wlacho
15.04.11,12:58
Ahojte, vybavujem si hypoteku, a poradca mi tvrdi, ze banka k nej vyzaduje aj zivotne poistenie. Je mi jasne, ze musim poistit samotnu zastavenu nehnutelnost, ale ako je to s inymi poistkami, su nutne, alebo len dobrovolne?

Vdaka za pomoc
Stanislav 1975
15.04.11,11:10
Ahojte, vybavujem si hypoteku, a poradca mi tvrdi, ze banka k nej vyzaduje aj zivotne poistenie. Je mi jasne, ze musim poistit samotnu zastavenu nehnutelnost, ale ako je to s inymi poistkami, su nutne, alebo len dobrovolne?

Vdaka za pomoc

poistenie stavby samozrejme treba mať, ale životné poistenie už žiadna banka nevyžaduje v tomto čase- tak 7 rokov dozadu to bolo podmienkou,ale už od toho ustúpili...
i keď zasa kvoli prípadným pozostalým, je tú životku dobre mať-aby im hneď nevydražili barák, keď sa živiteľ rodiny nedajbože pominie...
miloslav13
16.04.11,15:23
ja idem brat hypoteku a idem sa dat aj riadne poistit.
predstav si ze postavis chalupu a po 5 rokov ides do prace, naje.. ta kamion a umries. co tvoja manzelka a deti? takto aspon splati prachy banke a ma pokoj. mozno sa ti zda vela platit za tu poistku ale vsetko sa moze stat. a este to budem riesit tak ze po cca 3-5 rocnych odstupoch si z poistneho uberiem tak, aby stale ostalo na vyplatenie hypoteky - na zaciatku cca 50€ mesacne a po 15tich rokoch odhadom 25€
Xanti
16.04.11,16:37
a este to budem riesit tak ze po cca 3-5 rocnych odstupoch si z poistneho uberiem tak, aby stale ostalo na vyplatenie hypoteky - na zaciatku cca 50€ mesacne a po 15tich rokoch odhadom 25€
Tak tomu som sa dobre zasmiala. Ty vari nevieš, že čím si starší tým máš drahšiu poistku, a aby si tým znižovaním poistnej sumy sa nedopracoval k oveľa drahšiemu plateniu ako na začiatku.
miloslav13
16.04.11,16:44
draha, ked by si citala, my sme sa bavili o zivotnej poistke :)
Xanti
16.04.11,16:45
draha, ked by si citala, my sme sa bavili o zivotnej poistke :)
Miláčik,
určite som to prehliadla, pozri si prosím ťa u poistných poradcov ceny poistiek v rôznych vekových kategóriach a to nehovorím o tom, že časom rokmi nedajboh ochorieš a staneš sa neakceptovateľný pre poisťovňu ..... btw. ja viem o čom píšem a ty si ma pobavil.
Oliwa
16.04.11,17:53
mimotemy Ale sa tu Vy dvaja pjekne vyprávjate... že drahá a miláčik...:)
však to sa ani svojej polovičke krajšie nedá povedať... Nie ste Vy náhodou do seba? :D
Btw. aj Vy mňa - obaja... ste pobavili. ;)
wlacho
22.04.11,17:27
Vdaka za odpovede. V nehnutelnosti byvat nebudem, su tam podnajomnici, rodinu zatial nemam, cize ak umrem, je mi fuk co sa s tym stane :) mojim cielom je minimalizovat mesacne splatky. ste si isty tym ze nie je podmienkou mat zivotne poistenie?
Oliwa
22.04.11,18:46
... istá je len smrť... ;)
Chobot
27.04.11,06:25
Vdaka za odpovede. V nehnutelnosti byvat nebudem, su tam podnajomnici, rodinu zatial nemam, cize ak umrem, je mi fuk co sa s tym stane :) mojim cielom je minimalizovat mesacne splatky. ste si isty tym ze nie je podmienkou mat zivotne poistenie?

Banka nemôže podmieňovať poskytnutie jedného produktu kúpou iného produktu, preto životné poistenie nemôže byť podmienkou na získanie úveru. Môže ale poskytnúť napr. výhodnejšiu úrokovú sadzbu, pokiaľ bude úver zabezpečený ŽP. Ale zase je tam možnosť kedykoľvek vypovedať poistku.

