4326
15.04.11,12:01
Dobrý deň,

prosím vás - máme vypracovanú internú smernicu na účtovanie zásob, v ktorej máme stanovené, že krátkodobý majetok do 1700 € sa účtuje priamo do nákladov, pričom v operatívnej evidencii sa eviduje len majetok od 1300 €. Pani kontrolórka z DU ale trvdí, že v operatívnej evidencii sa má evidovať všetko čo sa zaúčtovalo do nákladov. Má pani kontrolórka pravdu? Ďakujem za radu.
Nandrolon
15.04.11,10:10
podľa mňa pravdu nemá.
Ja účtujem "drobný majetok takto":

<0 - 250> 501160 - evidujem to čo uznám za vhodné /napr. nejaký plastový kôš za 5 eur neevidujem, ale nejakú tlačiareň za 249 eur už evidujem
<250,01 - 1700> 501010 - evidujem všetko
4326
15.04.11,10:35
No podľa mňa tiež pravdu nemá, ale ona tvrdí, že ak máme niečo zúčtované v nákladoch a spadá to do krátkodobého majetku - teda použiteľnosť viac ako 1 rok, tak to musí byť zaevidované v operatívnej evidencii. Napríklad kupuje sa toner do tlačiarne, ale tlačiareň mala hodnotu menej ako 1300 €,tak nie je evidovaná v krátkodobom majetku a s tým má pani kontrolórka problém.......
Gabi03
15.04.11,10:41
Ja si myslím, že má pravdu. Krátkodobý majetok by sa mal evidovať v operatívnej evidencii. A charakter krátkodobého majetku je hodnota od 0 do 1700 Eur a použiteľnosť nad 1 rok. Ja by som tu skôr operovala s tym rokom. Tlačiareň pravdepodobne budem používať viac ako jeden rok, no smetný kôš nemusím.
Nandrolon
15.04.11,10:48
a čo tak stolička za 15 eur, nejaká plastová ?? prípadne kalkulačka za 5 eur ???

- toto ma nedonúti nikto evidovať...

skôr si myslím že s tým tonerom kontrolórke ide o "preukázanosť nákladov"...
Gabi03
15.04.11,10:53
a čo tak stolička za 15 eur, nejaká plastová ?? prípadne kalkulačka za 5 eur ???

- toto ma nedonúti nikto evidovať...

skôr si myslím že s tým tonerom kontrolórke ide o "preukázanosť nákladov"...

Aj plastová stolička aj kalkulačka môže mať kratšiu životnosť ako 1 rok.

A s tým tonerom určite. Mali sme taký prípad pri kontrole.
Nandrolon
15.04.11,10:58
keď sme už pri tom, tak aj tlačiareň aj počítač môže mať životnosť do 1 roka ak mám dosť peňazí a chcem mať stále HI-end vybavenie firmy. Predsa žiaden zákon mi nezakazuje každý rok meniť počítač aj tlačiareň...

Lenže hovorím, treba k tomu pristupovať trochu "normálne" a hlavne dodržať zásadu preukaznosti nákladov, teda opakujem - s tým tonerom ide jednoznačne o "preukaznosť nákladov".
4326
15.04.11,10:59
Kedže mesačne tlačíme cca 2300 faktúr, a faktúry su nie len založené ale aj odosielané, tak náklady na tonery sú evidentne preukázateľné. A čo smernica - ak ju mám takto vypracovanú, musím ju teraz meniť? Je niekde v zákone uvedené čo musím evidovať v operatívnej evidencii?
Stefan2005
15.04.11,11:01
v prvom rade si treba uzrejmiť terminológiu:

postupy účtovania PÚ:
§ 12
Všeobecné zásady pre členenie majetku a záväzkov
(1) Majetok účtovnej jednotky sa z časového hľadiska člení na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok.
Dlhodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok. Krátkodobý majetok je majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok.

