aknelh
04.01.06,14:59
Je to možno blbá otázka, ale ako budete evidovať fa vystavené v 1/2006 s dátumom dodania (vzniku daňovej povinnosti) 12/2005? Je jasné, že náklad je v 2005. Vlani sme to robili tak, že sme ich evidovali do 2004, aj keď boli vystavené v 2005, pokiaľ z nich bolo jasné, že boli za rok 2004...
Kačena I.
04.01.06,14:25
Budem ich evidovať podľa dátumu dodania, t.j. do roku 2005 s dátumom príchodu 1/06. Je to OK aj voči DPH.
Tweety
04.01.06,14:28
Budem ich evidovať podľa dátumu dodania, t.j. do roku 2005 s dátumom príchodu 1/06. Je to OK aj voči DPH.

Všetky náklady a výnosy roku 2005 musia byť účtované do prísl. roku a tým aj evidované v uvedenom roku.;)
evina
04.01.06,14:31
Nemôžem evidovať v roku 2005 faktúru vystavenú a obdržanú v januári. V roku 2005 účtujem cez príslušný 3-jkový účet, napr. 326, a evidujem v januári 2006
Tweety
04.01.06,14:38
Nemôžem evidovať v roku 2005 faktúru vystavenú a obdržanú v januári. V roku 2005 účtujem cez príslušný 3-jkový účet, napr. 326, 381 atď. a evidujem v januári 2006
Nesúhlasím s týmto, veď je tam predsa lehota na vystavenie fa 15 dní, a tak to môže byť január.Zákon o účtovníctve hovorí, že všetky náklady a výnosy musíme naúčtovať do obdobia s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak mám do podania DP fa, potom v tom nevidím problém. Iné je, ak ju nemám, tak potom účtujem cez rezervy alebo nevyfakturov. dodávky. ;)
evina
04.01.06,14:45
Nesúhlasím s týmto, veď je tam predsa lehota na vystavenie fa 15 dní, a tak to môže byť január.Zákon o účtovníctve hovorí, že všetky náklady a výnosy musíme naúčtovať do obdobia s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak mám do podania DP fa, potom v tom nevidím problém. Iné je, ak ju nemám, tak potom účtujem cez rezervy alebo nevyfakturov. dodávky. ;)
Ja predsa tie náklady a výnosy zaúčtujem do obdobia s ktorým vecne a časovo súvisia, t.j. r. 2005 cez príslušný 3-jkový účet podľa náplne faktúry... Jedna vec je evidencia a jedna zaúčtovanie faktúry...Mne nedovolí ani soft zaradiť do evidencie dodávateľských faktúr v decembri faktúru, ktorú som prijala v januári.
Tweety
04.01.06,14:50
Ja predsa tie náklady a výnosy zaúčtujem do obdobia s ktorým vecne a časovo súvisia, t.j. r. 2005 cez príslušný 3-jkový účed podľa náplne faktúry... Jedna vec je evidencia a jedna zaúčtovanie faktúry...Mne nedovolí ani soft zaradiť do evidencie dodávateľských faktúr v decembri faktúru, ktorú som prijala v januári.
To, že Ti to nedovolí soft je jedná vec, dáš tam dátum decembrový a máš to.
Načo si komplikovať prácu cez rezervy, keď máme faktúru. Treba si zvoliť dátum, napr. do 25.1. beriem všetky fa decembrové do decembra. AJ na poslednom seminári Ing. Cenigová takto školila. ;)
evina
04.01.06,14:54
To, že Ti to nedovolí soft je jedná vec, dáš tam dátum decembrový a máš to.
Načo si komplikovať prácu cez rezervy, keď máme faktúru. Treba si zvoliť dátum, napr. do 25.1. beriem všetky fa decembrové do decembra. AJ na poslednom seminári Ing. Cenigová takto školila. ;)

Pre mňa to komplikácia nie je , považujem to tak za správne z hľadiska zákona o účtovníctve, takže každý sa musí rozhodnúť sám :)
Nepovažujem za správne zaevidovať faktúru s decembrovým dátumom, ak mi prišla v januári...
Tweety
04.01.06,15:00
Pre mňa to komplikácia nie je , považujem to tak za správne z hľadiska zákona o účtovníctve, takže každý sa musí rozhodnúť sám :)
Nepovažujem za správne zaevidovať faktúru s decembrovým dátumom, ak mi prišla v januári...
Veď predsa aj novembrovú fa, ak Ti prišla v decembri zaúčtuješ do novembra
.;)
evina
04.01.06,15:04
Veď predsa aj novembrovú fa, ak Ti prišla v decembri zaúčtuješ do novembra
.;)

Lenže tam je dátum vystavenia v novembri, tak žiadny problém. Ale my sme pokiaľ sa nemýlim hovorili o faktúre ktorá vecne a časovo súvisela s decembrom, ale bola vystavená v januári.
elPi
04.01.06,15:26
Nemôžem evidovať v roku 2005 faktúru vystavenú a obdržanú v januári. V roku 2005 účtujem cez príslušný 3-jkový účet, napr. 326, 381 atď. a evidujem v januári 2006

