Matthew DeWrong
16.04.11,16:26
Zdravim, mam otazku ohladom licencii systemu snow leopard 10.x.x. pri macbookoch. znamy, stratil medium na ktorom mal tento soft pri kupe booku. Je mozne ze si ho volne stiahne z webu, ci je potrebne mat nejake licencne nalepky a splnat nejake podmienky, ako pri wine ? v Mbookoch som trocha lamka. cize mu s tym vobec neviem poradit. V pripade ze by formatoval system, pripadne obnovoval (neviem ci to funguje ako na WINe) je mozne mu vytvorit bud bootovacie DVD alebo USB (pripadne nieco obdobne pre Mac) ? vdaka
VitoCorleone
16.04.11,15:42
ziadne nalepky sa k snowleopardu nedodavaju ked si ho kupis original z obchodu, nie je to ako win, ak si ho stiahnes problem by nemal byt ziadny, mozno pri aktualizaciach, ale kupit original SL nie je nejaky problem, ved original CD stoji okolo 1000 SKK co nie je az tak velka cena. Osobne by som to riesil tak, ze teraz by som si nainstaloval snowleopard z netu a pocas leta na prist novy system s menom Lion a potom si kupit original CD a fungovat uz na legalnom co mas na 100% zarucene, ze ti bude slapat bez problemov a ta cena bude stale podstatne lacnejsie ako keby si mal kupovat original windows.
Matthew DeWrong
16.04.11,18:21
na doplnenie: podla coho sa snow leopard povazuje za legalny, ked nie su nalepky ani nic podobne ? ak ho nainstaloval z DVD ktore dostal pri kupe, nasledne DVD stratil ma legalnu kopiu, aj ked nema uz medium ? pretoze ked si ho stiahne z netu, k MBooku je bezny standard ze od original predajcu je vzdy dodavany MB len so softom, takze nikto nikdy nezisti ci je prave nainstalovana verzia z DVD ktore dostal k MBooku alebo volna z netu. mylim sa ?
VitoCorleone
16.04.11,20:30
na doplnenie: podla coho sa snow leopard povazuje za legalny, ked nie su nalepky ani nic podobne ? ak ho nainstaloval z DVD ktore dostal pri kupe, nasledne DVD stratil ma legalnu kopiu, aj ked nema uz medium ? pretoze ked si ho stiahne z netu, k MBooku je bezny standard ze od original predajcu je vzdy dodavany MB len so softom, takze nikto nikdy nezisti ci je prave nainstalovana verzia z DVD ktore dostal k MBooku alebo volna z netu. mylim sa ?

vysvetlim ti to tak. Windows t.j. microsoft zaraba na operacnom systeme, ktory sa da pouzit na sirokom spektre znaciek pocitacov resp. notebookov, cize potrebuje si nejako podchytit legalnost operacneho systemu a na to prave sluzia nalepky. OSX spustis iba na Apple zeleze, cize apple sa nepotrebuje chranit nejakou nalepkou, lebo vie, ze ak chces pouzivat OSX potrebujes si kupit zariadenie apple (iMac alebo Macbook), to je aj dovod preco su tieto "pocitace" uz od vyroby osadene tymto systemom, bez tohto operacneho systemu to nie je apple, lebo je presne vyladeny na hardware, ktory montuje apple do svojich vyrobkov a tym padom si apple nemusi robit starosti s nejakymi nalepkami a overovanim legalnosti produktu. Zarabaju hlavne na zariadeni, nie na operacnom systeme, lebo bez pocitaca apple ti je ten operacny system na nic a nepouzijes ho na inej znacke - napr lenovo, asus, acer atd, jednoducho na ostatnych znackach pocitacov ho nenainstalujes a ani nespustis.
VitoCorleone
16.04.11,20:33
a este k tomu, preco je samostatny system predavany volno u predajcu. Niekto kto pouziva starsi system ako leopard a chce prejst na novsi tak potrebuje si ho niekde kupit resp. zohnat a toto je taka doplnkova sluzba od apple a tym aj nieco zarobi na samotnom systeme a ked si pozries aka je cena OSX oproti Windowsu tak cena je zanedbatelna. Tak ako som uz spominal, ak ho chces pouzivat, potrebujes mat zakupeny vyrobok apple a prave na tom zarabaju.
VitoCorleone
16.04.11,20:35
este ma napadlo nieco k tej legalnosti. Policia nema ako zistit, ci mas alebo nemas legalny system, lebo OSX nie je viazany na ziadne nalepky a taktiez aj preto, ze apple zariadenie bez toho systemu je nepouzitelne, proste tieto veci nikto nekontroluje a dovody som ti spomenul vyssie
VitoCorleone
16.04.11,20:39
este k tomu ti spomeniem. Legalnost systemu dokladujes tym, ze mas zariadenie Apple,lebo tiez som to uz hore spominal, tento operacny system nespustis na inej znacke pocitaca.
Matthew DeWrong
16.04.11,20:42
este ma napadlo nieco k tej legalnosti. Policia nema ako zistit, ci mas alebo nemas legalny system, lebo OSX nie je viazany na ziadne nalepky a taktiez aj preto, ze apple zariadenie bez toho systemu je nepouzitelne, proste tieto veci nikto nekontroluje a dovody som ti spomenul vyssie

