kiruska77
16.04.11,19:40
Dobry vecer, chcem sa opytat ako to funguje s dovozom vlastneho majetku z Kanady. Zijem na Slovensku od roku 1997, mam podvojne obcianstvo, v roku 2009 som zil 1 a pol roka v Kanade. teraz som opat trvale na Slovensku. Chcem si doviest svoj vlastny majetok(domacnost) sem na Slovensko. Ako mam postupovat a budem musiet platit nejake clo?
Dakujem za odpoved
chivasregal1
21.04.11,17:40
Podľa nariadenia rady 1186/2009 články 3 až 11 sú taketo podmienky:
KAPITOLA I
Osobný majetok fyzických osôb sťahujúcich sa z bydliskav tretej krajine do Spoločenstva
Článok 3
Pokiaľ články 4 až 11 neustanovujú inak, osobný majetok dovážaný fyzickými osobami sťahujúcimi sa z bydliska v tretej krajinena colné územie Spoločenstva je oslobodený od dovozného cla.
Článok 4
Oslobodenie sa vzťahuje na osobný majetok, ktorý:
a)
s výnimkou osobitných prípadov odôvodnených okolnosťami, bol vo vlastníctve dotknutej osoby a v prípade, že nejdeo spotrebný tovar, bol používaný touto osobou v mieste pôvodného bydliska najmenej šesť mesiacov pred dňom, kedytáto osoba prestala mať bydlisko v tretej krajine, z ktorej savysťahovala;
b)
v novom bydlisku dotknutej osoby sa má používať na rovnaký účel.
Členské štáty môžu navyše podmieniť oslobodenie vykonanýmicolnými a/alebo daňovými platbami, ktoré sa na takýto majetokzvyčajne vzťahujú, buď v krajine pôvodu, alebo v krajine, odkiaľsa dotknutá osoba vysťahúva.
Článok 5
1.
Oslobodenie môže byť priznané len osobám, ktorých bydlisko bolo mimo colného územia Spoločenstva nepretržite podobu najmenej 12 mesiacov.
2.
Príslušné orgány však môžu udeliť výnimku z pravidla uvedeného v prvom odseku, ak dotknutá osoba sa jednoznačne mienila zdržiavať mimo colného územia Spoločenstva po dobunajmenej 12 mesiacov.
Článok 6
Oslobodenie sa neprizná na:
a)
alkoholické nápoje;
b)
tabak a tabakové výrobky;
c)
dopravné prostriedky na obchodné účely;
d)
predmety určené na použitie pri výkone živnosti alebo povolania okrem prenosných nástrojov pre úžitkové umeniealebo slobodné povolania.
L324/24 SK
Článok 7
1.
S výnimkou osobitných prípadov sa oslobodenie prizná lenna osobný majetok, ktorý dotknutá osoba navrhla na prepusteniedo voľného obehu v lehote 12 mesiacov odo dňa, keď si zriadilaobvyklé bydlisko na colnom území Spoločenstva.
2.
Osobný majetok môže byť prepustený do voľného obehupostupne v niekoľkých samostatných zásielkach v priebehu lehoty uvedenej v odseku 1.
Článok 8
1.
Pred uplynutím 12 mesiacov odo dňa prijatia colného vyhlásenia na prepustenie do voľného obehu nesmie byť osobnýmajetok, ktorý bol oslobodený od dovozného cla, požičaný, danýdo zálohy, prenechaný do nájmu alebo prevedený, či už za odplatu, alebo bezplatne bez predchádzajúceho oznámenia príslušným orgánom.
2.
Každá pôžička takého majetku, jeho danie do zálohy, prenechanie do nájmu alebo prevod pred uplynutím lehoty uvedenejv odseku 1 má za následok platbu príslušného dovozného claz majetku, ktorého sa to týka, podľa sadzby platnej v deň takejtopôžičky, dania do zálohy, prenechania do nájmu alebo prevoduna základe druhu majetku a jeho colnej hodnoty určenej aleboprijatej príslušnými orgánmi k tomuto dňu.
Článok 9
1.
Ako výnimka z článku 7 ods. 1 môže byť oslobodenie naosobný majetok navrhnutý na prepustenie do voľného obehupriznané pred tým, ako si dotknutá osoba zriadi obvyklé bydlisko na colnom území Spoločenstva, za predpokladu, že táto osobasa zaviaže zriadiť si toto bydlisko v lehote šiestich mesiacov. Takýto záväzok musí byť spojený s poskytnutím zábezpeky, ktorejspôsob a výšku určia príslušné orgány.
2.
Pri uplatňovaní ustanovení odseku 1 sa lehota ustanovenáv článku 4 písm. a) počíta odo dňa vstupu osobného majetku nacolné územie Spoločenstva.
Článok 10
1.
Ak z dôvodu pracovných povinností dotknutá osoba opustí tretiu krajinu, kde mala miesto trvalého pobytu, bez toho, abysi zároveň zriadila obvyklé bydlisko na colnom území Spoločenstva, hoci tak skutočne mienila urobiť, môžu príslušné orgány povoliť oslobodenie osobného majetku prepraveného na colnéúzemie Spoločenstva od cla.
2.
Oslobodenie od cla na osobný majetok uvedený v odseku 1sa priznáva za podmienok uvedených v článkoch 3 až 8 za predpokladu, že:
a)
lehoty stanovené v článku 4 písm. a) a v článku 7 ods. 1 sapočítajú odo dňa prepravenia osobného majetku na colnéúzemie Spoločenstva;
b)
lehota uvedená v článku 8 ods. 1 sa počíta odo dňa, keď sidotknutá osoba skutočne zriadila bydlisko na colnom územíSpoločenstva.
3.
Podmienkou oslobodenia osobného majetku od cla je tiežzáväzok dotknutej osoby, že si skutočne zriadi obvyklé bydliskona colnom území Spoločenstva v termíne stanovenom príslušnými orgánmi v súlade s okolnosťami. Príslušné orgány môžu požadovať, aby tento záväzok bol spojený s poskytnutím zábezpeky,ktorej spôsob a výšku určia.
Článok 11
Príslušné orgány môžu udeliť výnimku z článku 4 písm. a) a b),článku 6 písm. c) a d) a článku 8, ak sa dotknutá osoba musí vysťahovať z tretej krajiny na colné územie Spoločenstva v dôsledku výnimočných politických okolností

Skuste si to pozrieť ale tak sa mi zda že vo vašom prípade to veľmi nepríchadza do úvahy to oslobodenie. Inač plati aj podmienka že čo je oslobodené od cla je oslobodené aj od DPH § 48 zákona 222/2004 o DPH
220870
21.04.11,17:46
Nikdy by som sa z Kanady nevrátil.
danushka
21.04.11,17:55
Nikdy by som sa z Kanady nevrátil.
Až tak celkom nesúhlasím...
Mne Slovensko a náš naturel chýbali, keď som
žila mimo neho.
Bola som aj v Canade a usúdila som, že moja Amerika je tu.