Zachvíľu (ako každý rok doteraz) sa začnú objavovať aj v tlači pokyny odborníkov na postup prác pri ročných závierkach účtovníctiev.
Tu sa dočítate aj trošku teórie - zoznam prývnych predpisov upravujúcich a ovplyvňujúcich oblasť účtovníctva - aj zopakovanie výňatkov a citácií zo zákonov a postupov účtovania a pod. a zopakovanie základných zásad účtovníctva (ktoré sa stále nachádzajú v našom základnom zákone - zákone o účtovníctve), medzi ktoré patrí aj zásada, že výnosy aj náklady sa účtujú do obdobia, ks ktorým vecne a časovo súvisia. Myslím, že o tom niet čo diskutovať.
Technicky sa to rieši tak, že všetky došlé faktúry bez ohľadu na dátum vystavenia, ktoré obdržím do dňa uzavretia účtovních kníh, zaúčtujem dňom 31.12.2005. Aj z obchodnoprávneho hľadiska záväzok vzniká dňom prevzatia tovaru, materiálu či služby a to bez ohľadu na to, kedy si dodávateľ splní administratívnu povinnosť - vystaví faktúru.
Ak viem o záväzku ktorý mi vznikol a nemám faktúru - tak tvorím v zmysle uvedenej zásady rezervy.
Okrem toho treba rozlišovať medzi povinnosťou vystaviť "faktúru" z pohľadu a na účely zákona o DPH (15 dní), a z obchodnoprávneho hľadiska, kde žiadna povinnosť zo zákona nevyplýva a takýto záväzok je možné zlikvidovať - uhradiť len na základe zmluvy. (Ešte si pamätám na akúsi vyhlášku o fakturácii, ktorá platila v 80-tych rokoch). Dnes keď si veriteľ neuplatní svoj nárok faktúrou, nikto ho nemôže prinútiť, ak "nechce svoje peniaze".
evina
04.01.06,15:36
ElPi ja plne s tebou súhlasím so všetkým čo píšeš a zaúčtujem všetky vzniknuté záväzky a pohľadávky k termínu 31.12.2005 ale technicky tak ako píšem ja. Ináč mi to ani nedovolí soft. Ja pri účtovaní v softe uvádzam dátum účtovného prípadu 31.12.2005, ale jednoducho faktúru zaevidujem s dátumom, kedy ju naozaj dostanem-t.j. v januári, lebo do decembra nedostanem dátum z januára a ani nemá písať, že som faktúru prijala 31.12.2005 ak som ju prijala napr. 10.01.2006...
Jana Acsová
04.01.06,15:43
Ak viem o záväzku ktorý mi vznikol a nemám faktúru - tak tvorím v zmysle uvedenej zásady rezervy.
V zásade súhlasím s predchádzajúcim príspevkom ale dovolím si drobnú opravu, nakoľko nie je bližšie špecifikovaný postup citovaného prípadu. Rezerva je odhad a tvoríme ju v prípade, že nie je známa presná výška záväzku. Vtedy sa rezerva ocení odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje ÚZ pri zohľadnení rizík a neistôt.

Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku, čo je aj prípad zadávateľa otázky. Mám teda za to, že v prípade známej výšky fakturácie nepripadá do úvahy tvorba rezervy.

Zároveň v prípade, že do dňa zostavenia ÚZ mám nevyfakturovanú dodávku, ktorá nebola účtovaná ako obvyklý záväzok a poznáme jeho výšku sa účtuje na účet 326.

Celkom k zhrnutiu problematiky - účtovanie faktúr na prelome účtovných období je jedna zo zásadných oblastí, ktoré by si mala účtovná jednotka riešiť internou smernicou.
Tweety
04.01.06,15:45
Lenže tam je dátum vystavenia v novembri, tak žiadny problém. Ale my sme pokiaľ sa nemýlim hovorili o faktúre ktorá vecne a časovo súvisela s decembrom, ale bola vystavená v januári.
Na fa, ktorá sa týka novembra môže byť dátum 15.12.2005. a predsa ju účtujem do 11/05.
Jana Acsová
04.01.06,15:49
Na fa, ktorá sa týka novembra môže byť dátum 15.12.2005. a predsa ju účtujem do 11/05.Môže byť, ale existuje aj systém tzv. uzatvorenia číselného radu faktúr a nakoľko účtovným obdobím je kalendárny rok (abstrahujem od hospodárskeho roku), na prelome mesiacov december a január predsa len máme špecifickú situáciu. A to je práve oblasť, ktorá by mala byť riešená internou smernicou.
Tweety
04.01.06,15:51
Ak viem o záväzku ktorý mi vznikol a nemám faktúru - tak tvorím v zmysle uvedenej zásady rezervy.
Okrem toho treba rozlišovať medzi povinnosťou vystaviť "faktúru" z pohľadu a na účely zákona o DPH (15 dní), a z obchodnoprávneho hľadiska, kde žiadna povinnosť zo zákona nevyplýva a takýto záväzok je možné zlikvidovať - uhradiť len na základe zmluvy. (Ešte si pamätám na akúsi vyhlášku o fakturácii, ktorá platila v 80-tych rokoch). Dnes keď si veriteľ neuplatní svoj n:eek: árok faktúrou, nikto ho nemôže prinútiť, ak "nechce svoje peniaze".
Ak viem výšku svojho záväzku a nemám ho vyfakturovaný zúčtujem ho na 326, ak neviem presnú výšku záväzku tvorím rezervu 323.
elPi
04.01.06,15:53
ElPi ja plne s tebou súhlasím so všetkým čo píšeš a zaúčtujem všetky vzniknuté záväzky a pohľadávky k termínu 31.12.2005 ale technicky tak ako píšem ja. Ináč mi to ani nedovolí soft. Ja pri účtovaní v softe uvádzam dátum účtovného prípadu 31.12.2005, ale jednoducho faktúru zaevidujem s dátumom, kedy ju naozaj dostanem-t.j. v januári, lebo do decembra nedostanem dátum z januára a ani nemá písať, že som faktúru prijala 31.12.2005 ak som ju prijala napr. 10.01.2006...

Podľa mňa si jednoducho nevšímaš dátu príchodu - to zaeviduješnapr. v knihe došlej pošty, ale na účtovné účely faktúru zapíšeš "akokeby" došla 31.12.

AVO píše cekom presne - úplne súhlasím a držte sa toho - o tom čo som len narýchlo a nepresne spomenul.
Tweety
04.01.06,15:57
Podľa mňa si jednoducho nevšímaš dátu príchodu - to zaeviduješnapr. v knihe došlej pošty, ale na účtovné účely faktúru zapíšeš "akokeby" došla 31.12.

AVO píše cekom presne - úplne súhlasím a držte sa toho - o tom čo som len narýchlo a nepresne spomenul.
Ja už takto účtujem nejaký ten rok, nikdy to nikto nespochybnil.;) :eek:
evina
04.01.06,15:59
[quote=elPi]Podľa mňa si jednoducho nevšímaš dátu príchodu - to zaeviduješnapr. v knihe došlej pošty, ale na účtovné účely faktúru zapíšeš "akokeby" došla 31.12.



ElPi myslím, že tu ide aj trochu o nepochopenie-teraz to vidím. Ja predsa netvrdím nič iné ako Ty a AVO, možno som sa nepresne vyjadrila. Nechápem totiž čo píšeš-v knihe došlých faktúr a na účtovné účely. Ja predsa faktúry evidejem v softe 1x na všetky účely. Zaúčtovávam ich s príslušným dátumom účtovného prípadu. Môj soft mi nedovolí zapísať faktúru akokeby došla v decembri. Nerobím žiadne rezervy ani nič podobné, len to zaúčtujem cez niektorý iný 3-jkový účet s dátumom 31.12.
Tweety
04.01.06,16:01
[quote=elPi]Podľa mňa si jednoducho nevšímaš dátu príchodu - to zaeviduješnapr. v knihe došlej pošty, ale na účtovné účely faktúru zapíšeš "akokeby" došla 31.12.


