Bratislavcan
15.04.11,16:12
Dobry den,
moj syn je drogovo závislý(liecisa u psychologicky), je schizofrenik(liecisa u psychologicky).
Jeho spravanie/myslenie je na úrovni 10r decka, penaze mina pravdepodobne na omamne latky a alkohol. Ked mine vyplatu a zalohu tak peniaze ziskava dobijanim kreditu zo svojeho uctu(pausal) cudzim osobam, kupil jeden mobyl na fakturu a ten den ho aj predal za zlomkovu cenu (cena mobilu bola 130e a predal za 30-40e) a aktivuje ludom ako na azet.sk, boom.sk a inych internetovych portalov vip sluzby.
Pred 4r sa liecil v Pezinku bol tam vykazani sudom za trestnu cinnost.
Momentalne je v podmienke, bol prichyteny z marihuanou PZ Bratislava, dokonca som mu aj nasla marihuanu, stykava sa z drodovo zavislmy ludmy (narkomani zavyslivi na pervitine), nadmerne konzumuje alkohol, berie lieky na schizofreniu.
Je zamestani a nechem aby stratil tu pracu lebo uz ma tresny zaznam a je teraz problematicke si najst pracu, mam este deti 2 nastarosti a som rozvedena.

PROSIM O RADU:
pomohlo by zbavenie svojpravnosti ??? (kde sa podova ziadost, co treba, ake tlacivo, kolko to bude stat, ake kolky ? kam mam ist?).
Je este ina moznost jak mu pomoct???
Dakujem za kazdu dobru radu co pomoze v mojej situaci.
Stefan2005
15.04.11,14:53
...Je zamestani a nechem aby stratil tu pracu lebo uz ma tresny zaznam ....pomohlo by zbavenie svojpravnosti ???

no k udržianiu sa v práci asi nie...

Tu na Porade je ohľadne zbavenia svojprávnosti hodne príspevkov, treba použiť vyhľadávanie; citujem ešte z jednej stránky ( http://www.vop.gov.sk/ako-sa-zbavit-tyranaxx )

"Podľa Občianskeho zákonníka, ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony.
Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopná robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jej spôsobilosť a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.
Keď sa rozhodnete podať návrh na začatie konania, musí byť z neho jasné, ktorému súdu je určený, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, musí byť podpísaný a datovaný.
Okrem uvedených všeobecných náležitostí má obsahovať meno, priezvisko, bydlisko účastníkov, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, a musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha. Podanie treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a s prílohami tak, aby jeden rovnopis zostal na súde a ďalšie dostali všetci účastníci, ak je to potrebné. "

ešte doplním: návrh na zbavenie svojprávnosti môže podať striktne ohraničený okruh osôb:

manžel(ka) relevantnej osoby,
jej najbližší príbuzní v priamej línii (rodičia, starí rodičia, deti, vnuci),
brat alebo sestra relevantnej osoby,
zákonný zástupca,
adoptívni rodičia,
prokurátor.
Bratislavcan
15.04.11,16:20
Dakujem za velmi odbornu radu
lujza.j
15.04.11,18:49
Mila123
15.04.11,18:54
Ja ti poviem, pokiaľ som si prečítala , napr. že syn je zamestnaný....určite ho súd nezbaví svojprávnosti......súdny znalec z oblasti psychiatrie mu musí urobiť znalecký posudok a aj na základe toho by ho zbavili svojprávnosti...ale pokiaľ je zamestnaný ....môj názor je , že ho určite nezbavia....
arizona
15.04.11,19:16
skus sa spytat odbornikov na poradni : http://www.infodrogy.sk/