ivanisko23
15.04.11,10:10
Dobry den,

Velmi by mi pomohla rada v nasledujucej situacii:

Ako je mozne riesit uctovnictvo v ramci zivnosti, ked 90% nakladov nie je mozne dolozit fakturou (v mojom pripade nakup pouzitych knih od jednotlivcov)? Pausalne naklady vyhodnym riesenim nie su, dokonca ani pri 40%, po schvaleni reformy uz vobec nie. Zivnost este zalozenu nemam, zvazoval som aj s.r.o., ale nemam pocit, ze by to nejako riesilo tento problem, navyse z vyssie spomenutych dovodov sa mi neoplati byt platcom DPH.

Za akukolvek radu alebo skusenost budem velmi vdacny.
Zoltán Kovács
15.04.11,08:42
Podľa zadania usudzujem, že ide o antikvariát, resp. predajňu starých kníh.
V takomto prípade nákup "tovaru" je potrebné riešiť kúpnými zmluvami, resp. zmluvou o sprostredkovaní, ak k vyplateniu knihy dôjde až po jej predaji. A z toho predaja máš len províziu.
ivanisko23
15.04.11,23:03
Dakujem velmi pekne za odpoved. Ano, ide o antikvariat. Nie som si celkom isty, ako by to vyzeralo v praxi. Nerozumiem tej zaverecnej vete "z toho predaja mas len proviziu".

Na konkretnom priklade - kupim 50 knih za 40EUR od sukromneho predajcu, zaroven spisem kupnu zmluvu a tu nasledne zaradim do uctovnictva? Problem je, ze casto mam o predajcovi ako jedinu informaciu jeho meno. Ziadne ine udaje nemam a obavam sa, ze pri takomto sukromnom predaji mi ziadnu zmluvu podpisovat nebude...

Predpokladam, ze podobny problem musia riesit aj ine antikvariaty, resp. obchody, ktore tovar ziskavaju podobnym sposobom od jednotlivcov.
KEJKA
16.04.11,06:27
kúpiš ich a následne predávaš? Stačí ti doklad, že si zaplatila a na blok napíšeš meno a dresu občana, ktorý ti tie knihy predal. Je to tvoj výdavok - len si musíš viesť evidenciu.

Alebo druhá možnosť - knihy iba prevezmeš a spisuješ zmluvu, pričom občan dostane peniaze až sa ti podarí jeho knihy predať. potom je namieste tá provízie - predaj kníh iba sprostredkuješ.

Vydávať peniaze občanom za knihy bez dokladu - to je potom ozaj nepreukaznosť vo výdavkoch, ale to je zároveň tvoja chyba a vyplýva z toho nutnosť platiť vyššiu daň z príjmov.
ivanisko23
16.04.11,20:42
Dakujem za odpoved. Cize z hladiska uctovnictva je postacujuce vystavit nejaky vydajovy doklad s uvedenim mena osoby, od ktorej som knihy kupil? Od predavajuceho netreba ziadne dalsie udaje (okrem tej spominanej adresy) ani podpis? Meni sa nieco na situacii ak je predavajuci zo zahranicia?

Vacsiu cast knih planujem nakupit este pred vybavenim zivnosti - je bloky mozne vystavit spatne? Alebo to nejako zahrnut do nadobudacich nakladov?

Zvazoval som aj moznost odkupit knihy od seba sameho za nadobudaciu cenu hned po ziskani zivnosti - dalo by sa to riesit aj tak?
blavaciko
16.04.11,22:19
nemozes nakupovat sam od seba... mozes ich kupit od niekoho ineho
KEJKA
18.04.11,05:56
v texte

Dakujem za odpoved. Cize z hladiska uctovnictva je postacujuce vystavit nejaky vydajovy doklad s uvedenim mena osoby, od ktorej som knihy kupil? Od predavajuceho netreba ziadne dalsie udaje (okrem tej spominanej adresy) ani podpis? Meni sa nieco na situacii ak je predavajuci zo zahranicia?
nejaký nie, ale riadny doklad pokladničný ak si kupovala v hotovosti, meno adresa, prípadne č.OP kvôli prípadnému overovaniu. Č.pasu ak zo zahraničia, alebo doklady o doručení poštou, dobierkou, kuriérom.......
nákup musíš vedieť preukízať, nedá sa robiť fiktívne doklady na jožkomrkvička ap.

Vacsiu cast knih planujem nakupit este pred vybavenim zivnosti - je bloky mozne vystavit spatne? Alebo to nejako zahrnut do nadobudacich nakladov?
spätne ťažko, ked kupiš vystaviš doklad na predávajúceho, prijem potvrdíš vo vlastnom mene. Ak bezprostredne nato nadväzuje živnosť, tak potom tieto doklady môžeš použiť na preukázanie výdavkov a vložíš zásoby do podnikania.........živnosť dnes nie je problém urobiť, a vybaviť rýchlo, ledaže počítaš s dotáciou a preto vyčkávaš. V opačnom prípade to zaváňa špekuláciou. Predsa ak plánuješ mať živnosť a plánuješ kupiť knihy, nič ti nebráni tú živnosť už vybaviť. Tých pár dní predávajúci počká.

Zvazoval som aj moznost odkupit knihy od seba sameho za nadobudaciu cenu hned po ziskani zivnosti - dalo by sa to riesit aj tak?
odpoved od seba samého.....nie, ale vklad do podnikania s preukázaním nadobúdacích dokladov.