azeko
16.04.11,11:04
Dobrý deň,

Som SZČO a vlastním notebook, ktorý som si zakúpil pred 1,5 rokom. Odpísal som ho jednorázovo v roku 2009 a zaúčtoval ako režijné náklady. Teraz si chcem zakúpiť nový, pretože tento mi už výkonovo nepostačuje a tento starší predať.

Otázka: Musím zdaniť príjem z predaja?

Ďakujem.
veronikasad
16.04.11,09:07
Dobrý deň,

Som SZČO a vlastním notebook, ktorý som si zakúpil pred 1,5 rokom. Odpísal som ho jednorázovo v roku 2009 a zaúčtoval ako režijné náklady. Teraz si chcem zakúpiť nový, pretože tento mi už výkonovo nepostačuje a tento starší predať.

Otázka: Musím zdaniť príjem z predaja?

Ďakujem.
ano
azeko
16.04.11,09:09
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A ešte môžem poprosiť, ktorý paragraf si k danej problematike môžem naštudovať?

Ďakujem
Tweety
16.04.11,09:11
Ďakujem za rýchlu odpoveď. A ešte môžem poprosiť, ktorý paragraf si k danej problematike môžem naštudovať?

Ďakujem
§ 3 Zákon o dani z príjmu

(1) Predmetom dane sú

a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).
§6
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka, b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
veronikasad
16.04.11,09:12
§ 9 ZoDzP

Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

...
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
azeko
16.04.11,09:29
Dobre už je mi to jasnejšie.

Ale predsa len mám ešte 2 otázky.
1. Je povinnosť zaradiť v mojom prípade notebook do obchodného majetku? Nemôžem to účtovať napríklad hneď do spotreby?

2. Ak by teda vznikla povinnosť platiť daň z príjmu pri predaji, môžem si dať ako príjem nejakú minimálnu čiastku?

Viem sú to špekulácie ale takto rozmýšľa myslím každý.

Ďakujem
Rozalka
16.04.11,09:41
Nešpekuluj, odaň, veď si do daňových výdavkov dáš ten nový ntb, celkový efekt bude pravdepodobne zníženie daňového základu.
azeko
16.04.11,09:50
Nešpekuluj, odaň, veď si do daňových výdavkov dáš ten nový ntb, celkový efekt bude pravdepodobne zníženie daňového základu.
Samozrejme veď aj naši spoluobčania so zvýšenou pigmentáciu pleti musia z niečoho žiť ;-)

Ešte si naštudujem poriadne ten zákon a uvidím ako sa rozhodnem. Dnes znamená každé ušetrené euro jeden chlebík navyše ;-)
Tweety
16.04.11,09:51
Dobre už je mi to jasnejšie.

Ale predsa len mám ešte 2 otázky.
1. Je povinnosť zaradiť v mojom prípade notebook do obchodného majetku? Nemôžem to účtovať napríklad hneď do spotreby?

2. Ak by teda vznikla povinnosť platiť daň z príjmu pri predaji, môžem si dať ako príjem nejakú minimálnu čiastku?

Viem sú to špekulácie ale takto rozmýšľa myslím každý.

Ďakujem
1. Môžeš, ale na to, aby si mohol dať majetok priamo do spotreby ,musí mať hodnotu menej ako 1700 €.
2. Nie nejakú,( účtovníctvo nie je o fikcii) ale aktuálnu, teda takú, za akú ho reálne predáš.
marjankaj
16.04.11,09:54
Dobre už je mi to jasnejšie.

Ale predsa len mám ešte 2 otázky.
1. Je povinnosť zaradiť v mojom prípade notebook do obchodného majetku? Nemôžem to účtovať napríklad hneď do spotreby?

2. Ak by teda vznikla povinnosť platiť daň z príjmu pri predaji, môžem si dať ako príjem nejakú minimálnu čiastku?

Viem sú to špekulácie ale takto rozmýšľa myslím každý.

Ďakujem


Ak by si ho nedal do obchodného majetku, tak by si si ho ani nemohol dať do nákladov.

Predaj starého notebooku by si nemusel zdaňovať, ak by si ho teraz vyradil z evidencie drobného majetku, a až po piatich rokoch ho predal.


Ak ti nie je jasné čo je obchodný majetok, prečítaj si zákon o dani z príjmov.

§2

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
azeko
16.04.11,09:55
1. Môžeš, ale na to, aby si mohol dať majetok priamo do spotreby ,musí mať hodnotu menej ako 1700 €.
2. Nie nejakú,( účtovníctvo nie je o fikcii) ale aktuálnu, teda takú, za akú ho reálne predáš.
Nákupná cena bola 370€, takže by s tým nemal byť problém? Predám a neriešim?
marjankaj
16.04.11,10:01
Nákupná cena bola 370€, takže by s tým nemal byť problém? Predám a neriešim?

Áno predáš a príjem zdaníš.:cool: Potom to bude OK.
azeko
16.04.11,10:11
A keby mi spadol zo schodov rozbil sa na márne kúsky a vyhodil by som ho do smetia? Aj nato potrebujem nejaký doklad? :D

No a neviem od koho by som ho pýtal či od pravého naskakovača, či radšej ľavého? :D
jeso
16.04.11,10:25
Dobrý deň,

Som SZČO a vlastním notebook, ktorý som si zakúpil pred 1,5 rokom. Odpísal som ho jednorázovo v roku 2009 a zaúčtoval ako režijné náklady. Teraz si chcem zakúpiť nový, pretože tento mi už výkonovo nepostačuje a tento starší predať.

Otázka: Musím zdaniť príjem z predaja?

Ďakujem.

ale ty si sa pýtal ...Musím zdaniť príjem z predaja?
a na túto otázku ti správne odpovedali, že ak ho predáš zdanuješ
ak ho nepredáš - nemáš čo zdanovať - ale v tom prípade nedostaneš ani peniaze za starý..
ak si ho rozbil nemáš čo predať- nie ?
marjankaj
16.04.11,10:29
A keby mi spadol zo schodov rozbil sa na márne kúsky a vyhodil by som ho do smetia? Aj nato potrebujem nejaký doklad? :D

No a neviem od koho by som ho pýtal či od pravého naskakovača, či radšej ľavého? :D

Niekedy mi to tu pripadá ako v pomocnej škole.:confused::eek::rolleyes:
Rozalka
16.04.11,11:11
A keby mi spadol zo schodov rozbil sa na márne kúsky a vyhodil by som ho do smetia? Aj nato potrebujem nejaký doklad? :D

No a neviem od koho by som ho pýtal či od pravého naskakovača, či radšej ľavého? :D

Ak by sa ti rozbil na márne kúsky:
nie je možné len tak vyhodiť PC do koša, potrebuješ doklad o ekologickom zlikvidovaní.