iná je otázka evidencie drobného majetku, ktorého doba použiteľnosti je viac ako jeden rok....
4326
15.04.11,11:04
No a tu je kameň úrazu - pretože v smernici to mám presne takto napísané - účtovanie krátkodobého majetku, ktorého doba požiteľnosti je najviac 1 rok sa účtuje ako zásoby, drobný majetok sa do hodnoty 1700 € účtuje ako zásoby, pričom v operatívnej evidencii sa eviduje pri hodnote nad 1300 €. Mám tu smernicu napísanú zle? Pani kontrolórka tvrdí, že všetko čo ma dobu použiteľnosti viac ako 1 rok sa musí evidovať v operatívnej evidencii....
Nandrolon
15.04.11,11:18
kde je napísané aký majetok má akú životnosť ???
nič také neexistuje...
samozrejme ak nechceš nasrať daňový úrad, netreba tvrdiť že počítač za 1699 eur má životnosť do 1 roka...

myslím že smernica je trošku mimo, pretože niektorý majetok aj do 1700 eur je už z princípu drobný dlhodobý majetok.
Názov témy to trochu skresľuje. Možno sa jej len zdá privysoká hranica tých 1300 eur na krátkodobý majetok, keďže dnes už kopa chladiariny, počítačov, niektoré obchodné regále, digitálne váhy sú do 1300 eur a to je evidentne drobný dlhodobý majetok...
Treba dbať na to, aby smernica nielen neporušovala žiaden zákon a predpis, ale aby bola aj plne obhájiteľná pred DÚ.
I keď žiaden predpis platný na SK neurčuje hranicu medzi krátkodobým a drobným dlhodobým, podľa môjho názoru je 1300 eur priveľa.
alusa783
27.06.12,09:00
ako sa učtuje krátkodobý majetok napr. tlačiaren alebo bruska? na konci roka?
cez rok do nákladov a operatívnej evidencii a na konci roka ju musím "vyhodit z nákladov nakoľko ešte funguju) a v novom roku zas do nákladov? trošku som z toho zmetená a neviem ako to teda ma byt
Adiks
27.06.12,10:05
a čo tak stolička za 15 eur, nejaká plastová ?? prípadne kalkulačka za 5 eur ???

- toto ma nedonúti nikto evidovať...