. Nerobím žiadne rezervy ani nič podobné, len to zaúčtujem cez niektorý iný 3-jkový účet s dátumom 31.12.[/FONT][/FONT]
TOmu nerozumiem, prosím môžeš uviesť príklad.;)
Keď to účtuješ cez trojkový účet, tak to potom nemáš v nákladoch.;)
Jana Acsová
04.01.06,16:04
Ja už takto účtujem nejaký ten rok, nikdy to nikto nespochybnil.;) :eek:No nový Zákon o účtovníctve a postupy sú účinné iba od 1.1.2003 .-)
A dosť podstatné zmeny týkajúce sa tzv. závierkových účtovných prípadov a upravujúcich závierkových účtovných prípadov, § 48 ods. 3 a § 50 ods. 6 a ostatných súvisiacich ustanovení sú v účinnosti iba od 1. 1. 2005 .-)
evina
04.01.06,16:06
[quote=evina]
TOmu nerozumiem, prosím môžeš uviesť príklad.;)
Keď to účtuješ cez trojkový účet, tak to potom nemáš v nákladoch.;)

Tweety musím teraz odísť, píšem len narýchlo, ale neviem ako si na to prišla, že to nemám v nákladoch. Celý čas hovorím , že to dám do nákladov r. 2005 len faktúru ako takú evidujem v 1/2006.
elPi
04.01.06,16:06
Ja predsa tie náklady a výnosy zaúčtujem do obdobia s ktorým vecne a časovo súvisia, t.j. r. 2005 cez príslušný 3-jkový účet podľa náplne faktúry... Jedna vec je evidencia a jedna zaúčtovanie faktúry...Mne nedovolí ani soft zaradiť do evidencie dodávateľských faktúr v decembri faktúru, ktorú som prijala v januári.

Doplňujúca otázka:
Odkiaľ vie Tvoj soft, že faktúra Ti došla v januári?
Tweety
04.01.06,16:08
No nový Zákon o účtovníctve a postupy sú účinné iba od 1.1.2003 .-)
A dosť podstatné zmeny týkajúce sa tzv. závierkových účtovných prípadov a upravujúcich závierkových účtovných prípadov, § 48 ods. 3 a § 50 ods. 6 a ostatných súvisiacich ustanovení sú v účinnosti iba od 1. 1. 2005 .-)
To je pravda, všetko účtujem v súlade so zákonom o účtovníctve, mala som v príspevku na mysli praobyčajné faktúry.;)
Jana Acsová
04.01.06,16:13
To je pravda, všetko účtujem v súlade so zákonom o účtovníctve, mala som v príspevku na mysli praobyčajné faktúry.;)Aj ja .-)
evina
04.01.06,17:21
Doplňujúca otázka:
Odkiaľ vie Tvoj soft, že faktúra Ti došla v januári?
No na faktúre je napr. dátum vystavenia 3.1.2006, takže nemôžem zaretušovať, že prišla 31.12.2005, tam musím do dátumu prijatia faktúry napísať 3.1.2006 , a to mi už v roku 2005 soft nedovolí zaevidovať...
Aknazuz
04.01.06,17:31
No na faktúre je napr. dátum vystavenia 3.1.2006, takže nemôžem zaretušovať, že prišla 31.12.2005, tam musím do dátumu prijatia faktúry napísať 3.1.2006 , a to mi už v roku 2005 soft nedovolí zaevidovať...
Evina, mam podobny problem. V internej smernici som si zadefinovala, ze vsetky faktury evidujem podla datumu vystavenia: datum prijatia=datum vystavenia a nasledne cez interne doklady a 323,326,381 a pod. uctujem naklady do tych mesiacov/roka/, kde skutocne patria.
kalkulka
05.01.06,06:05
Ešte by ma zaujímalo, ak zaeviduješ fa prakticky do nového roku, to znamená, že aj DPH si odrátaš v novom roku. Myslím, že z určitého pohľadu je to nedostatok softwéru, ktorý ti možno neošetrili, keď ešte platilo staršie znenie DPH. Veď v tomto prípade by si mala fa do podania daňového priznania a mohla by si si odpočítať DPH už za zdaňovacie obdobie december, alebo si to riešiš ináč?
evina
05.01.06,06:49
Ešte by ma zaujímalo, ak zaeviduješ fa prakticky do nového roku, to znamená, že aj DPH si odrátaš v novom roku. Myslím, že z určitého pohľadu je to nedostatok softwéru, ktorý ti možno neošetrili, keď ešte platilo staršie znenie DPH. Veď v tomto prípade by si mala fa do podania daňového priznania a mohla by si si odpočítať DPH už za zdaňovacie obdobie december, alebo si to riešiš ináč?

Čo sa mňa týka DPH v tomto prípade ak mám do podania DP faktúru môžem uviesť dátum uplatnenia DPH podľa daňovej povinnosti, t.j. pôjde do decembra v zmysle zákona...
monici
05.01.06,08:01
Ja uctujem externe pre rozne firmy a mame smernicu, ze doklady sa mi odovzdavaju napr. 5.den prislusneho mesiaca - dph uplatnujem vzdy do toho mesiaca, kedy firma oznaci, ze ju prijala (teda aj ked pride do 25., ku mne sa to nedostane - vacsinou ide o mesacnych platcov). Mala som xkrat kontrolu a vzdy to bez vyhrad uznali. Takze prelom rokov riesim rovnako ako Evina... ani s tymto som pri kontrolach nemala problem. Dufam, ze ani nebude :-)
elPi
05.01.06,08:09
No na faktúre je napr. dátum vystavenia 3.1.2006, takže nemôžem zaretušovať, že prišla 31.12.2005, tam musím do dátumu prijatia faktúry napísať 3.1.2006 , a to mi už v roku 2005 soft nedovolí zaevidovať...

