Ufinka
15.04.11,09:10
Prosim viete niekto ako to je s danami ked clovek chce mat doma v byte cinske prasiatko???
Indeed
15.04.11,07:25
bolo by treba zavesiť sem nejaký obrázok, napr. ja neviem čo je čínske prasiatko, ja poznam len prasiatko vietnamské...

A ako ma chov zvierat v byte súvis s dańami?? nechápem .

A sktorými daňami ? Z príjmu FO, či nebodaj s DPH ???
dana9
15.04.11,07:28
ide o miestne dane, ako je napriklad dan za psika
dana9
15.04.11,07:29
idelane by bolo informovat sa priamo na mestskom urade, aj ked si myslim ze v prvom momente zostanu zaskoceni :-)
Llívia
15.04.11,07:32
Prosim viete niekto ako to je s danami ked clovek chce mat doma v byte cinske prasiatko???

Daň sa platí len za psov.
Mila123
15.04.11,07:43
Prepáč, ale opýtam sa...kam chodíte domov? ako to voláte???
2009
15.04.11,07:52
Prosim viete niekto ako to je s danami ked clovek chce mat doma v byte cinske prasiatko???
Ak myslíš tie miniatúrne prasiatka. Pochybujem. Ako by si napríklad zabezpečila jeho..... no tie potreby.. Na mačací záchodík ho nenaučíš. :eek:
Ufinka
15.04.11,08:29
a nepodlieha dani za hosp. zviera?

zevraj sa to vie na macaci zachodik naucit :)
vulxy
15.04.11,09:42
predpokladam ze si slobodna ked tuzis mat doma prasiatko:),mnohe by privitaly rady "ako sa zbavit prasiatka"
2009
15.04.11,09:55
a nepodlieha dani za hosp. zviera?

zevraj sa to vie na macaci zachodik naucit :)

Na to sa nespoliehaj. Pozerávam Anime a podobné kanály. Podarí sa to málokomu.. A v byte to bude hospodárske zviera asi ... a tie tam nesmú... Viem, že vyzerajú zlatunko ale skúsila by som radšej mačiatko to venčiť nemusíš. ;)
verkaz
15.04.11,10:17
Keď už ste rozhodnutý pre čínske prasiatko, tak je najlepšie ísť na mestský alebo obecný úrad oddelenie poplatkov a daní a opýtať sa priamo tam.
Ja som sa ešte nestretla s tým, že by toto malé prasiatko bolo brané ako hospodárske zvieratko.
Ale ako sa hovorí iný kraj - iný mrav.
Poradia najlepšie doma, ak sa už s tým stretli a ak nie, tak nech študujú.
felix1
17.04.11,09:06
Nebolo by slusne a rozumne zistit aj to ako sa k tomu postavia ost, vlastnici bytov v dome?
Llívia
17.04.11,17:31
Nebolo by slusne a rozumne zistit aj to ako sa k tomu postavia ost, vlastnici bytov v dome?
Nie a nie. Čo s tým majú spoločné ostatní vlastníci? Ani do toho, či niekto bude alebo nebude chovať psa, nemáš čo kecať, tak prečo do chovu prasiatka áno?
felix1
17.04.11,20:20
,,Nie a nie. Čo s tým majú spoločné ostatní vlastníci? Ani do toho, či niekto bude alebo nebude chovať psa, nemáš čo kecať, tak prečo do chovu prasiatka áno?,,

Preto ze som v dobrej viere kupil byt v strede Europy ktorom je vseobecne tolerovany chov prov a maciek a nie svin domacich ktore mozes nazvat akokolvek romanticky. Chliev, na rozdiel od bytu nie je podla stavebneho zakona urceny pre ludi ! alebo naopak? :)
Ak v tom nevidis rozdiel tak je asi zbytocne nieco hovorit o slusnosti vopred si preverit nazor susedov na chov netypickeho zvierata :)
Ak hladas oporu v prikladoch zo zahranicia tak ta mozem potesit ze som videl chovat kozu na balkone. Bolo to 700km J/V od stredu Europy ale co nevidiet ich mozno dobehneme :)
felix1
17.04.11,20:33
,,Ja som sa ešte nestretla s tým, že by toto malé prasiatko bolo brané ako hospodárske zvieratko.,,

Ak sa nad tym zamyslis je toto zviera urcene na chov a konzumaciu -ANO
Mozes toto zvieta oficialne chovat a dat na bytunok /porazku - ANO
Mozes to iste urobit zo psom alebo mackou NIE

