Žabinka
16.04.11,15:48
Hľadám a čítam už celý deň, a neviem sa odmotať. Podľa Zákona o DPH, §11 ods.12:
Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky
Mýli ma práve zvýraznené slovíčko -alebo.
Moje vozidlo má najazdených 6700km, r.v. je 3/2011, kupujem ho v 4/2011. Je síce havarované, ale to na DPH vplyv nebude mať. Je to z pohľadu zákona o DPH nové vozidlo, alebo nie? Už sa mi z rozmýšlania kučeravie mozog. Ďakujem.
Rozalka
16.04.11,13:58
Je to nové vozidlo.
Žabinka
16.04.11,14:56
Rozalka, Janko, ďakujem za reakcie. Ešte doplním, aby to bolo zaujímavejšie, auto bude kúpené v maržovom systéme. A tu je môj predpoklad. DPH zaplatím na SK, ako z nového vozidla, na odpočet DPH nemám nárok, lebo nebude vyčíslená, pri predaji zdaním rozdiel predajná-nákupná cena.
Napr. cena auta 5000€. DPH z nového vozidla zaplatím 1000€, predám za 6000€, DPH z rozdielu bude 166,67€. Je to tak správne?
Luba
16.04.11,19:01
Μyslíš tým "maržovým systémom" §66 nášho zákona o DPH, resp. nejakú obdobu tohto § v zahraničnom zákone o DPH? Kupuješ ho zrejme zo zahraničia. Ovšem ak ho predáva niekto zo zahraničia (platiteľ DPH), tak by ho nemal predávať v tomto režime, keďže ide o "nové" auto v ponímaní ZDPH v súvislosti s predajom medzi krajinami EÚ, ale v bežnom režime riadnej DPH, t.j. on predá bez dane a ty na SK samozdaníš tak ako píšeš, napr. 1000 z nákupu 5000. V tomto prípade máš nárok aj na odpočet.
Ale ak to takto kúpiš, nemáš prečo ísť pri ďalšom podľa §66, ale mala by si normálne ďalej predávať s plnou DPH, t.j. predávaš za 6000, DPH bude 1200.

Ak by však predsa z nejakého dôvodu predával ten zahraničný predajca v režime DPH obdobnom nášmu §66, mal by to na faktúre jasne uviesť. Vtedy by si na SK vôbec nič nesamozdaňovala, lebo daň by bola odvedená v tej inej krajine EÚ. Pri ďalšom predaji záleží na tom, či si obchodník s použitým tovarom alebo nie si. Ak si, predáš ďalej podľa §66. Ak nie si, predáš ďalej s 20% DPH.

Na zahraničnej faktúre musí byť uvedený režim DPH, v ktorom sa to predáva. Od toho sa odvíja ďalší postup u nás.
Žabinka
17.04.11,14:14
Ďakujem za odpoveď, veľmi mi to pomohlo.