Tu predsa nej de o retušovanie a dodržanie účtovných zásad a princípov verného zobrazenia. Uzávierkové práce sú špeciálna situácia kedy sa končí účtovné, daňové a hospodárske obdobie - a tomu sa treba prispôsobiť.
Ako som už vyššie písal, záväzok vzniká z právneho hľadiska dňom prevzatia predmetu a nie až dňom vystavenia faktúry o tom (z pohľadu zákona o DPH si deň dodania upravuje pre svoje účely - to nemusí korešpondovať s ekonomicko-právnou skutočnosťou).
Ja všetky faktúry došlé v januári, februári či v marci, týkajúce sa jednoznačne predchádzajúceho účtovného roku účtujem dňom 31.12. a DPH uplatňujem v príslušnom mesiaci nasl. roka. So softom nemám problém
evina
05.01.06,09:02
Tu predsa nej de o retušovanie a dodržanie účtovných zásad a princípov verného zobrazenia. Uzávierkové práce sú špeciálna situácia kedy sa končí účtovné, daňové a hospodárske obdobie - a tomu sa treba prispôsobiť.
Ako som už vyššie písal, záväzok vzniká z právneho hľadiska dňom prevzatia predmetu a nie až dňom vystavenia faktúry o tom (z pohľadu zákona o DPH si deň dodania upravuje pre svoje účely - to nemusí korešpondovať s ekonomicko-právnou skutočnosťou).
Ja všetky faktúry došlé v januári, februári či v marci, týkajúce sa jednoznačne predchádzajúceho účtovného roku účtujem dňom 31.12. a DPH uplatňujem v príslušnom mesiaci nasl. roka. So softom nemám problém

Už len poslednýkrát k tomuto napíšem to čo píšem stále, neviem, či sa nevyjadrujem presne, ale ....

Všetky faktúry týkajúce sa predchádzajúceho obdobia účtutujem do tohto obdobia, to znamená aj faktúry ktoré mi prídu v januári-marci ako ty píšeš. zaúčtujem k 31.12. Faktúry však evidujem v januári-marci, t.j. kedy mi skutočne prídu. To píšem od začiatku, t.j. robím to tak ako Ty píšeš len nepoužívam v decembri účtovanie cez účet 321. To je všetko a ja osobne nepovažujem viac rozoberanie tejto témy za prínosné, v predchádzajúcich príspevkoch je už všetko napísané :)
evina
05.01.06,09:04
Ja uctujem externe pre rozne firmy a mame smernicu, ze doklady sa mi odovzdavaju napr. 5.den prislusneho mesiaca - dph uplatnujem vzdy do toho mesiaca, kedy firma oznaci, ze ju prijala (teda aj ked pride do 25., ku mne sa to nedostane - vacsinou ide o mesacnych platcov). Mala som xkrat kontrolu a vzdy to bez vyhrad uznali. Takze prelom rokov riesim rovnako ako Evina... ani s tymto som pri kontrolach nemala problem. Dufam, ze ani nebude :-)

Nemá byť prečo :)
Tweety
05.01.06,09:13
zaúčtujem k 31.12. Faktúry však evidujem v januári-marci, t.j. kedy mi skutočne prídu. :)
Takže dookola sme si písali podľa mňa stále o tom istom všetci rovnako, išlo len o tú evidenciu. ;) :p
evina
05.01.06,09:51
Takže dookola sme si písali podľa mňa stále o tom istom všetci rovnako, išlo len o tú evidenciu. ;) :p
Twety preto som nechápala dokola to vysvetľovanie ja som si myslela, že z môjho príspevku 4, 6 a dalej je to jasné a aj som zdôrazňovala účtovanie 2005 a evidencia 2006...:)
janeco
05.01.06,10:09
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.
evina
05.01.06,10:13
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.

O.k.,ale nič sa nestane ak sa to tak zaúčtuje, nakoľko knihu faktúr mne soft uzavrie k 31.12.2005 :)
Jana Acsová
05.01.06,10:14
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.Jednoznačných trvrdení je veľa a veľa jednoznačnosti je aj v interných postupoch účtovnej jednotky vychádzajúcich z konkrétnych podmienok a aplikácie súvisiacich ustanovení Zákona o účtovníctve a zákon vykonávajúcich predpisov.
JanaF
05.01.06,11:09
to evina: ja to robim tak ako ty a vobec mi ten postup nepripada nespravny, vsetko je tam kde ma byt v sulade so zakonom a pripajam sa aj k vyroku AVO - jednoznacnych tvrdeni je vela....
rosemary
05.01.06,12:48
Nedá mi, aby som nereagovala.
Ak tomu rozumiem, v knihe došlých faktúr na rok 2006, budú zaradené faktúry, ktoré prišli od 2.januára s dátumom dodania do 31.12. No a čo potom v knihe odoslaných faktúr? Nieje to nejaký guláš?
Jana Acsová
05.01.06,13:40
V tejto téme doporučujem orientovať sa hlavne na tieto príspevky:

Zachvíľu (ako každý rok doteraz) sa začnú objavovať aj v tlači pokyny odborníkov na postup prác pri ročných závierkach účtovníctiev.
Tu sa dočítate aj trošku teórie - zoznam prývnych predpisov upravujúcich a ovplyvňujúcich oblasť účtovníctva - aj zopakovanie výňatkov a citácií zo zákonov a postupov účtovania a pod. a zopakovanie základných zásad účtovníctva (ktoré sa stále nachádzajú v našom základnom zákone - zákone o účtovníctve), medzi ktoré patrí aj zásada, že výnosy aj náklady sa účtujú do obdobia, ks ktorým vecne a časovo súvisia. Myslím, že o tom niet čo diskutovať.
Technicky sa to rieši tak, že všetky došlé faktúry bez ohľadu na dátum vystavenia, ktoré obdržím do dňa uzavretia účtovních kníh, zaúčtujem dňom 31.12.2005. Aj z obchodnoprávneho hľadiska záväzok vzniká dňom prevzatia tovaru, materiálu či služby a to bez ohľadu na to, kedy si dodávateľ splní administratívnu povinnosť - vystaví faktúru.
Ak viem o záväzku ktorý mi vznikol a nemám faktúru - tak tvorím v zmysle uvedenej zásady rezervy.
Okrem toho treba rozlišovať medzi povinnosťou vystaviť "faktúru" z pohľadu a na účely zákona o DPH (15 dní), a z obchodnoprávneho hľadiska, kde žiadna povinnosť zo zákona nevyplýva a takýto záväzok je možné zlikvidovať - uhradiť len na základe zmluvy. (Ešte si pamätám na akúsi vyhlášku o fakturácii, ktorá platila v 80-tych rokoch). Dnes keď si veriteľ neuplatní svoj nárok faktúrou, nikto ho nemôže prinútiť, ak "nechce svoje peniaze".