Logicky mi z toho vychadza ze je to uzitkove zviera, teda dobru chut ! http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jozef Štora
17.04.11,21:47
Pohlad je rovnaky na oboch stranach. Na jednej strane co koho do toho, co si chova sused doma, na strane druhej, vasa vec co si chovate doma. Ale to len do casu, kedy sa to prave vas netyka. Ide vsak o to, ze vas milacik moze susedov obmedzovat v ich pravach nadmernym hlukom, zapachom alebo inym sprievodnym znakom jeho pritomnosti v dome. Taktiez je na mieste nebavit sa o zakonnom zakaze resp. regulacii chovu zvierat, ale o moralnej povinnosti chovat sa spolocensky a socialne. Nemozete predsa cakat ustretove jednanie suseda, ktory je dost nevyspaty, lebo vas milacik krochkal alebo stekal alebo napodobnoval zvuky vselicoho ako susedov papagaj Zako. Je vsak treba byt rovnako spolocensky a socialny a nenazvat susedovu lenivu macku hrozbou a zdrojom hrubeho porusovania vasich prav len preto, ze vy mate k mackam odpor. Takze komunikujte navzajom a robte veci len tak, aby ste neprekrocili hranicu susedovej tolerancie a ak ste tym dotazovanym susedom vy, pamatajte, ze raz vas zena mozno vysoti pred dvere a pojdete obhajovat cerstvy zverinec vasich deti :-))))
Llívia
18.04.11,04:26
Pohlad je rovnaky na oboch stranach. Na jednej strane co koho do toho, co si chova sused doma, na strane druhej, vasa vec co si chovate doma. Ale to len do casu, kedy sa to prave vas netyka. Ide vsak o to, ze vas milacik moze susedov obmedzovat v ich pravach nadmernym hlukom, zapachom alebo inym sprievodnym znakom jeho pritomnosti v dome. Taktiez je na mieste nebavit sa o zakonnom zakaze resp. regulacii chovu zvierat, ale o moralnej povinnosti chovat sa spolocensky a socialne. Nemozete predsa cakat ustretove jednanie suseda, ktory je dost nevyspaty, lebo vas milacik krochkal alebo stekal alebo napodobnoval zvuky vselicoho ako susedov papagaj Zako. Je vsak treba byt rovnako spolocensky a socialny a nenazvat susedovu lenivu macku hrozbou a zdrojom hrubeho porusovania vasich prav len preto, ze vy mate k mackam odpor. Takze komunikujte navzajom a robte veci len tak, aby ste neprekrocili hranicu susedovej tolerancie a ak ste tym dotazovanym susedom vy, pamatajte, ze raz vas zena mozno vysoti pred dvere a pojdete obhajovat cerstvy zverinec vasich deti :-))))
Pekne napísané, ale ani ty, ani nikto iný teraz nevie, či problémy, ktoré opisuješ, budú, alebo nebudú. ;) Tolerancia susedov je niekedy veľmi nízka - niektorým vadí aj to, že ich sused dýcha ;)
Na mieste Ufinky by som so susedmi vôbec nič neriešila - jednak ich do toho nič nie je, jednak môžu mať negatívny postoj len "z princípu", pretože toto nie je zvieratko, ktoré sa bežne chová v bytoch.
Llívia
18.04.11,04:42
Preto ze som v dobrej viere kupil byt v strede Europy ktorom je vseobecne tolerovany chov prov a maciek a nie svin domacich ktore mozes nazvat akokolvek romanticky. Chliev, na rozdiel od bytu nie je podla stavebneho zakona urceny pre ludi ! alebo naopak? :)
Ak v tom nevidis rozdiel tak je asi zbytocne nieco hovorit o slusnosti vopred si preverit nazor susedov na chov netypickeho zvierata :)
Ak hladas oporu v prikladoch zo zahranicia tak ta mozem potesit ze som videl chovat kozu na balkone. Bolo to 700km J/V od stredu Europy ale co nevidiet ich mozno dobehneme :)
Napíš zákon, § podľa ktorého máš možnosť do tohoto kecať ešte predtým, ako si prasiatko do bytu prinesú.
felix1
18.04.11,05:38
,,Napíš zákon, § podľa ktorého máš možnosť do tohoto kecať ešte predtým, ako si prasiatko do bytu prinesú.,,

