avo
15.04.11,09:26
Prosím o zhovievavosť k mojim začiatočníckym otázkam. Som začiatočníčka v praktickom účtovníctve a vediem JÚ pre živnostníka - začiatočníka, ktorý prišiel prvýkrát do kontaktu s ERP. Doniesol mi Knihu ERP s nalepenými dennými uzávierkami, chcela som mu dopísať obraty do knihy ale mám veľa nejasností. Prosím, ak by si niekto našiel čas a vysvetlil mi ich. Navyše nie som si istá, či všetky moje otázky patria do tejto kategórie, tak ak by mi niekto vedel poradiť, kde by som sa dočítala nejaké rady o ERP. Vopred ďakujem za ochotu.
1. Klient je neplatiteľ DPH, existuje len jeden druh Knihy ERP ? - pre platiteľov DPH a teda neplatiteľ vypĺňa len príslušné stľpce a DPH stĹpce neberie do úvahy ?
2. Do PD sa účtujú denné obraty každý deň ?
3. Prvý deň mal na dennej uzávierke mínusový obrat, je tam nejaká chyba ? čo sa dá v takomto prípade urobiť ?
4. Druhý deň pravdepodobne neurobil uzávierku, denné obraty sú započítané v dennej uzávierke z ďalšieho dňa ?, alebo sa dajú vytlačiť obraty za príslušný deň a tak sa dopracovať k dennému obratu ?
5. Nakoľko je dôležitý kumulatívny obrat hrubý GT1 z účtovníckeho, resp. daňového hľadiska ? Ide mi o to, že kumulatívny obrat hrubý z 1.3. /19 325,36/ nenadväzuje na kumlulatívny obrat z 28.2. /4 730,76/ pričom 28.2. mali storno 14 292,50.
6. Ako sa v súvislosti s ERP rozlyšujú prijmy z predaja služieb a výrobkov a predaja tovaru ? Tento môj klient pripravuje rýchle občerstvenie, ale predáva aj nealko a pivo - toto by som účtovala ako prijmy z predaja tovaru.
Danielle369
17.04.11,05:11
adam
17.04.11,06:40
Prosím o zhovievavosť k mojim začiatočníckym otázkam. Som začiatočníčka v praktickom účtovníctve a vediem JÚ pre živnostníka - začiatočníka, ktorý prišiel prvýkrát do kontaktu s ERP. Doniesol mi Knihu ERP s nalepenými dennými uzávierkami, chcela som mu dopísať obraty do knihy ale mám veľa nejasností. Prosím, ak by si niekto našiel čas a vysvetlil mi ich. Navyše nie som si istá, či všetky moje otázky patria do tejto kategórie, tak ak by mi niekto vedel poradiť, kde by som sa dočítala nejaké rady o ERP. Vopred ďakujem za ochotu.
1. Klient je neplatiteľ DPH, existuje len jeden druh Knihy ERP ? - pre platiteľov DPH a teda neplatiteľ vypĺňa len príslušné stľpce a DPH stĹpce neberie do úvahy ? áno
2. Do PD sa účtujú denné obraty každý deň ? do PD účtujem mesačné uzávierky
3. Prvý deň mal na dennej uzávierke mínusový obrat, je tam nejaká chyba ? čo sa dá v takomto prípade urobiť ? môžeš to zistiť rozmotaním kópie pásky v pokladni asi urobil storno predaja, na dennej Ti to neukazuje?
4. Druhý deň pravdepodobne neurobil uzávierku, denné obraty sú započítané v dennej uzávierke z ďalšieho dňa ?, alebo sa dajú vytlačiť obraty za príslušný deň a tak sa dopracovať k dennému obratu ? Do knihy zapíše uzávierky podľa čísel do poradia, za predchádzajúci deň už uzávierku ani prehľad nespravíš.
5. Nakoľko je dôležitý kumulatívny obrat hrubý GT1 z účtovníckeho, resp. daňového hľadiska ? Ide mi o to, že kumulatívny obrat hrubý z 1.3. /19 325,36/ nenadväzuje na kumlulatívny obrat z 28.2. /4 730,76/ pričom 28.2. mali storno 14 292,50.stornové doklady odkladáš, tie sú podkladom, pre mínusový obrat
6. Ako sa v súvislosti s ERP rozlyšujú prijmy z predaja služieb a výrobkov a predaja tovaru ? Tento môj klient pripravuje rýchle občerstvenie, ale predáva aj nealko a pivo - toto by som účtovala ako prijmy z predaja tovaru. ak urobíš uzávierku oddelení v pokladni, pokiaľ má kasu takto naprogramovanú, sčituje mu všetko zvlášť. Ja to v PD nerozlišujem, v texte dám Tržba z predaja.

Snáď Ti to trochu pomôže.
avo
18.04.11,04:25
Snáď Ti to trochu pomôže.
Adam, ďakujem, samozrejme že si mi pomohol,
k 2/ môj klient tlačí len denné uz., servisák mu povedal že mesačné nemusí, takže má zrejme RP s fišk.pam. a postupuje už podľa vyhl. 289/2008 z.z.
k 6/ rozlyžovanie predaja tovaru a výrobkov ma napadlo v súvislosti s výkazom o prijmoch a výdavkoch, kde je príjem z tovaru a príjem z výrobkov, výdavky podľa tohoto rozlišujem, tak som si myslela že musím aj prijmy. Ty potom ako robíš výkaz o pr. a výd. ?
adam
19.04.11,06:22
Adam, ďakujem, samozrejme že si mi pomohol,
k 2/ môj klient tlačí len denné uz., servisák mu povedal že mesačné nemusí, takže má zrejme RP s fišk.pam. a postupuje už podľa vyhl. 289/2008 z.z.
k 6/ rozlyžovanie predaja tovaru a výrobkov ma napadlo v súvislosti s výkazom o prijmoch a výdavkoch, kde je príjem z tovaru a príjem z výrobkov, výdavky podľa tohoto rozlišujem, tak som si myslela že musím aj prijmy. Ty potom ako robíš výkaz o pr. a výd. ?

My jedlá nepredávame, preto som sa nad tými výkazmy nezamýšľala, ale asi len podľa tých pokladničných uzávierok z predaja podľa oddelení. Ale to by bola strašná robota. Snáď sa vyjadrí niekto kto účtuje Rýchle občerstvenie s jedlami.