ivanka978
14.04.11,23:05
ahojte, mám doma šesť mesačnú argentínsku dogu, všetko je v pohode až na to, že sa neustále škrabe pod prednými labkami a okolo očí. veterinár nám už nevie poradiť, tak sa obraciam na pomoc k Vám. žerie normálne, je hravá a živá. pomôže mi niekto, čo to môže byť?
dalid
15.04.11,10:53
Tazko radit... Mozno skusit zajst k inemu vetovi, ci na nieco predsa len nepride...
Nepises ci nema nejaky vytok z oci a podobne.. Moze to byt dokonca aj alergia na pel (aj psy ju maju) a teraz sa alergikom zacina sezona... :(
andreaS
15.04.11,10:58
co tak obratit sa na chovatela s otazkou ci nieco podobne nema matka steniatka... (ak mas z chovu s PP, tak by ti mal byt chovatel napomocny... od mnozitela necakaj nic, jeho povinnosti skoncili predajom... )

moze to byt kludne alergia, ktoru ale u nas v SR maximalne diagnostikuju ale konkretne alergie nie... mam kamaratku ktora ma alergicku fenku a na testy isli do nemecka...

moze byt aj citliva na stravu... barf (surova strava) by mohol pomoct pripadne granule urcene pre citlivych psikov (napr. my sme krmili znackou trainer)
alaya1
15.04.11,14:06
Myslim si, je to stena, tak este nemate vyskusane, ako reguje na rozne podnety z okolia.
Ja by som v prvom rade skontrolovala, ci sa psik nemoze dostat do kontaktu s rastlinami, pre psov jedovatymi.- vychadza mi to z toho, ze sa uvadza len predne labky a ocka. Psy casto prednymi labkami suchaju okolie oci.O jedovatych rastlinach pre psov sa vela da dozvediet na internete.
Dalej moze byt psik alergik. A to na rozne podnety, zacinajuc prachom, roznymi inymi podnetmi, ako clovek.
V neposledom rade to moze byt slergia na stravu, co je podla mna asi miimo toho problemu, lebo by si neskrabal oci a len labky. Skor mi to pride na tie rastliny.
Urcite by som ziadala urobit u veterinara krvne testy, ak by nenachadzal riesenie problemu, idem inde.
Podla mojho nazoru je teraz uplne jedno, ci ma pes PP, ci nie. Rozhodujuce je, aby psik netrpel, ved je to zivy tvor.
promont maja
15.04.11,14:44
... ja som mala podobný problém ... išlo o kožnú alergiu ... ak sú tie miesta začervenané a veľmi ho svrbia ... náš havko to mal medzi poduškami na labkách a ako si ich vylizoval ... asi sa mu to takto prenieslo aj do očí ... skúsili sme kadečo ... od takej žltej a aj hnedej asi "jódovej" vodičky, ktorú nám predpísal lekár ( každý deň labky umyť v kúpeli ... potom to vydezifikovať a nakoniec mu dať tú žltú ( tú sme mali v skúmavke a dávali sme mu presne nejaké ml) .. ja už ani neviem ... malo to presné určenie ( aj časové) ... brali nám aj stery ( či nejde o nejakého bacila ...) ... ale žiadne antibiotiká sme nedostali ... a trvalo to dosť dlho. A mali sme aj prísnu diétu .. takú hypoalergickú ... najprv doma varené mäsko s ryžou ( žiadna zmena) .... neskôr hypoalergické krmivo ( 7 kg stálo cca 1400 SKK) zn. Royal Canin ... pretože ten problém bol vraj v jedle = food alergia ... .