V zásade súhlasím s predchádzajúcim príspevkom ale dovolím si drobnú opravu, nakoľko nie je bližšie špecifikovaný postup citovaného prípadu. Rezerva je odhad a tvoríme ju v prípade, že nie je známa presná výška záväzku. Vtedy sa rezerva ocení odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje ÚZ pri zohľadnení rizík a neistôt.

Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku, čo je aj prípad zadávateľa otázky. Mám teda za to, že v prípade známej výšky fakturácie nepripadá do úvahy tvorba rezervy.

Zároveň v prípade, že do dňa zostavenia ÚZ mám nevyfakturovanú dodávku, ktorá nebola účtovaná ako obvyklý záväzok a poznáme jeho výšku sa účtuje na účet 326.

Celkom k zhrnutiu problematiky - účtovanie faktúr na prelome účtovných období je jedna zo zásadných oblastí, ktoré by si mala účtovná jednotka riešiť internou smernicou.

Je potrebné dodržiavať základné zásady vychádzajúce zo správnej aplikácie dotknutých právnych predpisov a z interných potrieb účtovnej jednotky. V príspevkoch boli riešené špecifické prípady vzťahujúce sa na ten, ktorý softvér a zároveň podmienky, ktoré nemusia byť totožné u každej účtovnej jednotky.
Jana Acsová
05.01.06,13:56
Čo nám napríklad ovplyvňuje spôsob účtovania na prelome účtovných období?

1) spracovanie evidencie DF a VF v operatívnej evidencii prepojenej s účtovníctvom, kontrola účtovného saldokonta na túto evidenciu a prijatá zásada ÚJ, že na účte 321 a 311 bude účtovať iba záväzky a pohľadávky, ktoré eviduje v predmetnej operatívnej evidencii.

2) možnosť súbežného nahrávania faktúr v číselnej rade roka 2005 a 2006. Niektoré softvéry neumožňujú súbežné číslovanie, ale vyžadujú si uzatvorenie číselného radu, t.j. po prijatí prvej faktúry s číslom roka 2006 už nie je možné vstúpiť do číselnej rady roka 2005 a teda ani nahrávať do evidencie minulého roka. Vzhľadom k prijatej zásade teda nemôže byť na účte 321 a 311 do starého roku ani účtované. Narušilo by to prepojenie operatívnej evidencie a účtovníctva.

3) v niektorých firmách nie je možné čakať s otvorením kníh operatívnej evidencie a je potrebné účtovať a vystavovať faktúry on-line, takže musí byť vo firme stanovená napríklad zásada, dokedy budú operatívne evidencie preuzávierkované a dokedy budeme vstupovať do číselnej rady minulého účtovného obdobia a kedy otvoríme nové číselné rady.

4) v ÚJ môže byť prijatá napr. zásada, že faktúry, ktoré obdrží do 31. 1. 2006 a týkajú sa roka 2005 v plnom rozsahu budú účtované do číselnej rady faktúr 2005 (môže, nemusí). Opäť to závisí od konkrétnych podmienok. V prípade vystavených faktúr je to niekedy ešte zložitejšie, lebo môžu byť súbežne fakturované plnenia za rok 2006, ako aj dobeh plnení za rok 2005. Preto je potrebné situáciu konkretizovať do vlastných interných postupov a zásad.

5) inak môže postupovať ÚJ, ktorá okrem evidencie DF a VF na účtoch 321 a 311 účtuje aj predpisom v internom okruhu, teda mimo operatívnej evidencie faktúr. Aj to je možné. Je možné otvoriť samostatnú AE na sledovanie 321 a 311 pre účely uzatvorenia účtovných kníh. Všetko závisí od podmienok.

Preto nie je možné podľa môjho názoru paušalizovať prístupy účtovných jednotiek k účtovaniu záväzkov a pohľadávok ku koncu účtovného obdobia. Je však potrebné vystihnúť potreby a možnosti firmy a zariadiť sa podľa toho. Zároveň si postupy ošetriť smernicou, ktorá tieto potreby zohľadní. V praxi sa totiž môže vyskytnúť ešte viac prípadov, ktoré môže, a niekedy aj musí účtovná jednotka pri účtovaní zohľadniť.
mončika
13.01.06,17:37
A čo hovoríte na fa od T-Mobile za internetové pripojenie, ktorá je vystavená 1.1.06, dátum dodania 1.1.06/opakované zdaniteľné plnenie/, ale zúčtovacie obdobie je 1-31.12.05.
Ja som to naúčtovala s číslovaním faktúr pre rok 2006, DPH uplatňujem v 1/06 a použila som účet 326. Je to OK?
lsulekova
24.01.06,12:57
V princípe, keď mám došlú faktúru, ktorú som obdržala v januári 2006 , je vystavená v roku 2006 ale dátum daň.povinnosti je v roku 2005, tak faktúru zaúčtujem v zmysle smernice, ale DPH si odpočítam v roku 2006. Je to správne?
evina
24.01.06,16:04
V princípe, keď mám došlú faktúru, ktorú som obdržala v januári 2006 , je vystavená v roku 2006 ale dátum daň.povinnosti je v roku 2005, tak faktúru zaúčtujem v zmysle smernice, ale DPH si odpočítam v roku 2006. Je to správne?
dátum daňovej povinnosti je v roku 2005, t.j. máte nárok na odpočet DPH v 12/2005 alebo 4. Q. 2005. V prípade, že faktúru obdržíte po dátume podania Vášho DP k DPH za 12, resp. 4 Q.2005 môžete si uplatniť DPH aj v 1/2006 alebo 1.Q.2006
Daskale
25.01.06,07:05
V princípe, keď mám došlú faktúru, ktorú som obdržala v januári 2006 , je vystavená v roku 2006 ale dátum daň.povinnosti je v roku 2005, tak faktúru zaúčtujem v zmysle smernice, ale DPH si odpočítam v roku 2006. Je to správne?



Podľa mňa je to správne, §51 ods. 2 som pochopila tak, že sa môžeš rozhodnúť, či to odpočítaš v období kedy nárok vznikol, alebo v období nasledujúcom po období, kedy nárok vznikol, ak do podania priznania DPH máš doklad.:)
anina
31.01.06,08:56
Na školení Ing.Cenigová jednoznačne tvrdla, že všetky dodávateľské faktúry, ktoré sa týkajú r. 2005 ale prišli nám do uzavretia účtovných kníh zaevidujeme a zaúčtujeme do r. 2005. Vôbec neúčtujeme o prechodných účtoch 326,323.