dakujem za opis situacie. uz je mi jasne ako to cele funguje, DVD sa oplati kupit skor kvoli pohodliu. vyriesim to ale zapozicanim si SW od nejakeho majitela Apple-u. urobim mu cistu instalaciu a DVD vratim.. uz som kukol po nete DVDcka s mac OS, dodatocne mu odporucim kupit si nieco z druhej ruky.. samozrejme original.. este raz vdaka :)
VitoCorleone
16.04.11,20:47
este taka vec ma napadla k tomu vsetkemu. Vzhladom na to, ze pri instialacii systemu nepyta od teba ziadne seriove cislo a aj to, ze kazdy jeden pocitac od applu z vyroby sa predava s operacnym systemom nie je mozne aby ta niekto kontroloval kvoli legalizacii, lebo v podstate kazdy kto si kupi apple kupuje hned aj legalny system. Dufam, ze som ti aspon ako tak vysvetlil tvoj dotaz.
Matthew DeWrong
16.04.11,21:07
este taka vec ma napadla k tomu vsetkemu. Vzhladom na to, ze pri instialacii systemu nepyta od teba ziadne seriove cislo a aj to, ze kazdy jeden pocitac od applu z vyroby sa predava s operacnym systemom nie je mozne aby ta niekto kontroloval kvoli legalizacii, lebo v podstate kazdy kto si kupi apple kupuje hned aj legalny system. Dufam, ze som ti aspon ako tak vysvetlil tvoj dotaz.

vysvetlil si mi presne to co som potreboval. keby si zena kupim ti kyticu ruzi :).zodpovedal si sam otazky ktore by som sa dalej pytal. Presne toto som potrebovat vediet. z 90% mam problem vyrieseny.. este raz vdaka:)
VitoCorleone
17.04.11,17:35
za malo, rad som pomohol. Ved pomahat sa mam ;-)
ada159
11.01.12,10:35
Zdravím, zakúpila som si Macbook pro a chcela som v ňom používať dva operačné systémy. Ten originál mac a win. Po preštudovaní nejakých informácii som cez aplikácie Utilities Boot camp asistent podľa krokov zadala rozdelenie disku na 2 polovice a pri otázke inštalácie windovs zadala inštalovať neskôr. Ale teraz ked zapínam Mac, tak na obrazovke mi hned vyhodí žiadne zavádzacie zariadenie vložte spúšťaciu disketu a stlačte ľubovoľný kláves a nič mi nefunguje a teda nedá sa ani spustiť OS Mac. Čo teraz robiť, aby fingoval Mac? Som z toho úplne zúfalá, pretože zatial nemám inštalačné cd windovs, ale v inom noteboku mám nainštalovaný OS Vista a v inom OS Xp. Ale tie boli dodané priamo s notebokom.
ada159
11.01.12,11:35
naozaj mi nevie nikto pomôcť?