Je to zakon slusnosti. Neda sa kupit v knihkupectve a odovzdava sa v rodinach z generacie na generaciu. Ak si chces len dokazovat co vsetko si mozes dovolit v ramci zakona proti susedom necakaj od nich nic ine ako vyuzitie zakona (az na jeho hranu ) v tvoj neprospech. Ak budes dnes ticho tolerovat prasiatko preco by dalsi sused od zajtra nemohol chovat svinu alebo kozu ? Viem o pripade kde maju vlastnici priamo v zmluve spolocenstva uvedene ( vlastnikmi podpisane ) ze nebudu zriadovat chovne stanice zvierat a chov akychkolvek zvierat podlieha suhlasu susedov. Ak s tym pripadny novy vlastnik nesuhlasi, nemusi si v tom dome kupit byt :)
Llívia
18.04.11,05:52
,,Napíš zákon, § podľa ktorého máš možnosť do tohoto kecať ešte predtým, ako si prasiatko do bytu prinesú.,,

Je to zakon slusnosti. Neda sa kupit v knihkupectve a odovzdava sa v rodinach z generacie na generaciu. Ak si chces len dokazovat co vsetko si mozes dovolit v ramci zakona proti susedom necakaj od nich nic ine ako vyuzitie zakona (az na jeho hranu ) v tvoj neprospech. Viem o pripade kde maju vlastnici priamo v zmluve spolocenstva uvadene ( vlastnikmi podpisane ) ze nebudu zriadovat chovne stanice zvierat a chov akychkolvek zvierat podlieha suhlasu susedov. Ak s tym pripadny novy vlastnik nesuhlasi, nemusi si v tom dome kupit byt:)
V zmluve môžu mať uvedené hocičo. Ale to neznamená, že je to právne OK, a že pri nedodržaní tohto môžu prísť nejaké sankcie - aj keď vlastník takúto zmluvu podpísal.;)
A "zákonom slušnosti" sa môžeš oháňať vtedy, ak UŽ niečo vlastník poruší a nie je ochotný zjednať nápravu. ;)
verkaz
18.04.11,09:26
Neviem si tie prasiatka v byte prestaviť aj keď sú zlaté.
felix1
18.04.11,09:31
V zmluve môžu mať uvedené hocičo. Ale to neznamená, že je to právne OK, a že pri nedodržaní tohto môžu prísť nejaké sankcie - aj keď vlastník takúto zmluvu podpísal.;)
A "zákonom slušnosti" sa môžeš oháňať vtedy, ak UŽ niečo vlastník poruší a nie je ochotný zjednať nápravu. ;)

Pri takomto vyklade zmluvy a slusnosti sa bude stale viac darit nasim advokatom a sudcom :( Zo srdca ti prajem co najviac spoluvlastnikov v tvojom dome s rovnakym nazorom :)
Llívia
18.04.11,10:54
Pri takomto vyklade zmluvy a slusnosti sa bude stale viac darit nasim advokatom a sudcom :( Zo srdca ti prajem co najviac spoluvlastnikov v tvojom dome s rovnakym nazorom :)
To nie je "takýto výklad zmluvy" - jednoducho nemôžeš ani zmluvou o SVB upraviť, čo môžu mať vlastníci v byte, resp. či a na čo si musia pýtať od teba súhlas.

Opakujem, o slušnosti sa môžeme baviť vtedy, keď si Ufinka zaobstará prasiatko, ktoré bude robiť niečo, čo bude obťažovať susedov - myslím tým, že skutočne obťažovať, napr. zápachom, kvíkaním, nie obťažovať vlastnou existenciou, pretože niektorým ľuďom z princípu vadí všetko a závidia aj nos medzi očami - a Ufinka to odmietne riešiť. Vtedy sa môžeme baviť o tom, čo je slušnosť.
felix1
18.04.11,12:30
,,To nie je "takýto výklad zmluvy" - jednoducho nemôžeš ani zmluvou o SVB upraviť, čo môžu mať vlastníci v byte, resp. či a na čo si musia pýtať od teba súhlas...

Pisal so o pripade kde sa na tom dojednali vsetci vlastnici bez natlaku a dobrovolne!!! Nie mna ani ziadneho dalsieho jednotlivca sa naozaj zo zakona pytat nemusi ale... Ak bude mat Ufinka v byte zviera ktore bude len v byte ako kanarik a akvarijne rybicky je zbytocne sa pytat na dane a nazor spoluvlastnikov. Ak sa bude v dome a pred domom kde chcem kupit byt prechadzat niekto s prasiatkom alebo inym nestandardnym zvieratom asi nebudem jediny ktory by isiel hladat byt o dom dalej:)