S tym súhlasim, ale ked pride fa napr.za energiu r.2005 vo februari, a zauctujem ju ako fakturu do r.2005, ako si uplatnim DPH za 02?
Tweety
31.01.06,09:06
S tym súhlasim, ale ked pride fa napr.za energiu r.2005 vo februari, a zauctujem ju ako fakturu do r.2005, ako si uplatnim DPH za 02? Ja to robím takto, všetky faktúry,týkajúce sa roku 2005, ktoré mám ku dňu daňového priznania k dph, riadne naúčtujem do roku 2005, aj daň si uplatním,pretože splňam podmienky na jej uplatnenie. Ak viem, že to ešte nie sú všetky faktúry za rok 2005, robím rezervy, alebo účtujem na nevyfakturované dodávky.;)
Rehi
31.01.06,17:08
Tweety ja to robím tak isto. Do 31.1.2006 keď mi prišla faktúra, ktorá sa časovo a vecne týkala roku 2005 tak to dám ešte do r.2005 a do nákladov.
Dianka
08.02.06,07:09
Ja účtujem podľa toho, čo nám povedali na školení: Príklad: faktúra s dátumom dodania 30.12.2005 mi prišla 06.02.2006. Náklad aj záväzok zaúčtujem v roku 2005 - pokračujem v číselnom rade došlých faktúr a
DPH zaúčtujem až do januára. Toto mi je jasné. Teda teória.
Vedel by mi ale prosím vás niekto poradiť ako to zaúčtovať v Omege - teda faktúru a v januári ten interný doklad len s DPH?
Interný doklad v januári mi vychádza, že zaúčtujem na 343019MD ale
stranu dal netuším ako? Ďakujem vopred za radu.
liba2
08.02.06,07:47
Ja účtujem podľa toho, čo nám povedali na školení: Príklad: faktúra s dátumom dodania 30.12.2005 mi prišla 06.02.2006. Náklad aj záväzok zaúčtujem v roku 2005 - pokračujem v číselnom rade došlých faktúr a
DPH zaúčtujem až do januára. Toto mi je jasné. Teda teória.
Vedel by mi ale prosím vás niekto poradiť ako to zaúčtovať v Omege - teda faktúru a v januári ten interný doklad len s DPH?
Interný doklad v januári mi vychádza, že zaúčtujem na 343019MD ale
stranu dal netuším ako? Ďakujem vopred za radu.Ak by si zaúčtovala z DF na MD dph 343-019 a z ID tiež, potom by si to mala 2x. Keďže z DF dph neodrátavaš, ale cez ID, musíš použiť pri DF iný účet ako 343-019 - niektorý pohľadávkový (lebo je to vlastne pohľadávka voči DU), a tento istý účet zapíšeš na ID na DAL. Tým sa ti to vyrovná. Možno by si mohla použiť aj 343-000.
Monika68
08.02.06,12:30
Suhlasim so vsetkym, co tu popisala Tweety. Presne tak to robim aj ja a presne tak to skolila aj Ing. Cenigova v decembri minuleho roku. Fa dosle do uzavretia uctovnych knih roku 2005 sa zauctuju do nakladov roku 2005 so suvztaznym zapisom na ucte 321 nezaleziac na tom, ci dosli v marci 2006. DPH sa samozrejme posunie do najblizsieho terminu, kedy je to mozne. Na ucet 326 sa davaju iba dodavky, na ktore viem cenu, ale na ktore mi fa do uzavretia uctovnych knih neprisla. Rezervy tvorim vtedy, ak neviem cenu. Mne to teda program umoznuje tak, ze pokracujem v ciselnej rade fa r.2005 a evidujem ich s tym datumom, s ktorym prisli.
Nataly
17.03.06,18:13
Prosím o radu. Nemám ročné vyúčtovanie plynu od SPP za rok 2005, ktoré bude až v 9/2006. Po telefonickom dohovore viem stav plynomeru k 31.12.05 a tak viem zhruba presne odhadnúť spotrebu plynu. V jednom prípade mi vyšiel nedoplatok cca 8.000,- a v druhom preplatok 25.000,-.
Ak to mám účtovať budem to účtovať na 323 alebo 326 ? Ale toto vyúčtovanie potrebujem prefakturovať ďaľšej firme, ktorú taktiež účtujem.
Mám túto prefakturáciu časovo rozlišovať? Kedy to bude môj výnos v roku 2005 alebo 2006? Ako to časovo rozlíšim v druhej firme???
M0NIKA
25.03.07,19:57
Rada by som sa vrátila k tejto téme:

v roku 2006 som prevzala účto s.r.o. a s ním aj DF týkajúce sa roku 2005, ktoré do nákladov v roku 2005 nevstúpili.
Moja otázka je, či ich mám v r. 2006 zaúčtovať ako daňový alebo nedaňový náklad? Stretla som sa totiž s protichodnými názormi a teraz neviem ako to ukončiť.
M0NIKA
26.03.07,06:44
Prosím.....
Tweety
26.03.07,06:45
Rada by som sa vrátila k tejto téme:

v roku 2006 som prevzala účto s.r.o. a s ním aj DF týkajúce sa roku 2005, ktoré do nákladov v roku 2005 nevstúpili.
Moja otázka je, či ich mám v r. 2006 zaúčtovať ako daňový alebo nedaňový náklad? Stretla som sa totiž s protichodnými názormi a teraz neviem ako to ukončiť.
Sú to nedaňové náklady roku 2006.
Maxinka
27.02.08,07:19
No ja mám takýto problém:
Fa vystavená v 12/07 a prišla mi v 02/08 čo mám robiť?
liba2
27.02.08,08:02
No ja mám takýto problém:
Fa vystavená v 12/07 a prišla mi v 02/08 čo mám robiť?
Odlož si aj poštovú obálku. Zaeviduj v 02/08, dph uplatníš teraz.
Ale náklady treba zaúčtovať do r. 2007.
Maxinka
27.02.08,08:27
Odlož si aj poštovú obálku. Zaeviduj v 02/08, dph uplatníš teraz.
Ale náklady treba zaúčtovať do r. 2007.
Ďakujem:), ako si to mám zaúčtovať:
02/08 - 38_,343/321
12/08 cez ID 518/38_

Nie som si istá????????
liba2
27.02.08,08:32
Ďakujem:), ako si to mám zaúčtovať:
02/08 - 38_,343/321
12/08 cez ID 518/38_

Nie som si istá????????
Keď je to náklad v starom roku, tak v novom roku je to výdavok - lebo vtedy zaplatíš. Poznáš presnú sumu nákladu, preto použiješ 383-výdavky budúcich období.
Maxinka
27.02.08,08:47
Keď je to náklad v starom roku, tak v novom roku je to výdavok - lebo vtedy zaplatíš. Poznáš presnú sumu nákladu, preto použiješ 383-výdavky budúcich období.

