dátumy v r. 1 - kedy boli mzdy v skutočnosti vyplatené?
Viem, že v tom riadku je síce uvedené, že kedy boli zrazené preddavky a v tomto prípade preddavky zrazené neboli, ale zas vysvetlivkách je uvedené, že sa tam uvádza dátum výplaty miezd... Vďaka.



Dátum vyplatenia mzdy / odmeny.
Kika69
16.07.11,18:20
Dátum vyplatenia mzdy / odmeny.

ĎAKUJEM za rýchlu odpoveď.;)