skôr si myslím že s tým tonerom kontrolórke ide o "preukázanosť nákladov"...
Ak sa jedná o drobný hmotný majetok, t.j. vstupná cena sa rovná alebo je nižšia ako 1 700 EUR a zároveň životnosť je dlhšia ako jeden rok a rozhodneme sa, že ho nebudeme odpisovať a považovať za dlhodobý hmotný majetok, účtujeme ho na účet zásob (účet 501) podľa § 13 ods.7 Postupov účtovania v PÚ. O pravidlách evidencie zásob (aj drobného hmotného majetku) hovorí § 45 Postupov účtovania v PÚ, to je tzv.operatívna evidencia. Stačí pár daňových kontrol a nebude ťa treba ani nútiť evidovať takýto drobný hmotný majetok, pretože, či sa ti to páči alebo nie, povinnosť evidencie sa týka VŠETKÉHO drobného hmotného majetku účtovaného ako zásoby materiálu bez ohľadu na výšku jeho ocenenia.
alusa783
27.06.12,10:37
vyjadrí sa niekto k mojej otázke? trošku to upresním lebo som napísala krátkodobý majetok, myslím majetok ktorý neni drahčí ako 1700eur ale použitie dlhšie ako 1 rok
Adiks
27.06.12,12:56
V našom softe to funguje takto: existujú dve sklady, sklad drobného majetku v evidencii (skrátene sklad 1), sklad drobného majetku v používaní (skrátene sklad 2). V prípade drobného majetku s cenou rovnou a vyššou ako 67 EUR, pokl.doklad alebo faktúru účtujeme 111/211(321), drobný majetok prijmeme príjemkou na sklad 1, účtujeme 112/111, prevodkou prevedieme zo skladu 1 na sklad 2, účtujeme 501/112, v prípade, že je už nepoužiteľný, vyradíme zo skladu 2 výdajkou a tento výdaj neúčtujeme. V prípade drobného majetku s cenou nižšou ako 67 EUR, pokl.doklad alebo faktúru účtujeme 501/211(321), príjemkou (iným druhom príjemky ako pri príjme na sklad 1) prijmeme na sklad 2, tento príjem neúčtujeme, v prípade, že je už nepoužiteľný, vyradíme zo skladu 2 výdajkou a tento výdaj neúčtujeme. Operatívnu evidenciu drobného majetku získame tak, že vytlačíme stav skladu 2, kde získame položkovitý rozpis používaného drobného majetku.
KEJKA
27.06.12,14:28
a pre porovnanie ja uvediem jednoduchý spôsob. Drobný majetok od 100 EUR vyššie účtujeme v súlade so smernicou priamo do spotreby na osobitnú analytiku 501.2. Drobnosti do 100 EUR nepovažujeme za drobný majetok, ale za režijný, kancelársky materiál, ktorý účtujeme priamo do spotreby 501.1 bez ďalšej evidencie.
na konci roka vytlačím súpis položiek 501.2, resp. prehodím zoznam do excelu, v zozname je č.dokladu, dátum obstarania/účtovania=použitia, popis, suma. Popis podľa potreby doplním, rozšírim, upresním. Zošit prihodím k stálej zložke RUZ, kde evidujeme rovnako zoznamy z predchádzajúcich rokov.
V rámci inventúry prebehneme s kolegom všetky zoznamy, ak niečo sa pokazilo, vyhodilo, stratilo,tak to v OE poznačíme ako vyradené. Obvykle takto evidujeme majetok maximálne 3 roky, dlhšie nevydrží. Najdlšie v evidencii zostávajú počítače.
Z aktuálnych položiek vždy zosmarizujeme aktuálny komletný zoznam k 31.12. daného roka.
Je to len administratíva, účtovať už neúčtujeme o ničom.
alusa783
28.06.12,05:45
kejkyn spôsob je jednoduchší a podla neho je odpoded na moju otázku že ak kupim napr. brusku tak ju dám do nákladov a na konci roku je tam aj nechám
žiadne také že kedže je ešte funktčná tak ju na konci roka vyhodím z nákladov
či je majetok ešte funkčný alebo nie sa robí len v operatívnej evidencii to som rada lebo som sa už zlakla

ak sa mi podarí najst článok na základe ktoráho som dala sem otázku priložím ho ešte sem
alusa783
28.06.12,06:44
no neviem to najst ale bola to veta
o hmotnom majetku ktorého cena je menej ako 1700e môže učt. jednotka učtovat ako o zásobách
a mna hned napadlo že zásoby ktoré niesu spotrebované ku koncu roku sa musia zo spotreby preučtovat.
čiže aj napr. chladnička, mikrvlnka, bruska ktorá bola zaučtovaná do spotreby ju mam vyhodit
preto som sa to radšej opýtala tu
KEJKA
28.06.12,06:49
no neviem to najst ale bola to veta
o hmotnom majetku ktorého cena je menej ako 1700e môže učt. jednotka učtovat ako o zásobách
a mna hned napadlo že zásoby ktoré niesu spotrebované ku koncu roku sa musia zo spotreby preučtovat.
čiže aj napr. chladnička, mikrvlnka, bruska ktorá bola zaučtovaná do spotreby ju mam vyhodit
preto som sa to radšej opýtala tu
veta je správna, ale tebou nepochopená.
všeobecne platí, ja som len smernicou vylúčila účtovanie na sklad.
Ale aj keby som účtovala na sklad, tak pri zaradení do používania ho vyskladním a účtujem do spotreby. A ked je niečo v spotrebe, tak tam ostáva.
Nechcem ťa dopliesť, ale môžu byť aj prípady spätného účtovania na sklad, len vymyslím, že ak zam-ec odchádza a vráti brúsku, ktorú fyzicky odložíte do skladu, lebo ju nikto nepoužíva, tak zaúčtuje sa - už síce nie nákupná cena, ale aby bol aj sklad správny, tak sa zaúčtuje 112/648. Ale to nie je tvoj prípad.
alusa783
28.06.12,07:16
ďakujem
zuzumojko
15.11.12,12:56
Dobrý deň,

