fachman
16.04.11,07:52
Zdravím vás,dloho čítam po fórach o foťákoch,napríklad panasonic lx 5, samsung nx 11 ,no pokukávam po zrkadlovkách,canon eos 550 d,canon eos 1100 ,nikon 3100,údajov mám dosť,ale na stránkach ohľadom predaja sa niekedy píše ináč alebo sa len vychvaľuje produkt,alebo ten si chváli len to čo má doma.Preto som na porade akoby som čakal odpoveď len od užívateľov,bez reklamy,ktorý je z uvedených foťákov horší alebo lepší,úplne dobré neexzistuje nič.Ďakujem.
dalid
18.04.11,06:45
Ahoj, neber prosim ta zle to co ti napisem, ale:
1) zial velmi zle si polozil otazku, lebo v podstate nikto nevie co sa vlastne pytas. Sveci o tom aj to, ze za 2 dni, ti nikto neodpovedal...
2) neviem ake udaje si si pozeral, kedze spominas zrkadlovky pre uplnych zaciatocnikov (entry level - EOS 1100, Nikon 3100..) a do toho este miesas vyspelejsie zrkadlovky, ktore by sa dali zaradit do povedzme strednej triedy (EOS 550) a k tomu vsetkemu este porovnavas vyspely kompakt od Panasonicu - LX5 ( http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/Products/LUMIX+Digital+Cameras/Stylish+Compact/DMC-LX5/Overview/5435432/index.html ).
3) kazdy clovek ma nejake preferencie, je tazko presviedcat napr Canonistu, ze Nikon /Pentax/Sigma je lepsia a naopak. Sam si musis vyskusat, co ti najviac bude vyhovovat - aky vyrobca, aka velkost cipu (u teba prichadza do uvahy APS-C, pripadne 3/4 (Panasonic+Olympus)). Takychto, spravidla neplodnych, diskusii (ci skor hadok ;) ) su plne fora na roznych fotografickych serveroch..
4) vyberaj aj na zaklade testovacich fotografii, napr. tu: http://www.dpreview.com/
5) nic si nepomenul o tom co chces fotit a ake su tvoje doterajsie skusenosti. Chces robit aj napr kreativnu fotografiu, makro, alebo iba fotit rodinne udalosti a podobne?

Este raz, nic v zlom, len podla toho ako si sa opytal, sam vidis, ze to nikam neviedlo. Good luck s vyberom.
tolyaasch
20.04.11,07:24
Úplne súhlasím s @dalid. Zle pložená otázka. Keď sa ma ľudia pýtajú, čo si majú kúpiť zvyčajne na to mám pripravenú ľahkú odpoveď: koľko máš peňazí? Na otázku otázkou. Dôležité je, k čomu to človek chce využiť. Nadšený fotoamatér by možno mal poškulovať skôr po základných zrkadlovkách aby sa neobmedzoval v niektorých možnostiach a trošku nabral návyk na ovládanie fotoaparátu v "manuálnejších" režimoch. Ak človek chce ísť na dovolenku, alebo sa mu narodilo dieťatko a chce si to zdokumentovať, zrkadlovka je zbytočnou prekážkou a záťažou. V takýchto prípadoch si človek úplne vystačí s kompaktom strednej triedy s lepším sklom. Otázka megapixlov je absolútne treťoradá, nakoľko ak si uvedomíme, že v dnešnej dobe sa na papier dostane tak cca 0,1 % nafotených záberov a berieme do úvahy to, že fotografie budú uploadnuté na niektorý z portálov, maximálne prezerané na telke alebo pc tak maximálne rozlíšenie čo dokážeme zobraziť je cca 1900 na 1000 pixlov = cca 2MPx. Veľkosť klasickej fotografie 9x13 cm tlačenej na 300 dpi je cca 1500x1000 pixlov = cca 1,5 MPx.
Ako "fotograf" som držal už v rukách kadečo a môj osobný názor je taký, že v dnešnej dobe je už tak dobrý SW vo foťákoch, že na niektoré výnimky stačí bez rozmýšľania stláčať spúšť, a výsledok bude prinajhoršom "jedlý". Ak sa človek prinúti prečítať aspoň návod na použitie, a nie je leniví používať jogger rôznych obrazových režimov a poloautomatík tak z prakticky ktoréhokoľvek foťáčika dokáže vykúzliť "schopný" záber.
Veľa šťastia, potom napíšte, ako ste sa rozhodol.