Neviem, v ktorej banke berieš úver, ale keby na tom veľmi trvali, tak si tú poistku uzatvor a najneskôr do mesiaca ju zruš. Poisťovňa ti vráti celé zaplatené poistné.
Stanislav 1975
27.04.11,06:29
Banka nemôže podmieňovať poskytnutie jedného produktu kúpou iného produktu, preto životné poistenie nemôže byť podmienkou na získanie úveru. Môže ale poskytnúť napr. výhodnejšiu úrokovú sadzbu, pokiaľ bude úver zabezpečený ŽP. Ale zase je tam možnosť kedykoľvek vypovedať poistku.

Neviem, v ktorej banke berieš úver, ale keby na tom veľmi trvali, tak si tú poistku uzatvor a najneskôr do mesiaca ju zruš. Poisťovňa ti vráti celé zaplatené poistné.

tibore, neviem či zrovna by som s tebou súhlasil- totiž ak by tú poistku vinkuloval v prospech banky ,tak by ju určite nezrušil..., nieje ako...

Ale to je len moj skromný, ponížený názor...:D
Chobot
27.04.11,06:41
tibore, neviem či zrovna by som s tebou súhlasil- totiž ak by tú poistku vinkuloval v prospech banky ,tak by ju určite nezrušil..., nieje ako...

Ale to je len moj skromný, ponížený názor...:D

To záleží od okolností. Existuje mnoho rôznych schém a kombinácií poistenia s úverom. Uvediem nejaké príklady, s ktorými som sa stretol:

1. samostatný úver a samostatná poistka. Banka poskytne úver a je jej jedno, kde sa dlžník poistí. Dlžník si založí klasické kapitálové alebo investičné poistenie a vinkuluje ho v prospech banky. Zrušiť poistku môže, rovnako môže prestať platiť, čím poisťovna zruší poistku. Problém bude pri výplate prípadnej odkupnej hodnoty - poisťovňa ju vyplatí banke a klient si to musí potom pýtať od banky.

2. samostatný úver a samostatná riziková poistka - pri tejto kombinácii klient previedol všetky práva z poistky na banku. Klient teda nemal právo vypovedať poistku, mohol však požiadať banku o zrušenie poistenia a banka dala výpoveď poistenia. Aj tu však mal klient riešenie - stačilo, ak prestal platiť poistné - poisťovňa poistku zrušila do 3 mesiacov. Keďže tu nebola žiadna odkupná hodnota, zrušením poistky a prípadným doplatením dlžného poistného poistný vzťah skončil.

3. úver so zakomponovaným poistením - bola to vlastne jedna zmluva, ktorá obsahovala aj poistenie. Poistníkom tu bola banka, ale poistné bolo zakomponované priamo do splátky úveru, takže ak si raz klient dohodol pri uzatváraní zmluvy o úvere poistenie, nemal možnosť poistenie zrušiť.

Navyše - stále je problém vinkulovať poistenie v prospech banky. Poisťovne ani banky nemajú v tomto dohodnutý jednotný postup, každý to rieši tak, ako to vie. Už niekoľko rokov sú snahy o zjednotenie procesu, lebo niektoré poisťovne nedokážu v inf. systémoch zabezpečiť, aby sa nejaká vinkulovaná poistka nevyplatila klientovi - vinkulácia sa zvyčajne zadáva len ako informácia k poistke. Alebo klient dostane v banke tlačivo na vinkuláciu a pracovníčka poisťovne to odmietne vyplniť a nanúti klientovi ich vlastné tlačivo.
Stanislav 1975
27.04.11,06:50
To záleží od okolností. Existuje mnoho rôznych schém a kombinácií poistenia s úverom. Uvediem nejaké príklady, s ktorými som sa stretol:

1. samostatný úver a samostatná poistka. Banka poskytne úver a je jej jedno, kde sa dlžník poistí. Dlžník si založí klasické kapitálové alebo investičné poistenie a vinkuluje ho v prospech banky. Zrušiť poistku môže, rovnako môže prestať platiť, čím poisťovna zruší poistku. Problém bude pri výplate prípadnej odkupnej hodnoty - poisťovňa ju vyplatí banke a klient si to musí potom pýtať od banky.

2. samostatný úver a samostatná riziková poistka - pri tejto kombinácii klient previedol všetky práva z poistky na banku. Klient teda nemal právo vypovedať poistku, mohol však požiadať banku o zrušenie poistenia a banka dala výpoveď poistenia. Aj tu však mal klient riešenie - stačilo, ak prestal platiť poistné - poisťovňa poistku zrušila do 3 mesiacov. Keďže tu nebola žiadna odkupná hodnota, zrušením poistky a prípadným doplatením dlžného poistného poistný vzťah skončil.