Takže ako?takto:
02/08 - 383,343/321
12/08 cez ID 518 (http://www.porada.sk/t57961-518-ostatne-sluzby.html)/383
Orsz
02.03.08,18:57
Takže ako?takto:
02/08 - 383,343/321
12/08 cez ID 518 (http://www.porada.sk/t57961-518-ostatne-sluzby.html)/383


Len poopravím 12/07.....nie 08 :) .
Orsz
02.03.08,19:02
Mne sa dostala do rúk úžasná faktúra: vystavená 10.1.08, dátum dodania 20.09.2007 (tu išlo o to, že zabudli vystaviť faktúru v septembri 2007, ale DPH opravili dodatočne za 09/2007) a splatnosť 31.01.2008. Takže ide o to, že bola vystavená 10.1.2008, a ešte mi poslali odsúhlasenie inventarizácie pohľadávok k 31.12.2007 - a tam zahrnutá aj táto faktúra. No ako sa mám teraz zariadiť? Zúčtovať to k 31.12.2007, alebo to zúčtujem cez 326 - a zaúčtujem ju až v roku 2008. A čo ten doklad o odsúhlasení? Veď to nejde dokopy.....
Stefan2005
02.03.08,19:12
Mne sa dostala do rúk úžasná faktúra: vystavená 10.1.08, dátum dodania 20.09.2007 (tu išlo o to, že zabudli vystaviť faktúru v septembri 2007, ale DPH opravili dodatočne za 09/2007) a splatnosť 31.01.2008. Takže ide o to, že bola vystavená 10.1.2008, a ešte mi poslali odsúhlasenie inventarizácie pohľadávok k 31.12.2007 - a tam zahrnutá aj táto faktúra. No ako sa mám teraz zariadiť? Zúčtovať to k 31.12.2007, alebo to zúčtujem cez 326 - a zaúčtujem ju až v roku 2008. A čo ten doklad o odsúhlasení? Veď to nejde dokopy.....

Spôsob zaúčtovania by som zvolil podľa toho, či si uplatnila DPH za 12/07 alebo uplatníš až 01/08...
Orsz
02.03.08,19:47
Spôsob zaúčtovania by som zvolil podľa toho, či si uplatnila DPH za 12/07 alebo uplatníš až 01/08...

DPH nebudeme dodatočne uplatňovať, lebo v deň dodania služby firma nebola platcom DPH. Ale asi to zúčtujem do januára 2008. Čo myslíš?
Vranová
02.03.08,19:54
Aj jeden aj druhý postup je správny, podľa zákona o účtovníctve.
Môže sa to robiť jedným aj druhým spôsobom. Ja osobne keď mi príde faktúra v januári, dám tam pečiatku a podpis prijatia a zaúčtujem ju kedy prišla a mám pokoj. Keď je to cez rok, tak do starého roka účtujem len cez interné doklady!!!
azla
12.03.08,07:01
Mne sa dostala do rúk úžasná faktúra: vystavená 10.1.08, dátum dodania 20.09.2007 (tu išlo o to, že zabudli vystaviť faktúru v septembri 2007, ale DPH opravili dodatočne za 09/2007) a splatnosť 31.01.2008. Takže ide o to, že bola vystavená 10.1.2008, a ešte mi poslali odsúhlasenie inventarizácie pohľadávok k 31.12.2007 - a tam zahrnutá aj táto faktúra. No ako sa mám teraz zariadiť? Zúčtovať to k 31.12.2007, alebo to zúčtujem cez 326 - a zaúčtujem ju až v roku 2008. A čo ten doklad o odsúhlasení? Veď to nejde dokopy.....

Ak mám fa s datumom dodávky r.2007 a príde do dátumu podania Dph za 12/07 evidujem fa do r. 2007. Ak príde takáta fa neskôr, evidujem do r. 2008 a učtujem cez účet 326. Decembrové fa sú bežne vystavované do 15.1.2008.
Konkrétny Tvoj prípad by som zaevidovala do r. 2007. / Je to menej pracné. Ak používam účet 326, dvakrát s tou fa manipulujem, raz v r. 2007, druhykrát v r. 2008/.
Ľubica2
26.03.08,14:02
Keď je to náklad v starom roku, tak v novom roku je to výdavok - lebo vtedy zaplatíš. Poznáš presnú sumu nákladu, preto použiješ 383-výdavky budúcich období.

Kedy sa používa účet 383 ?
Zostatky účtov 321 a 326 k 31.12. by sa mali zobraziť aj na účte 383 ? Lebo sú to výdavky, ktoré sa uhradia až v ďalšom roku.
Môžete mi poradiť, či uvažujem správne ? :confused:
Ďakujem.
Ľubica2
27.03.08,08:54
Kedy sa používa účet 383 ?
Zostatky účtov 321 a 326 k 31.12. by sa mali zobraziť aj na účte 383 ? Lebo sú to výdavky, ktoré sa uhradia až v ďalšom roku.
Môžete mi poradiť, či uvažujem správne ? :confused:
Ďakujem.