VID INZERCIA UZITKOVYCH ZVIERAT
http://www.sukromnainzercia.sk/inzerat/65439/cinske-prasiatka
Llívia
18.04.11,18:26
Je úplne jedno, že sa na tom všetci dohodli. Keď si jeden vlastník postaví hlavu a začne v byte chovať psa, akvarijné rybičky, hada, pavúka, prasiatko atď., bez toho, aby si pýtal súhlas ostatných, tí ostatní mu chov nemôžu zakázať, nemôžu voči tomuto jednému vlastníkovi uplatniť nejaké sankcie, jednoducho mu do toho nemôžu kecať, aj keď tento vlastník sám podpísal zmluvu.
felix1
19.04.11,11:30
LIívia
Tam kde konci slusnost zacina zakon. Obcas, ale predsa len stava ze ten kto sa ohana na zaciatku zakonmi na konci sa doprosuje slusnosti .

Ak tvojmu susedovi utecie z teraria Mamba a cez stupacku sa dostane do tvojho bytu mozeme si dopisovat dalej ci si nahodou nezmenila nazor :)

Este doplnim par prikladov aj ked to prasiatko je o inom ale ked si uz tak obhajovala aj hady:

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/krimi-a-nehody/jedovata-mamba-ustipla-chovatela-z-trnavy-muz-bojuje-o-zivot.html
alebo
http://hobby.idnes.cz/video-jak-si-zije-jedovata-mamba-ktera-ustkla-sveho-chovatele-p5v-/hobby-mazlicci.asp?c=A110305_172006_hobby-mazlicci_bma
Llívia
20.04.11,04:40
Felix1, uisťujem ťa, že čínske prasiatko po stúpačkách do tvojho bytu nevylezie, takže sa ho nemusíš báť. ;)

O dopisovanie s tebou nemám záujem - nemáš pravdu a nemáš mi čo užitočné napísať.
dana9
21.04.11,06:31
mne sa tie prasiatka pacia , ale viac sa mi hodia do rodinneho domu , ani nie tak kvoli susedom, ale kvoli samotnym prasiatkam :-)
je to ako velky psik
Ufinka
25.04.11,14:12
no dobre dobre, obcas ma chyti osial mat doma zverinec....a snivam o velkom dome s velkym pozemkom a velkym zverincom a manzelom vetosommimotemy

ale je to mile nie?

http://spevacka17.rajce.idnes.cz/Peggy_co_uz_vieme/#MVI_6969.jpg
2009
25.04.11,14:21
Milunké.. Vážne ale.. čo záchodík??
Llívia
25.04.11,14:39
2009, s chodením domáceho miláčika (myslím teraz na zvieracieho, nie na ľudského :D ) je to asi tak - kým nevyskúšaš, nevieš, či bude WC-ko používať, alebo nie.
220870
25.04.11,14:50
By letela aj s prasaťom.Ani by nestihla odzdraviť.
Llívia
25.04.11,15:03
220870, odkiaľ berieš tú istotu, že zrovna ty môžeš niekomu nakazovať a zakazovať, čo môže a čo nemôže mať v byte? :rolleyes:
2009
25.04.11,15:09
Llíva: s chodením domácich miláčikov na mačací záchodím má skúsenosti až moc veľké. Mala som naraz mačku a dve fretky. :)

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=106&pictureid=1597

Dokonca aj dcérkin yokšír tam pvého 1/2 roka chodieval napriek tomu, že mal vychádzky 4-5x denne. Ale naučiť to prasiatko bude problém. A ak bude čo s ním potom? Do útulku??:eek::mee:
220870
25.04.11,15:14
To si potom môže robiť každý čo chce?Už len chudáci susedia.Neviem ako by sa vám páčilo keby si vaši susedia vydržiavli potkany alebo 200 kg brava.
Llívia
25.04.11,15:15
Nie tak dávno bola v zahraničí móda mať doma prasiatko (zviera) ako domáceho miláčika. Každý, kto ho mal, musel riešiť tento problém, takže asi to také neriešiteľné nie je ;). A skutočne teraz nikto, ani ty, nevieš, či by sa to prasiatko naučilo, alebo nie.