poprosím súrne o radu.
Došla nám faktúra zo zahraničia v celkovej sume nad 2 000 EUR. Je to za 6 samostatných vecí resp. prístrojov (kalibračné stanice a detektory), ktoré aj predávame ale tieto chceme pre seba a používať ich pri prezentáciách pre zákazníkov. (Každá vec stojí samostatne od 110 EUR do cca 700 EUR)

Chceme to viesť ako DHIM, doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisovať.

Otázka: Môžem každú vec viesť samostatne v evidencii krátkodobého majetku a zaúčtovať celú faktúru na 501 analytika - drobný hmot. invest. majetok???
Tweety
15.11.12,12:59
Dobrý deň,

poprosím súrne o radu.
Došla nám faktúra zo zahraničia v celkovej sume nad 2 000 EUR. Je to za 6 samostatných vecí resp. prístrojov (kalibračné stanice a detektory), ktoré aj predávame ale tieto chceme pre seba a používať ich pri prezentáciách pre zákazníkov. (Každá vec stojí samostatne od 110 EUR do cca 700 EUR)

Chceme to viesť ako DHIM, doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok a neodpisovať.

Otázka: Môžem každú vec viesť samostatne v evidencii krátkodobého majetku a zaúčtovať celú faktúru na 501 analytika - drobný hmot. invest. majetok???
Áno, ale len tie, ktoré nie sú tovarom(nebude predávať).
zuzumojko
16.11.12,08:21
Ešte jedna otazocka, ak mam na tej fakture este prepravne naklady, uctovat ich zvlast na iny ucet?
Adiks
16.11.12,13:02
Cenu obstarania tých prístrojov, ktoré budeš predávať musíš navýšiť o alikvótnu časť prepravného. Ak máš fa napr.na 8 prístrojov, 6 prístrojov budeš používať pri prezentáciách a 2 prístroje budú určené na predaj a vyčíslené prepravné bude 80 EUR bez DPH, tak časť prepravného 20 EUR účtuješ na účet 131 a 60 EUR účtuješ na účet 518.
zuzumojko
16.11.12,13:30
[QUOTE=Adiks;2184553]Cenu obstarania tých prístrojov, ktoré budeš predávať musíš navýšiť o alikvótnu časť prepravného. Ak máš fa napr.na 8 prístrojov, 6 prístrojov budeš používať pri prezentáciách a 2 prístroje budú určené na predaj a vyčíslené prepravné bude 80 EUR bez DPH, tak časť prepravného 20 EUR účtuješ na účet 131 a 60 EUR účtuješ na účet 518.[/QUOTE

Všetky idú na prezentáciu, nie na predaj čiže na účet 501 a tie prepravné náklady dám na 518. A v evidencii krátkodobého majetku bude ako cena obstarania prístroja cena bez prepravných nákladov kedže to nie je tovar, že?
Stefan2005
16.11.12,15:38
...Ak máš fa napr.na 8 prístrojov, 6 prístrojov budeš používať pri prezentáciách a 2 prístroje budú určené na predaj a vyčíslené prepravné bude 80 EUR bez DPH, tak časť prepravného 20 EUR účtuješ na účet 131 a 60 EUR účtuješ na účet 518.

... tak ja neúčtujem prepravné na 518, ale na 501 ako súčasť obstarávacej ceny drobného majetku a v tejto cene (t.j. j.c. včítane prepravy) evidujem tento majetok v operatívnej evidencii.... Lebo sa neraz stalo, že náklady obstarania prevýšili samotnú cena drobného majetku - takže nevidím dôvod, prečo vylúčiť tieto náklady z operatívnej evidencie... napr. aj v prípade hmotnej zodpovednosti nie je jedno, v akej cene je vedená operatívna evidencia...