3. úver so zakomponovaným poistením - bola to vlastne jedna zmluva, ktorá obsahovala aj poistenie. Poistníkom tu bola banka, ale poistné bolo zakomponované priamo do splátky úveru, takže ak si raz klient dohodol pri uzatváraní zmluvy o úvere poistenie, nemal možnosť poistenie zrušiť.

Navyše - stále je problém vinkulovať poistenie v prospech banky. Poisťovne ani banky nemajú v tomto dohodnutý jednotný postup, každý to rieši tak, ako to vie. Už niekoľko rokov sú snahy o zjednotenie procesu, lebo niektoré poisťovne nedokážu v inf. systémoch zabezpečiť, aby sa nejaká vinkulovaná poistka nevyplatila klientovi - vinkulácia sa zvyčajne zadáva len ako informácia k poistke. Alebo klient dostane v banke tlačivo na vinkuláciu a pracovníčka poisťovne to odmietne vyplniť a nanúti klientovi ich vlastné tlačivo.
Tibore, vačšinou sa tlačivá uznávajú, ktoré dávajú banky, ale určite nesúhlasím s tým, že poisťovna nevie zaručiť že sa peniaze nevyplatia klientovi- to určite sa nevyplatia- ak je na zmluve vinkulácia,tak neexistuje,že by sa nedodržala...-aspoň ja za tých 15 rokov čo v tom behám som o takom prípade nepočul...-samozrejme, ak má klient vyplatené všetky splátky a banka dá devinkuláciu plnenia( čo automaticky dá ),tak jednoznačne sa to vyplatí klientovi,ale vždy iba so súhlasom banky...
Stanislav 1975
27.04.11,06:53
To záleží od okolností. Existuje mnoho rôznych schém a kombinácií poistenia s úverom. Uvediem nejaké príklady, s ktorými som sa stretol:

1. samostatný úver a samostatná poistka. Banka poskytne úver a je jej jedno, kde sa dlžník poistí. Dlžník si založí klasické kapitálové alebo investičné poistenie a vinkuluje ho v prospech banky. Zrušiť poistku môže, rovnako môže prestať platiť, čím poisťovna zruší poistku. Problém bude pri výplate prípadnej odkupnej hodnoty - poisťovňa ju vyplatí banke a klient si to musí potom pýtať od banky.

2. samostatný úver a samostatná riziková poistka - pri tejto kombinácii klient previedol všetky práva z poistky na banku. Klient teda nemal právo vypovedať poistku, mohol však požiadať banku o zrušenie poistenia a banka dala výpoveď poistenia. Aj tu však mal klient riešenie - stačilo, ak prestal platiť poistné - poisťovňa poistku zrušila do 3 mesiacov. Keďže tu nebola žiadna odkupná hodnota, zrušením poistky a prípadným doplatením dlžného poistného poistný vzťah skončil.

3. úver so zakomponovaným poistením - bola to vlastne jedna zmluva, ktorá obsahovala aj poistenie. Poistníkom tu bola banka, ale poistné bolo zakomponované priamo do splátky úveru, takže ak si raz klient dohodol pri uzatváraní zmluvy o úvere poistenie, nemal možnosť poistenie zrušiť.

Navyše - stále je problém vinkulovať poistenie v prospech banky. Poisťovne ani banky nemajú v tomto dohodnutý jednotný postup, každý to rieši tak, ako to vie. Už niekoľko rokov sú snahy o zjednotenie procesu, lebo niektoré poisťovne nedokážu v inf. systémoch zabezpečiť, aby sa nejaká vinkulovaná poistka nevyplatila klientovi - vinkulácia sa zvyčajne zadáva len ako informácia k poistke. Alebo klient dostane v banke tlačivo na vinkuláciu a pracovníčka poisťovne to odmietne vyplniť a nanúti klientovi ich vlastné tlačivo.
A v bode 1. sa troška mýliš a tam to poriadne na to klient doplatí- ak je vinkulovaná poistka, a klient ju prestane platiť a tým zanikne tak banka má podľa úverovej zmluvy nárok na predčasné splatenie úveru...len z dovodu,že zanikla vinkulovaná poistka a viem o prípadoch,že sa tak stalo, keď som ľuďom hasil požiare...