(MT: Tvoja mačka a fretky sa spolu v pohode zniesli?)
Aha, vidím, zniesli sa. (Napísala som toto skôr, ako sa zobrazila fotka.)
Llívia
25.04.11,15:19
To si potom môže robiť každý čo chce?Už len chudáci susedia.Neviem ako by sa vám páčilo keby si vaši susedia vydržiavli potkany alebo 200 kg brava.
Áno, každý si môže robiť, čo chce, pokiaľ je to v medziach zákona. Zakazuje zákon chovať doma čínske prasiatko? :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Ani susedia ti to nemôžu zakázať, práve tak, ako ti nemôžu zakázať chovať psa, mačku, rybičky...
Potkany - laboratórne - sa bežne v domácnostiach chovajú ako domáce zvieratá. ;)
Nezdá sa mi, že by prasiatko, ktoré myslela Ufinka, dorastalo až do hmotnosti 200 kg. Čo som videla tieto prasiatka, tak boli také "zakrpatené". ;)
2009
25.04.11,15:28
Llívia: aj psík tam je.. kuk do alba :). Ale pozor neboli v rovnakom veku a mali milé povahy. Ja som kľuďas ale aj to to chvíľku trvalo.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=106
felix1
26.04.11,09:03
Áno, každý si môže robiť, čo chce, pokiaľ je to v medziach zákona. Zakazuje zákon chovať doma čínske prasiatko? :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Ani susedia ti to nemôžu zakázať, práve tak, ako ti nemôžu zakázať chovať psa, mačku, rybičky...
Potkany - laboratórne - sa bežne v domácnostiach chovajú ako domáce zvieratá. ;)
Nezdá sa mi, že by prasiatko, ktoré myslela Ufinka, dorastalo až do hmotnosti 200 kg. Čo som videla tieto prasiatka, tak boli také "zakrpatené". ;)

Skoda ze sa snazis sirit takzvanu pravdu ktora skor posobi ako dokazovanie si zakomplexovaneho vlastnika bytu co si moze dovolit vo svojom byte bez respektovania nazoru susedov a obvyklej slusnosti.
Ked som si pozrel Ufinkine video napadlo ma ze aj v tomto pripade plati kto v v jej veku ma iny nazor ako ona nema srdce. V strasrom veku sa da skonstatovat ze nema rozum :)
http://www.bz-berlin.de/ratgeber/tiere/wie-gluecklich-macht-ein-mini-schwein-article530049.html
http://www.vox.de/medien/c86a-5b92d-6271-26/umzug-mit-minischweinen.html
Llívia
26.04.11,10:27
Skoda ze sa snazis sirit takzvanu pravdu ktora skor posobi ako dokazovanie si zakomplexovaneho vlastnika bytu co si moze dovolit vo svojom byte bez respektovania nazoru susedov a obvyklej slusnosti.
Ked som si pozrel Ufinkine video napadlo ma ze aj v tomto pripade plati kto v v jej veku ma iny nazor ako ona nema srdce. V strasrom veku sa da skonstatovat ze nema rozum :)
http://www.bz-berlin.de/ratgeber/tiere/wie-gluecklich-macht-ein-mini-schwein-article530049.html
http://www.vox.de/medien/c86a-5b92d-6271-26/umzug-mit-minischweinen.html
Škoda, že sa snažíš šíriť takzvanú pravdu, ktorá skôr pôsobí ako dokazovanie si zakomplexovaného vlastníka bytu, čo môže rozkazovať a nakazovať ostatným bývajúcim bez ohľadu na to, aký je zákon. ;)
V staršom veku sa dá skonštatovať aj to, že si tvrdohlavý. ;););)
felix1
26.04.11,12:16
Škoda, že sa snažíš šíriť takzvanú pravdu, ktorá skôr pôsobí ako dokazovanie si zakomplexovaného vlastníka bytu, čo môže rozkazovať a nakazovať ostatným bývajúcim bez ohľadu na to, aký je zákon. ;)
V staršom veku sa dá skonštatovať aj to, že si tvrdohlavý. ;););)

Tvrdohlavi sme asi obaja ( a nemyslim si ze je to zla vlastnost pokial ide o dobru vec), ale ja od zaciatku pisem o nutnosti dohodnut sa a brat ohlad aj na ostatních vlastnikov. To je ten zaklady pristup ktorim sa da predchadzat neprijemnostiam. Precitaj si aj texty pod tou strankou zo SRN a pochopis ze aj inde sa neda tak lahko naist podnajom ak vlastnis svinu :)
Ufinka
26.04.11,12:51
zas sa tu hadaju stale dokola ci uz pojde o psa, macku, papagaja, prasa...

ze co na to susedia?

ukoncujem tuto temu, aby ste sa tu nahodou neposekali :)

ja mam na tuto vec ohladom chovu cohokolvek tj. ziveho tvora vlastny nazor...ak som ohladuplna k susedom, nerobi mi domace zviera hluk, smrad ( co o niekt. ludskych tvoroch sa neda povedat z mojho okolia ) tak neni o com, ....sa starat do toho co mam doma a co nie....