Nakoniec som to uzavrela ... prebehla som predajne s knižkami ... a v jednej som si prečítala, že by mohla pomôcť zinková masť ( aby som tie miesta vysušila, ako keď má bábätko podobný problém so zapareninkami... šla som do lekárne a kúpila som ju ... ale môj havko ju zlízal a bolo mu zle ... tak som mu po porade s lekárničkou kúpila zinkovú pastu, také mini obväzíky ( na labky) a mlieko po opaľovaní z vysokým obsahom panthenolu ... taký oranžový Panthenol forte s vitamínom D ... a začala som dôslednú procedúru:

Každý deň ráno = po raňajšej prechádzke som mu umyla labky v teplej vodičke, jemne utrela a natrela zinkovou pastou ( po čase ochlpenie na labkách vypadalo ... = ostala suchá koža) a celé som mu to obviazala miniobväzíkom ( boli také pružnejšie ... tie sa nepodarilo dať dolu) ... a pred ďalšími prechádzami v ten istý deň som to opakovala len s tým rozdielom, že od večera do rána mal pod obväzíkom iba dobrú vrstvu toho mliečka po opaľovaní ( mliečko som naniesla na okrúhle kozmetické tampóny ...) ... a tak sme sa toho zbavili = trvalo to ale dobré tri týždne ... zakaždým, keď sme prišli zvonku bol postup ten istý ... najprv do vane, potom naniesť a obviazať ... a dôsledne dávať pozor či sledovať chlpáčika čo robí ( chcel si tie obväzíky za každú cenu dať dolu) ... a musím povedať, že máme doma teriéra a nebolo to jednoduché, aby si tie obväzy nechal .. a keďže po čase asi pocítil zmenu a pochopil, že mu je lepšie ... už ani neprotestoval a nechal si to ... a ochlpenie sa "ochlpilo" nanovo.

... no možno je to u Teba iné ... skús ísť za zverolekárom ... urobí stery a zistí presnejšie .. či?
ivanka978
15.04.11,21:04
vdaka za rady, určite budem dačo skušať. čudujem sa, že doma mám ešte jedného psa, teríera, no ten takýto problém vôbec nemá. aj veterinárovi to bolo čudné. taktiež sme boli na kadejakých diétach, aby sme zistili, či je to alergia na žrádlo alebo nie. podla veterinára vraj nie. tiež nám dával takú žltú vodičku, no to možno pomohlo na pár dní a potom sme boli opat v rovnakom kolobehu.
alaya1
16.04.11,06:16
Promont Maja- u tvojho psa sa jednalo asi o kvasinkovu infekciu na labkach, t.j. ked si pes velmi casto oblizuje labky, pripadne po venceni sa labky umyju, ale dokladne nevysusia, napr. fenom uplne do sucha vznikaju medzi pazurikmi kvasinky, ktore su viditelne tym, ze je srst na labkach- u bielych psov to vidiet najlepsie- taka cervena- no skor, akoby bola hrdzava farba.
To je velmi tazko liecitelne. Psie labky musia byt v uplnom suchu a nesmu sa olizovat.
O Royal canin by som mohla pisat romany- to krmivo je odporucane veterinarmi, nakolko z neho maju slusne provizie, ale nie je tak kvalitne, ako sa o nich pise. Treba stale citat zlozenie.
A velmi ma udivilo, ze ti veterinar predpisal ako dietu pri potravinovej alergii- maso a ryzu.Ak si davala kura, co si myslim, ze hej, tak kura sa alergickym psom nema davat, je to pre psa velmi silny alergen. dava sa ryba. ja mam osobne skusenosti, mam psa, silneho alergika, aj na stravu, kozmetiku a pod. davam granule- rybacie, bez ryze a hlavne bez obilnin. Ciste ryby a liecive rastiny su v nej. nemame ziadne problemy. Volaju sa acana pacifika- 2.5kg balenie 18 euro.

Je smutne, ze niektori veterinari ponukaju to, co je pre nich dobry biznis, nie to, co prospieva psovi.