Odpoveď som našla v učebnici PH :
Výdavky budúcich období - výnosy realizované, ale ešte nesplatené (ani nevyfakturované, pretože fakturované položky boli uvedené v krátkodobých záväzkoch). Výdavky budúcich období sú určené výdavky za nájomné a poistné, ako napr. keď podnik zaplatí za predchádzajúce trojmesačné nájomné na konci januára (v tomto prípade uvedie podnik dve sumy mesačného nájomného na konci decembra ako výdavky budúcich období).
megyzah
09.03.09,07:21
prosím môžete mi to odsúhlasiť? Vyúčtovanie plynu za rok 2008, s dátum vyúčtovania február 2009 a daátum vystavenia február 2009, zaúčtujem v PÚ do roku 2008, áno? Nie sme platcami DPH. Ďakujem.
liba2
09.03.09,10:10
prosím môžete mi to odsúhlasiť? Vyúčtovanie plynu za rok 2008, s dátum vyúčtovania február 2009 a daátum vystavenia február 2009, zaúčtujem v PÚ do roku 2008, áno? Nie sme platcami DPH. Ďakujem.Originál faktúru treba zaevidovať a zaúčtovať v r. 2009.
Urobiť z nej kópiu, ktorá bude podkladom pre zaúčtovanie nákladov týkajúcich sa r. 2008, t.j. spotreba plynu do 31.12.2008 vrátane. Ak je vyúčtovacie obdobie dlhšie ako do 31.12., treba sumu Sk rozpočítať počtom dní vyúčtovania a len časť pripadajúcu na r. 2008 zaúčtovať do r. 2008.
tinulli
10.11.09,18:47
Dobrý večer, mám tiež otázku: prišlo nám vyúčtovanie plynu za rok v období od 26.10.2008 do 26.10.2009 teraz t.j. 26.10.2009. Výsledkom je nedoplatok. Ako mám túto vyúčtovaciu faktúru zaúčtovať? čo s nákladom pripadajúcim na rok 2008?
Ďakujem vopred za odpovede... :-) Tina
Stefan2005
10.11.09,18:55
Dobrý večer, mám tiež otázku: prišlo nám vyúčtovanie plynu za rok v období od 26.10.2008 do 26.10.2009 teraz t.j. 26.10.2009. Výsledkom je nedoplatok. Ako mám túto vyúčtovaciu faktúru zaúčtovať? čo s nákladom pripadajúcim na rok 2008?
Ďakujem vopred za odpovede... :-) Tina

zaúčtovať do roku 2009 v závislosti podľa stanovených hraníc významnosti...
Rozalka
10.11.09,18:59
Keď máte vyúčtovacie obdobie 26.10. - mali ste v r. 2008 za 2 mes + 5 dní vypočítať spotrebu a tvoriť rezervu na spotrebu plynu (daňový výdavok)
certik
11.01.10,07:27
Ahojte, potrebujem poradiť s výnosmi budúcich období. Poskytujeme ubytovanie v hotely. Na prelome rokov sme mali hostí, ktorý boli ubytovaní napr. od 30.12. do 3.1. Neviem či určiť výnosy podľa počtu dní, teda na rok 2009 2 dni a na rok 2010 3 dni. Alebo podľa počtu nocí, kedže cena sa odvýja od toho, teda na rok 2009 2 noci a na rok 2010 2 noci. Čo však ak je prenájom od 30.12. do 1.1. Ak by som účtovala podľa počtu nocí tak tam nebudú v tomto prípade výnosy bud.obd. Ďakujem veľmi pekne.
kacena26
12.01.10,11:01
Dobrý deň, potrebujem poradiť.
- došlá fa za nájom fliaš za obdobie 2009 s dátumom dodanie 31.12.2009 a dátumom vystavenie 7.1.2010 zaučtujem do r.2009 518 A/321 a dph tiež r.2009 343A/321?
- došlá Fa za tel .služby dátum dodania 31.12.2009 vystavenie 3.1.2010 s toho sa týka r. 2009 len 4,34 € s celkovej sumy a ostatné sú prav. poplatky 1.1.2010 do 31.1.2010, možem ju celú zaučtovať do r 2009 a to 518 A/321, 381/321 a dph 343A/321?
ešte som memala takýto problém a neviem čo s DPH kedy ju uplatniť. ďakujem
babi2
12.01.10,11:14
Dobrý deň, potrebujem poradiť.
- došlá fa za nájom fliaš za obdobie 2009 s dátumom dodanie 31.12.2009 a dátumom vystavenie 7.1.2010 zaučtujem do r.2009 518 A/321 a dph tiež r.2009 343A/321?
- došlá Fa za tel .služby dátum dodania 31.12.2009 vystavenie 3.1.2010 s toho sa týka r. 2009 len 4,34 € s celkovej sumy a ostatné sú prav. poplatky 1.1.2010 do 31.1.2010, možem ju celú zaučtovať do r 2009 a to 518 A/321, 381/321 a dph 343A/321?
ešte som memala takýto problém a neviem čo s DPH kedy ju uplatniť. ďakujem
Skús pozrieť tu
http://www.porada.sk/t127725-koncorocna-faktura-za-tcom.html
certik
21.01.10,13:31
Ahojte, potrebujem poradiť s výnosmi budúcich období. Poskytujeme ubytovanie v hotely. Na prelome rokov sme mali hostí, ktorý boli ubytovaní napr. od 30.12. do 3.1. Neviem či určiť výnosy podľa počtu dní, teda na rok 2009 2 dni a na rok 2010 3 dni. Alebo podľa počtu nocí, kedže cena sa odvýja od toho, teda na rok 2009 2 noci a na rok 2010 2 noci. Čo však ak je prenájom od 30.12. do 1.1. Ak by som účtovala podľa počtu nocí tak tam nebudú v tomto prípade výnosy bud.obd. Ďakujem veľmi pekne.
Nemáte niekto niečo podobné?
Stefan2005
21.01.10,13:47
Nemáte niekto niečo podobné?

Na podobné prípady slúžia interné smernice firmy, v ktorých popíšem daný stav (ako si to urobila) a určím riešenie....

P.S. v prípade ubytovania by som časovo rozlišoval podľa počtu nocí, v prípade prenájmu podľa počtu dní...
certik
21.01.10,15:22
Dakujem za radu.
silvia
21.01.10,19:08
Prosím o radu:

1. dobropis s dátumom vystavenia aj vzniku daň.povinnosti 31.12.09 s textom o získaní bonusu, ktorý sa uplatní pri odbere materialu v roku 2010, môžem účtovať v roku 2009 na 501,343/321 s mínusom? (účtujeme spôsob B)

2. na základe zmluvy máme fakturovať polročne servisné sluzby, vzdy po ukončení polroka. prvýkrát sme fakturovali 30.9.09, ďalšia FA bude 31.3.10 - ovplyvní mi to rok 2009?

3. dobropis s dátumom vystavenia aj vzniku daň.povinnosti 25.1.10 s textom o dodatočnej zľave k faktúre z roku 2009 ako zaúčtovať? DPH bude 1/10, ale suma bez DPH pôjde do r.2009 cez ID na účet 326?

ďakujem za pomoc!
nikula
22.03.10,10:53
Ako postupovať v PU, ak fa vystavená 9.2.2010, text fakturujeme Vám náklady na vodné a stočné za 5-12/2009 v sume 23eur?
Musí sa to časovo rozlíšiť (fa po 15.1.10)? Ako účtovať?
V JU prišlo vyúčtovanie elektriny 7.1.09, ale dodanie služby je 31.12.08 - mala sa táto fa uvádzať ako neuhradený záväzok?
nikula
23.03.10,19:24
Poradí mi niekto?