sabrinka27
15.04.11,18:40
Dobry den, uz vyse 2 rokov pracujem na dohodu a rozmyslame ze buduci rok by sme chceli babatko. chcem sa spytat co robit aby som si ako tak zarucila narok na matersku, popripade kolko si platit nemocensku aby som dostala nejake peniaze. Premyslam ze si zalozim zivnost,ale nie som este naisto rozhodnuta,kedze neviem co by bolo lepsie spravit. Poradte prosim. Dakujem velmi pekne.
veronikasad
15.04.11,16:44
Dobry den, uz vyse 2 rokov pracujem na dohodu a rozmyslame ze buduci rok by sme chceli babatko. chcem sa spytat co robit aby som si ako tak zarucila narok na matersku, popripade kolko si platit nemocensku aby som dostala nejake peniaze. Premyslam ze si zalozim zivnost,ale nie som este naisto rozhodnuta,kedze neviem co by bolo lepsie spravit. Poradte prosim. Dakujem velmi pekne.

Podmienkou nároku na materské je doba nem.poistenia v trvaní 270 dní v posl. dvoch rokoch.

V prvom roku podnikania ako SZČO povinné nem. poistenie do SP platiť nebudeš. Počas dohody si tiež nebola nem. poistená.

Ak chceš mať nárok na materské, prihlás sa v soc. poisťovni na reg.liste fyz.osoby ako dobrovolne nem. poistená osoba. Po splnení podmienky 270 dní poistenia môžeš v prípade nemoci čerpať aj nem. dávky. Platí sa 4,4%, najmenej z min. vymer.základu.
sabrinka27
15.04.11,16:48
dakujem, a viete mi aj povedat aka je vyslka materskej ak budem platit ako dobrov,nemocensky poistena? tam sa da potom zdvihnut suma na ziskanie max. materskej ak som sa dobre docitala niekde v porade? dakujem este raz, velmi ste mi pomohli.
veronikasad
15.04.11,16:50
dakujem, a viete mi aj povedat aka je vyslka materskej ak budem platit ako dobrov,nemocensky poistena? tam sa da potom zdvihnut suma na ziskanie max. materskej ak som sa dobre docitala niekde v porade? dakujem este raz, velmi ste mi pomohli.
vymer.základ si určuješ sama, materská je 60 % denného vymer.základu, vypláca sa za kal. dni.

napr. ak si určíš VZ 500 € mesačne a splníš podmienku 270 dní, budeš mať materskú 300€.
sabrinka27
15.04.11,17:00
este sa spytam pre istotu, vymeriavaci zaklad sa urcuje na zaklade coho?
to ze pracujem na dohodu mi v tom asi nepomoze vobec,ze? plat ktory dostavam nebude hrat ziadnu ulohu aj ked si budem platit nemocenske sama..? este raz velka vdaka..
veronikasad
15.04.11,19:47
este sa spytam pre istotu, vymeriavaci zaklad sa urcuje na zaklade coho?
to ze pracujem na dohodu mi v tom asi nepomoze vobec,ze? plat ktory dostavam nebude hrat ziadnu ulohu aj ked si budem platit nemocenske sama..? este raz velka vdaka..
vymeriavací základ je suma, z ktorej budeš platiť (4.4%) dobrovolné nem.poistenie.

Počas výkonu práce na dohodu nie si nemocensky poistená. (nemáš nárok na nemocenské ani materské)
video1983
15.04.11,19:54
a aky je max. VZ?