Ivanka- skus dodrziavat
-labky stale suche a ciste- ale uplne suche.
Zistit vyskyt skodlivych rastlin
Prejst na dietu bez kurata, hlavne bez obilnin
pouzivaj kvalitny sampon pre speniatka a pravidelne mu laby umyvaj/veterinarny sampon Dermilen- ak je alergik tak by mu to malo pomoct, zabranuje svrbeniu,alebo all systems - jemny samponˇ
Ak ani tieto veci nepomozu, hladala by som kvalitneho veterinara s kvalitnou ambulanciou.
Inak, zo stravy vyluc ludsku stravu, sol, koreniny, obilniny,skus len rybacie granule, alebo len varene ryby bez soli so zeleninou, ryzou.
Drzim prsty.i.
promont maja
18.04.11,06:43
... vďaka ... má to celé hlavu a pätu ... takže kvasinky ... a máme doma bieleho vestíka, ktorému takto musíme tie labky častejšie "močiť" = umývať ...

... a čo sa týka tej stravy ( mäsko a ryžu), tak nám to navrhla jedna veterinárna lekárka ako na skúšku = domácu stravu, vraj je podľa jej názoru menej alergénna ako kúpená ... a keďže to nezabralo a pri ďalších kontrolách boli iní lekári, tak mi jeden z nich odporúčil to krmivo = ale ani to nezabralo ... chodievali sme na veterinárnu kliniku ...

... a napokon máme v našom bloku tri také študentky veteriny = psíčkárky = a tie mi doniesli jeden článok v časopise PES ( tri A4) od známeho veterinára z Bojnickej ZOO presne o tom, o čom hovoril ten lekár, a obrázky presne sedeli na môjho psíka ... hoci ten havko na obrázku bol na tom oveľa horšie ... a bol to vestík.

... ešte som zabudla dodať, že som sem-tam nožičky vydenzifikovala jódom ( keď boli odchlpené ...).

... alaya1 ... čo šampónik proti kvasinkám = CLOREXYDERM. O ňom, mi pred časom, čosi spomínala asistentka môjho nového veterinára ( ... má skončenú biológiu no nie veterinu) ... a stará sa mi o môjho lapaja ( trimuje ho a pod. ..) ... ona má doma dvoch bielych bišónikov, s ktorými behá aj po výstavach = chcem tým iba povedať, že takýmto veciam venuje zvýšenú pozornosť ... ale tvrdila, že psík pri takomto kvasinkovom probléme potrebuje aj antibiotiká ( vraj nejaké širokospekrálne = aj proti hubám ..) ... zišlo by sa mi poznať tvoj názor, nakoľko nikdy neviem, kedy sa mi takéto info zídu ... či?
alaya1
18.04.11,13:00
Ma tie kvasinky stale? Urcite by som nedavala antibiotika, ale je jeden pripravok, ktory na to dobre zabera, len neviem, ako sa vola, musim napisat chovatelke do Ciech, dam vediet neskor.

Urcite vzdy ked su labky mokre treba ich vyfenovat uplne do sucha.
verkaz
18.04.11,13:24
Dobré vedieť, hneď som išla kuknúť môjho kokra, lebo máva medzi srsť na labkách medzi pazúrikmi červenú. Ale zapálené to nemá a ani som nepostrehla, že by si hryzkal labky. Budem to ale sledovať.
alaya1
18.04.11,15:46
zasielam slubenu odpoved TOP chovatelky bielych psov z Ceska na dany problem.
Chcem len odkazat, ze antibiotika by sa mali davat velmi opatrne Urcite nie pri kvasinkach, to je ohromna blbost a ked niekto ma 2 psov na vystavy, neznamena to,ze sa tymto veciam aj rozumie.
Ja si vsetko radsej preverim u viacerych ludi, veterinarov, chovatelov, kym sa rozhodnem v liecbe.
Pripajam odpoved na moju otazku chovatelky z Ciech.
" Vylizování tlapek je poměrně častý problém. Pokud se vyloučí nějaký zdravotní problém - alergie, jedná se většinou o zlozvyk. Pes se nudí, nebo je zavřen v malém prostoru, nemá dostatek aktivit, je dlouhé hodiny sám. Začne si lízat packy, které má přímo před čumáčkem. Častým vylizováním si časem nějaké bebíčko vyrobí. A je zde začarovaný kruh. Je třeba mu tuto činnost zakázat. Pokud jej máte na očích nedovolte aby si tlapky lízal. Zabavte jej hrou, vezměte jej na procházku, důrazně třeba povelem FUJ dát najevo Vaší nelibost s jeho jednáním. V případě, že jej nemáte na očích doporučuji, takzvaný ochranný límec, který se používá po operacích, aby si pes nevylízal či neokousal stehy či jinak ošetřenou ránu ať již na těle či hlavě. Zkusila bych 14 dní a uvidíte zda se k zlozvyku vrátí. Pokud ano doporučuji pokračovat. Chce to opravdu vymýšlet různé aktivity, aby se nenudil. Pokud se tuto činnost pes neodnaučí má opravdový problém. Opakovaným olizováním tlapek dochází k vlhkosti. Posléze dojde k infekcii.
Posléze dojde k infekci kvasinkami. Tyto způsobují následné svědění, tím opětné olizovaní a máme zde zase začarovaný kruh. Srst je nahnědlá, načervenalá a velmi prořídlá. V prvé řadě je potřeba neomývat tlapky příliš často, (pokud to počasí dovolí), když už, tak vlažnou vodou bez použití šamponu. ( Ten můžete používat až se pes zbaví problému s olizováním, a i tak bych jej používala pouze při celkové koupeli či pokud je nepříznivé počasí. Mne se osvědčil šampon WHITENING od firmy
1ALL system´s).
Pokud je pes na nohách skutečně špinavý, tak použijte ,,ZINKOVÉ MÝDLO“. Poté postižené nohy velmi pečlivě vysušte. Pokud Vás to nebude příliš obtěžovat vysušte je fénem s vlažnějším vzduchem, aby prostředí, kde kvasinková infekce je bylo co nejsuší. Po úplném vyfénování, postižená místa natřete tenkou vrstvou mastí (Čistý olivový olej s přísadou zinku obohacený ozonem O3 – výrobce zasílá na dobírku : UM Zlín s.r.o., tř. T. Bati 299, 764 22 Zlín) a samozřejmě zabraňte olizování buď zákazem či ochranným límcem. Většinou je do 14 dnů po problému, alespoň u několika našich psů, který tento problém měli to tak fungovalo. Je, ale také pravda, že nepřipustíme, aby se olizování tlapek u nich stalo zlozvykem. Zinek je v léčbě takto postižených tlapek nezbytností. U bílých psů nutností. MVDr. Millerová S. doporučuje
MVDr. Millerová S. doporučuje, jak zinkové tablety, tak i homeopatika. U kvasinek homeopatikum Candida nebo Monilia v dávkování 15-30ch, obden nebo jen 1x týdně terapie probíhá alespoň 2 měsíce po zlepšení výsledků již jen 1x týdně, následně 1x za 14 dní."
Toto plati pri olizovani labiek, ako aj labiek mokrych, kde sa infekcia nanasa z vlhkosti.
Dufam pomohlo.
promont maja
19.04.11,06:09
... tak, za toto, by si si zaslúžila 10 bodov. Ešte raz vďaka.

... takže ten môj lapaj sa nudil ... teraz mám už iného, pretože ten môj, o ktorom som tu písala ( ten mal ten problém s labkami ..) už medzi nami tri rôčky nie je ... a tá jeho "náhrada" ( tiež vestík) je na tom doteraz celkom dobre ... aspoň som nepobadala, že si vylizuje labky ... určite si mi do budúcna pomohla, nakoľko tento druh je známy ( aspoň v knižkách sa o tom píše ..) tým, že máva často kožné ochorenia ...